Γεωργία Τυφλ(ίδ)α ! Μπάρκουλης στη κόρη του Καυκάσου..

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Έτσι λοιπόν αφού ο Λάζαρος έφαγε ξανά σε κάτι McDonalds ( εγώ ούτε μπουκιά ) τα οποία είναι φίσκα όλη μέρα και όλη νύχτα. Δε ξέρω πως το βλέπουν οι Γεωργιανοί σαν κάτι high class μάλλον αλλά περιμέναμε να βρούμε θέση μισή και βάλε ώρα. Μάλωσα και με μια κυράτσα που μόλις πρόλαβα να κάτσω , έρχεται βάζει το μωρό της δίπλα μου και μου κάνει νόημα ότι έχει μωρό και πρέπει να σηκωθώ. ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ !! Με τέτοιο υφάκι και χωρίς καμιά πρόθεση ευγένειας μωρή σαλούφα , ούτε ο γερανός δε με σήκωνε. Μιλούσε τη γλώσσα της ασταμάτητα αγνοώντας με που της έλεγα στα αγγλικά ότι δε μιλάω κι εγώ Γεωργιανά. Έτσι λοιπόν επί ένα λεπτό της απαντούσα στα ελληνικά με χαμόγελο ειρωνικό xD !!! Φύγαμε λοιπόν κι από εκεί με το χάπι να κάνει θαύματα. Έφαγα και μαλλί της γριάς γιατί είχε πολλούς πωλητές στο δρόμο και με τράβηξε. Νύχτωσε ο ουρανός αν και ήταν 7-8 . Είναι πολύ ωραίο να μην έχεις ιδέα που να πας αλλά να σε καθοδηγεί ο τεράστιος φωταγωγημένος ναός Sameba που φαινόταν σχεδόν από παντού !! Τον ακολουθούσαμε σαν άλλοι τρις μάγοι που ακολουθούν το αστέρι !! Κόψαμε μέσα από πάρκα και στενά νιώθοντας απόλυτα ασφαλής. Υπάρχει στον αέρα η αίσθηση ασφάλειας και φιλοξενίας γενικά κάτι που σίγουρα δεν περιμέναμε. Καθαρά πάρκα και πεζοδρόμια και πολύ ωραίες οι κατασκευές κοντά στο ναό με μεγάλα γυάλινα κτήρια γέφυρες και δρόμους. Περνώντας μια παράλληλη γέφυρα από τη φημισμένη bridge of peace με κάτι περίεργα αγάλματα , ανηφορίζαμε για το ναό . Και ναι. Είναι πολύ ωραίος . Μακάρι η κάθε πόλη να είχε ένα τεράστιο αντίστοιχο ναό !! Βγήκε και η καθιερωμένη φωτογραφία με το Θεό. Επόμενη στάση η γέφυρα της ειρήνης που αποκαλούν και σερβιέτα !! Ναι η αλήθεια είναι ότι μοιάζει λίγο. Ακούγαμε συχνά πυκνά πυροτεχνήματα . Κάναμε λογοπαίγνια ότι αν κάνει και εδώ το isis χτύπημα όπως όταν ήμασταν Βερολίνο θα κατέβουμε Χαλέπι να ξηγηθούμε !! Φύγαμε και από τη γέφυρα με πικρία καθώς βλέπαμε τα τελεφερίκ να κάνουν δρομολόγια κι εμείς αποφασίσαμε να μην πάμε στο Narikala fortres και στο άγαλμα της μητέρας Γεωργίας που επίσης φαινόταν πάνω στο λόφο από παντού. Ήμουν χάλια ρε παιδιά στο τελεφερίκ θα πάγωνα και θα έκανα εμετό ταυτόχρονα. Έτσι αφού η ώρα κόντευε τις δέκα μπήκαμε σε ένα subway να φορτίσουμε κινητά και να περιμένουμε μέχρι τις 11 που θα φεύγαμε. Πήρα δώρο στο Σπο μια κούπα με τη φάτσα του Στάλιν. Δηλώνει ότι πλέον πίνει καφέ μόνο εκεί xD !!! Και ήρθε η στιγμή που μετά από τόσο κακή κατάσταση κατάφερα να επιβιώσω και να φτάσω μέχρι τη στάση και το mini bus. Ομολογώ ότι χωρίς τα χάπια δεν ξέρω πως και που θα ήμουν. Κι εκεί φυσικά η ζωή ξηγήθηκε όμορφα. Ήταν ήδη γεμάτο από πριν αλλά και το λεωφορείο το μεγάλο το ίδιο. Φυσικά το ότι είχαμε εισιτήρια κλεισμένα δεν εμπόδισε τους γέρους να μπουκάρουν και να πληρώσουν εκείνη τι στιγμή ούτε και τον οδηγό να αδιαφορήσει για τα εισιτήρια μας. Έφυγαν και τα δύο και μας άφησαν στη παγωνιά 8 άτομα να περιμένουμε το επόμενο εφεδρικό bus. Για μισή ώρα ντύθηκα σαν κρεμμύδι αλλά δεν μπορούσαν να εμποδίσω το σώμα μου να καίγεται και να νοιώθω ανά λίγα δευτερόλεπτα ένα κάκιστο βασανιστικό τρέμουλο .. Επιτέλους εμφανίστηκε ο Nikki Lauda γιατί ο τύπος έκανε τη διαδρομή 4 ωρών σε δύο ώρες παρακαλώ προσπερνώντας κατά πολύ τα δύο προπορευόμενα λεωφορεία που είχαν ξεκινήσει 40 λεπτά πριν από μας. Δεν είχε το Θεό του όμως γιατί έτρεχε σε χιονισμένο έδαφος σαν τα Τέμπη δρόμο , σε πολύ μεγάλη ταχύτητα περνώντας νταλίκες σε στροφές τη στιγμή που ερχόταν άλλο αμάξι από το άλλο ρεύμα. Και απλά ο νταλικιέρις έκανε λίγο πιο εκεί. Ρε φίλε αν δεν κάνει ο άλλος πιο εκεί μένεις στο άλλο ρεύμα να φιλάς το προφυλακτήρα του άλλου !! Οι καρδιές μας πήγαν στη κούλουρη πολλές φορές . Ήμασταν με μια οικογένεια από το Βόλο με καταγωγή τη Γεωργία και κάναμε πολύ ωραία κουβέντα. Μας παρομοίωσαν και με τους δύο τύπους από το World Party xD ( εγώ είμαι ο Μαυρίδης σε Αριανό :p ) . Φτάνοντας στο Κουταίσι έχουν κάνει πολύ ωραία πατέντα. Έχουν τάπητα γηπέδου για να ξαπλώνεις και να κοιμάσαι αντί για καρέκλες. Ξεράθηκα ούτε κατάλαβα πόση ώρα μέχρι που με ξύπνησαν για να περάσουμε τον έλεγχο. Μετά από αυτές τις κουραστικές καταστάσεις ήμουν τόσο χώμα που κοιμήθηκα και δύω ώρες και βάλε για πρώτη φορά σε τόσο άβολο αεροπλάνο. Η επιστροφή στη πατρίδα γλυκιά !! Η Θεσσαλονίκη μου φάνηκε πιο όμορφη από ποτέ. Ένα ακόμα ταξίδι είχε τελειώσει. Το πρώτο εκτός Ευρώπης γιατί κακά τα ψέματα μη κοροιδευόμαστε :p Είπα να αποσυρθώ για λίγο γιατί φέτος κουράστηκα αλλά ποτέ δεν ξέρεις~!!

ΤΕΛΟΣ

16111412_10210089572134890_711573506_n.jpg
15995942_10210089570454848_353436486_n.jpg
16111361_10210089570974861_601058295_n.jpg
 

Attachments

italiano

Member
Μηνύματα
33
Likes
161
Διάβασα την ιστορία σου, πέθανα στο γέλιο και από περιέργεια έψαξα για αεροπορικά. Ε, δεν άντεξα με το 19,99 και έκλεισα για 16-20 Μαΐου. Στο επόμενο σου εύχομαι λιγότερες αναποδιές!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή το Σάββατο το πρωί πετάω, θα΄ηθελα να σε ρωτήσω... βγάζατε λεφτά από ΑΤΜ ή είχατε μετρητά;
Για POS ούτε να το διανοηθώ ε;
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Επειδή το Σάββατο το πρωί πετάω, θα΄ηθελα να σε ρωτήσω... βγάζατε λεφτά από ΑΤΜ ή είχατε μετρητά;
Για POS ούτε να το διανοηθώ ε;
Είχαμε μετρητά από ανταλακτήριο φυσικά . Τώρα δεν ασχολήθηκα καθόλου με atm. Όσο για το POS αν σου πω ότι δεν ξέρω τι είναι ? Είμαι και νέο παλικάρι τρομάρα μου. :p πάντως είναι πολύ όμορφη χώρα θα περάσεις σίγουρα καλά !! Και καλή εποχή για να πας !
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σ ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω κι εγώ συνάλλαγμα μερικά εδώ και τα υπόλοιπα εκεί και θα αφήσω ελάχιστα στην κάρτα για να υπάρχουν. Ούτως ή άλλως με τη διαμονή προπληρωμένη από Ελλάδα δε νομίζω να χρειαστώ και πολλά για τα λοιπά έξοδα. Το POS είναι αυτό το μηχανηματάκι που πληρώνεις με κάρτα στα μαγαζιά. ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πηγα και ήρθα:p
Ισχύει, πολύ χρήσιμες.
Btw, 4 φορές που πλήρωσα με POS μου κράτησε 2.5 ευρώ τη φορά, κάτι που εμαθα εκ των υστέρων και έφριξα, με κάρτα της Eurobank ενώ με της Εθνικής δε μου κράτησε τίποτα. Φίλος που πλήρωσε με Πειραιώς επίσης δεν του κράτησε τίποτα. Επίσης ο ίδιος τράβηξε και λεφτά μια φορά, νομίζω τον χρέωσε 4 ευρώ.

Αν μένεις Θεσσαλονίκη η φιλική μου συμβουλή είναι να κάνεις ήδη από Θεσσ το περισσότερο συνάλλαγμα. Στο ανταλλακτήριο πάνω στη Λαγκαδά, δίπλα από το Western Union (όπως στρίβεις από το Σουβλατζίδικο Βαρδάρης Εγνατία με Λαγκαδά θα το δεις στο αριστερό σου χέρι) είχε συνάλλαγμα 1 προς 2.65 χωρίς να παίρνει προμήθεια ενώ στη Γεωργία το καλύτερο που βρήκαμε ήταν 1 προς 2.58.
 

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
ναι ισχύει αυτό με τις χρεωστικές της eurobank (με τις πιστωτικές όχι όμως)
δες εδώ τι ισχύει
http://spagoramenos.gr/ποια-κάρτα-συμφέρει-να-χρησιμοποιώ-ότ/

επίσης χρήσιμο αυτό με το ανταλλακτήριο (περίεργο συνήθως στη χώρα που πας βρίσκεις καλύτερη ισοτιμία

με το http://georgianbus.com δεν μπόρεσα να κλείσω εισιτήριο. Δοκίμασα 2 κάρτες και μου έβγαλε σφάλμα και τις 2 φορές (ότι και καλά δεν εχει αρκετά χρήματα μέσα, που δεν ισχύει)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom