Τόμος 2ος: Άμστερνταμ

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
[FONT=Tahoma, sans-serif]Τόμος 2ος: Άμστερνταμ




[FONT=Tahoma, sans-serif]Το βράδυ της πρωτοχρονιάς κλείνει ο κύκλος Βερολίνο (και μάλιστα κλείνει ενώ θα βρίσκομαι στο Βερολίνο) και ανοίγει μία νέα σελίδα στη ζωή μου, που θα λέγεται πια Άμστερνταμ.


[FONT=Tahoma, sans-serif]Μία σύντομη εισαγωγή:
[FONT=Tahoma, sans-serif]Όπως τα περισσότερα πράγματα στη ζωή μου (ειδικά τα τελευταία χρόνια) ήρθε και αυτό κάπως ξαφνικά. Είχα κάνει μία αίτηση τον Μάρτιο, πριν φύγω για Γερμανία, και περίμενα απάντηση μέσα στο καλοκαίρι. Δεν ήρθε ποτέ το ΟΚ, οπότε από τη μια λυπήθηκα κάπως διότι έπρεπε να γυρίσω στην Ελλάδα, αλλά από την άλλη ακόμα και αν μου λέγανε “οκ έλα”, δεν θα μπορούσα να πάω καθώς το συμβόλαιό μου στο Βερολίνο με την παράταση που είχε πάρει, έληγε τέλος του Σεπτέμβρη. Και με το άγχος που είχα για την εργασία, το report, την μετακόμιση, θα ήταν φύση αδύνατο να μπορέσω να βρίσκομαι στην Ολλανδία μέσα Αυγούστου.
[FONT=Tahoma, sans-serif]Έρχομαι λοιπόν στην Ελλάδα, κάνω διάφορα, και μόλις αρχίζω να βαριέμαι κάπως και να με πιάνει ένα κάτι με την ελληνική νοοτροπία στους χώρους εργασίας και στα πανεπιστήμια, μου στέλνουν πριν δυο βδομάδες ένα mail “η αίτησή σας είναι στο τελικό στάδιο. Έχετε δηλώσει ότι θέλετε να αρχίσετε το Φεβρουάριο. Ενδιαφέρεστε ακόμη;”
[FONT=Tahoma, sans-serif]Παθαίνω ένα σοκ, καθώς ούτε είχα δηλώσει κάτι τέτοιο, αλλά καν ούτε ήξερα ότι υπήρχε ως επιλογή να πάω Φεβρουάριο αντί για τέλη Αυγούστου. Τους στέλνω ένα ωραιότατο “ενδιαφέρομαι” και περιμένω απάντηση. Την περασμένη Πέμπτη λοιπόν, μου στέλνουν:
“[FONT=Tahoma, sans-serif]συγγνώμη, αλλά στην περίπτωσή σας πρέπει να έγινε ένα λάθος και χάθηκε το μήνυμα της αποδοχής σας στο πανεπιστήμιο. Έστω και αργά λοιπόν, σας πληροφορούμε ότι έχετε γίνει δεκτή”
[FONT=Tahoma, sans-serif]Για πρώτη φορά στη ζωή μου βγήκα από το γραφείο και ένιωθα ότι δεν περπατούσα, αλλά πετούσα. Πραγματικά, ένιωθα ότι βάδιζα στον αέρα, πάνω από το έδαφος! Δεν ξέρω γιατί πήρα τέτοια χαρά. Μάλλον γιατί ήρθε στην καλύτερη φάση που έπρεπε να έρθει. ΑΚΡΙΒΩΣ τότε που έπρεπε.


[FONT=Tahoma, sans-serif]Και από εδώ και πέρα όπως είπα, αρχίζει κάτι νέο, που αν θέλετε, θα το μοιράζομαι μαζί σας όπως μοιράστηκα μέρος της ζωής μου στο Βερολίνο.
[FONT=Tahoma, sans-serif]Για όσους θέλουν να έρθουν μαζί μου νοερά σε αυτό το ταξίδι ζωής, που ήδη έχει αρχίσει με τις προετοιμασίες, ας μας ευχηθώ:
[FONT=Tahoma, sans-serif]

“[FONT=Tahoma, sans-serif]Καλό μας ταξίδι! Δεθείτε καλά και....φύγαμε!”
 
Last edited by a moderator:

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Bravo tita :clap::clap::clap:
Πολυ χαιρομαι για σενα!!!
Περιμενω με ανυπομονησια τη συνεχεια!
Ελπιζω να εχεις να μας πεις κι αλλα ενδιαφεροντα και ομορφα πραγματα
(οπως και απο το Βερολινο αλλα πιο ομορφα! και χωρις περιεργους τυπους... :bleh:!!!)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
tita, πολλα μπραβο, σου ευχομαι τα καλυτερα. Και περιμενουμε τις επομενες περιπετειες στην Ολλανδια αυτη την φορα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο Τιτα! Συγχαρητηρια! Δεν ξερω τι λεει επαγγελματικα η θεση αυτη, αλλα η πολη ειναι πανεμορφη! Εχεις μεγαλη τυχη με τις πολεις στις οποιες πρεπει να μεινεις. Ελπιζω να συναντησεις ενδιαφεροντες ανθρωπους και καλες επαγγελματικες προοπτικες! Για ποσο καιρο θα ειναι το συμβολαιο σου;
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έρση πάω για σπουδές τώρα(μεταπτυχιακό). Θα μου πεις, τώρα το θυμήθηκα, στα 23 μου; ε... επειδή μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο αντικείμενο και το πανεπιστήμιο είναι ένα από τα καλύτερα του κόσμου σε αυτόν τον τομέα, πήρα την απόφαση να τα βροντήξω όλα όσα κάνω εδώ (όχι και σπουδαία πράγματα, αλλά όσο να 'ναι δεν είναι και ό,τι καλύτερο να τα αφήνω ξανά πίσω μου) και να πάω εκεί. Ελπίζω να μου βγει σε καλό. Θέλω να πιστεύω ότι το πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ αξίζει περισσότερο από το να καθήσω εδώ και να συνεχίσω τα 2 μεταπτυχιακά. Αν μου δώσουν αναβολή σπουδών βέβαια θα είναι ό,τι καλύτερο, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι με τα ελληνικά δεδομένα... Τέλοσπάντων.. Τουλάχιστον από τον ερχόμενο χειμώνα θα δουλεύω σε ένα από τα μεγαλύτερα ινστιτούτα πυρηνικής φυσικής στην Ευρώπη, οπότε θέλω να πιστεύω ότι αξίζει να αφήσω πίσω την Ελλάδα για άλλη μια φορά...ααααχ για να δούμε...

ps: σκέφτομαι ότι με το μεταπτυχιακό αυτό έχω περισσότερες ελπίδες και ευκαιρίες σε ένα PhD εκεί, το οποίο ναι μεν είναι 4 χρόνια, αλλά πληρώνεσαι κανονικά. Αρκεί να μην τραβήξω ό,τι τράβηξα στη Γερμανία επειδή είμαι γυναίκα...:-(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα να δεις: με την ειδικευση που διαλεξες νομιζω οτι το εξωτερικο ειναι μονοδρομος: η επιστημονικη ερευνα στον τομεα σου, εκτος Δημοκριτου και Πανεπιστημιων ειναι τρεχα γυρευε...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τίτα μου κι από μένα συγχαρητήρια!χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες και συνεχίζεις το πρόγραμμα σου στο εξωτερικό,στο Αμστερνταμ που θέλω διακαώς:haha:να επισκεφθώ αλλά δε μου...κάθεται,όλο κάτι συμβαίνει και το..αλλάζω,λές να μου προκύψει όταν θα είσαι εκεί;
Πάντως το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε ανταποκρίσεις και πληροφορίες πλέον και από κεί!
Μπράβο,καλή προετοιμασία λοιπόν!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ps: σκέφτομαι ότι με το μεταπτυχιακό αυτό έχω περισσότερες ελπίδες και ευκαιρίες σε ένα PhD εκεί, το οποίο ναι μεν είναι 4 χρόνια, αλλά πληρώνεσαι κανονικά. Αρκεί να μην τραβήξω ό,τι τράβηξα στη Γερμανία επειδή είμαι γυναίκα...:-(
Νομιζω οτι η Ολλανδια ειναι πολυ διαφορετικη απο τη Γερμανια. Παντως το ιδανικο απο αποψη φυλου στον τομεα σου ειναι η Γαλλια. Οποιος τολμα να σκεφθει με βαση το φυλο εχει βρει αγριο μπελα. Η κολλητη μου αν και γερμανοσπουδαγμενη (εκει κανει το διδακτορικο της στη Φρανκφουρτη) βρηκε την υγεια της στην Γαλλια. Βεβαια οι μισθοι ειναι πολυ κατωτεροι απο τους γερμανικους, η ακομη περισσοτερο απο τους ελβετικους, πραγμα το οποιο ειναι ενα μικρο δραμα αν ζει κανεις στο Παρισι. Αλλα εχεις καιρο. Δε σε πηραν τα χρονια!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τίτα μου κι από μένα συγχαρητήρια!χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες και συνεχίζεις το πρόγραμμα σου στο εξωτερικό,στο Αμστερνταμ που θέλω διακαώς:haha:να επισκεφθώ αλλά δε μου...κάθεται,όλο κάτι συμβαίνει και το..αλλάζω,λές να μου προκύψει όταν θα είσαι εκεί;
Πάντως το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε ανταποκρίσεις και πληροφορίες πλέον και από κεί!
Μπράβο,καλή προετοιμασία λοιπόν!
ωωω καλά, μόλις τακτοποιηθώ, σας περιμένω όλους έναν έναν!!!! Ε, 2 χρόνια θα (προσπαθήσω να) καθήσω, να μη σας υποδεχτώ όπως πρέπει;:D
Απορία: με τι να πάω, με aegean ή olympic??? (τι κουλό μου ήρθε τώρα ε; απλά το σκέφτομαι τώρα που είναι να κλείσω τα εισητήρια. Aegean την εμπιστεύομαι, αλλά να μη δοκιμάσω και την καινούρια;:haha:)

Νομιζω οτι η Ολλανδια ειναι πολυ διαφορετικη απο τη Γερμανια. Παντως το ιδανικο απο αποψη φυλου στον τομεα σου ειναι η Γαλλια. Οποιος τολμα να σκεφθει με βαση το φυλο εχει βρει αγριο μπελα. Η κολλητη μου αν και γερμανοσπουδαγμενη (εκει κανει το διδακτορικο της στη Φρανκφουρτη) βρηκε την υγεια της στην Γαλλια. Βεβαια οι μισθοι ειναι πολυ κατωτεροι απο τους γερμανικους, η ακομη περισσοτερο απο τους ελβετικους, πραγμα το οποιο ειναι ενα μικρο δραμα αν ζει κανεις στο Παρισι. Αλλα εχεις καιρο. Δε σε πηραν τα χρονια!
ναι, και εμένα μία από τις κολλητές μου είναι στη Γαλλία, στον ίδιο/παρόμοιο τομέα και μου λέει δεν παίζει καθόλου αυτός ο μεσαιωνισμός της Γερμανίας. Τις γυναίκες τις σέβονται, τις ντρέπονται και προσέχουν πολύ πώς θα τους μιλήσουν. Αν τολμήσει κάποιος και υψώσει φωνή, ακόμα και σε κατωτερή του, θα τα ακούσει άσχημα από συναδέρφους (όχι οτι στη Γερμανία μου μίλησε κανείς άσχημα μπροστά μου, εκτός από τον Πάτρικ, αλλά ξέρω ότι από πισω μου είπαν ξεκάθαρα σε ξένους ανθρώπους "δεν θέλουμε να προωθούμε γυναίκες σε θέσεις master, PhD και πάνω.".)
Στη Γαλλία μου λένε παίζει κάτι άλλο: επειδή οι γυναίκες όταν κάνουν παιδιά παίρνουν πολύ καλά επιδόματα, προσπαθούν να μην έχουν πολύ υψηλό ποσοστό γυναικών γιατί λέει μία γυναίκα με 3 παιδιά που έχει πάρει πόσες άδειες και δεν δουλεύει κανονικά, παίρνει επιδόματα που είναι ίσα με το μισθό που παίρνει ένας PhD student και το θεωρούν άδικο (καλώς ή κακώς. δεν παίρνω θέση σε αυτό)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στη Γαλλία μου λένε παίζει κάτι άλλο: επειδή οι γυναίκες όταν κάνουν παιδιά παίρνουν πολύ καλά επιδόματα, προσπαθούν να μην έχουν πολύ υψηλό ποσοστό γυναικών γιατί λέει μία γυναίκα με 3 παιδιά που έχει πάρει πόσες άδειες και δεν δουλεύει κανονικά, παίρνει επιδόματα που είναι ίσα με το μισθό που παίρνει ένας PhD student και το θεωρούν άδικο (καλώς ή κακώς. δεν παίρνω θέση σε αυτό)
Ισα ισα στη Γαλλια απο οτι μου ελεγε η φιλη μου προσπαθουν να εχουν ισομοιρασμενες τις θεσεις μεταξυ ανδρων και γυναικων και αν σε καποιον τομεα υπερτερει το ενα φυλο καθονται και ψαχνουν το γιατι και προσπαθουν να ανατρεψουν τα ποσοστα με διαφορους τροπους, κυριως με ποσοστοση. Ανεξαρτητως επαγγελματος, ειτε προκειται για "γυναικεια" επαγγελματα (πχ νηπιαγωγοι, νοσοκομες κλπ) ειτε για "ανδρικα".
Απο την αλλη τα επιδοματα ειναι οικογενειακα και οχι "γυναικεια", το ιδιο και οι αδειες. Αν για παραδειγμα μια γυναικα ειναι ελευθερη επαγγελματιας και δεν μπορει να παρει αδεια μητροτητας, γιατι που να κλεισει το μαγαζι της, μπορει την αδεια να την παρει ο συζυγος της εφοσον αυτος ειναι υπαλληλος. Πολλες φορες μαλιστα ενω και οι δυο ειναι υπαλληλοι για διαφορους λογους επιλεγει ο αντρας να παρει την αδεια. Εκει που δημιουργειται ζητημα ειναι με τις μονογονεικες οικογενειες, οπου συνηθως ειναι μονο η μητερα εκεινη που ανατρεφει το παιδι. Και οταν εννοω αδεια εννοω αδεια ανατροφης και οχι αδεια λοχειας.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Tι γινεται βρε παιδια; Μεταναστευει το ολο το φορουμ; Τιτα μου σε καταλαβαινω, ελπιζω ολα να ειναι καλυτερα
στην Ολλανδια. Και μια συμβουλη απο την γεροντισσα, στην δουλεια μου πολυ με χλευασαν γιατι δεν ηξερα
να γραφω σωστα ελληνικα αφου δεν πηγα ποτε σε ελληνικο σχολειο και αναγνωση και γραφη στα ελληνικα εμαθα
απο τους γονεις μου, αυτο ομως δεν με εμποδισε να κανω σωστα την δουλεια μου και να μου προτεινουν θεση σε
ενα πολυ καλο πανεπηστιμιο που πολλοι προισταμενοι μου ουτε τολμουν να κανουν αιτηση. Ο τσαμπουκας με την
καλη ενοια δεν εκανε σε κανεναν κακο, προβαλλε την δουλεια σου (οχι εις βαρος των αλλων) και πιστεψε οτι
μπορεις. Αν υποτιμας τον εαυτο σου και τις ικανοτητες σου τοτε σιγουρα θα το κανουν κι αλλοι
Οσο για τα ορθογραφικα μου παρακαλω οποιος θελει ας μου τα επισυμανει
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τίτα πολλά συγχαρητήρια για την καινούργια σου θέση και περιμένω με ανυπομονησία τις νέες σου περιπέτειες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom