Τόμος 2ος: Άμστερνταμ

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
. Εκει που δημιουργειται ζητημα ειναι με τις μονογονεικες οικογενειες, οπου συνηθως ειναι μονο η μητερα εκεινη που ανατρεφει το παιδι. Και οταν εννοω αδεια εννοω αδεια ανατροφης και οχι αδεια λοχειας.
ναι, έχεις δίκιο. Η συζήτηση που ειχαμε τότε αφορούσε στις ανυπαντρες μητερες..
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Απορία: με τι να πάω, με aegean ή olympic??? (τι κουλό μου ήρθε τώρα ε; απλά το σκέφτομαι τώρα που είναι να κλείσω τα εισητήρια. Aegean την εμπιστεύομαι, αλλά να μη δοκιμάσω και την καινούρια;:haha:)
Δοκίμασε KLM. Έχει απευθείας πτήσεις, πιο φτηνές και με αρκετές επιλογές στις ώρες.

Καλή επιτυχία με τα σχέδια σου!:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δοκίμασε KLM. Έχει απευθείας πτήσεις, πιο φτηνές και με αρκετές επιλογές στις ώρες.

Καλή επιτυχία με τα σχέδια σου!:)
μπα...καμία δεν έχει απευθείας από Θεσσαλονίκη :(
Είδα ότι υπάρχουν πολλές με ανταπόκριση, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πάω με easyjet και τέτοιο στυλ (δεν ξέρω ποιές άλλες ειναι αυτης της κατηγοριας). Τώρα θέλω να πάω με άνεση (οχι πολυτελεια, αλλά άνεση) και ότα είναι να πηγαινοέρχομαι Ελλάδα, θα προτιμώ τις πιο φτηνές.
Ευχαριστώ πάντως, θα το κοιτάξω!;)
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συγχαρητήρια κ όταν με το καλό έρθεις Ολλανδία, στείλε ένα μήνυμα να τα πούμε από κοντά μια που είμαι Ολλανδία κ γώ;)
Σε διαβάζω κάπου-κάπου μέσα στο φόρουμ...α, κ σύντομα περαστικά σου!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συγχαρητήρια κ όταν με το καλό έρθεις Ολλανδία, στείλε ένα μήνυμα να τα πούμε από κοντά μια που είμαι Ολλανδία κ γώ;)
Σε διαβάζω κάπου-κάπου μέσα στο φόρουμ...α, κ σύντομα περαστικά σου!
αχ αλήθεια; τέλεια!!! :clap:Αύριο θα κλείσω εισητήριο για 21.01. Τα μαθήματα αρχίζουν 1η Φεβρουαρίου. Θα σου στείλω! Άμστερνταμ μένεις ή σε άλλη πόλη; Από όσο έχω δει θα έχω και μερικά επιλεγόμενα 1-2 φορές την εβδομάδα στην Ουτρέχτη. Αλλά όπως και να έχει, σκοπεύω να τη γυρίσω τη χώρα!
ευχαριστώ πολύ που μου το είπες! και ευχαριστώ για τα περαστικά! θέλω να πιστεύω ότι σε 2 μέρες θα είμαι καλά. ειδωμεν...
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χάγη είμαι...όχι κ τόσο μακριά δηλ. οπότε θα καταφέρουμε να τα πούμε σίγουρα:p
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
μπα...καμία δεν έχει απευθείας από Θεσσαλονίκη :(
Είδα ότι υπάρχουν πολλές με ανταπόκριση, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πάω με easyjet και τέτοιο στυλ (δεν ξέρω ποιές άλλες ειναι αυτης της κατηγοριας). Τώρα θέλω να πάω με άνεση (οχι πολυτελεια, αλλά άνεση) και ότα είναι να πηγαινοέρχομαι Ελλάδα, θα προτιμώ τις πιο φτηνές.
Ευχαριστώ πάντως, θα το κοιτάξω!;)
tita...απ'οτι βλέπω θα γίνεις σύντομα μία από εμάς...πάντως έναςφίλος απο Θεσσαλονίκη που σπουδάζει Ολλανδία συνήθως κλείνει με swiss air. Μου έχει πει ότι είναι πολύ ικανοποιημένος.. Εαν δεν έχεισ κλεισει ακόμα τσέκαρέ το.Έκλεισα και εγώ με την ίδια για επιστροφή τώρα τα χριστούγεννα, αλλά για Αθήνα..αν θες θα σου πω τις εντυπώσεις μου για την εταιρία. Επιπλέον ερχόμενη εδώ, αν έχεις οποιαδήποτε απορία και για το πανεπιστήμιο και για τα διαδικαστικά της εγγραφής (για το πανεπιστήμιο του Λάιντεν είχε λίγο τρέξιμο), μην διστάσεις να ρωτήσεις!
 

mafalda

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη (ολη)
φαινεται τελειο!συγχαρητηρια και καλες σπουδες και καλη διαμονη στο αμστερνταμ!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
tita...απ'οτι βλέπω θα γίνεις σύντομα μία από εμάς...πάντως έναςφίλος απο Θεσσαλονίκη που σπουδάζει Ολλανδία συνήθως κλείνει με swiss air. Μου έχει πει ότι είναι πολύ ικανοποιημένος.. Εαν δεν έχεισ κλεισει ακόμα τσέκαρέ το.Έκλεισα και εγώ με την ίδια για επιστροφή τώρα τα χριστούγεννα, αλλά για Αθήνα..αν θες θα σου πω τις εντυπώσεις μου για την εταιρία. Επιπλέον ερχόμενη εδώ, αν έχεις οποιαδήποτε απορία και για το πανεπιστήμιο και για τα διαδικαστικά της εγγραφής (για το πανεπιστήμιο του Λάιντεν είχε λίγο τρέξιμο), μην διστάσεις να ρωτήσεις!
1000 ευχαριστώ! Ήδη διάβασα τα κείμενά σου, και βλέπω ότι λες πανω κάτω αυτά που μου έχουν πει παιδιά που είτε μένουν εκεί είτε πήγαν με Εράσμους. Αυτό ειναι πολύ θετικό, γατι σημαινει οτι οντως ισχυουν αυτα που λενε!
Σήμερα μου μιλούσε το παιδί 3ώρες για το Άμστερνταμ και τις εμπειρίες του εκει (και για την επιδραση του space cake:D μεταξύ άλλων!) αλλά και πάλι μου έρχονται ερωτήσεις στο μυαλό. μία πολύ χαζη για παραδειγμα: τι καιρό κάνει εκεί τώρα; να ξέρω πάνω κάτω πώς θα είναι το Φεβρουάριο που θα έρθω. κανονικά με σκουφακι κλπ ε;
Διάβασα και για το πατιναζ και κατενθουσιάστηκα, γιατι το λατρεύω! Ήδη έχω αρχίσει τις "προπονήσεις" εδώ στο Μύλο. Αλλά άλλο εκεί φαντάζομαι. Α, με την ευκαιρία: ξέρεις πού μπορεί να κάνει κανείς στο Άμστερνταμ φθηνά (αν δεν εχουν παγωσει τα καναλια) και να νοικιασεις από εκει όμως πέδιλα, γιατί δεν έχω δικά μου;

Για την πτήση: δυστυχως έκλεισα σήμερα το εισητήριο, οπότε άλλη φορά θα δοκιμάσω την swiss. Έκλεισα με ολυμπιακή skg-ath και από αθήνα-άμστερνταμ, ολα μαζι 137ευρώ. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά:D

και πάλι ευχαριστώ!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
....Σήμερα μου μιλούσε το παιδί 3ώρες για το Άμστερνταμ και τις εμπειρίες του εκει (και για την επιδραση του space cake:D μεταξύ άλλων!) αλλά και πάλι μου έρχονται ερωτήσεις στο μυαλό. μία πολύ χαζη για παραδειγμα: τι καιρό κάνει εκεί τώρα; να ξέρω πάνω κάτω πώς θα είναι το Φεβρουάριο που θα έρθω. κανονικά με σκουφακι κλπ ε;

η αλήθεια είναι απο εμπειρίες και επιδράσεις άφθονες:Dόσο για τον καιρό να σου πω ότι σήμερα η υψηλότερη θερμοκρασία ηταν 1 βαθμός!Την Πέμπτη αναμένονται χιόνια...ντύσου γερά γιατί απ'οτι μου είπαν Φλεβάρη- Μάρτη κάνει το πιο πολύ κρύο...ελπίζω μόνο να μην πίανει πάγος και γλιστράνε τα ποδήλατα στους δρόμους:haha: όσο για πατινάζ δυστυχώς δεν ξέρω για Άμστερνταμ. Με το καλό να ρθεις να εμπλουτίσεις με τις ιστορίες σου το "Σπουδάζοντας στην Ολλανδία":clap:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
[FONT=Tahoma, sans-serif]Από τη μέρα λοιπόν που πήρα το επίσημο ok από το Άμστερνταμ, έχω αρχίσει να ψάχνω γενικώς για την Ολλανδία, το Άμστερνταμ, τις σπουδές, τις δουλειές, τις συγκοινωνίες, την κουλτούρα, τα πάντα.
[FONT=Tahoma, sans-serif]Ιδού λοιπόν μερικά πράγματα που δεν ήξερα και έμαθα
[FONT=Tahoma, sans-serif](καλά, η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα πιο πριν, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα :p )

  1. [FONT=Tahoma, sans-serif]Είναι μία από τις πιο πυκνοκατοικημένες χώρες του κόσμου
  2. [FONT=Tahoma, sans-serif]Έχει 2 πρωτεύουσες
  3. [FONT=Tahoma, sans-serif]Το υψηλότερο μέρος της χώρας βρίσκεται σε υψόμετρο 300κάτι μέτρα πάνω από το επίπεδο της θάλασσας, και το αποκαλούν “βουνό”. Όταν κάποιος φτάνει στο αεροδρόμιο, ήδη βρίσκεται 4.5 μέτρα κάτω από το επίπεδο της θάλασσας.
  4. [FONT=Tahoma, sans-serif]Τα ποδήλατα είναι διπλάσια από τα αυτοκίνητα!
  5. [FONT=Tahoma, sans-serif]4.500 αμερικάνικες λέξεις έχουν ολλανδική προέλευση. π.χ. Dollar, cookie κ.α.
  6. [FONT=Tahoma, sans-serif]Τα πορτοκαλί καρότα ήρθαν στη χώρα τον 16ο αιώνα. Πιο πριν ήταν άσπρα, κίτρινα, μαύρα, μωβ ή κόκκινα
  7. [FONT=Tahoma, sans-serif]Σχεδόν όλοι οι Ολλανδοί ξέρουν να κολυμπούν και να κάνουν skate
  8. [FONT=Tahoma, sans-serif]Στατιστικά είναι από τους πιο ψηλούς ανθρώπους στην Ευρώπη
  9. [FONT=Tahoma, sans-serif]30% των βρεφών γεννιούνται στα σπίτια και όχι σε κλινικές
  10. [FONT=Tahoma, sans-serif]Εφευρέσεις που προέρχονται από αυτή τη χώρα είναι το cd, το μικροσκόπιο, το τηλεσκόπιο, το θερμόμετρο υδραργύρου και η τεχνητή καρδιά
[FONT=Tahoma, sans-serif]πηγή Useful & useless facts about the Netherlands




[FONT=Tahoma, sans-serif]Τι έμαθα από φίλο που είχε πάει με Erasmus εκεί:

  1. [FONT=Tahoma, sans-serif]Με το που πάω, παίρνω αμέσως ποδήλατο. Καλύτερη αγορά: από τη λαϊκή τους, που την ονομάζουνε “παζάρι” και στην ουσία μπορείς να βρεις τα πάντα, εκτός από τρόφιμα!
  2. [FONT=Tahoma, sans-serif]Τα ανακυκλώσιμα υλικά τα ρίχνουμε στους ανάλογους κάδους (συνηθισμένο το βουνό από χιόνια) ΑΛΛΑ τα κανονικά σκουπίδια τα βγάζουμε έξω μόνο 2 φορές την εβδομάδα, από τις 6μμ μέχρι τις 7πμ. Όλες τις υπόλοιπες μέρες, τα κρατάμε στο σπιτάκι μας.
  3. [FONT=Tahoma, sans-serif]ΔΕΝ βαζουμε σκουπίδια σε σακούλες του σούπερμάρκετ. Θεωρείται τουλάχιστον αγένεια. Αυτό είναι αλήθεια ότι με εξέπληξε...
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
[FONT=Tahoma, sans-serif]Από τη μέρα λοιπόν που πήρα το επίσημο ok από το Άμστερνταμ, έχω αρχίσει να ψάχνω γενικώς για την Ολλανδία, το Άμστερνταμ, τις σπουδές, τις δουλειές, τις συγκοινωνίες, την κουλτούρα, τα πάντα.
[FONT=Tahoma, sans-serif]Ιδού λοιπόν μερικά πράγματα που δεν ήξερα και έμαθα
[FONT=Tahoma, sans-serif](καλά, η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα πιο πριν, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα :p )

  1. [FONT=Tahoma, sans-serif]Είναι μία από τις πιο πυκνοκατοικημένες χώρες του κόσμου
  2. [FONT=Tahoma, sans-serif]Έχει 2 πρωτεύουσες
  3. [FONT=Tahoma, sans-serif]Το υψηλότερο μέρος της χώρας βρίσκεται σε υψόμετρο 300κάτι μέτρα πάνω από το επίπεδο της θάλασσας, και το αποκαλούν “βουνό”. Όταν κάποιος φτάνει στο αεροδρόμιο, ήδη βρίσκεται 4.5 μέτρα κάτω από το επίπεδο της θάλασσας.
  4. [FONT=Tahoma, sans-serif]Τα ποδήλατα είναι διπλάσια από τα αυτοκίνητα!
  5. [FONT=Tahoma, sans-serif]4.500 αμερικάνικες λέξεις έχουν ολλανδική προέλευση. π.χ. Dollar, cookie κ.α.
  6. [FONT=Tahoma, sans-serif]Τα πορτοκαλί καρότα ήρθαν στη χώρα τον 16ο αιώνα. Πιο πριν ήταν άσπρα, κίτρινα, μαύρα, μωβ ή κόκκινα
  7. [FONT=Tahoma, sans-serif]Σχεδόν όλοι οι Ολλανδοί ξέρουν να κολυμπούν και να κάνουν skate
  8. [FONT=Tahoma, sans-serif]Στατιστικά είναι από τους πιο ψηλούς ανθρώπους στην Ευρώπη
  9. [FONT=Tahoma, sans-serif]30% των βρεφών γεννιούνται στα σπίτια και όχι σε κλινικές
  10. [FONT=Tahoma, sans-serif]Εφευρέσεις που προέρχονται από αυτή τη χώρα είναι το cd, το μικροσκόπιο, το τηλεσκόπιο, το θερμόμετρο υδραργύρου και η τεχνητή καρδιά
[FONT=Tahoma, sans-serif]πηγή Useful & useless facts about the Netherlands




[FONT=Tahoma, sans-serif]Τι έμαθα από φίλο που είχε πάει με Erasmus εκεί:

  1. [FONT=Tahoma, sans-serif]Με το που πάω, παίρνω αμέσως ποδήλατο. Καλύτερη αγορά: από τη λαϊκή τους, που την ονομάζουνε “παζάρι” και στην ουσία μπορείς να βρεις τα πάντα, εκτός από τρόφιμα!
  2. [FONT=Tahoma, sans-serif]Τα ανακυκλώσιμα υλικά τα ρίχνουμε στους ανάλογους κάδους (συνηθισμένο το βουνό από χιόνια) ΑΛΛΑ τα κανονικά σκουπίδια τα βγάζουμε έξω μόνο 2 φορές την εβδομάδα, από τις 6μμ μέχρι τις 7πμ. Όλες τις υπόλοιπες μέρες, τα κρατάμε στο σπιτάκι μας.
  3. [FONT=Tahoma, sans-serif]ΔΕΝ βαζουμε σκουπίδια σε σακούλες του σούπερμάρκετ. Θεωρείται τουλάχιστον αγένεια. Αυτό είναι αλήθεια ότι με εξέπληξε...
Και συμπληρώνω ..οι Ολλανδοί είναι τσιγκούνηδες - από τα μείον τους! Οι Σκωτζέζοι έχουν το όνομα ( δεν ξέρω δικαίως ή αδίκως ) αλλά οι Ολλανδοί έχουν την χάρη.

2 φορές την βδομάδα τα σκουπίδια??? Μία κ μοναδική σε πληροφορώ ..ή αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί την συγκεκριμένη μέρα της βδομάδας, που διαφέρει από γειτονιά σε γειτονιά. Και όχι όλα τα σκουπίδια στην ίδια σακκούλα..υπάρχουν κανόνες τί πετάγεται στα κανονικά σκουπίδια κ τι απαγορεύεται...(σου έρχεται φυλλάδιο στο σπίτι με αναλυτικές πληροφορίες περί αυτού)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom