Τύχη στα ταξίδια!

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κατά την διάρκεια του check in να ζητήσετε και να σας δώσουν δωρεάν αναβάθμιση σε business η είναι κάτι που διαβάζω αλλά δεν συμβαίνει ποτέ;
Ποιος κανει πια τσεκ ιν στο γκισε; Ολοι ηλεκτρονικα και επιλεγουν θέση. Αν το ρισκαρεις, πιθανον να βρεθεις στις χειροτερες θεσεις που μπορεις να φανταστεις (το εχω παθει απο αφηρημαδα, μας εβαλαν αλλου για αλλου και ψαχνομασταν μεσα στο αεροπλανο).
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κατά την διάρκεια του check in να ζητήσετε και να σας δώσουν δωρεάν αναβάθμιση σε business η είναι κάτι που διαβάζω αλλά δεν συμβαίνει ποτέ;
Δυστυχως όχι σε μένα, αλλά στην κολλητή μου! Σε απευθείας πτήση Νέα Υορκη - Αθηνα κ εκεί που νόμιζε ότι θα την στείλουν πίσω φορτωτική...της λεει η αεροσυνοδος οτι λυπαται για την ταλαιπωρια της αλλα εγινε καποιο μπερδεμα και για να την αποζημιωσουν πεταξε Business!!!


edit: τωρα διαβασα σωστα το μηνυμα σου...δεν το ζήτησε απο μόνη της :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κατά την διάρκεια του check in να ζητήσετε και να σας δώσουν δωρεάν αναβάθμιση σε business η είναι κάτι που διαβάζω αλλά δεν συμβαίνει ποτέ;
΄Εχει συμβεί.΄' Οχι συχνά αλλά αρκετές φορές.Ακόμη και στην πύλη έχει συμβεί η αναβάθμιση(μετά την ολοκλήρωση του check in).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εμένα στην επιβίβαση αρκετές φορές.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.565
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κατά την διάρκεια του check in να ζητήσετε και να σας δώσουν δωρεάν αναβάθμιση σε business η είναι κάτι που διαβάζω αλλά δεν συμβαίνει ποτέ;
Στην επιβίβαση από Doha για Katmandu με την Qatar. Ήμασταν 3 άτομα μαζί, ο υπάλληλος έσχισε τα εισιτήρια μας και έκανε έκδοση νέων με τις νέες θέσεις. Πραγματικά άξιζε, ήταν νέο αεροσκάφος, πολύ καλή ή εταιρεία. Θυμάμαι ακόμα την άνεση, το φαγητό και το σέρβις. Βέβαια το highlight ήταν ότι κοιμηθήκαμε ΤΕΛΕΙΩΣ ξάπλα και φτάσαμε για πρώτη φορά ξεκούραστοι σε μακρινό ταξίδι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κατά την διάρκεια του check in να ζητήσετε και να σας δώσουν δωρεάν αναβάθμιση σε business η είναι κάτι που διαβάζω αλλά δεν συμβαίνει ποτέ;
Δεν το έχω ζητήσει ποτέ, αλλά ναι, μου έχει συμβεί αρκετές φορές. Σχεδόν πάντα στο gate όμως, ελάχιστες φορές στο check-in.
 
D

Delmem38110

Guest
όποιος όποια είναι γκολντ και πάνω με οποιαδήποτε εταιρεία δέχεται αναβαθμίσεις χωρίς να το ζητήσει στο γκισέ η στην πόρτα επιβίβασης. είναι στάνταρντ αυτό το καλωσόρισα, στους συχνούς επιβάτες.
τώρα για μας τους υπόλοιπους δεν.
έχω δει να διώχνουν κόσμο από μπίζνες και σε τουρκις και σε αιγαίου που κάθισαν κατά λάθος.
ευγενικά πάντα..... 🤣🤣🤣
 
D

Delmem38110

Guest
Ποιος κανει πια τσεκ ιν στο γκισε; Ολοι ηλεκτρονικα και επιλεγουν θέση. Αν το ρισκαρεις, πιθανον να βρεθεις στις χειροτερες θεσεις που μπορεις να φανταστεις (το εχω παθει απο αφηρημαδα, μας εβαλαν αλλου για αλλου και ψαχνομασταν μεσα στο αεροπλανο).
ακόμα και ηλεκτρονικό τσεκ να κάνεις (που όλοι κάνουν πια) τους ασημένιους τους δίνουν καλύτερες θέσεις στην πύλη ενώ τους χρυσούς τους πάνε μπίζνες. όπου φυσικά υπάρχει διαθεσιμότητα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
όποιος όποια είναι γκολντ και πάνω με οποιαδήποτε εταιρεία δέχεται αναβαθμίσεις χωρίς να το ζητήσει στο γκισέ η στην πόρτα επιβίβασης. είναι στάνταρντ αυτό το καλωσόρισα, στους συχνούς επιβάτες.
Η Aegean δεν το πολυκάνει, δυο-τρεις φορές μου έχει τύχει.
Όταν ήμουν Gold (Senator) στη Lufthansa, είχα πάρα πολλές τέτοιες αναβαθμίσεις, υπήρχε π.χ. ταξίδι που αναβαθμίστηκα σε 3 από τις 4 πτήσεις ενός εισιτιρίου. Μετά όμως (κάπου το 2012 νομίζω) η Lufthansa άλλαξε τα κριτίρια επιλογής, και πλέον επέλεγε να αναβαθμίσει όχι πια τους status επιβάτες, αλλά αυτούς που είχαν πληρώσει τον ακριβότερο ναύλο...

Πέρα από τον Ατλαντικό βέβαια, είναι εντελώς άλλη ιστορία. Εκεί υπάρχουν μέχρι και λίστες προτεραιότητας για αναβάθμιση που μπορείς να ρωτήσεις και να σου πουν σε τι θέση βρίσκεσαι στη λίστα, ενώ αναβαθμίζουν ακόμα κι αν δεν υπάρχει overbooking στην economy...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom