Turkish Airlines Τurkish Airlines

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aν ήταν να κοιτάω το airsafe πριν ταξιδέψω με αεροπλάνο ούτε μέχρι το Βραχάτι δεν θα πήγαινα... δεν έχει νόημα η κουβέντα αυτή... και η ΑF και η SR είχε ατυχήματα... ακόμα και η πολυδιαφημισμένη για την ασφάλεια της κρατική ΟΑ είχε 3-4 θανατηφόρα...

Η ΤΚ είναι μια ραγδαία αναπτυσσόμενη εταιρία που σε λίγο καιρό θα πετάει σχεδόν παντού... συνεχώς παίρνει καινούργια αξιόπιστα αεροσκάφη, έχει ανταγωνιστικότατες τιμές, το σέρβις της είναι σταθερά καλό, συνεπώς δεν βλέπω κανένα σοβαρό λόγο να μην πετάξω μαζί της... ατυχήματα γίνονται και θα γίνονται πάντα... είναι αστείο να υποστηρίζουμε ότι η ΤΚ είναι μια επικίνδυνη εταιρία... είναι μέλος μιας μεγάλης συμμαχίας, τα αεροπλάνα της ελέγχονται συνεχώς από όλες τις αρχες στις χώρες που πετάει και ουδέποτε έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την ασφάλεια της... εγώ πάντα την προτείνω και πάντα όταν μου δωθεί η ευκαιρία την πετάω κανονικότατα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2 παρατηρήσεις....

1. Το airsafe.com ανακατεύει Swissair,Crossair & LX σα να πρόκειται για μια εταιρία. Αυτό όχι μόνο δεν είναι ακριβές, είναι και πλασματικό. Είναι σα να ανακατεύεις την Olympic Air με την κρατική ολυμπιακή. Τεχνικά δε στέκει, το μόνο κοινό είναι το όνομα. Γενικώς η πηγή δεν είναι αξιόπιστη: Συγκρίντε τα δεδομένα με αυτά στο Aviation Safety Network > ASN Aviation Safety Database .

2. Το τι ατυχήματα είχε μια εταιρία στο παρελθόν, δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το τι θα συμβεί στο μέλλον. Παράγοντες όπως η ηλικία στόλου, οι αξιολογήσεις που περνά (και η συχνότητά τους), κ.α. έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία από το ιστορικό.

(Έχω 6 πτήσεις με ΤΚ αυτό το μήνα...)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το Σάββατο πρωί θα δοκιμάσω πηγαίνοντας ...στη Πόλη...μπουγάτσα (?) με τις Τουρκικές. Επιστροφή Δευτέρα βράδυ, με το τελευταίο, πάλι με τις Τουρκικές. Θα σας δώσω ραπόρτο... Είναι η πρώτη φορά με αυτή την εταιρεία ...και μ' αρέσει η ιδέα πολύ...
Υ.Γ. ....πριν κανένα μήνα, πηγαίνοντας με την "Αιγαίου" για Λάρνακα, έφαγα το καλύτερο πρωινό των - ουκ ολίγων - πτήσεων μου: ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ...και ποιοτική!!! ΕΥΓΕ!!!
(να τα λέμε κι αυτά)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Άμα θέλεις να δοκιμάσεις πραγματική μπουγάτσα, πες μου να σου στείλω από τη Σέρρες. Αν σε εντυπωσίασαν τα κατεψυγμένα, με την δικιά μας θα τρως και θα κλαίς.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... συνεπώς δεν βλέπω κανένα σοβαρό λόγο να μην πετάξω μαζί της... ατυχήματα γίνονται και θα γίνονται πάντα... είναι αστείο να υποστηρίζουμε ότι η ΤΚ είναι μια επικίνδυνη εταιρία... είναι μέλος μιας μεγάλης συμμαχίας, τα αεροπλάνα της ελέγχονται συνεχώς από όλες τις αρχες στις χώρες που πετάει και ουδέποτε έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την ασφάλεια της... εγώ πάντα την προτείνω και πάντα όταν μου δωθεί η ευκαιρία την πετάω κανονικότατα...
Δεν ξέρω αν άλλαξες γνώμη από το ταξίδι σου στην Αυστραλία αλλά είχες διατυπώσει περισσότερες επιφυλάξεις στο παρελθόν με την ΤΗΥ. " Turk Hava Yolları (Τον χαβά του αυτός …) " Επίσης στο παραπάνω thread ο mio gps αφήνει υπονοούμενα για το δυστύχημα του Φεβρουαρίου 2009 που δεν έχουν σχέση με την ποιότητα των αεροσκαφών. Εγώ παρ’ όλο που ταξίδεψα εξακολουθώ να έχω τις επιφυλάξεις μου με την εταιρεία και δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό μερικών.
 
Last edited by a moderator:

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Άμα θέλεις να δοκιμάσεις πραγματική μπουγάτσα, πες μου να σου στείλω από τη Σέρρες. Αν σε εντυπωσίασαν τα κατεψυγμένα, με την δικιά μας θα τρως και θα κλαίς.
...όλα είναι σχετικά αδελφέ. Είπα ότι ήταν το καλύτερο που από το 1970 (10.Σεπτ.) έχω δοκιμάσει, ίσως γιατί δεν ήταν ομελέτα. Ακόμα και με τις αεροπορικές του κόλπου, τις ασιατικές αλλά και τις τοπ ευρωαμερικανικές, αν με ρωτήσεις, τι σας δώσανε για πρωινό, δεν θυμάμαι (και μιλάμε για μπίζνες θέση). Και βέβαια είναι κατεψυγμένη και βιομηχανικής παραγωγής. Εδώ όμως, ανακύπτει το πολύ σημαντικό ερώτημα: ποιο προϊόν είναι τελικά, ασφαλέστερο...Διότι καλώς ή κακώς υπάρχουν όλες οι περιπτώσεις...Και το κατεψυγμένο και βιομηχανικής παραγωγής περασμένο από όλους τους ελέγχους και πιστοποιήσεις (και το αντίθετο), αλλά και ο "παραδοσιακός" δήθεν και καλά, ασυνείδητος μικρο βιοτέχνης (και το αντίθετο). Αλλά είμαι ήδη εκτός θέματος.
Όσο για τις Σέρρες, εννοείται ότι όταν έρθω προς τα εκεί, θα σου ζητήσω τις καλύτερες διευθύνσεις.:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πεταω και γω για πρωτη φορα σε 3 βδομαδες με τους Τουρκους στην Πολη.
Βεβαια ειναι μικρο ταξιδι ,αλλα θα εμπιστευομουν την αποψη των Traveller &taver και θα εκανα και πολυωρο ταξιδι τους.
Παιδια ..αν ειναι να μας..τυχει..
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άμα θέλεις να δοκιμάσεις πραγματική μπουγάτσα, πες μου να σου στείλω από τη Σέρρες. Αν σε εντυπωσίασαν τα κατεψυγμένα, με την δικιά μας θα τρως και θα κλαίς.
πορωμενε ...εγραψες:haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πεταω και γω για πρωτη φορα σε 3 βδομαδες με τους Τουρκους στην Πολη.
Βεβαια ειναι μικρο ταξιδι ,αλλα θα εμπιστευομουν την αποψη των Traveller &taver και θα εκανα και πολυωρο ταξιδι τους.
Παιδια ..αν ειναι να μας..τυχει..
καλα άκουγε εσύ αυτους και καλά θα πάς...
μακρυά απο αυτούς που ταξιδεύουν με οτι κάτσει!!:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom