Turkish Airlines Τurkish Airlines

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Πότε αυτά, γιατί τελευταία η ποιότητα έχει πάρει την κατιούσα λόγω περικοπών σε όλες τις εταιρίες του κόλπου. Το Μάρτιο πάντως, πριν τις αλλαγές στα lounges της ΕΥ, το al safwa πέραν του εντυπωσιακότερου χώρου υστερούσε αρκετά σε ποιότητα το αντίστοιχο στο Abu Dhabi.
Τον περασμένο Νοέμβριο πήγα εγώ και τα βρήκα έτσι.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Να ρωτησω κατι, ειμαι μελος της miles & smiles και αυτη την στιγμη εχω περιπου 8500 μιλια και απο ειδα στο thy.com το ταξιδι αθηνα- Πολη ειναι γυρω στα 7500 μιλια..... Σε περιπτωση που θελω να τα εξαργυρωσω πως ακριβως γινεται?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Στο site της THY θα μπεις στο λογαριασμό σου στη miles and smiles κ θα πας στην ενότητα award tickets. Εκεί βάζοντας τον προορισμό σου λέει ποσά μίλια χρειάζεται κ ποσό είναι οι φόροι που πρέπει να πληρωθούν. Αν έχεις επαρκή ποσότητα μιλίων σου επιτρέπει να προχωρήσεις τη διαδικασια
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Στο site της THY θα μπεις στο λογαριασμό σου στη miles and smiles κ θα πας στην ενότητα award tickets. Εκεί βάζοντας τον προορισμό σου λέει ποσά μίλια χρειάζεται κ ποσό είναι οι φόροι που πρέπει να πληρωθούν. Αν έχεις επαρκή ποσότητα μιλίων σου επιτρέπει να προχωρήσεις τη διαδικασια
Καλησπέρα,
Έχω ήδη μπει στην ιστοσελίδα για τα μίλια. Λέει για 7500 και κάτι για 66€ αλλά δεν μπορώ να δω που και πως μπορώ να τα εξαργυρωσω (αν το αποφασίσω).

Ααα, και κάτι ακομη, μερικά μίλια λήγουν φετος 2017, αν πάω με Τουρκις ανανεώνονται ή τα χανω όπως και να χει?
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Καλησπέρα,
Έχω ήδη μπει στην ιστοσελίδα για τα μίλια. Λέει για 7500 και κάτι για 66€ αλλά δεν μπορώ να δω που και πως μπορώ να τα εξαργυρωσω (αν το αποφασίσω).

Ααα, και κάτι ακομη, μερικά μίλια λήγουν φετος 2017, αν πάω με Τουρκις ανανεώνονται ή τα χανω όπως και να χει?
Ευτυχώς ούτε εμενα μου έχει τύχει κάτι με της αποσκευές μου στο Ατατουρκ και κυρίως από εκεί ταξιδεύω. Υπαρχει και η επιλογή με την ζελατίνη με 24 λίρες αν θυμαμαι καλά.
Η αληθεια είναι ότι στο domestic terminal δεν έχω πάει ποτε. Αλλά το κακό με το international αφού περάσεις τον έλεγχο των διαβατηρίων, δεν εχει και πολλα μέρη να κατσεις πλην των καταστημάτων.
Κάτι αναφέρθηκε για καθυστερήσεις. Προσωπικά εκτός από την φετινή παραμονή πρωτοχρονιάς που γινόταν της τρελής από χιόνι και είχαμε 6 ώρες καθυστέρηση δεν μου έχει τύχει ποτέ. Για την ιστορία ανεβαζω και μία φωτο.
αν κάποιος ταξιδιώτης βρεθεί με επιπλέον βαλίτσα ή παραπάνω κιλά τότε προτείνω να το ξανασκεφτεί ή να το ψάξει καλύτερα απο εμένα για να ταξιδέψει μαζί τους.Πρόσφατο ταξίδι μου αποδεικνύει οτι edinburg -thessaloniki για βαλίτσα extra 20 κιλών 280 λίρες Αγγλίας, καθυστερει σεις σε ολες τις πτήσεις,ενα χάος με τις βαλίτσες στο ataturk,και τελικά μια κατεστραμένη βαλίτσα .Το μόνο θετικό ήταν (και προς τιμή τους) οτι σε λίγες μέρες και με συνοπτικές διαδικασίες μου έστειλαν καινούργια στα Τρίκαλα.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
αν κάποιος ταξιδιώτης βρεθεί με επιπλέον βαλίτσα ή παραπάνω κιλά τότε προτείνω να το ξανασκεφτεί ή να το ψάξει καλύτερα απο εμένα για να ταξιδέψει μαζί τους.Πρόσφατο ταξίδι μου αποδεικνύει οτι edinburg -thessaloniki για βαλίτσα extra 20 κιλών 280 λίρες Αγγλίας, καθυστερει σεις σε ολες τις πτήσεις,ενα χάος με τις βαλίτσες στο ataturk,και τελικά μια κατεστραμένη βαλίτσα .Το μόνο θετικό ήταν (και προς τιμή τους) οτι σε λίγες μέρες και με συνοπτικές διαδικασίες μου έστειλαν καινούργια στα Τρίκαλα.
Δεν δικαιώσουν 2 βαλιτσες? Πάντως, για έξτρα 20 κιλά όλες οι εταιρείες χρεώνουν πάρα πολλά λεφτα.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Δεν δικαιώσουν 2 βαλιτσες? Πάντως, για έξτρα 20 κιλά όλες οι εταιρείες χρεώνουν πάρα πολλά λεφτα.
ναι αλλα λογω μετακομισης ειχαμε μια επιπλεον.Α! το αλλο που ποτέ δεν καταλαβα ηταν το οτι την ιδια πτηση επιστροφης η συνεπιβατης μου δικαιουταν 30 κιλα ενω εγω 20
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
ναι αλλα λογω μετακομισης ειχαμε μια επιπλεον.Α! το αλλο που ποτέ δεν καταλαβα ηταν το οτι την ιδια πτηση επιστροφης η συνεπιβατης μου δικαιουταν 30 κιλα ενω εγω 20
Ισως το εισιτήριο του συνεπιβάτη σου να ήταν διαφορετικό (σε τιμή) ή να ήταν μέλος με μίλια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρόσφατο ταξίδι μου αποδεικνύει οτι edinburg -thessaloniki για βαλίτσα extra 20 κιλών 280 λίρες Αγγλίας
Τι εννοείς extra 20 κιλών; Μια βαλίτσα επιτρέπεται να φτάνει το πολύ τα 30 κιλά για λόγους ασφαλείας. 10 κιλά βαλίτσα είχες κλείσει;
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Προσπαθώ να εκτυπώσω τις κάρτες επιβίβασης για την αυριανή πρωινή μου πτήση απο Αθήνα προς Πράγα μέσω Κων.πολης με turkish αλλά επειδή θα ταξιδέψω με ταυτότητα, δεν με αφήνει να προχωρήσω στην εκτύπωση γιατί μου ζητάει ημερομηνία λήξης..Τι μπορώ να κάνω?...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Προσπαθώ να εκτυπώσω τις κάρτες επιβίβασης για την αυριανή πρωινή μου πτήση απο Αθήνα προς Πράγα μέσω Κων.πολης με turkish αλλά επειδή θα ταξιδέψω με ταυτότητα, δεν με αφήνει να προχωρήσω στην εκτύπωση γιατί μου ζητάει ημερομηνία λήξης..Τι μπορώ να κάνω?...
Δοκίμασε να βάλεις τυχαία ημερομηνία στα +15 χρόνια από την έκδοση της ταυτότητας.Διαφορετικά οι κάρτες εκτυπώνονται στο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom