Turkish Airlines Τurkish Airlines

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Έκανα το Μάρτη του 23 ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο (περισσότερα εδώ) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα κι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα με την turkish. Πολύ βολικό δε το δρομολόγιο από Θεσσαλονίκη.
Τώρα το τι εννοεί ο καθένας άνεση είναι σχετικό.
Έχε υπόψιν σου πάντως ότι θα τσεκάρεις στο αεροδρόμιο, μη βασίζεσαι στο οντως δυσλειτουργικό app.

Αυτό δε μπορεί να το εγγυηθεί κανένας, συμβαίνει και στις καλύτερες αεροπορικές. Εφόσον έχεις ενιαίο εισιτήριο δε χρειάζεται να αγχωθείς παρά μόνο αν έχεις να προλάβεις άλλη πτήση στην Αμερική. Θα σε βάλουν στην επόμενη.

Ναι, σίγουρα κουβέρτα κι ένα νεσεσερ με κάποια απαραίτητα, δε θυμάμαι τι. Αν θέλεις μαξιλαράκι (και σε βολεύει) καλύτερα να πάρεις ένα δικό σου που θα σου μείνει κιόλας.
Θενκ γιουυυυ
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το πλεονεκτημα της τουρκις ειναι οτι ακομη κι αν παιξει ακυρωση πολυ ευκολα θα αλλάξεις πτησεις, εχει 2 απο θεσκη κι απο εκει καπου 4-5 την ημερα απευθειας για ΝΥ και καπου το ιδιο απο αθηνα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλημερα σε ολη την παρεα! Μετα απο αρκετα χρονια, ενα παλιο ονειρο γινεται πραγματικοτητα. Τον Μαρτιο, ταξιδευω επιτελους για Κουβα! Και εδω θα ζητησω την βοηθεια σας, μιας και για μενα αυτο ειναι το πρωτο μου υπερατλαντικο ταξιδι. Εχω κλεισει εισιτηρια με την Turkish κι εχω αναχωρηση απο Βενιζελος για Αβανα, μεσω Κωνστ/λης. Η επιστροφη μου απο την Αβανα ειναι μεσω Καρακας, οπου θα παραμεινουμε μεσα στο αεροπλανο για περιπου μιαμιση ωρα και μετα μεσω Κων/λης παλι .
Το ερωτημα μου ειναι το εξης: στις μετεπιβιβασεις μου στην Κωνστ/λη, θα χρειαστει να περασω απο νεο ελεγχο για να μπω στην πτηση για Αβανα; Και με την παραδοτεα αποσκευη μου, τι ισχυει; Την παραδιδω στην Αθηνα και την παραλαμβανω στην Αβανα η θα χρειαστει να την μεταφερω εγω στην δευτερη πτηση απο την Κων/λη στην Αβανα;
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το ερωτημα μου ειναι το εξης: στις μετεπιβιβασεις μου στην Κωνστ/λη, θα χρειαστει να περασω απο νεο ελεγχο για να μπω στην πτηση για Αβανα; Και με την παραδοτεα αποσκευη μου, τι ισχυει; Την παραδιδω στην Αθηνα και την παραλαμβανω στην Αβανα η θα χρειαστει να την μεταφερω εγω στην δευτερη πτηση απο την Κων/λη στην Αβανα;
1. Θεωρητικά όχι, υπάρχει όμως περίπτωση να συναντήσεις έλεγχο στα gates εξόδου.
2. Η αποσκευή παραλαμβάνεται στον τελικό προορισμό εφόσον είναι παραδοτέα. Καλού κακού κράτα μερικά βασικά είδη στη χειραποσκευή σου, δε ξέρεις τι γίνεται.

Με το καλό το ταξίδι σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλημερα σε ολη την παρεα! Μετα απο αρκετα χρονια, ενα παλιο ονειρο γινεται πραγματικοτητα. Τον Μαρτιο, ταξιδευω επιτελους για Κουβα! Και εδω θα ζητησω την βοηθεια σας, μιας και για μενα αυτο ειναι το πρωτο μου υπερατλαντικο ταξιδι. Εχω κλεισει εισιτηρια με την Turkish κι εχω αναχωρηση απο Βενιζελος για Αβανα, μεσω Κωνστ/λης. Η επιστροφη μου απο την Αβανα ειναι μεσω Καρακας, οπου θα παραμεινουμε μεσα στο αεροπλανο για περιπου μιαμιση ωρα και μετα μεσω Κων/λης παλι .
Το ερωτημα μου ειναι το εξης: στις μετεπιβιβασεις μου στην Κωνστ/λη, θα χρειαστει να περασω απο νεο ελεγχο για να μπω στην πτηση για Αβανα; Και με την παραδοτεα αποσκευη μου, τι ισχυει; Την παραδιδω στην Αθηνα και την παραλαμβανω στην Αβανα η θα χρειαστει να την μεταφερω εγω στην δευτερη πτηση απο την Κων/λη στην Αβανα;
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!
Στην Αθήνα παραδίδεις και παραλαμβάνεις αποσκευή.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Καλημερα σε ολη την παρεα! Μετα απο αρκετα χρονια, ενα παλιο ονειρο γινεται πραγματικοτητα. Τον Μαρτιο, ταξιδευω επιτελους για Κουβα! Και εδω θα ζητησω την βοηθεια σας, μιας και για μενα αυτο ειναι το πρωτο μου υπερατλαντικο ταξιδι. Εχω κλεισει εισιτηρια με την Turkish κι εχω αναχωρηση απο Βενιζελος για Αβανα, μεσω Κωνστ/λης. Η επιστροφη μου απο την Αβανα ειναι μεσω Καρακας, οπου θα παραμεινουμε μεσα στο αεροπλανο για περιπου μιαμιση ωρα και μετα μεσω Κων/λης παλι .
Το ερωτημα μου ειναι το εξης: στις μετεπιβιβασεις μου στην Κωνστ/λη, θα χρειαστει να περασω απο νεο ελεγχο για να μπω στην πτηση για Αβανα; Και με την παραδοτεα αποσκευη μου, τι ισχυει; Την παραδιδω στην Αθηνα και την παραλαμβανω στην Αβανα η θα χρειαστει να την μεταφερω εγω στην δευτερη πτηση απο την Κων/λη στην Αβανα;
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!
https://www.turkishairlines.com/en-int/any-questions/transfer-transit-passengers/

Our transfer passengers, coming from an international point and continuing to an international destination with Turkish Airlines, whose flight routes are arranged with a single ticket*
  • Disembark from the aircraft with your cabin baggage only and continue directly to the boarding gate without conducting any flight or passport procedures.
  • If you have not obtained a boarding pass for a flight you will continue to at the first exit point, go to the “Transit Check-in” counter firstly.
*Including passengers whose routes are arranged with a single ticket with Star Alliance member airlines or airlines having a codeshare flight agreement with Turkish Airlines.

Σε περίπτωση αβεβαιότητας, στην έξοδο από το αεροπλάνο και με κατεύθυνση στην πύλη, ρωτάς κάποιον υπάλληλο για να σε κατευθύνει, έχουν πολλούς. Πολλές φορές συναντάς κάποιον και σε κομβικά σημεία. Το αεροδρόμιο μπορεί να είναι τεράστιο άλλα είναι εύκολο και έχει λογική.

Οι αποσκευές παράδοση στην αρχή και παραλαβή στον τελικό προορισμό και για τα δυο σκέλη όπως προ ειπώθηκε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Οι Τούρκοι δίνουν πλέον θέσεις για Αυστραλία με award εισιτήρια.
50Κ μίλια και 120,14 ευρώ.
Διαθεσιμότητα στην οικονομική βρήκα μέχρι 3 άτομα ανά πτήση.
Διακεκριμένη γιοκ.
Α350-900 με μια στάση Σιγκαπούρη μιάμισης ώρας χωρίς να βγεις από το αεροσκάφος.
Συνολική διάρκεια ταξιδιού 19 ώρες και 40 λεπτά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε περίπτωση που χρειαστώ το οτιδήποτε, για να επικοινωνήσω με την Turkish, εκτός απο το WhatsApp που έχω βρει, υπάρχει κάποιο mail ή τηλέφωνο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
και εγω αυτην την απορία έχω εδώ και μέρες
Ως στιγμής έχω καταλάβει οτι μπορείς να επικοινωνήσεις με WhatsApp, που είδα οτι είναι αυτοματοποιημένο, και με τα social τους... Ενα τηλέφωνο, για κάτι πιο άμεσο, δεν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom