ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ MARFIN ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΕ ΟΛOΥΣ ΜΑΣ ΕΝΑ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Αυτό που εισπράττω εγώ τόσο από το μήνυμα του υπαλλήλου όσο και από τη γενικότερη κατάσταση τον τελευταίο καιρό είναι το καθεστώς φόβου στο οποίο είμαι αναγκασμένη να ζώ.
Δεν μπορώ να κατέβω σε μία πορεία και να διεκδικήσω τα δικαιώματά μου φοβούμενη μην τυχόν και κάποιος ανεγκέφαλος με στείλει στον άλλο κόσμο, αλλά και μην τυχόν χάσω τη δουλειά μου.

Το δεύτερο είδος φόβου το έχω νιώσει στο πετσί μου από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα να εργάζομαι στον τραπεζικό τομέα, πολλά χρόνια πριν την κρίση. Μην διανοηθείς να απεργήσεις, μην τολμήσεις να καταγγείλεις τις άπειρες απλήρωτες υπερωρίες και το ξεχειλωμένο ωράριο εγασίας, μην σκεφτείς καν να αρρωστήσεις, ακόμα και την άδειά σου (το πιο απλό και αυτονόητο δικαίωμα) πρέπει να χιλιοπαρακαλέσεις για να την πάρεις, ενώ όταν έρχεται η Επιθεώρηση Εργασίας (μετά από καταγγελίες εργαζομένων) να σε κρύβουν οι προϊστάμενοι σε μπαλκόνια και φωταγωγούς για να μην φανεί ότι καρτάνε τους εργαζόμενους από το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ.
Στην πρώτη τράπεζα που σήκωσα κεφάλι, "έφυγα" νύχτα, στις επόμενες χαμήλωσα τους τόνους θέλοντας και μη.
Τα σκληρά μέτρα (απελευθέρωση ωραρίων, απολύσεων κ.λ.π.) για πολλούς από εμάς δεν ξεκίνησαν τώρα... απλά τώρα φοβόμαστε να ζητήσουμε-διεκδικήσουμε-απαιτήσουμε γιατί δεν διακυβεύεται απλά η δουλειά μας αλλά και η ίδια μας η ζωή από όλους αυτούς τους τζάμπα μάγκες και τους δήθεν επαναστάτες.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Vario σε καταλαβαινω απολυτα.

τις άπειρες απλήρωτες υπερωρίες και το ξεχειλωμένο ωράριο εγασίας, μην σκεφτείς καν να αρρωστήσεις, ακόμα και την άδειά σου (το πιο απλό και αυτονόητο δικαίωμα) πρέπει να χιλιοπαρακαλέσεις για να την πάρεις, ενώ όταν έρχεται η Επιθεώρηση Εργασίας (μετά από καταγγελίες εργαζομένων) να σε κρύβουν οι προϊστάμενοι σε μπαλκόνια και φωταγωγούς για να μην φανεί ότι καρτάνε τους εργαζόμενους από το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ..
Ένας άλλος κλάδος όπου έχουμε δει τα παραπάνω είναι αυτός των ΜΜΕ... :(
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Αυτό που εισπράττω εγώ τόσο από το μήνυμα του υπαλλήλου όσο και από τη γενικότερη κατάσταση τον τελευταίο καιρό είναι το καθεστώς φόβου στο οποίο είμαι αναγκασμένη να ζώ.
Δεν μπορώ να κατέβω σε μία πορεία και να διεκδικήσω τα δικαιώματά μου φοβούμενη μην τυχόν και κάποιος ανεγκέφαλος με στείλει στον άλλο κόσμο, αλλά και μην τυχόν χάσω τη δουλειά μου.

Το δεύτερο είδος φόβου το έχω νιώσει στο πετσί μου από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα να εργάζομαι στον τραπεζικό τομέα, πολλά χρόνια πριν την κρίση. Μην διανοηθείς να απεργήσεις, μην τολμήσεις να καταγγείλεις τις άπειρες απλήρωτες υπερωρίες και το ξεχειλωμένο ωράριο εγασίας, μην σκεφτείς καν να αρρωστήσεις, ακόμα και την άδειά σου (το πιο απλό και αυτονόητο δικαίωμα) πρέπει να χιλιοπαρακαλέσεις για να την πάρεις, ενώ όταν έρχεται η Επιθεώρηση Εργασίας (μετά από καταγγελίες εργαζομένων) να σε κρύβουν οι προϊστάμενοι σε μπαλκόνια και φωταγωγούς για να μην φανεί ότι καρτάνε τους εργαζόμενους από το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ.
Στην πρώτη τράπεζα που σήκωσα κεφάλι, "έφυγα" νύχτα, στις επόμενες χαμήλωσα τους τόνους θέλοντας και μη.
Τα σκληρά μέτρα (απελευθέρωση ωραρίων, απολύσεων κ.λ.π.) για πολλούς από εμάς δεν ξεκίνησαν τώρα... απλά τώρα φοβόμαστε να ζητήσουμε-διεκδικήσουμε-απαιτήσουμε γιατί δεν διακυβεύεται απλά η δουλειά μας αλλά και η ίδια μας η ζωή από όλους αυτούς τους τζάμπα μάγκες και τους δήθεν επαναστάτες.
Το συμπέρασμα είναι δηλαδή ότι δεν έχουμε δημοκρατία γιατί ούτε στις πορείες μπορούμε να πηγαίνουμε αλλά ούτε και στη δουλειά! Που να πάμε και πως να διεκδικήσουμε αυτά που χρειαζόμαστε;

Για την εγκληματική ενέργεια δε θα σχολιάσω, αυτοί που έριξαν τη μολότωφ φταίνε, είναι δολοφόνοι.

Δολοφόνοι είναι όμως και αυτοί που δε φρόντισαν να υπάρχουν τα σωστά μέτρα προστασίας για τους εργαζόμενους.

Δηλαδή, αν πέσει ένα σχολείο από σεισμό επειδή το κτίριο είναι ακατάλληλο και σκοτωθούν τα παιδιά μας, θα φταίει μόνο ο σεισμός;

Ο σεισμός θα γίνει κάποια στιγμή με μαθηματική ακρίβεια, όπως και κάποια τρομοκρατική ενέργεια... εμείς δεν πρέπει να προετοιμαστούμε;

Σ' αυτή τη χώρα κανείς δε θέλει να πληρώσει για άδειες και μελέτες κλπ Όλα τα θεωρούμε περιττά, αρκεί να μη βάλουμε το χέρι στην τσέπη. Και αν δε γίνεται η δουλειά μας λαδώνουμε!

Μετά όταν μας κοροϊδεύουν οι Γερμανοί μας ενοχλεί...και 'μεις τους κοροϊδεύουμε γιατί υπακούν στους νόμους τους σαν πρόβατα! Όσα δε φτάνει η αλεπού...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.535
Ο σεισμός θα γίνει κάποια στιγμή με μαθηματική ακρίβεια, όπως και κάποια τρομοκρατική ενέργεια...
Ε? Παρδόν? Με μαθηματική ακρίβεια θα πέσουμε όλοι θύματα τρομοκρατικής επίθεσης?

Ήμαρτον και έλεος....
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Ε? Παρδόν? Με μαθηματική ακρίβεια θα πέσουμε όλοι θύματα τρομοκρατικής επίθεσης?

Ήμαρτον και έλεος....
ΟΛΟΙ όχι. Δεν είπα κάτι τέτοιο...είπα ότι θα γίνει σίγουρα και σεισμός και τρομοκρατική ενέργεια, δεν ξέρω ποιος θα είναι το θύμα.
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Η καταγγελία είναι ανώνυμη οπότε εκ των πραγμάτων δεν τη λαμβάνω υπόψη μου. Εγώ δουλεύοντας πολύ κοντά στη συγκεκριμένη τράπεζα και βιώνοντας παρόμοια γεγονότα την τελευταία τριετία (που δεν είχαν νεκρούς γι'αυτό και δεν τα μετέδωσαν τα ΜΜΕ 1.000.000 φορές) το μόνο που έχω να πω είναι ότι ο κόσμος έχει τρελλαθεί και τα έχει χαμένα. Έχουμε γίνει κανίβαλοι - και λέω έχουμε για να σταματήσουμε τις μόνιμες κατηγορίες για κουκουλοφόρους και οργανώσεις. Δεν είναι μόνο αυτοί.Απλοί πολίτες όπως εγώ και εσείς διέλυσαν την Αθήνα φέτος και τα προηγούμενα χρόνια. Με τα μάτια μου έβλεπα ανθρώπους ηλικίας 15-... χρονών να καίνε και να σπάνε τα πάντα στο πέρασμά τους. Δεν ξέρω αν είναι έλλειψη παιδείας, μόρφωσης ή οτιδήποτε άλλο. Ξέρω μόνο ότι κανένας δεν κοιτάζει την 'αφεντομουτσουνάρα' του στον καθρέφτη.
Το κρίμα και το γαμώτο είναι μόνο για τις οικογένειες των ανθρώπων που χάθηκαν. Οι υπόλοιποι, όπως και εμείς συνεχίζουμε τη ζωή μας.
Νέα απεργία στις 20/5/2010.. για να δούμε...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
κάποιες λογικές απλά δε μπορώ να τις καταλάβω. Οι δίδιμοι πύργοι έπεσαν επειδή δεν υπήρχε σύστημα ικανό να τους προστατέυσει απο τη σύγκρουση με επιβατικό τζέτ... οι νεκροί στο μετρό της Μαδρίτης είναι αποτέλεσμα της παράλειψης των αρχών να οχυρώσουν τους υπόγειους σταθμούς ώστε να μην υπάρχουν θύματα απο εκρήξεις ΤΝΤ...επίσης οι 200000 νεκροί απο τα τσουνάμι στη ΝΑ Ασία χάθηκαν άδικα γιατί κανείς δε σκέφτηκε να χτίσει ένα τείχος 5 μέτρων κατα μήκος όλων των ακτών όλων των εκεί χωρών. αν κάποιος με πυροβολήσει στο κεφάλι θα φταίω εγώ επειδή δε φόραγα το αλεξίσφαιρο κράνος μου το οποίο όλοι διαθέτουμε. και δηλαδή όλα τα κτήρια της Αθήνας θα πρεπει να διαθέτουν συστήματα προστασίας απο δολοφονικές επιθέσεις με μολότωφ και βενζίνη αντί να κυνηγηθούν και να κεμαστούν ανάποδα αυτοί που τις πετάνε εναντίον αθώων ανθρώπων και εγκυμονούσων γυναικών
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μη δίνετε σημασία σε ανώνυμες καταγγελίες που μόνο σκοπό έχουν να ρίξουν λάδι στη φωτιά.
Αυτός μπορεί να μην είναι καν υπάλληλος της συγκεκριμένης τράπεζας.
Μπορεί να είναι ακροδεξιός που κάνει προβοκάτσια.
Μπορεί να είναι απολυμένος από τον Βγενό και να θέλει εκδίκηση.
Μπορεί να είναι κάποιος απολυμένος της Ολυμπιακής.
Μπορεί να είναι ο διευθυντής της απέναντι τράπεζας.
Μπορεί να είναι η καθαρίστρια στο γραφείο του Βγενό, που κάπνιζε στην τουαλέτα και τη μάλωσε.
Μπορεί να είναι η γραμματέας του που του την πέφτει και δεν της κάθησε.
Μπορεί να είναι ο γείτονας που ζηλεύει το αυτοκίνητο του Βγενό.
Μπορεί να είναι η γυναίκα του που τον έπιασε με την γραμματέα του.
Μπορεί να είναι κάποιο μέλος του travelstories.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ένας από τα 11.000.000 Έλληνες και 2.000.000 ξένους που ζουν στη χώρα μας.

Εσείς είσαστε σίγουροι ότι είναι υπάλληλος της συγκεκριμένης τράπεζας?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορεί να είναι η γραμματέας του που του την πέφτει και δεν της κάθησε.
Μπορεί να είναι η γυναίκα του που τον έπιασε με την γραμματέα του.
Αν δεν της κάθεται, πως γίνεται να τον έπιασε μαζί της η γυναίκα του?
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο άρθρο Επιστολή Βγενόπουλου για την τραγωδία στη Marfin | Άρθρα | Ελευθεροτυπία δεξιά στη στήλη σε αρχείο pdf, υπάρχει και ολόκληρο το κείμενο της επιστολής.
"Αναρωτιέμαι" γιατί ανακοινώθηκε σήμερα, 2 μέρες πριν την απεργία;!
Ομολογώ πάντως πως είναι διπλωματικότατος (αν υπάρχει τέτοια λέξη), επικριτικός και επιβραβευτής, ταυτοχρόνως.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom