Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Η Αθήνα μόνο μερικά σημεία έχει όμορφα (Ακρόπολη , Θησείο , Διονυσίου Αεροπαγίτου με το Ηρώδειο , Πνύκα , Εθνικός Κήπος , Πλάκα , Λουτρά Αέρηδων , Μοναστηράκι ) αλλά μέχρι εκεί ... Κατά τα άλλα δεν τη θεωρώ μια όμορφη Ευρωπαϊκή Πόλη ...
Δεν ρώτησε όμως αν είναι όμορφη ή άσχημη..Ρώτησε συγκεκριμένα αν υπάρχουν ασχημότερες..Απαντήσαμε αλλά δεν άρεσαν οι απαντήσεις μας για διάφορους λόγους και τώρα το γυρίσαμε και ψάχνουμε να βρούμε τα άσχημα της Αθήνας ή τον τύπο κατοικίας που μένουμε...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλώς απαντατε. Κι εγώ μπορεί να θεωρήσω κάποια πόλη ασχημοτερη από την Αθήνα και να απαντήσω σ αυτο απλώς και πάλι η Αθήνα δε γίνεται όμορφη. Δε πα να συμπεριλάβετε το Σούνιο ή τη Νεα Μακρη.
Καλά εδώ συμπεριλάβατε τις παραλίες της Χαλκιδικής στη Θεσσαλονίκη και δεν θα συμπεριληφθεί το Σούνιο και η Νέα Μάκρη στην Αθήνα;................
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Νικολέτα εσύ υποστηρίζεις ότι η Αθήνα είναι όμορφη και επειδή το σχόλιο για τη Σόφια ήρθε μετά τα επιχειρήματα σου για αυτό, θεωρησα πως ήταν ένα ακόμα επιχειρημα. Αν δεν είναι έτσι λάθος μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το νήμα θα γινόταν πολύ πιο χρήσιμο αν μπορούσαμε, σε ρεαλιστικά πλαίσια, να συζητούσαμε τι θα μπορούσε να ομορφύνει την πόλη, τότε θα καταλαβαίναμε πως αντιλαμβανόμαστε την ομορφιά και πως ίσως ο καθένας την προσλαμβάνει με πολλούς διαφορετικούς τρόπους.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Καλώς απαντατε. Κι εγώ μπορεί να θεωρήσω κάποια πόλη ασχημοτερη από την Αθήνα και να απαντήσω σ αυτο απλώς και πάλι η Αθήνα δε γίνεται όμορφη. Δε πα να συμπεριλάβετε το Σούνιο ή τη Νεα Μακρη.
Καλησπερα,η ομορφια ειτε για μια πολη, ειτε για εναν ανθρωπο, ειτε για οτιδηποτε ,ειναι τελειως υποκειμενικη,Εμενα π.χ. η Βενετια με αφησε παγερα αδιαφορη και την βρηκα και βρωμερη,γιαυτο πηγα και δευτερη φορα γιατι λεω δεν μπορει εγω ειμαι λαθος και ομως ναι ,δεν ξαναπαω ουτε δωρεαν!αρα αυτο μας λεει οτι ολα ειναι υποκειμενικα,παρεπιπτοντως σαν γκαγκαρη? Αθηναια πατρικο 7ης γενιας στο Γκαζι η Αθηνα μου αρεσει και πιστευω οτι εχει αν την προσεξουμε λιγο ,πολλες δυνατοτητες
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
προκειμενου να εκμαιευτει η αποψη που διατυπωνεται στον τιτλο ως θεσφατο.
Γενικώς οι ντόπιοι τείνουν να υποβιβάζουν τον τόπο κατοικίας τους (ειδικά στις μεγαλουπόλεις) αλλά οι Αθηναίοι το τερματίζουν.
@paefstra αυτό το οποίο θέλει να πει ο τίτλος και διατυπώνει εύστοχα ο @Yorgos είναι το γεγονός ότι πολλοί κάτοικοι της Αθήνας την μισούν η την απεχθάνονται η την έχουν βαρεθεί στην καλύτερη των περιπτώσεων. Δεν είναι όλοι αλλά είναι σημαντικό το ποσοστό. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.
Όποιος έχει ζήσει την καθημερινότητα στην Αθήνα καταλαβαίνει τι θέλω να πω.
Τα γνωστά διαρκή προβλήματα επί δεκαετίες. Τόσο που βαρεθήκαμε να μιλάμε για αυτά και τα θεωρούμε ως δεδομένα και αναπόσπαστο κομμάτι της πόλης.
Φυσικά και έχει ωραία σημεία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι έχει και πολύ μεγάλες περιοχές από πολύ άσχημες έως αδιάφορες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Δεν ρώτησε όμως αν είναι όμορφη ή άσχημη..Ρώτησε συγκεκριμένα αν υπάρχουν ασχημότερες..Απαντήσαμε αλλά δεν άρεσαν οι απαντήσεις μας για διάφορους λόγους και τώρα το γυρίσαμε και ψάχνουμε να βρούμε τα άσχημα της Αθήνας ή τον τύπο κατοικίας που μένουμε...
Δεν το κατάλαβα καλά ...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Κάπου κάποτε βαθμολογουσαμε πρωτευουσες με αριστα το 20 και νομίζω οτι η Αθηνα ήταν λίγο πάνω απο το 10..

Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν ασχημότερες και λέει ο καθένας ποιες είναι απο αυτές που έχει επισκεφτεί.. θα μπορούσε να λέει αν υπάρχουν αν υπάρχουν λιγότερο όμορφες απο την Αθηνα ... στο πρωτο ξεκινάς με την Αθήνα ως άσχημη και στο δευτερο ως όμορφη..

Οπότε το πάμε αλλού ως συνήθως το τοπικ αν η Αθηνα είναι άσχημη ή όμορφη..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Η Αθήνα δεν έχει καθόλου μα καθόλου πράσινο και αυτό αυτόματα την κάνει πιο "άσχημη" απο πολλες Ευρωπαϊκες πρωτευουσες. Δεν εννοω τους λοφους απ εξω. Εννοω πρασινο στην πολλη, οπως εχει π.χ. το Βερολινο ή η Κοπεγχαγη ή η Βουδαπέστη κλπ κλπ.

Και είναι γενικό θέμα των ελληνικών μεγάλων πόλεων η έλλειψη πρασίνου. Σε ελάχιστες χώρες (καμία Δυτική) δε το έχω δει αυτό.

Αιγύπτιος φοιτητής μου είχε πει ότι η Αθήνα είναι η Ευρωπαϊκη πόλη που του θυμίζει πιο πολύ από κάθε άλλη το Κάιρο.

Είναι μια άναρχη απέραντη δόμηση τσιμέντου.

Επίσης υπάρχει το θέμα της ασφάλειας. Μόνο στο Παρίσι και σε περιοχές του Λονδίνου νίωθεις όσο ανασφαλής όσο σε μεγάλα τμήματα του κέντρου της Αθήνας το βράδυ, από τους πάρα πολλούς πλέον μετανάστες που επιδίδονται σε παραβατικές συμπεριφορές.

Π.χ. σε καμία Ισπανική πόλη δεν είδα αυτό το πράγμα, ή Ιταλική. Ούτε καν στις Βρυξέλλες που έχουν τη φήμη ότι είναι επικίνδυνες πλέον.

Σίγουρα κερδίζει στην ιστορία, τα αρχαία, τη νυχτερινή ζωή, το γεγονός ότι η μισή Ελλάδα ζει εκεί άρα είναι το κέντρο κάθε πολιτιστικου/καλλιτεχνικού/αθλητικού event.

Αλλά ως πόλη, όχι. Είναι μια μείξη Βαλκανίων και Μέσης Ανατολής, που χτίστηκε χωρίς κανένα σχέδιο, με μοναδικό κίνητρο την γρήγορη οικονομική ανέλιξη αυτών που χτίζανε τα κτήρια και αυτών που είχαν τα οικόπεδα, και το νο.1 θέμα της, το αίσθημα ασφάλειας, έχει αφεθεί στη μοίρα του από όλες τις κυβερνήσεις.

Κάποιοι λένε και για τη βρωμιά, αλλά είναι αρκετές οι ευρωπαϊκες πρωτεύουσες που κατα καιρούς είναι βρώμικες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
@paefstra αυτό το οποίο θέλει να πει ο τίτλος και διατυπώνει εύστοχα ο @Yorgos είναι το γεγονός ότι πολλοί κάτοικοι της Αθήνας την μισούν η την απεχθάνονται η την έχουν βαρεθεί στην καλύτερη των περιπτώσεων. Δεν είναι όλοι αλλά είναι σημαντικό το ποσοστό. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.
Όποιος έχει ζήσει την καθημερινότητα στην Αθήνα καταλαβαίνει τι θέλω να πω.
Τα γνωστά διαρκή προβλήματα επί δεκαετίες. Τόσο που βαρεθήκαμε να μιλάμε για αυτά και τα θεωρούμε ως δεδομένα και αναπόσπαστο κομμάτι της πόλης.
Φυσικά και έχει ωραία σημεία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι έχει και πολύ μεγάλες περιοχές από πολύ άσχημες έως αδιάφορες.
Για να μην ειμαι οφ τοπικ, εχω δει και χειροτερα. Αυτο που ρωταει ο τοπικ σταρτερ δηλαδη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Είναι λίγο περίεργο το νήμα για μένα, γιατί έχουν τεθεί διαφορετικά ερωτήματα από τον ίδιο τον εκκινητή.



Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν επισκέπτεται ξανά μια πόλη μόνο επειδή είναι "όμορφη". Την επισκέπτεται για τα αξιοθέατα, για την αίσθηση που του αφήνει, γιατί είναι ενδιαφέρουσα, γιατί έχει πράγματα που τον τραβάνε. Ε σε αυτό, σε ενδιαφέρον, είναι από τις κορυφαίες πόλεις στον κόσμο, κοιτίδα πολιτισμού ιστορικά και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ζωντανή πόλη. Έχω συνοδέψει κυριολεκτικά εκατοντάδες ανθρώπους στην Αθήνα, από δεκάδες εθνικότητες, ενθουσιασμένοι έμειναν. Και όχι, άσχημη δεν την είδε κανείς και δε μιλάω μόνο για το κέντρο. Ο λόγος που οι επισκέπτες μένουν λίγο στην Αθήνα δεν είναι ότι τη βαρέθηκαν ή τη βρήκαν άσχημη, αλλά ότι προσπαθούν οι άνθρωποι να προλάβουν να δουν και τα Μετέωρα, τη Μάνη και τη Σαντορίνη.
Ακριβώς και αυτό.Δεν πας σε μια πόλη μόνον για την ομορφιά της.Διαφορετικά θα πηγαίναμε μόνον στις κουκλίστικες πόλεις..Πας και για την αίσθηση και το ενδιαφέρον(μουσεία,αξιοθέατα,βολικές εκδρομές,φαγητό/ποτό,θέατρα/παραστάσεις,χαλάρωση και τόσα άλλα).Και η Αθήνα έχει πολλά να δώσει.Μας αρέσει η δεν μας αρέσει έτσι είναι...
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Η Αθήνα δεν έχει καθόλου μα καθόλου πράσινο και αυτό αυτόματα την κάνει πιο "άσχημη" απο πολλες Ευρωπαϊκες πρωτευουσες. Δεν εννοω τους λοφους απ εξω. Εννοω πρασινο στην πολλη, οπως εχει π.χ. το Βερολινο ή η Κοπεγχαγη ή η Βουδαπέστη κλπ κλπ.

Και είναι γενικό θέμα των ελληνικών μεγάλων πόλεων η έλλειψη πρασίνου. Σε ελάχιστες χώρες (καμία Δυτική) δε το έχω δει αυτό.

Αιγύπτιος φοιτητής μου είχε πει ότι η Αθήνα είναι η Ευρωπαϊκη πόλη που του θυμίζει πιο πολύ από κάθε άλλη το Κάιρο.

Είναι μια άναρχη απέραντη δόμηση τσιμέντου.

Επίσης υπάρχει το θέμα της ασφάλειας. Μόνο στο Παρίσι και σε περιοχές του Λονδίνου νίωθεις όσο ανασφαλής όσο σε μεγάλα τμήματα του κέντρου της Αθήνας το βράδυ, από τους πάρα πολλούς πλέον μετανάστες που επιδίδονται σε παραβατικές συμπεριφορές.

Π.χ. σε καμία Ισπανική πόλη δεν είδα αυτό το πράγμα, ή Ιταλική. Ούτε καν στις Βρυξέλλες που έχουν τη φήμη ότι είναι επικίνδυνες πλέον.

Σίγουρα κερδίζει στην ιστορία, τα αρχαία, τη νυχτερινή ζωή, το γεγονός ότι η μισή Ελλάδα ζει εκεί άρα είναι το κέντρο κάθε πολιτιστικου/καλλιτεχνικού/αθλητικού event.

Αλλά ως πόλη, όχι. Είναι μια μείξη Βαλκανίων και Μέσης Ανατολής, που χτίστηκε χωρίς κανένα σχέδιο, με μοναδικό κίνητρο την γρήγορη οικονομική ανέλιξη αυτών που χτίζανε τα κτήρια και αυτών που είχαν τα οικόπεδα, και το νο.1 θέμα της, το αίσθημα ασφάλειας, έχει αφεθεί στη μοίρα του από όλες τις κυβερνήσεις.

Κάποιοι λένε και για τη βρωμιά, αλλά είναι αρκετές οι ευρωπαϊκες πρωτεύουσες που κατα καιρούς είναι βρώμικες.
Καλησπερα,μαλλον ο Αιγυπτιος ειχε θεμα οφθαλμικο !ε οχι και συγκριση Αθηνα με Καιρο!!!με βουνα απο σκουπιδια στα οικοπεδα αναμεσα στα σπιτια και τις βοιδαμαξες στην Εθνικη τους !!μη τρελαθουμε κιολας,μην το τερματιζουμε!!!δεν μιλαγε κι ο Ελβετος!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom