Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πλάκα,Λυκαβηττός,Ακρόπολη,Παραλιακή,
Βόρεια Προάστεια, Νιάρχος,τόσαα αξιοθέατα,πανέμορφα.Αντιθετα στη Σόφια π.χ.δεν θυμάμαι ούτε ένα τετράγωνο που να αξίζει.Εργατικες κατοικίες πανασχημες και κανένα ενδιαφέρον σημείο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ας ξεκαθαρίσω κάτι. Οι μόνιμοι κάτοικοι όταν λέμε Αθήνα, εννοούμε από Κηφισιά και Εκάλη στα βόρεια μέχρι και τον Πειραιά στα νότια και από Αιγάλεω, Δαφνί δυτικά μέχρι και Βάρκιζα (νοτιο)ανατολικά.
Όταν ήμουν μικρή (18-19) και είχα ξεκινήσει να πηγαίνω πολύ συχνά Αθήνα, έμενα τότε στο Παγκράτι. Τότε άκουγα πολύ συχνά να λένε οι φίλοι των φίλων μου που με φιλοξενούσαν "θα βγούμε σήμερα Αθήνα;"....και αναρωτιόμουν εγώ "γιατί τώρα που είμαστε;;;".....Μετά το συνήθισα :haha:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Και το παραλιακό μέτωπο το συνδέσαμε μόνον για μπάνιο..Το κοντινότερο του Φαλήρου-Αλίμου άσχημο είναι για σκέτη βόλτα και αναψυχή..Οκ ξέχασα...Είναι εκτός ορίων δήμου και αυτό...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αυτό κάνει τη Σοφια πιο άσχημη δεν κάνει την Αθήνα όμορφη.
Το τοπικ ρωτα ΑΝ υπαρχουν πιο ασχημες πρωτευουσες. Οι περισσοτεροι λεμε "ναι, καμποσες". Οχι αν η Αθηνα ειναι ομορφη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.533
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι λίγο περίεργο το νήμα για μένα, γιατί έχουν τεθεί διαφορετικά ερωτήματα από τον ίδιο τον εκκινητή.

Αρχικά το ερώτημα ήταν αν υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την Αθήνα. Πού; Στον κόσμο; Ε είναι ξεκάθαρο ότι οι περισσότερες πρωτεύουσες του κόσμου είναι πιο άσχημες από την Αθήνα, πρέπει κάποιος να έχει ταξιδέψει πολύ λίγο για να πιστεύει το αντίθετο ή να έχει μάλλον ιδιαίτερα γούστα (το οποίο είναι θεμιτό).

Μετά είχαμε αυτό:
Βάζοντας όμως τον εαυτό μου σα τουρίστα μερικών ημερών στη Αθήνα σίγουρα δε θα ήθελα να έρθω ξανά.
Ποια είναι η άποψή σας;
Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν επισκέπτεται ξανά μια πόλη μόνο επειδή είναι "όμορφη". Την επισκέπτεται για τα αξιοθέατα, για την αίσθηση που του αφήνει, γιατί είναι ενδιαφέρουσα, γιατί έχει πράγματα που τον τραβάνε. Ε σε αυτό, σε ενδιαφέρον, είναι από τις κορυφαίες πόλεις στον κόσμο, κοιτίδα πολιτισμού ιστορικά και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ζωντανή πόλη. Έχω συνοδέψει κυριολεκτικά εκατοντάδες ανθρώπους στην Αθήνα, από δεκάδες εθνικότητες, ενθουσιασμένοι έμειναν. Και όχι, άσχημη δεν την είδε κανείς και δε μιλάω μόνο για το κέντρο. Ο λόγος που οι επισκέπτες μένουν λίγο στην Αθήνα δεν είναι ότι τη βαρέθηκαν ή τη βρήκαν άσχημη, αλλά ότι προσπαθούν οι άνθρωποι να προλάβουν να δουν και τα Μετέωρα, τη Μάνη και τη Σαντορίνη.

Υποτίθεται οτι απο τη πρώτη σύσταση της η Ελλάδα είναι μέλος του δυτικού κόσμου και με βάση αυτό πρέπει να γίνει η όποια σύγκριση αρχικά.
Μετά μπορούμε να πάμε και παγκόσμια λαμβάνοντας όμως υπόψη και οικονομικά - πληθυσμιακά κριτήρια
Μπορώ πολύ εύκολα να βρω πιο άσχημες πόλεις (ή σκέτα πρωτεύουσες) από την Αθήνα στο δυτικό κόσμο. Ναι, με τα προβλήματά της (πολλά αναφέρθηκαν) αλλά τη βρίσκω πιο ωραία από το Τορόντο ή τη Μελβούρνη ή το Σαν Χουάν ή το Δουβλίνο, ακόμη κι αν μιλάμε για απλή ομορφιά, κι όχι για ενδιαφέρον, που ρίχνει στα αυτιά στη συντριπτική πλειοψηφία των πόλεων του πλανήτη που έχω επισκεφθεί. Γενικώς οι ντόπιοι τείνουν να υποβιβάζουν τον τόπο κατοικίας τους (ειδικά στις μεγαλουπόλεις) αλλά οι Αθηναίοι το τερματίζουν. Προσωπικά βλέποντας πόσο ενθουσιασμένοι είναι οι επισκέπτες για μια σειρά από λόγους (για την ιστορία, για τα κτίρια, για τη ζωή, για το ΕΜΣΤ που πήγα πρόσφατα με φίλους, για την ατμόσφααρα στο γήπεδο, το φαγητό, τους ανθρώπους , τον καιρό, χίλια πράγματα έχει) δεν έχω καμία αμφιβολία ότι είμαι πολύ τυχερός που γεννήθηκα και ζω εκεί, κι έχω ζήσει σε αρκετά μέρη. Καταλαβαίνω τι μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον, άλλοι άνθρωποι, άλλα γούστα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Όχι όμως να φέρνουμε τα παραδείγματα άλλων πολεων για να ενισχύσουμε την άποψη ότι η Αθήνα είναι όμορφη.

Πηγαινε στην δημοσίευση της paesfa αυτό.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η Αθήνα μόνο μερικά σημεία έχει όμορφα (Ακρόπολη , Θησείο , Διονυσίου Αεροπαγίτου με το Ηρώδειο , Πνύκα , Εθνικός Κήπος , Πλάκα , Λουτρά Αέρηδων , Μοναστηράκι ) αλλά μέχρι εκεί ... Κατά τα άλλα δεν τη θεωρώ μια όμορφη Ευρωπαϊκή Πόλη ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Όχι όμως να φέρνουμε τα παραδείγματα άλλων πολεων για να ενισχύσουμε την άποψη ότι η Αθήνα είναι όμορφη.
Αυτο ζητησε ο τοπικ σταρτερ, να συγκρινουμε. Τωρα απαγορευεται?
Εχουμε χασει επεισοδιο?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η ερώτηση δεν είναι αν είναι όμορφη η Αθήνα αλλά αν υπάρχει ασχημοτερη πόλη από την Αθήνα.Σ αυτό απαντάμε.Και ναι υπάρχουν πολύ πιο άσχημες πόλεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Η ερώτηση δεν είναι αν είναι όμορφη η Αθήνα αλλά αν υπάρχει ασχημοτερη πόλη από την Αθήνα.Σ αυτό απαντάμε.Και ναι υπάρχουν πολύ πιο άσχημες πόλεις.
Εχει γινει λιγο αβολο αυτο, απανταμε στο ερωτημα του τοπικ και αλλαζουν συνεχεια οι κανονες στα σχολια.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Καλώς απαντατε. Κι εγώ μπορεί να θεωρήσω κάποια πόλη ασχημοτερη από την Αθήνα και να απαντήσω σ αυτο απλώς και πάλι η Αθήνα δε γίνεται όμορφη. Δε πα να συμπεριλάβετε το Σούνιο ή τη Νεα Μακρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.827
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom