Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το νήμα έχει φτάσει στις 11 σελίδες.
Σαν ασχημοτερες πόλεις έχουν αναφερθεί
Η Σόφια
Το Βουκουρέστι
Τα Σκόπια
Η Μαδρίτη
Το Τορόντο και όποιες άλλες ανέφερε ο @Yorgos .
Όλοι οι υπόλοιποι απαριθμειτε τις ομορφιές της Αθήνας.
Δε είναι αυτό όμως το θέμα.
Είναι πολύ εύκολο να κάτσω να γράψω 70 από τις ξέρω τω 100 πρωτεύουσες που έχω πάει που να είναι πιο άσχημες από την Αθήνα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
@panpan από την αρχή είπα ότι δε έχω πάει σε πολλές. Η άποψη μου είναι για όσες έχω πάει και όσες έχω διαβάσει μέσω ιστοριών μελών η ταξιδιωτικών εκπομπών.
Το Βελιγράδι το Βουκουρέστι η κάποια άλλα που αναφέρονται δε έχω δει καν φωτογραφία τους.
Αυτό είναι το νόημα.
Να πούμε ποια δε μας άρεσε και λίγα λόγια για ποιο λόγο.
Κάποιοι συνεχίζουν ακόμα να μας λένε πόσο όμορφη είναι η Αθήνα.
Μένω εδώ. Μπορώ να έχω δική μου άποψη για την ομορφιά της.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
Σημειώνω ότι κάποια μέλη εξακολουθούν να γράφουν/σχολιάζουν με την ματιά του κατοίκου και οχι με την ματιά του τουρίστα όπως ζητήθηκε απο το πρώτο ποστ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
όσες έχω διαβάσει μέσω ιστοριών μελών η ταξιδιωτικών εκπομπών.
Από αυτά που έχεις διαβάσει η παρακολουθήσει δεν μπορείς να βγάλεις σωστό συμπέρασμα.Μονο από δικό σου ταξίδι μπορείς να έχεις προσωπική άποψη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γι αυτό κι εγώ διαχώρισα τη γνώμη μου. Άλλο η ματιά του τουρίστα, που συνήθως τείνει να υπερεκτιμάει κάποια πράγματα, άλλο αυτή του μόνιμου κάτοικου, που συνήθως κάνει το αντίθετο.
Κάποιες πόλεις πέρα από τα τσιμέντα τους είναι και η αίσθηση που σ' αφήνουν, που θα περπατήσεις, τι θα αντιμετωπίσεις πως θα διασκεδάσεις κτλ.
Συχνά το υποτιμούμε, αλλά το λέω και το πιστεύω, η νύχτα σε δένει μ' ένα τόπο. Αυτός είναι συχνά ο λόγος που πολλές φορές εξυψώνουμε μια πόλη στα μάτια μας, ειδικά στην Ελλάδα.

Επίσης είπα ότι είναι άδικο να συγκριθούμε με τους έξω.
Με πόση ευκολία να πω ότι μια πόλη είναι άσχημη , όταν για παράδειγμα ισοπεδώθηκε στο Β' παγκόσμιο και έπρεπε άμεσα να ανοικοδομηθεί για να στεγάσει το κόσμο της; Αναφέρθηκαν αρκετά τέτοια παραδείγματα σ' αυτό το νήμα.

Νομίζω μόνο με αντίστοιχα παραδείγματα στη χώρα μας έχει νόημα η σύγκριση, εκτός αν επισέλθουμε σε επιμέρους χαρακτηριστικά.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Σημειώνω ότι κάποια μέλη εξακολουθούν να γράφουν/σχολιάζουν με την ματιά του κατοίκου και οχι με την ματιά του τουρίστα όπως ζητήθηκε απο το πρώτο ποστ.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, πριν έρθω να μείνω μόνιμα εδώ, είχα έρθει πολλές φορές σαν τουρίστας.
Τότε η γνώμη μου ήταν ότι ποτέ δε θα μπορούσα να ζήσω σε αυτή την πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Συχνά το υποτιμούμε, αλλά το λέω και το πιστεύω, η νύχτα σε δένει μ' ένα τόπο. Αυτός είναι συχνά ο λόγος που πολλές φορές εξυψώνουμε μια πόλη στα μάτια μας
Οντως ειμαστε κι εμεις που δεν παμε στα ευρωπαικα παρκα για πικ νικ ουτε ταιζουμε τις παπιες, γιατι τα βρισκουμε χρησιμα κυριως για τα κουνελια.
Θελουμε και καυσαεριο, λεωφορους, μαγαζια, κοσμο κλπ.γιατι ειναι Πρωτευουσες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Σημειώνω ότι κάποια μέλη εξακολουθούν να γράφουν/σχολιάζουν με την ματιά του κατοίκου και οχι με την ματιά του τουρίστα όπως ζητήθηκε απο το πρώτο ποστ.
Μα είναι λογικό, όταν η Αθήνα είναι οι μισή Ελλάδα , άρα και τα μισά μέλη του φόρουμ (χοντρικά)
είναι από την Αθήνα και θα τους είναι δύσκολο να τους βγάλουμε την ιδιότητα του κατοίκου.
Δεν είμαι Αθηναίος, αλλά μου φαίνεται περίεργο να βάζουμε την Αθήνα στις ασχημότερες πόλεις.
Είναι μια καλλονή, που μπορεί να έχει βιασθεί ,να κακοποιήθηκε, ενδεχομένως και να έβγαλε κάποιες
ρυτίδες, αλλά δεν παύει να είναι μια καλλονή. Έστω και μιλφάρα. Αλλά όχι άσχημη.
Ας περάσουμε μια βόλτα από Σκόπια, Σόφια, Βελιγράδι, Κάιρο, Ντάκα, ακόμα και η Ουάσιγκτον εμένα
προσωπικά δεν μου αρέσει. Μπορώ να γράψω αρκετές πόλεις , ίσως τις μισές από τις 40 περίπου
που έχω πάει. Όχι ότι δεν θα πήγαινα ξανά σε κάποιες από αυτές.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Παίρνεις ας πούμε τις περιοχές εκτός ιστορικού κέντρου της Αθήνας και ευρωπαϊκών πόλεων
όταν κάποιος πάει για τουρισμό είθισται να μένει στα ιστορικό κέντρο που συνήθως είναι προσεγμένο
Το πρόβλημα της Αθήνας, και όχι μόνο, είναι ότι και στο ιστορικό αλλά και γενικά στο κέντρο έχει πολλά και μεγάλα αδιάφορα η άσχημα σημεία.
Παράδειγμα. Επισκέπτεσαι το μουσείο της Ακροπόλεως ανεβαίνεις στον τελευταίο όροφο κοιτάς το μνημείο, κάνεις διάλογο μαζί του, βρίζεις τον Έλγιν και την Μεγάλη Βρετανία, σκέφτεσαι ότι δεν θα έπρεπε να κλείσεις εισητήρια για να πας 26η φορά στο Λονδίνο και μόλις γυρίσεις το κεφάλι σου στην αντίθετη κατεύθυνση αντικρύζεις μιά θάλασσα άχρωμων και άοσμων και αδιάφορων πολυκατοικιών.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σημειώνω ότι κάποια μέλη εξακολουθούν να γράφουν/σχολιάζουν με την ματιά του κατοίκου και οχι με την ματιά του τουρίστα όπως ζητήθηκε απο το πρώτο ποστ.
Δεν γράφουμε με τη ματιά του κατοίκου της Αθήνας απλά τονίζουμε πως ένας τουρίστας οπουδήποτε στον κόσμο βλέπει αλλιώς την πόλη από τον μόνιμο κάτοικο. Είναι άλλη η ψυχολογία των διακοπών και άλλη η καθημερινότητα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Με πόση ευκολία να πω ότι μια πόλη είναι άσχημη , όταν για παράδειγμα ισοπεδώθηκε στο Β' παγκόσμιο και έπρεπε άμεσα να ανοικοδομηθεί για να στεγάσει το κόσμο της;
Το Λονδίνο ισοπεδωθηκε στο πόλεμο.
Χτίστηκε από την αρχή. Συγκρίνετε με την Αθήνα;
Ο Βόλος από σεισμό το 55.
Ξαναχτίστηκε. Μαζί με την Καβάλα τον θεωρώ από τις ομορφότερες πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom