Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Οφ τοπικ αλλά το γράφω.Κατέβαινα πριν λίγο με αυτοκίνητο απο Κηφισίας πρός κέντρο.Και παρατηρούσα την Κηφισίας στο τμήμα Γηροκομείο-Λεωφ.Αλεξάνδρας(που δεν το λές και με τίποτα ωραίο).Πόση διαφορά έκαναν οι πολυκατοικίες που ήταν φρεσκαρισμένες με ένα χρώμα κίτρινο-ώχρα.Σε αντίθεση με τις διπλανές τους γκριζόμαυρες.Και με λίγα θα μπορούσε να βελτιωθεί η κατάσταση αλλά.....μεγάλη κουβέντα...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλα εννοειται πως θα μπορούσε να διορθωθεί η κατάσταση στην Αθήνα. Οι αρχιτεκτονικές σχολές κάνουν συνέχεια προτζεκτ, προτάσεις και εργαστήρια για να προτείνουν λύσεις για διάφορα προβλήματα της Αθήνας. Ποιος νοιάζεται όμως... Ακόμα και οι πολυκατοικίες, που λέτε ότι είναι το μόνο που βλέπεις σε μερικά σημεία, είναι κομμάτι της ελληνικής αρχιτεκτονικής και μερικές από αυτές έχουν μεγάλη σημασία ιστορικά,. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν γίνονται συντηρήσεις και άρα δεν αναδεικνύονται...
Κάτι άλλο που ήθελα να προσθέσω είναι ότι η Αθήνα έχει πολύ καλό κλίμα, ήταν κάτι που δεν το περίμενα. Παρόλο που είχα μείνει εκεί Ιούλιο και Αύγουστο και είχε ζέστη, δεν είχε καθόλου υγρασία. Στην θεσσαλική πόλη που μένω, η ζέστη απλά δεν παλεύεται λόγω υγρασίας και το καλοκαίρι δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι, ενώ στην Αθήνα πήγαινα στο κέντρο συχνά. 🤔
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Δες αυτό το βίντεο και πες μου μετά την άποψή σου για την Αθήνα
το βιντεο αυτο ειναι ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ.
στα 5 λεπτα που διαρκει το μονο που εδειξε απο αθηνα ειναι μακρυνες ληψεις απογευμα με φιλτρα.
εγω οταν βλεπω απο λοφο την αθηνα τυφλωνομαι απο τους ηλιακους θερμοσιφωνες που υπαρχουν στις ταρατσες. στο βιντεο ειδες κανενα;
κανεις δε αμφισβητησε την ομορφια των αρχαιων και των μουσειων.
το μονο που εδειξε απο τη πολη ειναι η πλατεια συνταγματος το μοναστηρακι. και 2 κτιρια με γραφιτι. αυτη ειναι ολη η ομορφια της πολης.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
το βιντεο αυτο ειναι ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ.
στα 5 λεπτα που διαρκει το μονο που εδειξε απο αθηνα ειναι μακρυνες ληψεις απογευμα με φιλτρα.
εγω οταν βλεπω απο λοφο την αθηνα τυφλωνομαι απο τους ηλιακους θερμοσιφωνες που υπαρχουν στις ταρατσες. στο βιντεο ειδες κανενα;
κανεις δε αμφισβητησε την ομορφια των αρχαιων και των μουσειων.
το μονο που εδειξε απο τη πολη ειναι η πλατεια συνταγματος το μοναστηρακι. και 2 κτιρια με γραφιτι. αυτη ειναι ολη η ομορφια της πολης.
Λες ότι έχεις δει-διαβάσει για αρκετές πόλεις, προσωπικά πιστεύω ότι ελάχιστες πόλεις έχουν την ιστορία της Αθήνας και με αυτό το βίντεο που σου έβαλα σου δείχνω πως μπορεί μια πόλη να απογειωθεί στα μάτια του θεατή μέσα από έξυπνες λήψεις και εικόνες! Όλες οι πόλεις έχουν και την άσχημη πλευρά τους που όμως δεν την βλέπει ο τουρίστας.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Λες ότι έχεις δει-διαβάσει για αρκετές πόλεις, προσωπικά πιστεύω ότι ελάχιστες πόλεις έχουν την ιστορία της Αθήνας και με αυτό το βίντεο που σου έβαλα σου δείχνω πως μπορεί μια πόλη να απογειωθεί στα μάτια του θεατή μέσα από έξυπνες λήψεις και εικόνες! Όλες οι πόλεις έχουν και την άσχημη πλευρά τους που όμως δεν την βλέπει ο τουρίστας.
εισαι η χαρα του διαφημηστη.
πιστευω οτι και εσυ ονειρευεσαι και ταξιδευεις τρωγοντας ενα ξινο γιαουρτι επειδη ετσι γινετε στη διαφημηση
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
εισαι η χαρα του διαφημηστη.
πιστευω οτι και εσυ ονειρευεσαι και ταξιδευεις τρωγοντας ενα ξινο γιαουρτι επειδη ετσι γινετε στη διαφημηση
Μας λες ότι έχεις διαμορφώσει άποψη απο πόλεις που δεν έχεις πάει γιατί κάτι διάβασες κάτι σου είπαν κάτι είδες. Τώρα ποιος από τους δύο μας τρώει το ξινό γιαούρτι...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πρωτεύουσες (από όσες έχω προσωπικά πάει) που θεωρώ πιο άσχημες από την Αθήνα:
(θα μιλήσω για γενικότερη αισθητική. Δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν όμορφα/ενδιαφέροντα/αξιόλογα σημεία στις περισσότερες από αυτές. Πολλές τις βρήκα σούπερ ενδιαφέρουσες, πέρασα πολύ καλά, ίσως σε κάποιες να είχα καλύτερη ποιότητα ζωής αν έμενα εκεί, αλλά η Αθήνα μου αρέσει περισσότερο)
Σκόπια, Τίρανα, Βελιγράδι, Βουκουρέστι, Σόφια, Ποντγκόριτσα, Μπρατισλάβα, Όσλο, Κοπεγχάγη, Λευκωσία, Βυρηττός, Κάιρο, Αμμάν, Kισινάου, Γερεβάν, Τεχεράνη, Μπισκέκ, Μαδρίτη, Κολόμπο, Βαρσοβία, Βιέννη, Βερολίνο, Ναϊρόμπι. Φαντάζομαι και άλλες, όμως μου έχει κολλήσει το μυαλό τώρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.268
Πρωτεύουσες (από όσες έχω προσωπικά πάει) που θεωρώ πιο άσχημες από την Αθήνα:
(θα μιλήσω για γενικότερη αισθητική. Δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν όμορφα/ενδιαφέροντα/αξιόλογα σημεία στις περισσότερες από αυτές. Πολλές τις βρήκα σούπερ ενδιαφέρουσες, πέρασα πολύ καλά, ίσως σε κάποιες να είχα καλύτερη ποιότητα ζωής αν έμενα εκεί, αλλά η Αθήνα μου αρέσει περισσότερο)
Σκόπια, Τίρανα, Βελιγράδι, Βουκουρέστι, Σόφια, Ποντγκόριτσα, Μπρατισλάβα, Όσλο, Κοπεγχάγη, Λευκωσία, Βυρηττός, Κάιρο, Αμμάν, Kισινάου, Γερεβάν, Τεχεράνη, Μπισκέκ, Μαδρίτη, Κολόμπο, Βαρσοβία, Βιέννη, Βερολίνο, Ναϊρόμπι. Φαντάζομαι και άλλες, όμως μου έχει κολλήσει το μυαλό τώρα.
Αν και το Βερολίνο δεν είναι πρωτεύουσα και αγαπάμε Βερολίνο για 1002 λόγους, καταλαβαινω ότι δε δυσκολεύτηκες και πολύ να βρεις αρκετες χειρότερες πόλεις. Το χα γράψει και στην αρχή αρχή, αν καθίσουμε και σκεφτούμε θα βρούμε πάνω από 5 χειρότερες πρωτεύουσες ανετα μόνο στην Ευρώπη. Αν το πάμε παγκόσμια πάμε πάνω από 100.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν και το Βερολίνο δεν είναι πρωτεύουσα και αγαπάμε Βερολίνο για 1002 λόγους, καταλαβαινω ότι δε δυσκολεύτηκες και πολύ να βρεις αρκετες χειρότερες πόλεις. Το χα γράψει και στην αρχή αρχή, αν καθίσουμε και σκεφτούμε θα βρούμε πάνω από 5 χειρότερες πρωτεύουσες ανετα μόνο στην Ευρώπη. Αν το πάμε παγκόσμια πάμε πάνω από 100.
Καλέ θα με τρελάνεις; Δεν είναι το Βερολίνο πρωτεύουσα;
γερμανια πρωτεύουσα - Recherche Google

Από εκεί και πέρα να πω την αλήθεια δε διάβασα καν όλο το νήμα, αλλά δεν κρατήθηκα να μην απαντήσω. 😄
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.268
Καλέ θα με τρελάνεις; Δεν είναι το Βερολίνο πρωτεύουσα;
γερμανια πρωτεύουσα - Recherche Google

Από εκεί και πέρα να πω την αλήθεια δε διάβασα καν όλο το νήμα, αλλά δεν κρατήθηκα να μην απαντήσω. 😄
Μόνο εσένα θα τρελανω; Εδώ θα τρελανω εμένα που θεωρώ πρωτεύουσα τη Βοννη…
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Σκόπια, Τίρανα, Βελιγράδι, Βουκουρέστι, Σόφια, Ποντγκόριτσα, Μπρατισλάβα, Όσλο, Κοπεγχάγη, Λευκωσία, Βυρηττός, Κάιρο, Αμμάν, Kισινάου, Γερεβάν, Τεχεράνη, Μπισκέκ, Μαδρίτη, Κολόμπο, Βαρσοβία, Βιέννη, Βερολίνο, Ναϊρόμπι. Φαντάζομαι και άλλες, όμως μου έχει κολλήσει το μυαλό τώρα.
Αφού Βιέννη και Ναϊρόμπι είναι στην ίδια μοίρα περίπου, δηλαδή χειρότερες από την Αθήνα, επειδή Βιέννη έχω πάει αρχίζω να ψάχνω εισητήρια για Ναϊρόμπι.:haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μόνο εσένα θα τρελανω; Εδώ θα τρελανω εμένα που θεωρώ πρωτεύουσα τη Βοννη…
😂 Εντάξει, δεν είναι ότι είσαι τελείως λάθος, απλά έχεις μείνει μερικές δεκαετίες πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.690
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom