Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.337
Που το διάβασες αυτό; Το αντίθετο νόμιζα. Έχεις κάποιο λινκ να το δω;
Και εγώ το αντίθετο νόμιζα.Μάλιστα είχε βγεί και απόφαση για την κατεδάφιση κάποιων ορόφων σε ένα ξενοδοχείο.Δεν ξέρω αν εφαρμόσθηκε όμως.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Και εγώ το αντίθετο νόμιζα.Μάλιστα είχε βγεί και απόφαση για την κατεδάφιση κάποιων ορόφων σε ένα ξενοδοχείο.Δεν ξέρω αν εφαρμόσθηκε όμως.
Κάποια πληροφορία θα έχει ο @bandit650 φαίνεται... εγώ πάντως γνωρίζω ότι έχει "παγώσει" η ανέγερση δυο νέων ξενοδοχείων στην περιοχή.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Δε έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες, αλλά θεωρώ την Αθήνα τη ασχημότερη πρωτεύουσα από όσες έχω πάει η και δει από τόσες ταξιδιωτικές εκπομπές που έχει η τηλεόραση .
Βέβαια είναι αλλιώς να ζεις σε μία πόλη και αλλιώς να είσαι επισκέπτης για λίγες μέρες.
Βάζοντας όμως τον εαυτό μου σα τουρίστα μερικών ημερών στη Αθήνα σίγουρα δε θα ήθελα να έρθω ξανά.
Ποια είναι η άποψή σας;
οταν μιλάς για πόλεις εννοείς το κέντρο τους? γιατί αν έχεις πάει λίγο πιο έξω από το κέντρο του Παρισιού, Λονδίνου, Βαρκελώνης, Πράγας, Ρώμης, Βενετίας κλπ. θα φρικάρεις. Μια χαρά είναι η Αθήνα μας και το κέντρο της μια κούκλα. Καλύτερη διευθέτηση για τα σκουπίδια αν έκανε κάποτε ένας δήμαρχος σ΄αυτήν την πόλη θα ήμασταν όλοι καλύτερα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
οταν μιλάς για πόλεις εννοείς το κέντρο τους? γιατί αν έχεις πάει λίγο πιο έξω από το κέντρο του Παρισιού, Λονδίνου, Βαρκελώνης, Πράγας, Ρώμης, Βενετίας κλπ. θα φρικάρεις.
Από που προέκυψε αυτό, από κανένα δεν άκουσα να φρίκαρε, λίγο στην Πράγα ίσως αλλά και πάλι είναι τι έχει συνηθίσει να βλέπει κάποιος
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.430
Εμείς ξέρουμε καλά τις ασχήμιες της Αθήνας αλλά και τα ωραία μέρη της ενω ο τουρίστας θα πάει κατα κανόνα στα ωραία αυτά σημεια της πόλης και θα εστιάσει στα αξιοθέατα οπότε η γεύση που θα έχει θα είναι καλή πιστεύω..

Εχω μείνει κατα καιρούς σε διάφορα μέρη στην Αθήνα Σεπόλια, Πλ Αμερικής, Νέο Κόσμο, Καλιθέα, και εκτός Χαιδάρι, Μενίδι, Μαρούσι κλ.. αλλοτε για καμια βδομάδα και άλλοτε για κανα 2-3 χρόνια, συνολικά πανω απο 7.. Οταν έμενα πιο μονιμα βλαστημούσα για την κίνηση το νέφος την ζέστη την έλλειψη πρασίνου και τα ΠΣΚ εξαφανιζόμουν όποτε μπορούσα .. Αλλά υπηρχαν στιγμές. μετα απο μια βόλτα σε Λυκαβητό, Ψειρή, Ακρόπολη και πέριξ που έλεγα "ενταξει ρε π@@@τη μου έχει και ωραια πραγματα''

Με λίγα λόγια η καθημερινότητα στην Αθηνα κάποιους μπορεί να τους τρελαίνει αλλά θα υπάρχουν στιγμές που θα σε αποζημιώνει.. Εξαρτάται απο τον καθένα που θα εστιάσει .. στις ασχήμιες ή στις ομορφιές;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η ομορφια η ασχημια μιας πρωτευουσας ειναι τελειως υποκειμενικη για τον καθε εναν.εγω π.χ. μια απο τις πρωτευουσες που επισκεφτηκα και την θεωρω αρκετα πιο ομορφη απο Αθηνα ειναι το Κιεβο.
Mα στο Κίεβο αν περπατήσεις λίγο εκτός των κεντρικών δρόμων και του ιστορικού κέντρου, μπορείς πολύ εύκολα να ανακαλύψεις ένα σκηνικό παρακμής με κατεστραμμένα πεζοδρόμια, παρατημένες σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες, δρόμους με λακκούβες δεκαετίας '50 Ελλάδας, ελάχιστος δημόσιος φωτισμός το βράδυ λες και βρίσκεσαι σε κάποια παρατημένη πόλη και γενικά μία όψη πρωτεύουσας που δύσκολα θα συναντήσεις στην Ελλάδα. Για ποια ομορφιά μιλάς λοιπόν, ανεξάρτητα αν σε κάποιους αρέσει από ταξιδιωτικής άποψης αυτό το σκηνικό παρακμής;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Mα στο Κίεβο αν περπατήσεις λίγο εκτός των κεντρικών δρόμων και του ιστορικού κέντρου, μπορείς πολύ εύκολα να ανακαλύψεις ένα σκηνικό παρακμής με κατεστραμμένα πεζοδρόμια, παρατημένες σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες, δρόμους με λακκούβες δεκαετίας '50 Ελλάδας, ελάχιστος δημόσιος φωτισμός το βράδυ λες και βρίσκεσαι σε κάποια παρατημένη πόλη και γενικά μία όψη πρωτεύουσας που δύσκολα θα συναντήσεις στην Ελλάδα. Για ποια ομορφιά μιλάς λοιπόν, ανεξάρτητα αν σε κάποιους αρέσει από ταξιδιωτικής άποψης αυτό το σκηνικό παρακμής;
Εντελώς στην τύχη πάτησα σε μια γειτονιά του Κιέβου μακριά από το κέντρο και δεν βλέπω καμιά παρακμή
Χάρτες Google
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εντελώς τυχαία γειτονιά 3 χλμ από σταθμό μετρό Olympiiska.
Κίεβο Google Maps
Μια χαρά με πεζοδρόμια και πράσινο και κανένα σκουπίδι, δοκίμασες να περάσεις την Πειραιώς που υποτίθεται έχει και εμβληματικά κτήρια πολιτισμού?
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Η Αδριανού. Ο δρόμος που ΟΛΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΈΝΟΙ επισκέπτες θα περπατήσουν.
Επιτρέπεται να είναι σε τέτοιο χάλι;
Η πλατεία Αγίας ειρήνης δε θα έπρεπε να είχε φτιαχτεί;
Τεράστια ευκαιρία το ότι όλο το χειμώνα δε κυκλοφορούσε κανείς.
Επιτρέπεται στο Μοναστηράκι στο Μουστάκα και στην Αθηνάς να είναι
Υπαίθριο ξενοδοχείο;
Στο βίντεο μπορεί κρύβεται η βρωμιά και η δυσωδία. Από κοντά όχι.
Αυτή είναι η πρώτη εντύπωση τουρίστα από την Αθήνα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
γιατί αν έχεις πάει λίγο πιο έξω από το κέντρο του Παρισιού, Λονδίνου, Βαρκελώνης, Πράγας, Ρώμης, Βενετίας κλπ. θα φρικάρεις.
Θα ήθελα να μου πεις ποιες περιοχές λίγο πιο έξω από την Βαρκελώνη σε φρικάρισαν.
Είναι τελείως διαφορετικό μια περιοχή να μην μας αρέσει, αλλά να σε φρικάρει κάτι στην Βαρκελώνη,
θα ήθελα να το μάθω.
Βαρκελώνη · Βαρκελώνη, Ισπανία
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Η Αδριανού. Ο δρόμος που ΟΛΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΈΝΟΙ επισκέπτες θα περπατήσουν.
Επιτρέπεται να είναι σε τέτοιο χάλι;
Η πλατεία Αγίας ειρήνης δε θα έπρεπε να είχε φτιαχτεί;
Τεράστια ευκαιρία το ότι όλο το χειμώνα δε κυκλοφορούσε κανείς.
Επιτρέπεται στο Μοναστηράκι στο Μουστάκα και στην Αθηνάς να είναι
Υπαίθριο ξενοδοχείο;
Στο βίντεο μπορεί κρύβεται η βρωμιά και η δυσωδία. Από κοντά όχι.
Αυτή είναι η πρώτη εντύπωση τουρίστα από την Αθήνα.
Είχα κάνει ένα σχόλιο για την Σόφια, αλλά το προσπέρασες. Θα το πω πιο καθαρά και θα ήθελα
απάντηση. Από τις 4 πρωτεύουσες που πήγες, την Σόφια την θεωρείς ομορφότερη από την Αθήνα;
Ναι ή όχι; Να ξέρω να κλείσω εισιτήριο για Σόφια αντί για Αθήνα. Τους φίλους και γνωστούς που
έχω εδώ να τους πω, που να τρέχετε τώρα Αθήνα, πηγαίνετε στην Σόφια είναι ομορφότερη.
Χτυπήστε και λίγο από Σκόπια με μια βόλτα στο Βελιγράδι. Κι αν δεν με γδάρουν με γιαλί όταν
γυρίσουν να μην με λένε panpan.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.126
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom