Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.473
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τι να σου πω,.άλλα γούστα... Δε μπορώ να συγκρίνω ό ι την Παλιά Αβάνα ή το Βεδαδο, αλλά ούτε καν το 10 de Octubre με οποιαδήποτε γειτονιά του Λονδίνου ή της Βουδαπέστης κλπ, δε μπαίνει καν στη συζήτηση. Τώρα τι να πω, ο καθένας έχει τα γούστα του...

Vedado και 10 de Octubre έχουν πολλά και πολύ άσχημα κτίρια.

Η παλιά Αβάνα είναι το πιο όμορφο κομμάτι που είδα. Ακομα και αυτό βέβαια το βρίσκω πιο άσχημο από πχ το κομμάτι από Notting Hill μέχρι Chelsea. Πάντα με κριτήριο την ομορφιά και όχι τι βρίσκω πιο ενδιαφέρον και που προτιμώ να κάνω βόλτες.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που πολλοί αναφέρουν Βελιγράδι, Βουκουρέστι, Σόφια, που αντικειμενικά μια χαρά πόλεις είναι (ειδικά το Βουκουρέστι έχει πανέμορφα κτίρια στο κέντρο), και στην τελική δε ξέρω αν είναι πιο όμορφες απ την Αθήνα, σίγουρα έχουν πολύ περισσότερο πράσινο πάντως. Ακόμα και τα Σκόπια με εξέπληξαν θετικά, δεν είναι και τόσο χάλια. Αντίθετα κανείς δεν αναφέρει 2 πρωτεύουσες μακράν χειρότερες της Αθήνας, Πρίστινα και Άγκυρα. Κάποιοι που ανέφεραν δε το Κίεβο, δε θα το αναλύσω καν, δεν είναι δυνατόν να πηγές καλοκαίρι στο Κίεβο και να σου φάνηκε άσχημο. Ακόμα και το Κισινάου με την σοβιετική του αρχιτεκτονική, έχει μια γοητεία απο τα παλιά, να μη μιλήσω για τα τεράστια πάρκα του και τον πανέμορφο κόσμο του.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Συγγνώμη, σοβαρολογεις οτι η Σαναα είναι άσχημη; Έχεις πάει ποτέ η απλά την αναφέρεις ως πρωτεύουσα εμπόλεμης χώρας.
Το ότι κάτι αρέσει σε εσένα δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρέσει σε όλους!....
Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν αρέσκεται πχ στη Ρώμη, με το οποίο δεν συμφωνώ, αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του και είναι σεβαστά!....
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Το ότι κάτι αρέσει σε εσένα δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρέσει σε όλους!....
Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν αρέσκεται πχ στη Ρώμη, με το οποίο δεν συμφωνώ, αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του και είναι σεβαστά!....
Συμφωνώ, το είπα απλά επειδή μου φάνηκε ότι έβαλε 3 πόλεις, οι οποίες απλά βρίσκονται σε εμπόλεμη ζώνη, χωρίς να γίνει κάποια έρευνα του τι ακριβώς έχουν αυτές οι πόλεις. Το μόνο βέβαιο είναι οτι υπάρχουν πολύ πιο άσχημες και αδιάφορες πρωτεύουσες στον κόσμο απ τη Σαναά, απλώς δεν βρίσκονται σε εμπόλεμη χώρα.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει.
Υ.γ. Ζω στη Αθήνα!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μην κολλάτε στο χαρακτηρισμό "ασχημότερες".. πέστε το αλλιώς... λιγότερο όμορφες ας πούμε.. οπότε και η Σόφια και το Βελεγραδι και η Σαναά (που είναι και μνημείο ΠΚ) είναι όμορφες..
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Μην κολλάτε στο χαρακτηρισμό "ασχημότερες".. πέστε το αλλιώς... λιγότερο όμορφες ας πούμε.. οπότε και η Σόφια και το Βελεγραδι και η Σαναά (που είναι και μνημείο ΠΚ) είναι όμορφες..
Με αυτο το χαρακτηρισμό ειπες οτι η μαδριτη ειναι ασχημοτερη απο τη αθηνα;;
 
D

Delmem37668

Guest
Εγώ θέλω να πω μόνο κάτι.Όταν κάνετε ταξίδια στις ευρωπαικές πρωτεύουσες και μετά γυρνάτε στις πόλεις σας,την Αθήνα,τη Θεσσαλονίκη,τη Λάρισα κτλ,δε νιώθετε μια μελαγχολία;Και μόνο που βλέπεις την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη από ψηλα επιστρέφοντας με το αεροπλάνο,ένα άσπρο τσιμεντένιο πράγμα,λες 'πώς ζούμε ρε γαμώτο εδώ πέρα';

Επειδή κάπου αναφέρθηκε ότι η Βουδαπέστη είναι πιο άσχημη απ'την Αθήνα (έπεσα κάτω όταν το διάβασα :haha:) εγώ όταν είχα πάει πρώτο ταξίδι εξωτερικό στη Βουδαπέστη έπαθα πολιτισμικό σοκ.Απ'την πόλη,απ'την καθαριότητα,απ'τους οδηγούς που σταματούσαν για να περάσουμε,απ'το ότι δεν έβλεπα πολυκατοικίες,γκράφιτι,αφίσες,σκουπίδια,έλεγα ρε γαμώτο αυτήν είναι πόλη να ζει άνθρωπος.
προφανώς είδες το τουριστικό και μόνο μέρος της Βουδαπέστης. γιατί είμαστε τόσο ανθέλληνες.
όταν ο τουρίστας βλέπει την τουριστική Αθήνα μαγεύεται. Θησείο μοναστηράκι σύνταγμα καφέ εστιατόρια διασκέδαση......
συγκρίνετε η ωραία μας Θεσσαλονίκη με την Βαρκελώνη, λίγο καλύτερες υποδομές να είχαμε και θα ήταν παράδεισος.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
συγκρίνετε η ωραία μας Θεσσαλονίκη με την Βαρκελώνη, λίγο καλύτερες υποδομές να είχαμε και θα ήταν παράδεισος.
Πλακα με κανεις ρε φιλε; Τα καφε και τα πιτογυρα ειναι η τουριστικη Θεσσαλονικη;
Α , ξεχασα ειναι και ερωτικη πολη
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.473
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
νέα Ορλεάνη NAΙ,,, αλλά Αβάνα με τίποτε. τρισάθλια, ένα σκασμό λεφτά για το τίποτε. αν εξαιρέσεις το χοτελ νασιοναλ σαν σέρβις όχι σαν κτίριο είναι όλα παρακμιακά και υπερεκτιμημένα, είναι το μόνο μέρος που ένιωσα σαν δολάριο από τη στιγμή που πάτησα το πόδι μου εκεί. η Αθήνα μας μπορεί να μην είναι η ομορφότερη όλων αλλά προσφέρει τα πάντα απλόχερα.

Αν αυτό που ξεχωρισες στην Αβάνα ήταν το σέρβις ενός ξενοδοχείου, αν βλέπεις ότι δεν υπάρχει σύγκριση Βαρκελώνης με Θεσσαλονίκη εννοώντας ότι η Θεσσαλονίκη είναι πολύ καλύτερη και αν μαγευεσαι από την τουριστική Αθήνα τότε προφανώς έχουμε τελείως διαφορετικό γούστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom