Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
Τωρα με τα συντριβανι ασχημη δεν θα την ελεγα. Εχει και καποια ωραια ακινητα γυρω γυρω. Μια χαρα ειναι, παραμελημενη ναι, ασχημη οχι . Εμενα προσωπικα σαν πλατεια μου αρεσει ισως και πιο πολυ απο το Μοναστηρακι που δεν εχει ιχνος πρασινου.
@ludovica είχες δίκιο. Βρέθηκε ένας.

Προσωπικά δεν βλέπω να ομόρφυνε κι ιδιαίτερα με το συντριβάνι, αλλά γούστα είναι αυτά.
Πάντως θεωρώ την Ομόνοια σαν περιοχή από τις ασχημότερες του Λεκανοπεδίου. Όχι μόνο την πλατεία αλλά όλη την περιοχή. Και από θέμα ασφάλειας ας μην το αναλύσω.

Τώρα αν κάποτε εφαρμοστούν όλα αυτά που έχουν κατά καιρούς ακουστεί για μαζικές ανακαινίσεις κτιρίων, συντήρηση διατηρητέων, ολική αναμόρφωση μαγαζιών και δημιουργία υπαίθριων αγορών δεν μπορώ να προβλέψω πως θα γίνει. Αλλά σήμερα δεν βλέπω κάτι να με ελκύει στην περιοχή.
(Οκ, άντε να δεχτώ το θετικό πως έχει μεγάλο Hondos Center.:haha:)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τώρα αν κάποτε εφαρμοστούν όλα αυτά που έχουν κατά καιρούς ακουστεί για μαζικές ανακαινίσεις κτιρίων, συντήρηση διατηρητέων, ολική αναμόρφωση μαγαζιών και δημιουργία υπαίθριων αγορών δεν μπορώ να προβλέψω πως θα γίνει.
Μια χαρα μπορεις να το προβλεψεις! Και μονη σου λες πως χρειαζεται συντηρηση των ηδη υπαρχοντων κτιριων και αναμορφωση των μαγαζιων (αν και το δευτερο για εμενα οχι και τοσο, καποια μαγαζια στους γυρω δρομους εχουν ενδιαφερον). Αυτο δεν κανει την περιοχη ασχημη αλλα παρατημενη. Νομιζω πως ο παραγοντας ασφαλεια και οι εικονες με τους ναρκομανεις κανουν τους περισσοτερους να αποστρεφονται την περιοχη αν και εχει βελτιωθει το θεμα ασφαλεια τα τελευταια χρονια. Για μενα ειναι ασχημη μια περιοχη που θελει γκρεμισμα και χτισιμο απο την αρχη. Ασχημη ειναι η Νικαια, ο Κορυδαλλος, το Κερατσινι, οι Αμπελοκηποι, το Αιγαλεω η Νεα Φιλαδελφεια. Πιο ησυχες, πιο ασφαλεις πιο μεγαλα πεζοδρομια (εκτος απο Αμπελοκηπους που δεν εχουν μεγαλα πεζοδρομια) αλλα πληρως αδιαφορες περιοχες. Πρεπει να ξαναχτιστουν απο την αρχη για να αποκτησουν ενδιαφερον. Εμενα οι περισσοτερες υποβαθμισμενες περιοχες του κεντρου παρατημενες μου φαινονται οχι ασχημες.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τώρα αυτό με τη Ν. Φιλαδέλφεια είναι εκ του πονηρου. :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.018
Likes
40.989
Παρα πολλα απο αυτα τα διαμερισματα σε Μεταξουργειο, Ομονοια κλπ πουληθηκαν σε Κινεζους για Χρυση Βιζα και δεν θα κατοικηθουν (200-250.000 ευρω).Μην υπολογιζετε σε καμια αναβαθμιση, δηλαδη.
Στη Κυπρο εχουν κατι ντραβαλα με παρομοιο θεμα, για να δουμε τι θα γινει κι εδω.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τώρα αυτό με τη Ν. Φιλαδέλφεια είναι εκ του πονηρου. :bleh:
Αααα απο Νεα Φιλαδελφεια εισαι? Εδω εκραξα τις περιοχες μου, την Νεα Φιλαδελφεια θα αφηνα απ' εξω? Αλλα ασ' τα αυτα αφου και συ ειχες πει οτι θα προτιμουσες να βγαλεις την καραντινα στο κεντρο απο το αχαρο προαστιο που μενεις. Τοτε δεν ηξερα ποιο προαστιο εννοουσες αλλα τωρα αποκαλυφθηκες! ;) Εκτος αν σε μπερδευω με αλλη συμφορουμιτισσα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αααα απο Νεα Φιλαδελφεια εισαι? Εδω εκραξα τις περιοχες μου, την Νεα Φιλαδελφεια θα αφηνα απ' εξω? Αλλα ασ' τα αυτα αφου και συ ειχες πει οτι θα προτιμουσες να βγαλεις την καραντινα στο κεντρο απο το αχαρο προαστιο που μενεις. Τοτε δεν ηξερα ποιο προαστιο εννοουσες αλλα τωρα αποκαλυφθηκες! ;) Εκτος αν σε μπερδευω με αλλη συμφορουμιτισσα!
Δεν μένω κ δεν έμενα Ν. Φιλαδέλφεια. Πιστεύω όλα τ άλλα τα έβαλες για ξεκάρφωμα, εκτός από Αμπελόκηπους. Έχω χρόνια να βγω κ να γυρίσω εκεί Ν. Φιλαδέλφεια αλλά θυμάμαι τα προσφυγικά πολύ θετικά, όπως όλα τα προσφυγικά. Λες να έχω κόλλημα? Υπάρχουν ακομα?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν μένω κ δεν έμενα Ν. Φιλαδέλφεια. Πιστεύω όλα τ άλλα τα έβαλες για ξεκάρφωμα, εκτός από Αμπελόκηπους. Έχω χρόνια να βγω κ να γυρίσω εκεί Ν. Φιλαδέλφεια αλλά θυμάμαι τα προσφυγικά πολύ θετικά, όπως όλα τα προσφυγικά. Λες να έχω κόλλημα? Υπάρχουν ακομα?
Μα και η Νικαια και το Κερατσινι εχουν προσφυγικα και εχει και στην Αλεξανδρας νομιζω ενα κτιριο. Μονο ο Κορυδαλλος δεν εχει, αυτον εβαλα για ξεκαρφωμα :p. Τωρα στην Φιλαδελφεια δεν εχω περασει απο τα προσφυγικα δεν την ξερω και καλα την περιοχη. Δεκελειας και τους γυρω καθετους ειχα πιο πολυ στο μυαλο μου οταν την ανεφερα! Αλλα λογικα θα εχει,σε οσες περιοχες εμειναν μαζικα προσφυγες εχει νομιζω, δεν εχω υπ'οψιν μου καμμια που να γκρεμιστηκαν πληρως! Παντως η Νικαια πρεπει να εχει τα πιο πολλα χωρις να ειμαι και σιγουρος, πιο πολυ ενστικτωδως το λεω!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Εκεί στη Δεκελείας στην Φιλαδέλφεια την δεκαετία του 80 τρωγαμε κάτι ωραία παγωτά σε κάτι μεγάλα καφε-ζαχαροπλαστεία αλλά δεν μπορω να θυμηθω το ονομα... θυμάται κανείς;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μα και η Νικαια και το Κερατσινι εχουν προσφυγικα και εχει και στην Αλεξανδρας νομιζω ενα κτιριο. Μονο ο Κορυδαλλος δεν εχει, αυτον εβαλα για ξεκαρφωμα :p. Τωρα στην Φιλαδελφεια δεν εχω περασει απο τα προσφυγικα δεν την ξερω και καλα την περιοχη. Δεκελειας και τους γυρω καθετους ειχα πιο πολυ στο μυαλο μου οταν την ανεφερα! Αλλα λογικα θα εχει,σε οσες περιοχες εμειναν μαζικα προσφυγες εχει νομιζω, δεν εχω υπ'οψιν μου καμμια που να γκρεμιστηκαν πληρως! Παντως η Νικαια πρεπει να εχει τα πιο πολλα χωρις να ειμαι και σιγουρος, πιο πολυ ενστικτωδως το λεω!
Από τις δικές σου περιοχές δεν έχω ιδέα. Αμπελόκηποι είναι πραγματικά από τις χειρότερες περιοχές. Μόνο συναισθηματικά είμαι δεμένη με κάποιες γωνιές τους και βέβαια στα συν ο μουλτιεθνικ χαρακτήρας κ ο Ανδριας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εκεί στη Δεκελείας στην Φιλαδέλφεια την δεκαετία του 80 τρωγαμε κάτι ωραία παγωτά σε κάτι μεγάλα καφε-ζαχαροπλαστεία αλλά δεν μπορω να θυμηθω το ονομα... θυμάται κανείς;;
Κανάκης;

Επίσης ο Τίλλας.Αυτό πρέπει να υπάρχει ακόμη.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
o κανακης οπως πολυ σωστα εγραψες ειναι πλεον κεμπαπ-σουβλακι μαγαζι.
ο τιλλας υπαρχει ακομη αν και πεθανε ο ιδρυτης.
η φιλεδελφια εχει μια πολυ καλη αγορα διασκεδασης με πολλα και διαφορετικα μαγαζια.
η αγωνια μου ειναι τι επιδραση (φοβαμαι αρνητικη) θα εχει σε ολα αυτα η λειτουργεια του σταδιου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.323
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom