Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μια χαρα μπορεις να το προβλεψεις! Και μονη σου λες πως χρειαζεται συντηρηση των ηδη υπαρχοντων κτιριων και αναμορφωση των μαγαζιων
Σωστά αλλά μίλησα για συντήρηση διατηρητέων κτιρίων που έχουν ομορφιά από μόνα τους .Κάτι ψηλά γκρι, χοντροκομμένα κτίρια σαν φυλακές, δεν σώζονται με τίποτα για μένα. Ένα κομμάτι της περιοχής της Ομόνοιας θέλει γκρέμισμα.
Είναι πολύ συγκεκριμένα τα κτίρια που αξίζουν.
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν θέλω να πάρω θέση για το αν η Αθήνα είναι άσχημη κτλ αλλά βλέποντας την καινούργια ταινία του Netflix, Becket, μπορώ να καταλάβω τα επιχειρήματα που έχουν αρκετοί. Η ταινία είναι αρκετά ρεαλιστικη στα πλάνα της και δείχνει αρκετά άσχημες εικόνες της Αθήνας.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Δεν θέλω να πάρω θέση για το αν η Αθήνα είναι άσχημη κτλ αλλά βλέποντας την καινούργια ταινία του Netflix, Becket, μπορώ να καταλάβω τα επιχειρήματα που έχουν αρκετοί. Η ταινία είναι αρκετά ρεαλιστικη στα πλάνα της και δείχνει αρκετά άσχημες εικόνες της Αθήνας.
Γράψε αν θέλεις λίγα λόγια για την ταινία στο αντίστοιχο τοπικ.
Κινηματογραφική κουβέντα....
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Δημήτρη εσύ ανέφερες μια ταινία, εγώ θα παραθέσω ένα απόσπασμα από ένα μυθιστόρημα:

"Αυτή είναι η ιστορία της Μασσαλίας. Η παντοτινή. Μια ουτοπία. Η μοναδική ουτοπία στη γη. Ένας τόπος όπου ο καθένας, όποιο κι αν ήταν το χρώμα του, μπορούσε να έρθει με ένα καράβι ή ένα τρένο, με μια βαλίτσα στο χέρι, χωρίς δεκάρα στην τσέπη, και να γίνει ένα μ' όλους τους άλλους. Μια πόλη που μόλις πάταγε το πόδι του στο έδαφος, ο κάθε άνθρωπος μπορούσε να πει: "Εδώ είναι. Στον τόπο μου βρίσκομαι".

Μόλις το διάβασα σκέφτηκα "μα αυτό δεν ταιριάζει σε κάθε πόλη, σε χιλιάδες σε όλο τον πλανήτη;". Θυμήθηκα τις συζητήσεις μας εδώ. Σε ένα αντίστοιχο τόπικ "υπάρχει ασχημότερη πόλη από τη Μασσαλία" ίσως ο Ιζό να απαντούσε "τι λέτε ρε παιδιά πού βλέπεται την ασχήμια;"
Με στενοχωρεί λίγο η αδυναμία πολλών ανθρώπων να δουν τα πράγματα ψυχρά και από απόσταση. Και εγώ στην Αθήνα ζω δε θα μου άρεσε να λέω πως ζω στην ωραιότερη πόλη του κόσμου;
Μπορεί τελικά να μην έχω ευχέρεια ούτε στη μητρική μου γλώσσα για να ξεχωρίζω το "μου αρέσει" και το "αγαπώ" από το "είναι ωραίο".
Το όμορφο σε "αναγκάζει" να το κοιτάς, το βλέπεις και το χαζεύεις. Βλέπεις τη Μίλα Γιόβοβιτς ξέρω εγώ στο απέναντι πεζοδρόμιο και εκεί στέκεται το βλέμμα σου. Το "αυτή θα έφαγε το γκόμενο της κολλητής της ή ποιός ξέρει τί ψωνάρα θα είναι", είναι δεύτερες σκέψεις που δεν έχουν σχέση με την ομορφιά (όπως το "αλλά στη Μύκονο" κ.λπ. κ.λπ.).
Τώρα δεν το αποκλείω κάποιοι αντιπαραθέσουν την ομορφιά της αρχιτεκτονικής της Κυψέλης. Τη βλέπουν και εκστασιάζονται.
Απλά μάλλον ποτέ δε θα συνεννοηθούμε σ' αυτό το φόρουμ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν θέλω να πάρω θέση για το αν η Αθήνα είναι άσχημη κτλ αλλά βλέποντας την καινούργια ταινία του Netflix, Becket, μπορώ να καταλάβω τα επιχειρήματα που έχουν αρκετοί. Η ταινία είναι αρκετά ρεαλιστικη στα πλάνα της και δείχνει αρκετά άσχημες εικόνες της Αθήνας.
Το ίδιο ισχύει και για μια ταινία που είδα για την Πράγα και γυρίστηκε στις κομουνιστικες πολυκατοικίες ή για το Ρίο και γυρίστηκε σε φαβελα κλπ. Δεν υπάρχει πόλη που να μην έχει άσχημες γωνίες για να γυρίσεις ταινία.
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Προφανώς και ισχύει αυτό και για χάρη του σεναρίου δείξανε τέτοιες περιοχές. Δεν παύει όμως να είναι περιοχές της καθημερινότητας μου / μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.940
Likes
40.786
Βεβαια στις περιοχες αυτες προ κοβιντ οργανωνοταν free walking tour με αρκετη συμμετοχη. Ξερετε δεν ερχονται ολοι οι τουριστες για play bouzouki και Πλακα, υπαρχουν ανθρωποι που θελουν πιο dark τουρισμο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το ίδιο ισχύει και για μια ταινία που είδα για την Πράγα και γυρίστηκε στις κομουνιστικες πολυκατοικίες ή για το Ρίο και γυρίστηκε σε φαβελα κλπ. Δεν υπάρχει πόλη που να μην έχει άσχημες γωνίες για να γυρίσεις ταινία.
Ε μα οι 'άσχημες' γειτονιές είναι και οι πιο σινεματζίδικες θα επαύξανα. Τι πλάνα να σου δώσει η Κηφισιά ενω ο Ασπρόπυργος έχει κάτι μέρη για λήψη απίστευτα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εντάξει, κάποτε παρουσιάζανε δύσμορφους ανθρώπους στα τσίρκο. Το θέαμα δεν είναι πάντα κάτι όμορφο.

Αυτο που λες εσυ ειναι αρτος και θεαματα, ο βασανισμος ζωων ή η γελοιοποιηση ενος ανθρωπου προς τερψιν του κοινου δεν ειναι το ιδιο με την κρυμμενη γοητεια που μπορει να εχουν καποιες "παρακμιακες" γειτονιες μιας πολης και μπορει να τραβηξουν το βλεμμα ενος φωτογραφου ή ενος σκηνοθετη. Για μενα η Κυψελη, η Βικτωρια και τα Πατησια, τα Εξαρχεια μπορει ωραιες να μην ειναι σαν γειτονιες αλλα παρουσιαζουν μεγαλυτερο ενδιαφερον απο την Κηφισια. Οι περισσοτερες απο αυτες ηταν γειτονιες αστων (μεγαλοαστων κυριως), πηγαν να ψιλογκετοποιηθουν (οσο γκετο μπορει να ειναι μια γειτονια στην Ελλαδα) εκει 90ς με 00ς και τωρα τα τελευταια χρονια εχουν αρχισει και ενσωματωνουν τους μεταναστες και λειτουργουν καπως περισσοτερο σαν πολυπολιτισμικες γειτονιες, εχουν βεβαια ακομα δρομο να διανυσουν αλλα απο τα βοσκοτοπια που πηγαν και χτισαν βιλες κατα κυριο λογο οι πλουσιοι της Αθηνας περισσοτερο ενδιαφερον για μενα εχουν κι ας μην ειναι τοσο 'ομορφες'.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom