Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Εντάξει ξαναβάλτε τα όρια που θέλετε στις πρωτεύουσες που σας αρέσουν(φαντάζομαι κύκλος διαμέτρου 1 χλμ max....) και μετά συζητάμε και για την Αθήνα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Εντάξει θα το πάμε με βάση τα όρια του Δήμου....Με πείσατε...Και όταν πηγαίνετε στις ομορφότερες με το εκατοστόμετρο πάντα για να μην ξεφύγετε....Σταματώ γιατί κάνει και ζέστη...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ουπς εντελώς φιλικά και το τονίζω, αλλά βρίσκω το συγκεκριμένο απόσπασμα ολίγον "ιεροσυλια" και "βλασφημια"🙃🙂. Μπορεί τόσο η Κοπεγχάγη, όσο και ή Στοκχόλμη να μην έχουν ίσως κάποιο αξιοθέατο του βεληνεκούς της Ακρόπολης (Όχι ότι τους λείπουν βέβαια τα αξιοθέατα) είναι όμως και οι 2 πραγματικά κουκλιστικες και πανέμορφες πόλεις και προσφέρουν απίστευτη ποιότητα ζωής στους πολίτες τους.
Όσο για την Αθήνα, μιλώντας πρώτα απ'όλα ως ένας άνδρας που έχει ζήσει τα 43 από τα 46 χρόνια της μέχρι τώρα ύπαρξής του στο κέντρο της Αθήνας (Γκύζη, Αμπελόκηποι), θα έλεγα ότι η Αθήνα μου βγάζει δυστυχώς πια μια "αισθηση παρακμής" σε πολλούς τομείς. Δεν θα την έλεγα άσχημη. Θεωρώ εξάλλου το μέρος που γεννηθήκαμε και ζούμε κάτι σαν "μάνα" μας. Και νομίζω πως τη μάνα μας δεν την βλέπουμε ποτέ άσχημη, όσα αρνητικά κι αν- αντικειμενικά- μπορούμε να της προσάψουμε. Κάπως έτσι νοιώθω για την Αθήνα. Δεν τη βλέπω άσχημη, αλλά δεν μπορώ να μην παραβλέψω καποια στοιχεία παρακμής (άλλοτε γλυκά, αν και ενίοτε τρομακτικά) και έλλειψης υποδομών που είναι κραυγαλέα.
Θά ήταν πάντως ωραίο και άκρως ενδιαφέρον σε αυτό το thread να μπορούσαν να απαντήσουν είτε άτομα από άλλες χώρες που γνωρίζουν ελληνικα, είτε έστω Έλληνες που έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε άλλες χώρες
Εντελώς φιλικά μίλησα από ταξιδιωτική σκοπιά, όχι σαν πόλη να ζεις. Αυτό είναι τελειως άλλη συζητηση.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Εντάξει θα το πάμε με βάση τα όρια του Δήμου....Με πείσατε...Και όταν πηγαίνετε στις ομορφότερες με το εκατοστόμετρο πάντα για να μην ξεφύγετε....Σταματώ γιατί κάνει και ζέστη...
Άλλο Αττική άλλο Αθήνα. Μπορείς να πεις ότι η Αθήνα έχει το πλεονέκτημα να έχει κοντά της παραθαλάσσιες κωμοπόλεις ή χωριά αλλά αυτά δεν είναι Αθήνα. Αν πάει κάποιος Νέα Μάκρη θα πει πάω Αθήνα;
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Έχω την τύχη να δω την Αθήνα και από τις δύο σκοπιές,ως επισκέπτρια αλλά και ως μόνιμη κάτοικος,αφού έμεινα εκεί τα 4 μιση φοιτητικά μου χρονια και πιστεύω πως εχω αναπτύξει μια σφαιρική άποψη για την ομορφιά της.
Η Αθήνα δεν είναι και τόσο άσχημη. Πολύβουη είναι, αρχιτεκτονικά ακαλαίσθητη σε κάποιες περιοχές είναι,αλλά δεν θα μπορούσα να πω ότι είναι και η ασχημοτερη πρωτεύουσα. Προσωπικά μου αρέσει πολύ να περπατάω κάτω απ' την Ακρόπολη ειδικά κάτι φθινόπωρινα ή ανοιξιάτικα βραδιά που ο καιρός σου δίνει την δυνατότητα να την απολαύσεις. Γιατί ακομα και αυτός παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάδειξη της ομορφιάς της .
Όσον αφορά το ποιες περιοχές θεωρούνται Αθήνα,για εμάς τους "εκτός Αθηνών" και η Νέα Μάκρη και ο Πειραιάς και το Σούνιο.. Αθήνα είναι. Αν ρωτήσει κανείς την πλειονότητα των νησιωτών που βρίσκεται το Λαυριο,Αθήνα θα πει και αν είναι όντως Αθήνα,συγχωρέστε με αλλά ακόμα δεν μπορώ να προσδιορίσω τα όρια της πόλης τόσο καλά ώστε να ξεχωρίσω την περιφέρεια Αττικής από την Αθήνα. 🙈
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Έχω την τύχη να δω την Αθήνα και από τις δύο σκοπιές,ως επισκέπτρια αλλά και ως μόνιμη κάτοικος,αφού έμεινα εκεί τα 4 μιση φοιτητικά μου χρονια και πιστεύω πως εχω αναπτύξει μια σφαιρική άποψη για την ομορφιά της.
Η Αθήνα δεν είναι και τόσο άσχημη. Πολύβουη είναι, αρχιτεκτονικά ακαλαίσθητη σε κάποιες περιοχές είναι,αλλά δεν θα μπορούσα να πω ότι είναι και η ασχημοτερη πρωτεύουσα. Προσωπικά μου αρέσει πολύ να περπατάω κάτω απ' την Ακρόπολη ειδικά κάτι φθινόπωρινα ή ανοιξιάτικα βραδιά που ο καιρός σου δίνει την δυνατότητα να την απολαύσεις. Γιατί ακομα και αυτός παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάδειξη της ομορφιάς της .
Όσον αφορά το ποιες περιοχές θεωρούνται Αθήνα,για εμάς τους "εκτός Αθηνών" και η Νέα Μάκρη και ο Πειραιάς και το Σούνιο.. Αθήνα είναι. Αν ρωτήσει κανείς την πλειονότητα των νησιωτών που βρίσκεται το Λαυριο,Αθήνα θα πει και αν είναι όντως Αθήνα,συγχωρέστε με αλλά ακόμα δεν μπορώ να θέσω τα όρια της πόλης τόσο καλά ώστε να ξεχωρίσω την περιφέρεια Αττικής από την Αθήνα. 🙈
' Εβαλα παραπάνω στατιστικά απο επίσημο φορέα(ΣΕΤΕ) που μετράει όλη την Αττική και ενιαία .....Τώρα αν σε κάποιους δεν αρέσει και θέλουν χωριστά στατιστικά για τις διανυκτερεύσεις/ξενοδοχεία/επισκεψιμότητα/κατανάλωση στους δήμους Ν.Σμύρνης,Καλλιθέας,Π.Φαλήρου γιατί θεωρούν ότι δεν είναι Αθήνα,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι...
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
@tsampi90 με τη λογική αυτή η Θεσσαλονίκη έχει πανέμορφες παραλίες....... της Χαλκιδικής.

Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρθηκα στις παραλίες. Ούτε πιστεύω πως κάποιος επισκέπτης θα βαθμολογήσει την Αθήνα με βάση τις παραλίες της. Όμως η εγγύτητα της σε αυτές ναι της δίνει ένα συν.
Προσωπικά τόσα χρόνια στο κέντρο και ως κάτοικος αλλά και ως επισκέπτρια βρίσκω τα πάντα. Έχει vibe, έχει θέατρα ,έχει κέντρα διασκέδασης ,έχει αρχαιολογικούς χώρους ,έχει και τα στραβά της τα οποία όμως αν μείνω 3-4 μέρες δεν με ενοχλούν .
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρθηκα στις παραλίες. Ούτε πιστεύω πως κάποιος επισκέπτης θα βαθμολογήσει την Αθήνα με βάση τις παραλίες της. Όμως η εγγύτητα της σε αυτές ναι της δίνει ένα συν.
Προσωπικά τόσα χρόνια στο κέντρο και ως κάτοικος αλλά και ως επισκέπτρια βρίσκω τα πάντα. Έχει vibe, έχει θέατρα ,έχει κέντρα διασκέδασης ,έχει αρχαιολογικούς χώρους ,έχει και τα στραβά της τα οποία όμως αν μείνω 3-4 μέρες δεν με ενοχλούν .
Η αναφορα των παραλιών της χαλκιδικής είναι για να καταλάβεις πόσο άτοπο είναι να θεωρείς το νομό αττικής σαν Αθήνα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σαν τουρίστας (και αυστηρά μόνο με αυτή την ιδιότητα) τη λατρεύω.
Η συζήτηση όμως δεν είναι το τι αρέσει σε μας.
Αντικειμενικά να το δει κανείς, εξαιρώντας βέβαια τις τοποθεσίες που προαναφέρθηκαν και τα ιστορικά σημεία, η Αθήνα είναι μια άσχημη πόλη, όπως όλες οι Ελληνικές πόλεις άλλωστε, οι οποίες «σώζονται» από το γεγονός ότι έχουν σημεία τα οποία τις ομορφαίνουν.

Η τσιμεντοποίηση, η άναρχη δόμηση, η αποψίλωση της επαρχίας προς τα μεγάλα αστικά κέντρα από τη δεκαετία του 50 ακόμα, είναι μια μεγάλη συζήτηση που οδηγεί στην απάντηση περί ασχήμιας.

Καταλήγοντας, δε νομίζω ότι είναι δίκαιο να συγκρίνουμε τις πόλεις μας με αυτές του εξωτερικού. Υπήρχαν χίλιοι δυό παράγοντες που επηρρέασαν τη κατάσταση των μεν και των δε. Δυστυχώς βέβαια δεν πήραμε τίποτα καλό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom