Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
οποτε εχεις μια πολυ σαφη εικονα της πολης.
Όχι δεν έχεις. Γιατί αυτό που σου δείχνουν στις φωτογραφίες είναι ό,τι πιο ωραίο βλέπουν και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο τραβηγμένο. Όλοι το κάνουμε. Κάποιοι σε υπερθετικό βαθμό, μέχρι του σημείου να δείχνουν ένα ψεύτικο μέρος στο τέλος.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όχι δεν έχεις. Γιατί αυτό που σου δείχνουν στις φωτογραφίες είναι ό,τι πιο ωραίο βλέπουν και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο τραβηγμένο. Όλοι το κάνουμε. Κάποιοι σε υπερθετικό βαθμό, μέχρι του σημείου να δείχνουν ένα ψεύτικο μέρος στο τέλος.
Εκατομμύρια ώρες ανεβασμένες στο youtube με walking tours, σίγουρα δεν έχει καμιά σχέση με το να πας, αλλά τι στο διάολο, μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές του Μπατταμπάγκ της Καμπότζης από το Σίδνευ της Αυστραλίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
για καποιους που οι ταξιδιωτικες τους εμπειριες δε συγκρινονται ουτε μπορουν ποτε να φτασουν καποιων μελων του φορουμ η αναζητηση προορισμου γινετε απο ιστοριες και φωτογραφιες απο μερη που τους αρεσουν αρχικα.
και τα μελη του φορουμ προσφέρουν φωτογραφιες απο προορισμους που νιωθεις σα να εχεις ηδη παει.
οποτε εχεις μια πολυ σαφη εικονα της πολης.
Σε ποια φωτογραφία είδες ότι ο Σηκουάνας ζέχνει, ότι η πόλη είναι γεμάτη γκέτο, ότι πίσω από τη Μονμάρτρη είναι πολύ πιο ανασφαλής γειτονιά από το "άβατο" της Ακρόπολης (εμείς περνάμε 15-17 βράδια το μήνα μεταμεσονύχτια ανάλογα με τις βάρδιες, έχει ζευγαράκια άντε να μαρσάρουν και αυτοί της ομάδας ΔΙΑΣ), ότι στο Vallecas που βγαίνουν τουρίστες η εγκληματικότητα είναι από τις υψηλότερες της Μαδρίτης;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Και πάλι δεν καταλαβαίνω, στην σημερινή εποχή πρέπει να πας στο Παρίσι για να καταλάβεις αν είναι πιο όμορφο από την Αθήνα? βάλε ένα γκουγκλ μαπς και θα πάθεις πλάκα
Ε τώρα τι να πω, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Για μένα δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα μέρος που το ξέρεις απο φωτογραφίες ή βιντεο με ένα άλλο το όποιο έχεις δει απο κοντά, κ μάλιστα όχι σαν τουρίστας αλλά έχοντας ζήσει εκεί - και ταλαιπωρηθεί καμιά φορα.

Δε λέω να μην έχεις γνώμη. Αλλα για να κάνεις σύγκριση πρέπει κ τα ερεθίσματα να είναι αντίστοιχα. Αλλιως είναι σαν να συγκρίνεις το συναδελφό σου στο γραφείο πχ με τον Brad Pitt.

Παρεμπιπτόντως εμενα το Παρίσι δε με συγκινεί κι έχω πάει 4-5 φορές. Αν είχα δει μόνο φωτογραφίες μάλλον θα είχα άλλη γνώμη.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
τα μελη του φορουμ προσφέρουν φωτογραφιες απο προορισμους που νιωθεις σα να εχεις ηδη παει.
οποτε εχεις μια πολυ σαφη εικονα της πολης.
Σαν τις εκπομπές μαγειρικής που όλοι στο πλατό εκστασιάζονται με τις γεύσεις αλλά αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος ποτέ δε θα μάθεις αν είναι νόστιμο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Το διαβάσαμε και αυτό...Υπάρχει σαφής εικόνα και γνωρίζουμε πόλεις από φωτογραφίες....Εντάξει ότι πείτε...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το πως η ομορφιά μιας πόλης μπλέχτηκε ξαφνικά με τους πορτοφολάκηδες την εγκληματικότητα τους άστεγους τους μετανάστες και τα γκέτο, οδηγεί σε περίεργους δρόμους. Στα επόμενα ποστ μπορούμε να ασχοληθούμε σοβαρά στο πως μπορούμε να διώξουμε τους μετανάστες, να βάφουμε τα ξένα μαγαζιά για να τα ξεχωρίζουμε, να δίνουμε χάρτες με τα σύνορα των γκέτο, ή να παραδίνουμε μαθήματα καράτε για την αντιμετώπιση των πορτοφολάδων
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γνώμη για ένα μέρος επειδή τους το είπε κάποιος που έχει "πέραση" και σας ενόχλησε ότι κάποιος έχει γνώμη μέσω φωτογραφίας; Τουλάχιστον αυτός είδε και κάτι :haha:

Προσωπικά δεν εκφέρω γνώμη για κάτι που δεν έχω δει, γιατί το "ιδίοις ομασσι" απέχει χλμ από όλα τα άλλα.... ούτε θεωρώ ότι με 2-3 μέρες ή ακόμα και 2-4 βδομάδες μπορείς να κατανοήσεις τις συνήθειες και τη κουλτούρα ενός έθνους...πρέπει να ζήσεις με αυτόν τον λαό, γιατί όσο σε βλέπει σαν επισκέπτη-τουρίστα συνειδητά ή ασυνείδητα σου συμπεριφερεται και ανάλογα!

Σύμφωνα με το τίτλο του νήματος εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως αν συγκρίνεται η Αθήνα σαν ταξιδιωτικός προορισμός ή σαν τόπος κατοικίας και οι διάφορες γνώμες που έχουν ειπωθεί είναι διφορούμενες ως προς αυτό....

ΥΓ. Το ωραιότερο που διάβασα σε αυτό το νήμα είναι ότι η ομορφιά είναι αντικειμενικη... :bash:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εγώ πάλι έχω καταλήξει ότι για να εκτιμήσεις την ομορφιά μιας πόλης είναι σαφώς καλύτερα να μην έχεις πάει γιατί μπορεί να κλάσει κάποιος δίπλα σου στο μετρό και να σου μείνει ψυχικό τραύμα για πάντα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
για καποιους που οι ταξιδιωτικες τους εμπειριες δε συγκρινονται ουτε μπορουν ποτε να φτασουν καποιων μελων του φορουμ η αναζητηση προορισμου γινετε απο ιστοριες και φωτογραφιες απο μερη που τους αρεσουν αρχικα.
και τα μελη του φορουμ προσφέρουν φωτογραφιες απο προορισμους που νιωθεις σα να εχεις ηδη παει.
οποτε εχεις μια πολυ σαφη εικονα της πολης.
Μα να μην το εχει σκεφτει αυτο ολο το φορουμ 1,5 χρονο καραντινα? Οτι αν κοιτας τις φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι σαν να εχεις παει?
Γιατι εγω αλλα διαβαζα εδω, αφιονισμενους ταξιδιωτες να ρωτανε "ποτε επιτελους θα ταξιδεψουμε".
Πολυ τους χαιρομαι αυτους τους αυταρκεις ανθρωπους. Εγω δεν ειμαι ετσι.
Ειμαι σαν τον Κωνσταντινου με το προφιτερολ: δεν θελω να το μαθω, να το φαω θελω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μα να μην το εχει σκεφτει αυτο ολο το φορουμ 1,5 χρονο καραντινα? Οτι αν κοιτας τις φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι σαν να εχεις παει?
Γιατι εγω αλλα διαβαζα εδω, αφιονισμενους ταξιδιωτες να ρωτανε "ποτε επιτελους θα ταξιδεψουμε".
Πολυ τους χαιρομαι αυτους τους αυταρκεις ανθρωπους. Εγω δεν ειμαι ετσι.
Ειμαι σαν τον Κωνσταντινου με το προφιτερολ: δεν θελω να το μαθω, να το φαω θελω.
Εμ άμα δεν το ξέρεις πως θα το ζητήσεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom