Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.569
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ολοι αγαπαμε τη αθηνα. και εγω τη αγαπαω.
αυτο ομως δε με εμποδιζει να αναγνωριζω τα ελλατωματα της.
Δε ειναι θεμα μιζεριας και γκρινιας.
και επειδη ταξιδευουμε μπορουμε να συγκρινουμε μεταξυ καλου και κακου.
ομορφου η ασχημου.
Ειμαι απο Βολο. Τη αγαπω τη πολη. Για μενα ειναι η ομορφοτερη της ελλαδας. (ισως και για αλλους)
Ειμαι ομως αντικειμενικος κριτης της πολης;;;
Αν ψηφιστεί ο Βόλος 2η ωραιότερη πόλη του κόσμου Ναι, θα είσαι αντικειμενικός κριτής.

Δεν το βλέπω....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.569
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το είπα δεν αντιπροσωπεύει την Αθήνα η Μενάνδρου. Για άλλο λόγο την ανέφερα. Πόσο πιο καθαρά να το πω; Μετά ξέφυγε η κουβέντα.
Δεν είπα ότι είπες ότι είναι αντιπροσωπευτική. Είπα ότι για κάθε Μενάνδρου της Αθήνας υπάρχουν πόλεις που έχουν πενταπλάσιες αλλά δε βλέπω να αναφέρεται κάπου.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Στο μεταξύ γιατί κρίνεται η Αθήνα από τη Μενάνδρου; Χειρότερα και πιο επικινδυνα έχει το Παρίσι δίπλα στη Μονμαρτη, δεν τα θεωρει κανεις ενδεικτικα της ομορφιάς, της ασφάλειας ή της αξιολογοτητας του ως προορισμό. Η δε Αθηνα συνολικα ειναι ασφαλεστςρη της συντριπτικης πλιεοψηφιας των ευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων, εκτός κι αν νομίζει κανείς ότι το Λονδίνο είναι το Πικαντιλι και η Μαδρίτη η Plaza del Sol, που έχει γκέτο που ζουν σε χαρτόνια χιλιάδες άνθρωποι και η Μενάνδρου φαντάζει Κολωνάκι.

Ξαναλέω μερικοί συγκρίνετε το τουριστικό κομμάτι άλλων πόλεων με τα χειρότερα της Αθήνας, γιατί δεν κάνετε το αντίθετο;
Σε όσα ταξίδια στην Ευρώπη,μόνο στην Αθήνα υπάρχει έντονο το αίσθημα του φόβου.Ο τουρίστας στην Αθήνα θα περάσει και από την Ομόνοια,Αθηνάς (κοντά στο Μοναστηράκι) και πέριξ,θα πάει και στο αρχαιολογικό μουσείο.Πολλές κακόφημες της πρωτεύουσας είναι δυο βήματα από αξιοθέατα και επικοινωνούν με αυτές,δυστυχώς (Κολωνάκι-Εξάρχεια επίσης).

Ήδη περιοχές όπως ο Λόφος του Φιλοπάππου, η Ακρόπολη, το Πεδίον του Άρεως, η Πατησίων και η κάτω πλευρά της πλατείας Ομονοίας, ειδικά κατά τις νυχτερινές ώρες, θεωρούνται «άβατο»
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πάντως γενικά το να επιχειρηματολογεί κάποιος που έχει δει φωτογραφίες απέναντι σε κάποιον που δουλεύει στον τουρισμό και έχει ταξιδέψει στο 80% του πλανητη ειναι λίγο σαν να μιλάει για ποδόσφαιρο κάποιος που ακούει πχ τα αθλητικά στο ραδιοφωνο απέναντι σε έναν ποδοσφαιριστή και αθλητικογράφο. Και σαν κάτι να μου θυμίζει απο την επικαιρότητα...
και αν αυτός που δουλεύει στον τουρισμό (λέμε υποθετικά) προωθεί στους ξένους μια μίξη πόλης από το Mad Max και το District 12 από το Hunger Games οι υπόλοιποι είμαστε γκαβοί ή το έχουμε χαμένο? ας μιλήσει και ένας αρχιτέκτονας (που δεν πουλάει σπίτια στην Αθήνα) ένας πολεοδόμος, ένας γεωπόνος ή ένας αρχαιολόγος. Εγώ μιλώ σαν ένας χωρικός που όταν έρχεται στην Αθήνα αρνείται να ανεβαίνει κάθε μέρα στην Ακρόπολη, νομίζω και η δική μου γνώμη πρέπει να είναι εξίσου σεβαστή, εκτός αν τα επιχειρήματά μου σου θυμίζουν αυτά των αντιεμβολιαστών.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
(καλά τόσα likes από την paefstra δεν πήρα ούτε στο θρεντ για τον Άδωνι)
:haha:

Υπάρχει όντως τέτοιο τοπικ; Ψάχνω και δεν βρισκω κάτι. Μήπως υπάρχει κάποιο λινκ να κάνουμε λίγο μπανιστηρι;!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Σίγουρα, δε διαφωνώ καθόλου σ' αυτό.
Για αυτό δεν την λαμβάνουμε υπόψη και πολύ όταν βαθμολογούμε την Αθήνα.
Όχι γιατί δεν είναι χάλια κι επικίνδυνη(κι εγώ όσες φορές έχουμε περάσει με το αυτοκίνητο, έχω δει πιο πολλούς να τρυπιούνται με σύριγγες με λίγα μέτρα απόσταση μεταξύ τους, απ'όσους είχα δει σε όλα μου τα ταξίδια σε Ελλάδα κι εξωτερικό μαζί), αλλά γιατί ο τουρίστας μάλλον δεν θα πλησιάσει καν.

Κι εγώ όταν πήγα στο Tooting-περά από τις φωνές των Άγγλων φίλων που με πέρασαν για τρελή- και τη βρώμα είδα και την αίσθηση ανασφάλειας που εκπέμπει ειδικά απόγευμα και μετά. Αλλά δεν το πολυμετράω όταν βαθμολογώ το Λονδίνο κι είναι σχεδόν απίθανο να το επισκεφτεί ένας τουρίστας που πάει 1η, 2η, 3η κλπ. φορά στο Λονδίνο.
Εμείς οι τελειωμένοι Λονδινολάγνοι είμαστε σχεδόν χωριστή κατηγορία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Υπάρχει όντως τέτοιο τοπικ; Ψάχνω και δεν βρισκω κάτι. Μήπως υπάρχει κάποιο λινκ να κάνουμε λίγο μπανιστηρι;!
Υποθέτω ότι θα είναιχαμένο κάπου στο off topic...Ας μας πει κάποιος που ξέρει....
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
και αν αυτός που δουλεύει στον τουρισμό (λέμε υποθετικά) προωθεί στους ξένους μια μίξη πόλης από το Mad Max και το District 12 από το Hunger Games οι υπόλοιποι είμαστε γκαβοί ή το έχουμε χαμένο? ας μιλήσει και ένας αρχιτέκτονας (που δεν πουλάει σπίτια στην Αθήνα) ένας πολεοδόμος, ένας γεωπόνος ή ένας αρχαιολόγος. Εγώ μιλώ σαν ένας χωρικός που όταν έρχεται στην Αθήνα αρνείται να ανεβαίνει κάθε μέρα στην Ακρόπολη, νομίζω και η δική μου γνώμη πρέπει να είναι εξίσου σεβαστή, εκτός αν τα επιχειρήματά μου σου θυμίζουν αυτά των αντιεμβολιαστών.
Προφανώς είναι σεβαστή! Αλίμονο αν δεν μπορεί να πει κάποιος αν του αρεσει μια πόλη που έχει πάει. Και εννοείται εδώ δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια, είναι κυρίως υποκειμενικό θέμα, κουβέντα να γινεται.

Αναφερθηκα συγκεκριμένα σε συγκρίσεις, και βασικά στο "η χ πόλη είναι πιο όμορφη, έχω δει φωτογραφίες". Ε για να συγκρίνεις 2 πόλεις πρέπει τουλάχιστον να έχεις παει ξερω γω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αναφερθηκα συγκεκριμένα σε συγκρίσεις, και βασικά στο "η χ πόλη είναι πιο όμορφη, έχω δει φωτογραφίες". Ε για να συγκρίνεις 2 πόλεις πρέπει τουλάχιστον να έχεις παει ξερω γω.
Και πάλι δεν καταλαβαίνω, στην σημερινή εποχή πρέπει να πας στο Παρίσι για να καταλάβεις αν είναι πιο όμορφο από την Αθήνα? βάλε ένα γκουγκλ μαπς και θα πάθεις πλάκα
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Αναφερθηκα συγκεκριμένα σε συγκρίσεις, και βασικά στο "η χ πόλη είναι πιο όμορφη, έχω δει φωτογραφίες". Ε για να συγκρίνεις 2 πόλεις πρέπει τουλάχιστον να έχεις παει ξερω γω.
για καποιους που οι ταξιδιωτικες τους εμπειριες δε συγκρινονται ουτε μπορουν ποτε να φτασουν καποιων μελων του φορουμ η αναζητηση προορισμου γινετε απο ιστοριες και φωτογραφιες απο μερη που τους αρεσουν αρχικα.
και τα μελη του φορουμ προσφέρουν φωτογραφιες απο προορισμους που νιωθεις σα να εχεις ηδη παει.
οποτε εχεις μια πολυ σαφη εικονα της πολης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom