Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Άλλη μια κληρονομιά των πολιτικών μας. Νομίζω του εθνάρχη.
Αν εθνάρχη εννοείς τον Βενιζέλο, ναι έχεις δίκιο. Δικός του είναι ο νόμος.
Αντιπαροχή - Βικιπαίδεια
Ψηφισμένος ως νόμος το 1929 (περί "οριζόντιας ιδιοκτησίας"), εφαρμόστηκε ως λύση στο οξύ στεγαστικό πρόβλημα που προκλήθηκε ιδίως στην Αθήνα, εξαιτίας της τεράστιας συσσώρευσης πληθυσμού σε αυτήν ύστερα από την Ελληνοτουρκική ανταλλαγή πληθυσμών του 1923
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με καμία δύναμη η Μαδρίτη πιο άσχημη από την Αθήνα.
Όσους ΜΑδριλένους ξέρω (κι είναι πολλοί) συμφωνούν μαζί μου, οπότε δε θα έλεγα και "με καμία δύναμη". Με τη δύναμη του Γκρέισκαλ ίσως, με τη δύναμη των Μαδριλένων επίσης.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Πάντως μετά απο αρκετά χρόνια πήγα ως "τουρίστας" στην Αθήνα, ηθελα να το κάνω κάποια στιγμή και αφου θα ειχαν τελειώσει και ολα τα σχετικά με την Ακρόπολη και το μουσείο κλ αλλά εγινε κάπως απρόοπτα για ένα τετραημερο και μπορω να πω ότι ανεβηκε στην εκτίμηση μου η πρωτευουσα.. (δεν θα ξαναπω πια ως μπαοκτσής το "Αθηνα τιμημενη ο ΠΑΟΚ δεν πεθαινει" )..

Επικεντρώθηκα στα του κέντρου και περιξ οπως Ακρόπολη με το μουσείο, Φιλοπάππου, Ηρωδου Αττικού Θησείο, Πλάκα, Μοναστηράκι, Συνταγμα, Εθνικός Κήπος, Στηλες Ολυμπίου Διός, Καλλιμάρμαρο, Εθνική Πινακοθήκη, Πολεμικό Μουσειο, Βυζαντινό Μουσειο, Ιδρυμα Νιάρχου κλ ...
Εμειναν για μια άλλη φορά κάποια ακόμα οπως εθνικό Μουσειο, Λυκαβητός, Αρχαια ελλληνική αγορά με τον ναο του Ηφαιστου και τη στοά Ατταλου, Ρωμαϊκή αγορά, Πεδιο Αρεως κλ

Σιγουρα η Αθηνα κάποια πράγματα εχει αλλάξει προς το καλύτερο αλλά κάποια άλλα δεν προκειται να αλλάξουν ποτέ (η ίσως περάσουν κάποιοι αιωνες) οπως η κακή εικόνα των πολυκατοικιών του 50' 60' 70' κλ η κίνηση στους δρόμους και η ανυπαρξία μεγάλων χωρων πρασινου.. Ειναι πάντως μια ζωντανή πόλη όπου πιστευω ότι αξίζει ενας τουρίστας (εντάξει ταξιδευτής) να αφιερώσει 4 με 5 βράδια..


ΥΓ εχουμε οριοθετήσει ποια ειναι η Αθήνα;; δεν ενθυμούμαι..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όσους ΜΑδριλένους ξέρω (κι είναι πολλοί) συμφωνούν μαζί μου, οπότε δε θα έλεγα και "με καμία δύναμη". Με τη δύναμη του Γκρέισκαλ ίσως, με τη δύναμη των Μαδριλένων επίσης.
Ούτε το τουριστικό κέντρο της Μαδρίτης είναι άσχημο, ούτε αυτό της Αθήνας είναι άσχημο. Δεν είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει αλλά υπάρχουν και χειρότερα. Άλλωστε η ομορφιά είναι τόσο υποκειμενική, τα όρια τόσο αυθαίρετα, τα κριτήρια τόσο διαφορετικά.

Τα ερωτήματα που θα έπρεπε να μας απασχολούν είναι άλλα.

1. Θα μπορούσε η Αθήνα να γίνει ακόμα πιο όμορφη; Ναι, θα μπορούσε. Όχι βέβαια με μεγάλους περιδρομους κλπ. αλλά με αισθητικές παρεμβάσεις που κυρίως έχουν να κάνουν με την καθαριότητα και τη φροντίδα/περιποίηση του ιστορικού/τουριστικού κέντρου (αυτό ενδιαφέρει τους τουρίστες και αυτό φέρνει χρήμα).

2. Θα μπορούσε η Αθήνα να γίνει πιο άσχημη; Ευτυχώς μάλλον όχι (εκτός κι αν έρθει κάποια φυσική καταστροφή, πόλεμος κλπ.). Οι κυβερνήσεις και η αυτοδιοίκηση έχουν καταφέρει να τη φέρουν στα κατώτατα όρια της. Και εκεί είναι η μεγαλύτερη ευθύνη των κατοίκων της πρωτεύουσας. Όσοι λοιπόν Αθηναίοι δεν σας αρέσει η πόλη σας φροντιστε να συμμετέχετε στα κοινά, να κάνετε ό,τι μπορείτε για να είναι ο δρόμος και η γειτονιά σας πιο όμορφοι και φυσικά αναλογιστείτε και την ευθύνη της ψήφου σας όταν έρθει η ώρα των εκλογών.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Όσους ΜΑδριλένους ξέρω (κι είναι πολλοί) συμφωνούν μαζί μου, οπότε δε θα έλεγα και "με καμία δύναμη". Με τη δύναμη του Γκρέισκαλ ίσως, με τη δύναμη των Μαδριλένων επίσης.
Πού θεωρούν ότι υπερέχει η Αθήνα της Μαδρίτης; Έχει ομορφότερους δρόμους, ομορφοτερα πάρκα, ομορφότερη αρχιτεκτονική; Μη μου πείτε για φαγητό και κλαμπ, μιλάμε για ομορφιά και ασχήμια, δηλαδή εικόνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πού θεωρούν ότι υπερέχει η Αθήνα της Μαδρίτης; Έχει ομορφότερους δρόμους, ομορφοτερα πάρκα, ομορφότερη αρχιτεκτονική;
Συνολικά ναι, όχι και οπωσδήποτε. Η Μαδρίτη είναι αδιάφορη, δε σε προκαλεί καν την περπατάς, εντάξει έχει περισσότερα δέντρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε το τουριστικό κέντρο της Μαδρίτης είναι άσχημο, ούτε αυτό της Αθήνας είναι άσχημο.
Βρίσκω πιο όμορφο αυτό της Αθήνας. Επίσης στις μη τουριστικές περιοχές πάλι βρίσκω την Αθήνα πιο όμορφη. Τη Μαδρίτη δεν τη βρίσκω άσχημη, τη βρίσκω αδιάφορη, η Αθήνα αντίθετα είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες πόλεις στην Ευρώπη.
Άλλωστε η ομορφιά είναι τόσο υποκειμενική, τα όρια τόσο αυθαίρετα, τα κριτήρια τόσο διαφορετικά.
Εξυπακούεται αυτό.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσπαθώ κάθε φορά- και ειδικά όταν κατεβαίνω κέντρο- να προσπαθω να βλέπω την Αθήνα με τα μάτια ενός τουρίστα. Προσωπικά πιστεύω πως θα έβλεπα μια πόλη εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, ζωντανή, και με πολλά must see για οποιονδήποτε έχει στοιχειώδη ενδιαφέροντα για την ιστορία κ τον πολιτισμό. Θα με ενοχλούσαν όμως απίστευτα 3 πράγματα
- Ο υπερκορεσμος πολλών γειτονιων με μαγαζιά εστίασης κάθε είδους. Μέχρι πριν λίγα χρόνια τον υπερκορεσμο με μαγαζιά εστιασης σε στενούς δρόμους τον ένιωθες σε Αγία Ειρήνη κ Μοναστηράκι. Τώρα πια τον βλέπεις σχεδόν παντού στο κέντρο (από την Κυψέλη κ τα Εξάρχεια, μέχρι το Κουκάκι κ το Παγκράτι). Ειλικρινά κάποια Σαββατοβραδα σε κάποιους δρόμους, με πιάνει οριακά αγοραφοβία. Υπερβολική αίσθηση μαζικοτητας, χωρίς να υπάρχει πάντα ποιότητα, και χωρίς από κάπου να νοιώθω μια ομορφιά. Γενικά λίγα μέρη πια κ γειτονιές στο κέντρο νοιώθω να αναδιδουν γαλήνη.
- Δε νοείται πόλη που για πλάκα χτυπάει 40 βαθμούς, το μετρό και τα αλλά ΜΜΜ να μην έχουν στοιχειωδώς καλό κλιματισμό. Πραγματικά θα μου ήταν ανυπόφορη η κατάσταση το καλοκαίρι
- Η ουσιαστική απαξίωση των χώρων πρασίνου, και τα σκουπίδια (ίσως ως αποτέλεσμα του υπερτουρισμου κ της μαζικοτητας της εστίασης στους δρόμους)
Σε κάθε περίπτωση πάντως και όντας ο άνθρωπος που είμαι, αν ήμουν τουριστας, δεν θα με χάλαγε ένα ταξίδι στην Αθήνα. Απλά ίσως να μην ένιωθα ότι είναι η πόλη που θα ήθελα συχνά να επιστρέφω
Αγαπημένο τοποσημο της πόλης και ίσως αυτό που θα με κέρδιζε περισσότερο ως επισκέπτη θα ήταν το ΚΠΙΣΝ - σε συνδυασμό ειδικά κ με μία βόλτα σε μία γειτονική παραλιακή περιοχή.
 
Μηνύματα
109
Likes
602
Χειρότερη και ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΗ είναι η Κοπεγχάγη.

Κινσάου, Σόφια Βελιγράδι (την εποχή του πολέμου},Τίρανα, Σκόπια Βουκουρέστι οι οποίες ωστόσο έχουν μια δικαιολογία οτι οι πολίτες τους δεν είναι εύποροι ΒΑΖΟΥΝ άνετα απο κάτω την Κοπεγχάγη.

Το πιο θετικό ενός ταξιδιού στη Κοπεγχάγη είναι η στιγμή που φεύγει κανείς για το Μάλμο ή για το αεροδρόμιο ώστε να αναχωρήσει για άλλες πολιτείες.

Είχα βρεί κάποτε μια ελκυστική πτήση για Ρεϋκιαβικ μέσω Κοπεγχάγη αλλά είχε ενα σοβαρό μειονέκτημα και έτσι δεν ψώνισα παρότι θέλω σαν τρελός να πάω Ισλανδία διότι έπρεπε να διανυκτερεύσω (σωστά μαντέψατε) στη Κοπεγχάγη.

Για Αθηνα και τουρισμό έχω γράψει στη σελίδα 52.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Χειρότερη και ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΗ είναι η Κοπεγχάγη.

Κινσάου, Σόφια Βελιγράδι (την εποχή του πολέμου},Τίρανα, Σκόπια Βουκουρέστι οι οποίες ωστόσο έχουν μια δικαιολογία οτι οι πολίτες τους δεν είναι εύποροι ΒΑΖΟΥΝ άνετα απο κάτω την Κοπεγχάγη.

Το πιο θετικό ενός ταξιδιού στη Κοπεγχάγη είναι η στιγμή που φεύγει κανείς για το Μάλμο ή για το αεροδρόμιο ώστε να αναχωρήσει για άλλες πολιτείες.

Είχα βρεί κάποτε μια ελκυστική πτήση για Ρεϋκιαβικ μέσω Κοπεγχάγη αλλά είχε ενα σοβαρό μειονέκτημα και έτσι δεν ψώνισα παρότι θέλω σαν τρελός να πάω Ισλανδία διότι έπρεπε να διανυκτερεύσω (σωστά μαντέψατε) στη Κοπεγχάγη.

Για Αθηνα και τουρισμό έχω γράψει στη σελίδα 52.
μακαρι να ηταν τοσο ασχημη και η αθηνα.
kope.jpg

και για περισοτερη ασχημια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom