Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Δεν θα επρεπε δυστυχως να ειναι νομιμος κ να λαμβανει αδεια οποιος παει να ανοιξει ενα ακομα μπαρ αναμεσα σε πολυκατοικιες. Ακομα κ αν σταματα η μουσικη, η βαβουρα ειναι αφορητη κ λογος για να αναγκαστεις να αλλαξεις γειτονια αν εχεις μια νορμαλ δουλεια που κοιμασαι το βραδυ κ ξυπνας το πρωι.
Αν η πολεοδομια εχει αλλαξει τη "χρηση" της γειτονιας σε μη αμιγως κατοικιας, μπορει να ειναι νομιμο. Πρεπει να το ψαξουν.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αν η πολεοδομια εχει αλλαξει τη "χρηση" της γειτονιας σε μη αμιγως κατοικιας, μπορει να ειναι νομιμο. Πρεπει να το ψαξουν.
Ναι αυτο εννοουσα, οτι ειναι νομιμος αλλα οτι δεν θα επρεπε να ειναι τετοια η νομοθεσια που να το επιτρεπει.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Το αστικό τοπίο αλλάζει με τον χρόνο. Δείτε πόσα πράγματα άλλαξαν τα τελευταία 50 χρόνια. Το θέμα είναι να υπάρχει σχέδιο. Που δεν υπάρχει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Ναι αυτο εννοουσα, οτι ειναι νομιμος αλλα οτι δεν θα επρεπε να ειναι τετοια η νομοθεσια που να το επιτρεπει.
Οι λειτουργιες μιας πολης δεν μενουν στατικες. Υπαρχει μια ταση διεθνως να αναμειγνυονται κατοικιες με εργασια και διασκεδαση για να μην εχουμς προαστια υπνωτηρια και φρακαρισμενους δρομους τα σαββατοκυριακα. Θα δειξει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου αρέσει που κάποια από αυτά που κάποιοι καυτηριαζουν στην Αθήνα λόγω της τουριστικής ανόδου, σε άλλες πόλεις που τις θεωρούν ομορφότερες ή πρότυπα ισχυουν στο δεκαπλασιο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Εμένα μου αρέσει που κάποια από αυτά που κάποιοι καυτηριαζουν στην Αθήνα λόγω της τουριστικής ανόδου, σε άλλες πόλεις που τις θεωρούν ομορφότερες ή πρότυπα ισχυουν στο δεκαπλασιο.
Νομίζω το έχουμε πει πιό πίσω..Αλλά η ματιά του τουρίστα (συγνώμη ταξιδιώτη..) και άλλη η ματιά του μόνιμου κάτοικου..Κρίμα γιατί πολλοί χρησιμοποιούν ότι τους βολεύει κάθε φορά...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ακομη κι αν δεν μεινει ουτε ενας κατοικος, εγω δεν θα χασω τη δουλεια μου, απλα θα μετακινηθω. οποτε το βλεπω με καποια ψυχροτητα .
Δεν είναι εύκολο πράγμα οι μετακομίσεις. Ειδικά αν γίνονται συχνά. Και κόστος έχουν, τόσο υλικό (π.χ.μεταφορικες) όσο κ ψυχολογικό (αν μένεις χρόνια σε μια γειτονιά κ έχεις δεθεί, και είναι γενικά αυτό που λέμε η "γειτονιά" σου) και μεγαλη αναστάτωση

Εμένα μου αρέσει που κάποια από αυτά που κάποιοι καυτηριαζουν στην Αθήνα λόγω της τουριστικής ανόδου, σε άλλες πόλεις που τις θεωρούν ομορφότερες ή πρότυπα ισχυουν στο δεκαπλασιο.
Τόση πυκνότητα τραπεζοκαθισματων σε τόσες πολλές γειτονιές δεν θυμάμαι να έχω δει σε άλλη ευρωπαϊκή πόλη. Συνήθως υπάρχουν 1- 2 γειτονιές που λειτουργούν έτσι η έστω ένας δρόμος σε κάθε συνοικία. Αυτό το πράγμα να είναι ολόκληρες γειτονιές (για να μην πω ολόκληρο το κεντρο) παραδομενες στην εστίαση- και μόνο- δεν το έχω δει αλλού.
Επίσης σε άλλες πόλεις υπάρχουν πιο ξεκάθαρα ρυθμιστικά πλαίσια που διέπουν τόσο τη χρήση χώρων, και τα τραπεζοκαθισματα, όσο και τη λειτουργία του airbnb. Εδώ ασυδοσία...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Δεν είναι εύκολο πράγμα οι μετακομίσεις. Ειδικά αν γίνονται συχνά. Και κόστος έχουν, τόσο υλικό (π.χ.μεταφορικες) όσο κ ψυχολογικό (αν μένεις χρόνια σε μια γειτονιά κ έχεις δεθεί, και είναι γενικά αυτό που λέμε η "γειτονιά" σου) και μεγαλη αναστάτωση
Μα δεν θα μετακινηθω φυσικα, μονο η εδρα της δουλειας 1 χμ πιο περα, ας πουμε. Εμενα μ αρεσει το κεντρο και με τις αναταραχες του, γενικα δηλαδη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι εύκολο πράγμα οι μετακομίσεις. Ειδικά αν γίνονται συχνά. Και κόστος έχουν, τόσο υλικό (π.χ.μεταφορικες) όσο κ ψυχολογικό (αν μένεις χρόνια σε μια γειτονιά κ έχεις δεθεί, και είναι γενικά αυτό που λέμε η "γειτονιά" σου) και μεγαλη αναστάτωση


Τόση πυκνότητα τραπεζοκαθισματων σε τόσες πολλές γειτονιές δεν θυμάμαι να έχω δει σε άλλη ευρωπαϊκή πόλη. Συνήθως υπάρχουν 1- 2 γειτονιές που λειτουργούν έτσι η έστω ένας δρόμος σε κάθε συνοικία. Αυτό το πράγμα να είναι ολόκληρες γειτονιές (για να μην πω ολόκληρο το κεντρο) παραδομενες στην εστίαση- και μόνο- δεν το έχω δει αλλού.
Επίσης σε άλλες πόλεις υπάρχουν πιο ξεκάθαρα ρυθμιστικά πλαίσια που διέπουν τόσο τη χρήση χώρων, και τα τραπεζοκαθισματα, όσο και τη λειτουργία του airbnb. Εδώ ασυδοσία...
Τι να σου πω, εγώ στο κέντρο μένω (πιο κέντρο δε γίνεται βασικα), είμαι από τους ευνοημένους της υπόθεσης airbnb (παλιά αποθήκη έγινε airbnb και το νοίκιασα ολοκαινουργιο εκτός airbnb σε τιμή κουκουρουκου, είναι τόσα πολλά πια που δεν μπορούν να σταθούν όλα ως βραχυχρονιες , οπότε πολλές οικογένειες στη γειτονιά έχουν μετακομίσει προς κέντρο σε διαμερίσματα που απλά δεν ήταν ποτέ διαμερίσματα) και τα τραπεζοκαθισματα σε σχέση με άλλες πόλεις της Ευρώπης τα βλέπω οδοντόκρεμα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Πρεπει να το εχω ξαναπει, αλλα το πιο χαρακτηρηστικο σχολιο μου το εχει κανει Αιγυπτιος φοιτητης που περασε μερικους μηνες στην Αθηνα και ταξιδεψε αρκετα στην Ευρωπη. Ελεγε οτι η Αθηνα και οι κατοικοι της του θυμισαν το Καϊρο και τους Αιγυπτιους πιο πολυ απο καθε αλλη ευρωπαϊκη πολη που επικσεφθηκε (προφανως δεν πηγε στα Σκοπια ουτε στη Σοφια 😅 ) . Σε πολεοδομια, αναρχια, κινηση, φασαρια, ελλειψη καθαριοτητας, "υποπτες φατσες σε γωνιες".
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.088
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πρεπει να το εχω ξαναπει, αλλα το πιο χαρακτηρηστικο σχολιο μου το εχει κανει Αιγυπτιος φοιτητης που περασε μερικους μηνες στην Αθηνα και ταξιδεψε αρκετα στην Ευρωπη. Ελεγε οτι η Αθηνα και οι κατοικοι της του θυμισαν το Καϊρο και τους Αιγυπτιους πιο πολυ απο καθε αλλη ευρωπαϊκη πολη που επικσεφθηκε (προφανως δεν πηγε στα Σκοπια ουτε στη Σοφια 😅 ) . Σε πολεοδομια, αναρχια, κινηση, φασαρια, ελλειψη καθαριοτητας, "υποπτες φατσες σε γωνιες".
Η Φανύ Αρντάν πάλι σε μια επίσκεψή της στην Αθήνα είχε πει ότι της θυμίζει το Τελ Αβίβ. Σε κεραίες τηλεόρασης, σπίτια και ζωή στους δρόμους.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε κάθε περίπτωση η Αθηνα αισθητικα περισσότερο παραπέμπει σε Μέση Ανατολή η ίσως Λατινική Αμερική (δεν έχω πάει, αλλά κάποιες φωτογραφίες του Μπουένος Άιρες που έχω δει μου τη θύμισαν)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom