Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Προφανώς ότι είναι οι πολίτες θα είναι και η πόλη δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
Και τα σχόλια για την Σόφια και τα Σκόπια απλά είναι ρατσιστικά καθώς αυτές οι πόλεις μοιάζουν πολύ περισσότερο με ευρωπαϊκές από πολλές ελληνικές και από την Αθήνα βέβαια αν δεν είχαν ξοδευτεί άπειρα ευρωπαϊκά εκατομμύρια ώστε να είναι ένα μέρος του κέντρου κάπως αξιοπρεπές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανώς ότι είναι οι πολίτες θα είναι και η πόλη δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
Αυτό πως προκύπτει; Θες να το εξηγήσεις; Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν οι πολίτες για να είναι όμορφη η πόλη τους;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτό πως προκύπτει; Θες να το εξηγήσεις; Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν οι πολίτες για να είναι όμορφη η πόλη τους;
Δεν το είπα εγώ το ''καθρέπτης λαού, άστη αυτού'' αλλά σε μια ευρύτερη έννοια καλύπτει αυτό που έγινε στις ελληνικές πόλεις, τι δεν πρέπει να έχουν μου έρχεται πιο εύκολο:
Η Ιδιώτευση- ιδιώτης που έγινε ιδιωτεία και έφτασε στην αγγλική idiot, η μεγαλύτερη κατάρα των ανατολικών πολιτισμών. Σφουγγαρίζει όλη μέρα η νοικοκυρά το σπίτι που λάμπει από άκρη σε άκρη και στο τέλος θα πετάξει τα απόνερα στον δρόμο καθώς δεν έχει καμιά αίσθηση συνιδιοκτησίας του δημόσιου χώρου άρα και καμία ευθύνη.
Από αυτή την σχεδόν άκακη και χωρίς σοβαρές επιπτώσεις απλοϊκή πράξη ξετυλίγεται ένα ολόκληρο κουβάρι όπου η ιδιωτεία έγινε πλέον επιστήμη.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν το είπα εγώ το ''καθρέπτης λαού, άστη αυτού'' αλλά σε μια ευρύτερη έννοια καλύπτει αυτό που έγινε στις ελληνικές πόλεις, τι δεν πρέπει να έχουν μου έρχεται πιο εύκολο:
Η Ιδιώτευση- ιδιώτης που έγινε ιδιωτεία και έφτασε στην αγγλική idiot, η μεγαλύτερη κατάρα των ανατολικών πολιτισμών. Σφουγγαρίζει όλη μέρα η νοικοκυρά το σπίτι που λάμπει από άκρη σε άκρη και στο τέλος θα πετάξει τα απόνερα στον δρόμο καθώς δεν έχει καμιά αίσθηση συνιδιοκτησίας του δημόσιου χώρου άρα και καμία ευθύνη.
Από αυτή την σχεδόν άκακη και χωρίς σοβαρές επιπτώσεις απλοϊκή πράξη ξετυλίγεται ένα ολόκληρο κουβάρι όπου η ιδιωτεία έγινε πλέον επιστήμη.
Μου κάνεις πλάκα έτσι; Αν και έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις, κάνεις μια γενίκευση που δεν έχει βάση και φυσικά δεν είναι κανόνας.

Ζω σε 2 μέρη που έχουν μεγάλα ποσοστά τέτοιων "ιδιωτών" κι όμως είναι κατά κοινή ομολογία πολύ όμορφα.

Ειδικά στο χωριό μου γίνεται ο,τι του φανεί του Λολοστεφανη. Και από μόνιμους κατοίκους και από τουρίστες και από "επαγγελματίες" και από ανθρώπους που έχουν εξοχική κατοικία και από απλούς επισκέπτες. Ο Δήμος απών σε όλα επί δεκαετίες και μόνη όαση οι εθελοντές (που πολλές φορές είναι απλοί τουρίστες) και οι σοβαροί επαγγελματίες.

Στο Παρίσι επίσης δεν θα έλεγα τους κατοίκους ως τους πιο κοινωνικά συνειδητοποιημένους. Απλώς οι λευκοί κυρίως Γαλλοι έχουν στην κουλτούρα τους κάποιους κανόνες που τους μαθαίνουν από μωρά παιδιά και είναι αλήθεια πως δίνουν ιδιαίτερη σημασία ως προς το σεβασμό προς το περιβάλλον ακόμη κι αν δεν το κάνουν τόσο πετυχημένα ως σύνολο. Κι ο λόγος που το κάνουν είναι επειδη αγαπούν πολύ την ποιότητα κι ο,τι τους φέρνει πιο κοντά στην ομορφιά και την νεότητα.

Από την άλλη η βελγική πόλη Charleroi θεωρείται από τους Γαλλόφωνους της Ευρώπης ίσως η πιο άσχημη πόλη. Και πράγματι είναι μία βιομηχανική άσχημη πόλη αλλά καθαρή σχετικά. Τι κακό έχουν οι κάτοικοι της σε σχέση με τους κατοίκους των κοσμημάτων πολεων του Βελγίου;

Αν στο Παρίσι δεν βγάλω την Πέμπτη τον κάδο με τα οργανικά σκουπίδια θα πρέπει να τον κρατήσω σπίτι μου γεμάτο μέχρι την επόμενη Πέμπτη. Αν το βγάλω βγάλω έξω την Παρασκευή επειδή δεν θα αντέχω τη μυρωδιά θα μου έρθει ένα ωραίο πρόστιμο και θα μαλώσω με όλη τη γειτονιά.

Αν βγάλω το Σάββατο τα σκουπίδια μου στο δρόμο στην Ελλάδα και τα αφήσω εκτός του κάδου της γειτονιάς επειδή είναι γεμάτος, απλώς θα είναι Σάββατο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το χωριό σου δεν θυμάμαι πιο είναι (ελπίζω όχι αυτό που θεωρούν το να βάφεις τενεκέδες είναι τέχνη). Πάντως δεν έχω βρει κανένα χωριό της παραλιακής Χαλκιδικής όμορφο παρά μόνο 1-2 ορεινά (σίγουρα κανένα σαν το Νυμφαίο). Όμορφες ήταν κάποτε οι αμμουδιές και η θάλασσα και τα βουνά και οι δασωμένες πλαγιές, τώρα δεν ξέρω. Πάντως δεν ακούω και τα καλύτερα..
Στο Παρίσι πήγα δύο φορές μόνο με δεύτερη το 2011. Προφανώς από τότε μόνο κομήτης δεν έπεσε και πιστεύω ότι οι φτωχότερες μάζες της εργατικής τάξης έχουν σοβαρούς λόγους να μη θεωρούν το δημόσιο δικό τους χώρο παρά εχθρικό και να φέρονται ανάλογα, δεν τους αδικώ. Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος ότι τίποτε δεν έχει αλλάξει εκτός ίσως από κανένα νέο ουρανοξύστη.
Το Σαρλερουά αν και πέρασα αρκετές φορές δεν πάτησα το πόδι μου ούτε για μια βόλτα, τώρα όμως που το ψάχνω λίγο φαίνεται μια χαρά, σίγουρα καλύτερο από τις ηπειρωτικές πόλεις της δικής μας χώρας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το χωριό σου δεν θυμάμαι πιο είναι (ελπίζω όχι αυτό που θεωρούν το να βάφεις τενεκέδες είναι τέχνη). Πάντως δεν έχω βρει κανένα χωριό της παραλιακής Χαλκιδικής όμορφο παρά μόνο 1-2 ορεινά (σίγουρα κανένα σαν το Νυμφαίο). Όμορφες ήταν κάποτε οι αμμουδιές και η θάλασσα και τα βουνά και οι δασωμένες πλαγιές, τώρα δεν ξέρω. Πάντως δεν ακούω και τα καλύτερα..
Tu es très drôle! Δίκιο έχεις, είναι τόσο άσχημο εδώ το μέρος που κανείς δεν έρχεται διακοπές. Όλοι αυτοί που θα δεις άμα έρθεις είναι ηθοποιοί. Ούτε τα νεονυμφα ζευγάρια που καθημερινά θα δεις σίγουρα 1-2 να βγάζουν φωτογραφίες στα σοκάκια είναι κανονικά.

Δες ασχήμια #afytos hashtag on Instagram • Photos and videos
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Φανύ Αρντάν πάλι σε μια επίσκεψή της στην Αθήνα είχε πει ότι της θυμίζει το Τελ Αβίβ. Σε κεραίες τηλεόρασης, σπίτια και ζωή στους δρόμους.
Δε μου κάνει εντύπωση, μοιάζει περισσότερο με πόλη της Μέσης Ανατολής παρά της Ευρώπης. Νομίζω και τα δύο εύστοχα, περισσότερο Κάιρο με Αμμάν μάλλον.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχει δημόσιες τουαλέτες η Αθήνα?
Το συζητούσα θυμάμαι αυτό με ένα φίλο κ ειχαμε αναρωτηθεί γιατί δεν υπάρχουν πουθενά όπως σε όλες τις ευρωπαικες πόλεις με ένα μικρό αντίτιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom