Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ξεκαθαρίσαμε ότι μιλάμε από την σκοπιά του τουρίστα λίγων ημερών.Πιστεύω ότι η Αθήνα "σηκώνει" άνετα τουλάχιστον 3-4 επισκέψεις λίγων ημερών.Ας το δούμε από αυτήν την πλευρά των επισκέψεων πριν την βγάλουμε σαν ασχημότερη πρωτεύουσα....
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
η ερώτηση είναι αν υπάρχουν άλλες πόλεις σαν την Αθήνα η οποία κατά τη γνώμη μου είναι από τις ασχημότερες.
Δεν ψάχνουμε την ομορφότερη.
Είναι λογικό ότι δε φτάνουμε στο ελάχιστο τη Ρώμη το Παρίσι η το Λονδίνο.
Αναφέρθηκαν κάποιες πόλεις τις οποίες δε έχω επισκεφτεί σαν ασχημότερες η απλά σαν αδιάφορες,
Το οτι ζούμε εδώ αλλά έχοντας δει και κάποια πράγματα περισσότερα νομίζω μπορούμε να κρίνουμε πιο αντικειμενικά.
Δες πρώτα κάποιες άλλες ζήσε κάποιο χρονικό διάστημα και μετά γίνεται η συζήτηση τώρα ότι και να λέμε άσχετο θα είναι, αυτά και εδώ και εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο.-
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Όσοι έχουν ταξιδέψει και ζήσει πολύ εξωτερικό ,μου έχουν πει για Σκόπια(επιβεβαιώστε,αν ισχύει).Τα λάθη στην Αθήνα έγιναν κυρίως με την τσιμεντοποίηση,αντιπαροχή και την καταστροφή των νεοκλασσικών από τον Καραμανλή.Φαίνεται από τότε ,αλλά και οι επερχόμενες γενιές πολιτικών, ενεργούσαν σαν άνθρωποι που μισούσαν την καταγωγή τους.Επίσης ,η συνεχόμενη υποβάθμιση περιοχών του κέντρου με τη συνεχόμενη αύξηση της εγκληματικότητας τις τελευταίες δεκαετίες έπαιξε ρόλο.Στις περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις νοιώθεις ασφαλής,στην Αθήνα όχι και τόσο.Όσο άσχημη και να τη λενε,εμείς που μεγαλώσαμε στην Αθήνα,τη γουστάρουμε πολύ,αυτό δεν αλλάζει,αλλά παραμένουμε αντικειμενικοί στο γεγονός ότι δεν είναι από τις ομορφότερες πρωτεύουσες της Ευρώπης.Όχι όμως και η ασχημότερη.
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Ποιά θεωρείς ασχημότερη από την Αθήνα; Ασχημότερη, όχι λιγότερο ενδιαφέρουσα, βαρετή κ.λπ. Γιατί το ερώτημα είναι σαφές, μιλάμε για ομορφιά.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Το ερωτημα ειναι αυτο και το διαβαζουμε ολοι σωστα Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;
Ποτε αλλαξε?
Ποτέ δε άλλαξε.
Για μένα ειναι η ασχημότερη απο όσες ξέρω.
Το θέμα είναι αν ξέρεις κάποια ποιο άσχημη.
Δε ζητάει το θέμα να απαριθμήσουμε τις ομορφιές της πόλης
Αλλιώς απλά προσπερνάς.
Δε σε υποχρεώνει κανείς να συμμετέχεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πάντως οι αριθμοί(από την μεριά των τουριστών πάντα) άλλα δείχνουν...Δεν τους λες και πάτους που θα είχε η ασχημότερη πρωτεύουσα...Τώρα όταν βάζουμε τον ευατό μας στην θέση του τουρίστα και ερμηνεύουμε τις προτεραιότητες,επιθυμίες του κτλ μπερδεύεται το πράγμα και βγαίνουν αστεία συμπεράσματα...
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Φυσικά, πάνε για να δούνε την Ακρόπολη, ό,τι έχει σχέση με την αρχαία Ελλάδα ακόμα συγκινεί. Για ρώτα τους αν βρίσκουν την Αθήνα ωραία συνολικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πρόχειρα το 2018 Νο.43 στις 100 πρώτες πόλεις η Αθήνα με +6 εκ. επισκέπτες.Δεν νομίζω να έρχονται όλοι μόνον για την Ακρόπολη και δεν κάνουν τίποτα άλλο από τα υπόλοιπα της Αθήνας..Και αν ήταν τόσος πάτος και φόλα όλα τα άλλα κάποιοι στιγμή θα έπεφτε το ενδιαφέρον.Δεν θα μπορούσε να το κρατάει ζωντανό μόνον η Ακρόπολη.Ας είμαστε και λίγο προσγειωμένοι....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Δεν ζω στην Αθήνα και γενικά την είχα επισκεφθεί ελάχιστες φορές στη ζωή μου μέχρι που πριν δυο χρόνια πέρασα δυο μήνες το καλοκαίρι εκεί. Ε, παρόλο που ήταν καλοκαίρι και είχε ζέστη, μου άρεσε πάρα πολύ. Όπως είπαν κι άλλοι παραπάνω, σίγουρα είναι διαφορετικό να την ζεις ως τουρίστας και ως κάτοικός της. Νομίζω ότι για κάποιον ξένο ή Έλληνα που ζει σε άλλη πόλη, είναι μαγευτικό να κάνεις βόλτες στην Πλάκα και να βλέπεις την Ακρόπολη. Γενικά το κέντρο της Αθήνας έχει ζωή και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να κάνεις, αλλά όχι μόνο το κέντρο, υπάρχουν και άλλες όμορφες περιοχές.
Όμως, η αλήθεια είναι ότι οι αποστάσεις και μερικές περιοχές που είναι υπερβολικά πυκνοκατοικημένες και βλέπεις μόνο τεράστιες πολυκατοικίες, δεν παλεύονται. Αλλά καλώς ή κακώς, αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα, έτσι διαμορφώθηκε η Αθήνα και τώρα είναι αργά για να αλλάξουμε ολοκληρη την πόλη.

Επίσης δεν έχει κανένα νόημα να λέμε ότι πρέπει οπωσδήποτε να την συγκρίνουμε με δυτικές πρωτεύουσες. Άλλοι παράγοντες οδήγησαν το Παρίσι να είναι έτσι όπως είναι τώρα και άλλοι παράγοντες ευθύνονται που η Αθήνα έχει αυτή την μορφή. Διαφορετική ιστορία, διαφορετικά αρχιτεκτονικά ρεύματα για διαφορετικούς λόγους. Γι'αυτό η Αθήνα δεν έχει τα κτήρια που έχει το Παρίσι ή η Βιέννη και δυστυχώς, μεγάλους πράσινους χώρους. Αν τα παραβλέψουμε όλα αυτά και απλά συγκρίνουμε το γενικό αισθητικό αποτέλεσμα με δυτικές πρωτεύουσες, τότε να την συγκρίνουμε και με ανατολικές πρωτεύουσες. Ε ας πούμε και η Βαρσοβία άσχημη είναι, αν εξαιρέσουμε το ιστορικό κέντρο. Για εμένα είναι πιο άσχημη από την Αθήνα.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η Στοκχόλμη οκ για μια επίσκεψη καλή είναι, όμορφη, αλλά αδιάφορη σχετικά σε αξιοθέατα μουσεία κτλ. Ας μη πούμε για Οσλο, Ελσινκι, εκτός αν δε μιλάμε και για βόρειες πρωτεύουσες εκτός από τις ανατολικές λολ. Ασυγκρίτως ωραιότερη και πιο ενδιαφέρουσα η Αθήνα από 5 χοντρικά πρωτεύουσες κι αν σκεφτούμε θα βρούμε και άλλες. Πχ Κοπενχαγη κτλ κτλ
Ουπς εντελώς φιλικά και το τονίζω, αλλά βρίσκω το συγκεκριμένο απόσπασμα ολίγον "ιεροσυλια" και "βλασφημια"🙃🙂. Μπορεί τόσο η Κοπεγχάγη, όσο και ή Στοκχόλμη να μην έχουν ίσως κάποιο αξιοθέατο του βεληνεκούς της Ακρόπολης (Όχι ότι τους λείπουν βέβαια τα αξιοθέατα) είναι όμως και οι 2 πραγματικά κουκλιστικες και πανέμορφες πόλεις και προσφέρουν απίστευτη ποιότητα ζωής στους πολίτες τους.
Όσο για την Αθήνα, μιλώντας πρώτα απ'όλα ως ένας άνδρας που έχει ζήσει τα 43 από τα 46 χρόνια της μέχρι τώρα ύπαρξής του στο κέντρο της Αθήνας (Γκύζη, Αμπελόκηποι), θα έλεγα ότι η Αθήνα μου βγάζει δυστυχώς πια μια "αισθηση παρακμής" σε πολλούς τομείς. Δεν θα την έλεγα άσχημη. Θεωρώ εξάλλου το μέρος που γεννηθήκαμε και ζούμε κάτι σαν "μάνα" μας. Και νομίζω πως τη μάνα μας δεν την βλέπουμε ποτέ άσχημη, όσα αρνητικά κι αν- αντικειμενικά- μπορούμε να της προσάψουμε. Κάπως έτσι νοιώθω για την Αθήνα. Δεν τη βλέπω άσχημη, αλλά δεν μπορώ να μην παραβλέψω καποια στοιχεία παρακμής (άλλοτε γλυκά, αν και ενίοτε τρομακτικά) και έλλειψης υποδομών που είναι κραυγαλέα.
Θά ήταν πάντως ωραίο και άκρως ενδιαφέρον σε αυτό το thread να μπορούσαν να απαντήσουν είτε άτομα από άλλες χώρες που γνωρίζουν ελληνικα, είτε έστω Έλληνες που έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε άλλες χώρες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στην τρίτη-τέταρτη θέση σταθερά είνα η Αττική..Τώρα αν νομίζετε ότι όσοι έρχονται στην Αθήνα πάνε μόνον Ακρόπολη και ούτε τρώνε,ούτε πίνουν,ούτε διασκεδάζουν,ούτε κάνουν μπάνιο και δεν κυκλοφορούν αναμέσα μας τότε πάσο...΄Οτι πείτε...

https://insete.gr/wp-content/uploads/2020/02/Εισερχόμενος-τουρισμός-ανά-Περιφέρεια-2018.pdf
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom