Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Παίζει τεράστιο ρόλο που θα κινηθεί κανείς. Συμφωνώ απόλυτα με τον @Yorgos πως ακόμα και στην -πανέμορφη στο ιστορικό της κέντρο-Πράγα, τα προάστια είναι τόσο γκρι και βρώμικα και γεμάτα με άσχημες πολυκατοικίες , που δυσκολεύεσαι να πιστέψεις πως βρίσκεσαι στην ίδια πόλη.

Όσοι περνάμε πολλές μέρες σε μια πρωτεύουσα και συνηθίζουμε να γυρίζουμε πέρα από το ιστορικό της κέντρο, συνήθως μένουμε έκπληκτοι από την ασχήμια μερικών προαστίων και τις τεράστιες διαφορές τόσο σε ομορφιά όσο και σε ποιότητα ζωής, μέσα στην ίδια πόλη.

Η Λονδινάρα έχει γειτονιές χειρότερες από Ομόνοια. Τι σχέση έχει το πανβρώμικο Tooting με το αριστοκρατικό Chelsea;
Ειδικά για το Λονδίνο μπορούμε να γράφουμε για ώρες.

Καλά αν πάμε σε κρατίδια και μικρές πρωτεύουσες, ακόμα κι εκεί δεν τα λες όλα ωραία. Η Andorra la Vella θεωρώ πως είναι κατά πολύ ασχημότερη από την Αθήνα, και μάλιστα ενώ λόγω θέσης και των τριγύρω βουνών θα μπορούσε να είναι κούκλα.
Αλλά οι γκρι ουρανοξύστες σε ένα τόσο μικρό μέρος, το κάνουν να φαίνεται πνιγηρό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αφού Βιέννη και Ναϊρόμπι είναι στην ίδια μοίρα περίπου, δηλαδή χειρότερες από την Αθήνα, επειδή Βιέννη έχω πάει αρχίζω να ψάχνω εισητήρια για Ναϊρόμπι.:haha::haha:
Εντάξει, ξέρω ότι για πολλούς το ότι έβαλα τη Βιέννη σε αυτή τη λίστα θα θεωρηθεί ιεροσυλία, αλλά τι να πω βρε παιδιά που τη θυμάμαι σαν έναν κομψό μεν, αδιάφορο δε μέρος;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Λονδίνο ισοπεδωθηκε στο πόλεμο.
Χτίστηκε από την αρχή. Συγκρίνετε με την Αθήνα;
Ο Βόλος από σεισμό το 55.
Ξαναχτίστηκε. Μαζί με την Καβάλα τον θεωρώ από τις ομορφότερες πόλεις.
Το Λονδίνο βομβαρδίστηκε αλλά δεν ισοπεδώθηκε ποτέ, το σίτυ περισσότερο τα ντοκλαντς και συγκεκριμένοι χώροι, πολύ γρήγορα διορθώθηκαν οι ζημιές και φυσικά το χτίστηκε από την αρχή είναι στα όρια επιστημονικής φαντασίας
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
το ότι έβαλα τη Βιέννη σε αυτή τη λίστα θα θεωρηθεί ιεροσυλία, αλλά τι να πω βρε παιδιά που τη θυμάμαι σαν έναν κομψό μεν, αδιάφορο δε μέρος;
Ε δεν είναι λίγο ιεροσυλία εδώ που τα λέμε; :haha:
Αλλο το «αδιάφορο», σεβαστό, εξάλλου την Αθήνα που συζητάμε μόνο αδιάφορη δε τη λεει κανείς.
Αλλά ασχημότερη η Βιέννη; Εκτός κι αν έχω εγώ λάθος εντύπωση, επειδή την είδα λίγο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ε δεν είναι λίγο ιεροσυλία εδώ που τα λέμε; :haha:
Αλλο το «αδιάφορο», σεβαστό, εξάλλου την Αθήνα που συζητάμε μόνο αδιάφορη δε τη λεει κανείς.
Αλλά ασχημότερη η Βιέννη; Εκτός κι αν έχω εγώ λάθος εντύπωση, επειδή την είδα λίγο.
Δεν ξέρω βρε συ Ψηλέ. Η Βουδαπέστη πχ μου άρεσε πολύ. Η Πράγα παρότι τουριστικό πανηγυράκι έχει μια κουκλιστικη ομορφιά. Δεν είναι δηλ ότι σνομπαρω τις κεντροευρωπαϊκες πρωτεύουσες.
Επίσης μου άρεσαν πολύ άλλες μικρότερες πόλεις της Αυστρίας. Στη Βιέννη το μόνο που με έκανε να γουρλώσω τα μάτια με ενθουσιασμό ήταν ο Δούναβης (που αυτό δε λέει κάτι επειδή εγώ τρελαίνομαι για Δούναβη ούτως ή άλλως και θεωρώ πχ το σημείο που ενώνεται με το Σάβα στο Βελιγράδι πολύ πιο εντυπωσιακό από τις εικόνες που είδα Βιέννη).

Παρόλα αυτά να διευκρινίσω ότι πάνε χρόνια από το ταξίδι μου εκεί και ίσως να την αδικώ. Την ίδια στιγμή παρότι είμαι άνθρωπος που ταξιδεύει με χαρά σε μέρη που έχει ήδη πάει, η Βιέννη δε μου έχει κάνει το κλικ να την ξαναεπισκεφτώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Επειδη το φορουμ ειναι ταξιδιωτικο, υπαρχει μια εσφαλμενη αντιληψη μαλλον οτι παμε στις διαφορες πρωτευουσες επειδη ειναι ωραιες η πιο ωραιες απο την Αθηνα.
Αν κρινω απο τους περισσοτερους που γραφουν εδω, παμε (και ξαναπαμε) σε ασχημοτερες πολεις για πολλους και διαφορους λογους ο καθενας.
Τωρα οι προ-αντιληψεις του τυπου "διαβασα, ειδα φωτογραφιες απο αλλες πολεις, η Αθηνα δεν ειναι ωραια" δεν εχουν μεγαλη ταξιδιωτικη αξια. Ουτε το αν αντεχει καποιος να ζει στην Αθηνα η τον ενοχλουν οι πολυκατοικιες. Αν ενοχλειται τοσο πολυ, μπορει (?) να επιλεξει αλλον τοπο διαμονης. Αλλα θα συνεχισουμε να επισκεπτομαστε ασχημοτερες πολεις και να ζουμε στην Αθηνα.
Ταξιδιωτικα μιλωντας, ουτε η Βιεννη μ αρεσει κι εμενα. Ενας κλασικιστικος χυλος, μονοτονος. Δεν μπορω να τη συγκρινω με την Αθηνα που εχει αλλη αισθητικη, αν εχει, αν η αισθητικη της Αθηνας ειναι αυτο το χαος και το προνομιο της και η ιδιαιτεροτητα της. Πολλες πολεις μου αρεσαν λογω του χαους τους και της ελλειψης ταξης και υφους, οσο και το αναποδο.

Με ενδιαφερουν ομως οι ανθρωποι που πανε ταξιδια μονο για να δουν το καλυτερο και το ωραιοτερο. Κινδυνευουν απο θεαματικες διαψευσεις γιατι η Δυση δεν κρυβει παντα θησαυρους. Ειναι μια ενδιαφερουσα κατηγορια που εχει αντικτυπο πανω της η φραση των ταξιδιωτικων γραφειων "αρχοντικη Βιεννη" και κινειται ο τουρισμος.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Θεωρώ πως ότι και να ειπωθεί πλέον, οποίος βλέπει την Αθήνα σαν την πιο άσχημη πρωτεύουσα δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη.
Και είναι από μία άποψη λογικό. Δύσκολα μπορεί να δει κάποιος κάτοικος με τη ματιά ενός επισκέπτη την πόλη που ζει και τον ταλαιπωρεί καθημερινά!

Εδώ ειπώθηκαν επιχειρήματα ότι οι επισκέπτες που έχουν έρθει και μας λένε ότι τους άρεσε πολύ η Αθήνα το κάνουν για να μην προσβάλουν εμάς τους ντόπιους.

Το μόνο επιχείρημα που έχει ειπωθεί και σέβομαι είναι ότι "είναι υποκειμενική άποψη μου" οτι η Πλάκα, το Θησείο, ο Φιλοπάππου, το Μικρολίμανο κτλ είναι άσχημα. Που δεν μπορώ να πω κάτι, γούστα είναι αυτά...
Εγώ προσωπικά τα βρίσκω πολύ όμορφα. Όπως και άλλες γειτονιές της Αθήνας τις βρίσκω πολύ άσχημες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
παμε (και ξαναπαμε) σε ασχημοτερες πολεις για πολλους και διαφορους λογους ο καθενας
Μα αυτό είναι το ζήτημα και αυτό λέμε από την αρχή που ξεκίνησε αυτή η κουβέντα.
Προφανώς σαν ταξιδιώτες πηγαίνουμε σε πόλεις γιατί μας τραβάει το κάτι ξεχωριστό, το κλίμα τους, η ενέργεια τους και όχι η ομορφιά τους, όπως αυτή μπορεί να ορίζεται.
Για μένα ξεκάθαρα τέτοια πόλη είναι και η Αθήνα, όπως για πολλούς είναι η Θεσσαλονίκη.

Το ερώτημα είναι όσο γίνεται πιο αντικειμενικά να περιγράψουμε αυτό που βλέπουν τα μάτια μας.
Γι αυτό δε μπορώ επ΄ ουδενί να πω σε μια πρώτη επιφανειακή ανάγνωση ότι η Βιέννη (επειδή έγινε συζήτηση) είναι ασχημότερη από την Αθήνα.

@underwater Μοιραζόμαστε την ίδια λατρεία για το Δούναβη και όντως αν με ρωτήσεις μεταξύ Βιένης και Βελιγραδίου θα σου πω Βελιγράδι, για άλλους όμως λόγους. :cool:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Μου φαίνεται @psilos3, μια και το έχεις με τα στατιστικά, όταν μπορέσεις να βγάλεις αποτελέσματα του θέματος για τις ωραιότερες πρωτεύουσες, θα πέσει μεγάλη συζήτηση για τις βαθμολογίες.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Το Λονδίνο βομβαρδίστηκε αλλά δεν ισοπεδώθηκε ποτέ, το σίτυ περισσότερο τα ντοκλαντς και συγκεκριμένοι χώροι, πολύ γρήγορα διορθώθηκαν οι ζημιές και φυσικά το χτίστηκε από την αρχή είναι στα όρια επιστημονικής φαντασίας
The heaviest bombing took place between 7 September 1940 and 10 May 1941. During this period, London was subjected to 71 separate raids, receiving over 18,000 tonnes of high explosive. Less intensive bombing followed over the following few years as Adolf Hitler concentrated on the Eastern front.

London suffered severe damage and heavy casualties, the worst hit part being the Docklands area. By the war's end, just under 30,000 Londoners had been killed by the bombing, and over 50,000 seriously injured,[1] tens of thousands of buildings were destroyed, and hundreds of thousands of people were made homeless.

εχει και τις ασχημες γειτονιες του. εχει ομως και ενα chelsey και αλλες ομορφες γειτονιες.
εμεις δε μπορουσαμε να διατηρησουμε εστω μια;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom