Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε σε κατηγορώ. Τη απάντηση τη πήρα και το έχω γράψει πολλές σελίδες πίσω.
Δε διαφωνούμε.
Συμφωνούμε ότι υπάρχουν χειρότερες πρωτεύουσες.
Λίγες στη Ευρώπη
Πολλές στο κόσμο.
Κάνω μια λίστα με τις πρωτεύουσες της Ευρώπης που θεωρώ πιο άσχημες από την Αθήνα (για να μετρήσω το "λίγες"), ψηφίζοντας μόνο με κριτήριο την ομορφιά και μόνο τα τουριστικά τους κομμάτια/κέντρο :
Ανδόρα
Βελιγράδι
Βερολίνο (σε ομορφιά πάντα, σα ζωή για μένα το Βερολίνο είναι κορυφή)
Μπρατισλάβα
Βουκουρέστι
Δουβλίνο
Μαδρίτη
Λευκωσία
Ρεϊκιαβικ
Σαν Μαρίνο
Βίλνιους (μμ, οριακά, ισοπαλία θα τις έβαζα)
Όσλο
Ρίγα
Βαντούζ


Δεν έχω πάει αλλά αμφιβάλλω αν θα βρω ομορφότερες τα Τίρανα, τα Σκόπια, τη Σόφια, το Ζάγκρεμπ, τη Βαρσοβία, Σαράγεβο, Ποντγκόριτσα, Νουουκ, Τσισινάου, Ελσίνκι. Δεν έχω πάει αλλά υποθέτω θα βρω ομορφότερες: Κίεβο, ίσως τη Λιουμπλιάνα ( δεν ξέρω) ... άντε καμία ακόμη;;

Στη δική μου λίστα βγαίνει πάνω από το μέσο όρο και στην Ευρώπη, πάνω της βάζω τις εξής:
Βρυξέλλες, Βουδαπέστη, Κοπεγχάγη, Λισσαβώνα, Λονδίνο, Λουξεμβούργο, Μονακό, Μόσχα, Παρίσι, Πράγα , Ρίγα, Ρώμη, Στοκχόλμη, Ταλίνν, Βαλέττα, Βιέννη, Βατικανό.

Δηλαδή σε αυτές που έχω πάει έχει 17 από πάνω της, 13 από πάνω και προοπτική να ξεπεράσει πολλές περισσότερες. Πάνω από το μέσο όρο τη βγάζω, ακόμη και στην Ευρώπη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Απ' όσο θυμάμαι από τις συζητήσεις τουλάχιστον 7.

Απ'τις ιστορίες που έχω διαβάσει είχα την αίσθηση ότι τα μέλη την βρίσκουν άσχημη και δεν περίμενα να την δω πάνω απ'το Όσλο. Συν ότι περιοριζεσαι στο τι θα δεις. Δεν έχω πάει σε καμία απ'τις δύο αλλά όσο να ναι γέλασα με την κατάταξη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απ'τις ιστορίες που έχω διαβάσει είχα την αίσθηση ότι τα μέλη την βρίσκουν άσχημη και δεν περίμενα να την δω πάνω απ'το Όσλο. Συν ότι περιοριζεσαι στο τι θα δεις. Δεν έχω πάει σε καμία απ'τις δύο αλλά όσο να ναι γέλασα με την κατάταξη.
Υπήρξε μέλος που τρολάρισε.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Μαδρίτη;;
Επειδή έχω πάει διαφωνώ.
Πες μου ένα δρόμο αντίστοιχο της gran via
Παρκα αντίστοιχα.
Ευκολία στη μετακίνηση με πεζόδρομια που περπατάς άνετα.
Στο τέλος να συγκρίνουμε πράγματα συγκρίσιμα. Έγραψα κάποια πράγματα στη αρχή αλλά κανείς δεν τα διαβασε.
Δε μπορείς να συγκρίνεις χώρες με πληθυσμό όσο η Αθήνα και να λες είναι πιο άσχημη από τη δική μας.
Αν συγκρίνουμε το σπίτι σου η το σπίτι μου με του Βαρδινογιάννη ποιο νομίζεις είναι πιο όμορφο;

Τέλος κάτι ακόμα.
Υπάρχει στη Ευρώπη πιο άθλιο κτίριο από την Βουλή;
Επιτρέπεται να είναι σε τέτοιο χάλι;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μαδρίτη;;
Επειδή έχω πάει διαφωνώ.
Πες μου ένα δρόμο αντίστοιχο της gran via
Πες μου ΄μια θέα αντίστοιχη αυτής της Πινδάρου. Μια γειτονιά σαν την Πλάκα. Ένα παραλιακό μέτωπο.... ουουουουουπς.

Παρκα αντίστοιχα.
Λόφους;

Ευκολία στη μετακίνηση με πεζόδρομια που περπατάς άνετα.
Δεν είναι κριτήριο ομορφιάς αυτό. Στην Αβάνα τα πεζοδρόμια έχουν τρούπες δυο μέτρα και τη Μαδρίτη δεν τη βλέπει καν, γελάμε με τα κόκκινα τουβλάκια.
Στο τέλος να συγκρίνουμε πράγματα συγκρίσιμα. Έγραψα κάποια πράγματα στη αρχή αλλά κανείς δεν τα διαβασε.
Δε μπορείς να συγκρίνεις χώρες με πληθυσμό όσο η Αθήνα και να λες είναι πιο άσχημη από τη δική μας.
Γιατί; Τι σχέση έχει η ομορφιά με τον πληθυσμό; Άσε που αν βγάλω τις μικρές από την εξίσωση, πιο πάνω θα βγει η Αθήνα, αυτογκόλ βάζεις. Το Μονακό, το Βατικανό, η Βαλέττα, το Ταλίνν, το Λουξεμβούργο, τη Ρίγα, την Κοπεγχάγη τα έχω βάλει πιο πάνω από την Αθήνα.

Αν συγκρίνουμε το σπίτι σου η το σπίτι μου με του Βαρδινογιάννη ποιο νομίζεις είναι πιο όμορφο;
Όποιο είναι πιο όμορφο. Όχι το πιο μεγάλο, ούτε το πιο πολυτελές.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
...ούτε μαχαιρώματα έχει και τέλος πάντων μέρα μεσημέρι στο Μουσείο ή στην Ομόνοια πόσοι τρομάζουν; Περισσότεροι από όσους θα πάρουν το RER γυρίζοντας βράδυ από τη Ντίσνεϊλαντ ή σε συναπαντήματα με τους σκίνχεντ των Orgullo Vikingo ;
Η αναφορά στην εγκληματικότητα από μέρους μου έγινε σε απάντηση ποστ όχι περί ομορφιάς αλλά στο ότι η Αθήνα είναι η μόνη πόλη (!) όπου έχει νιώσει ανασφαλές μέλος σε όλα του ταξίδια, όταν ακόμη και στη λίστα του numbeo έχει ένα σωρό πρωτεύουσες πιο πάνω.
H Ομόνοια που αναφέρεις, τελευταία κάπως έφτιαξε εικονικά.Μέχρι πριν λίγα χρόνια εκεί είχαν παρκάρει μαζικά τους ταλαίπωρους τοξικομανείς.Για τους παράδρομους της,ας το αφήσουμε.Δε μου 'ρχεται στο μυαλό άλλη κεντρική πλατεία της ΕΕ διαχρονικά με τέτοιο χάλι και τέτοια γκετοποίηση στα πέριξ.
Ο χάρτης της εγκληματικότητας στην Αθήνα: Οι πιάτσες και οι εθνικότητες που τις ελέγχουν | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr


Εντωμεταξύ,αλήθεια ή όχι, η φίλη μας η google μας αρίστευσε πάλι.

criminality.jpg


Τωρα μου κανει εντυπωση. Συνηθως εχει drugs και dealers αλλα με την ανοχη, μην πω και προστασια, της αστυνομιας σε αυτες τις περιοχες που αναφερεις. Ο,τι και να σε αγχωσει, η αστυνομια ειναι στο διπλανο δρομο κανοντας τα στραβα ματια. Τοσα χρονια κυκλοφορουμε στις περιοχες αυτες, και με παιδια, τιποτε δεν ετυχε. Το πολυ πολυ να σου πει κανεις "φιλαρακι εχεις ενα ευρω?" αν δεν ειναι κοκαλο φυσικα και εντελως εξουδετερωμενος απο τις ουσιες.
Αθήνα την έχω κυκλοφορήσει αρκετά το βράδυ στο κέντρο.Ούτε εμένα έτυχε κάτι στην Αθήνα ούτε στο εξωτερικό.Το θέμα είναι πώς νοιώθω έξω,χωρίς να ξέρω τα στατιστικά εγκληματικότητας της κάθε πόλης.Συνήθως τα γκέτο στην Ευρώπη δεν είναι κοντά στα τουριστικά μέρη,εκεί που τουλάχιστον κινήθηκα.Ενδεχομένως να είμαι και λάθος.


Μαδρίτη;;
Επειδή έχω πάει διαφωνώ.
Άλλοι βγαίνουν τις βολτίτσες στους στην Αρενάλ,στη Mayor,στα Βασιλικά Ανάκτορα,στο πάρκο Ρετίρο,στο Depod,στη Χουέρτας.Τρώνε και τα churros τους στο San Gines.Ας βολευτούμε εμείς οι πλεμπαίοι με μια τυρόπιτα στο Άριστον ,βόλτα στην Ακαδημίας και πολύ μας είναι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H Ομόνοια που αναφέρεις, τελευταία κάπως έφτιαξε εικονικά.Μέχρι πριν λίγα χρόνια εκεί είχαν παρκάρει μαζικά τους ταλαίπωρους τοξικομανείς
Σαν την Plaza Catalunya ένα πράγμα ή το Gare du Nord.

Εντωμεταξύ,αλήθεια ή όχι, η φίλη μας η google μας αρίστευσε πάλι.

View attachment 367221
Νομίζω όποιος γλίτωσε από τα σκληρά γκέτο της Φλωρεντίας και του Ταλίνν είναι έτοιμος για την κόλαση της Αθήνας. Καλά για την Πόλη δεν το συζητάω, από die hard και πάνω, αστεία η λίστα.


Συνήθως τα γκέτο στην Ευρώπη δεν είναι κοντά στα τουριστικά μέρη,εκεί που τουλάχιστον κινήθηκα.Ενδεχομένως να είμαι και λάθος.
Νομίζω ανέφερα αρκετά παραδείγματα αξιοθεάτων δίπλα σε επικίνδυνες περιοχές. Η Ομόνοια τώρα δεν ξέρω τι αξιοθέατα έχει, αλλά ας το πάρει το ποτάμι.


Άλλοι βγαίνουν τις βολτίτσες στους στην Αρενάλ,στη Mayor,στα Βασιλικά Ανάκτορα,στο πάρκο Ρετίρο,στο Depod,στη Χουέρτας.Τρώνε και τα churros τους στο San Gines.Ας βολευτούμε εμείς οι πλεμπαίοι με μια τυρόπιτα στο Άριστον ,βόλτα στην Ακαδημίας και πολύ μας είναι.
Δηλαδή κατ' εσέ το αντίστοιχο του Arenal και της Plaza Mayor στην Αθήνα είναι η Ακαδημίας και μια τυρόπιτα στο χέρι; Αυτό θεωρείς πως έρχονται να δουν οι τουρίστες; Αν σε ρωτήσει ένας Ισπανός πες μου το πιο ωραίο κομμάτι της πόλης σου που πάνε οι τουρίστες θα τους πεις "μη χάσεις την Ακαδημίας"; To αντίστοιχο της Gran Via δεν είναι η Διον. Αρεοπαγίτου αλλά είναι ας πούμε η Πατησίων; Δίκαιη σύγκριση!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή θα το χάσουμε εντελώς στο τέλος
Χάρτες Google
Χάρτες Google
Χαχα, πιο γκεμπελίστικη φωτογραφία από ένα δέντρο δε βρήκες να βάλεις;;;; Δηλαδή ένας τουρίστας στην Αθήνα πηγαίνει στη χώρα του κι όταν του λένε τι ωραίο είδες στην Αθήνα λέει "να, κοίτα αυτό το δέντρο στο πεζοδρόμιο του @Borealis"! ; Έλεος ρε παίδες...
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Πήγαινε περπατώντας όλα τα παραπάνω μέρη 1-2 μέρες στη Μαδρίτη και ομοίως στα βασικά της Αθήνας και δες από που θα περάσεις ενδιάμεσα.Plazza Mayor,Sol vs Σύνταγμα,Ομόνοια.Τέτοια τάξη,τέτοια αλφαδιά.Gare Du Nord είναι 3km μακρυά από το κέντρο,όπως και ο Σταθμός Λαρίσης
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Χαχα, πιο γκεμπελίστικη φωτογραφία από ένα δέντρο δε βρήκες να βάλεις;;;; Δηλαδή ένας τουρίστας στην Αθήνα πηγαίνει στη χώρα του κι όταν του λένε τι ωραίο είδες στην Αθήνα λέει "να, κοίτα αυτό το δέντρο στο πεζοδρόμιο του @Borealis"! ; Έλεος ρε παίδες...
Έχει ένα βελάκι μπροστά που μπορείς να προχωρήσεις να βρεις ότι θέλεις, μετά πες μου τι σχέση έχει με τη γκραν βία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγαινε περπατώντας όλα τα παραπάνω μέρη 1-2 μέρες στη Μαδρίτη και ομοίως στα βασικά της Αθήνας και δες από που θα περάσεις ενδιάμεσα.Plazza Mayor,Sol vs Σύνταγμα,Ομόνοια.Τέτοια τάξη,τέτοια αλφαδιά.Gare Du Nord είναι 3km μακρυά από το κέντρο,όπως και ο Σταθμός Λαρίσης
Ο τουρίστας στην Αθήνα που δε θα ακούσει εσένα (να πάρει δηλαδή μια τυρόπιτα στο χέρι και να τη βγάλει στην Ακαδημίας) θα κάνει αυτό που λέει ο οδηγός του: θα μείνει στην Πλάκα, θα γυρίσει τα Αναφιώτικα, θα πάει στην Ακρόπολη, θα κάνει έναν από τους καλύτερους αρχαιολογικούς περιπάτους στον πλανήτη (καλά δεν είναι και σαν της Μαδρίτης) με τους ενοποιημένους χώρους, θα πάει στον Εθνικό Κήπο, θα βγάλει μια φωτογραφία τα τσολιαδάκια στο Σύνταγμα, θα γυρίσει να φάει στο γιασεμί και το βράδυ θα δει μια πόλη ζωντανή στο Μοναστηράκι και πέριξ, με τραπεζάκια έξω και ένα θέαμα σαν κι αυτό που τον αφήνει με το στόμα ανοιχτό:
Screenshot_20210828-230607_WhatsApp.jpg


Την άλλη μέρα θα πάρει το τραμ, θα πάει παραλία , θα γυρίσει μουσεία, θα χαζέψει τα αρχαία στο μετρό, μπορεί ανέβει στο Λυκαβηττό, να κατέβει από Κολωνάκι, να κάνει τη βόλτα του στα Εξάρχεια, πριν πάρει το πλοίο του για Σπέτσες, Σαντορίνη, όπου στο καλό πάει. Δε θα πάει στην Ομόνοια, δε θα τη βγάλει στην Ακαδημίας, μένει στην Πλάκα ή στη Μεγάλη Βρετάνια, δε θα κάτσει στη Μενάνδρου. Πόσα τουριστικά λεωφορεία βλέπεις στην Ομόνοια; Πόσους ξεναγούς με γκρουπ στην Ακαδημίας;

Ο τουρίστας στη Μαδρίτη θα μπλέξει στην κίνηση της Γκραν Βία, θα δει τα ίδια γνωστά μαγαζιά με το Ζάρα και τους φίλους του, θα έχει τη μοναδική εμπειρία να δει τα αξιοθέατα της πόλης δηλαδή.... το κλειστό Παλάτι του Χουάν Κάρλος που την κοπάνησε από τη Μέγαιρα και τι άλλο; Ένα ολόκληρο Πάρκο (γουάου πάρκο, έχει παγκάκια ΚΑΙ γκαζόν ΚΑΙ λίμνη για να κάνεις βάρκα) κι αν δεν τον ενδιαφέρουν οι πίνακες την ψιλοπάτησε κι όπου φύγει φύγει για κανένα Τολέδο ή Σεγκόβια να δει κάτι αξιόλογο γιατί η πόλη είναι utterly forgettable.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom