Υπερεκτιμημένες πόλεις

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτό το "σοκάκι των αλχημιστών" πρέπει να είναι από τις μεγαλύτερες απάτες του αιώνα....
μη μου το θυμίζεις! αυτό ακριβώς είπα k γω όταν έφτασα, τσακώθηκα k έφυγα χωρίς να 'μπώ να το δω...τι κοροϊδία!!
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αναμφισβητητα και για μενα η πιο υπερεκτιμημενη πολη της Ευρωπης ειναι η Βαρκελωνη. Την εχω επισκεφτει και σιγουρα δε με αγγιξε τοσο οσο η Ρωμη ή το Λονδινο. Απορω κι εγω γιατι τοσο κολλημα με την εν λογω πολη, αλλα παλι δεχομαι τα γουστα του καθενος και οτι ο καθενας βλεπει τη καθε πολη με τα δικα του ματια-δικη του οπτικη γωνια. Βρηκα τα αξιοθεατα του Gaudi αδιαφορα και ολιγον τι "παιδικα" και την πολη στο συνολο της απλως μια ομορφη παραθαλασσια πολη, τιποτα το περισσοτερο τιποτα το λιγοτερο. Οσο για την Πραγα δεν την εχω επισκεφτει αλλα και μονο απο τις αποψεις των φιλων μου που εχουν παει, που οταν γυρνανε μου λενε οτι προκειται για μια ομορφη, κουκλιστικη, παραμυθενια, γραφικη, ρομαντικη και ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ πολη αναγουλιαζω και παντα την βγαζω εξω απο τις επιλογες μου. Ειχα τη δυνατοτητα να παω 2 φορες και την απερριψα και τις δυο. Ειπαμε γουστα ειναι αυτα, σε αλλους αρεσουν οι ρομαντζαδες εγω παλι οπου φυγει, φυγει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.310
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ πολη
γιατί το τονίζεις? δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα. ούτε είναι και η πιο τουριστική πόλη της Ευρώπης. ωχριά μπροστά στα νούμερα της Φλωρεντίας, της Ρώμης, της Βενετίας.
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Φτάνει με την Πράγα. Δεν πάει άλλο. Έχω βαρεθεί να βλέπω threads για αυτή. Για μένα είναι από τις πιο υπερεκτιμημένες πόλεις στην Ευρώπη. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφες πόλεις και με πιο ωραίους ανθρώπους.
Άλλη μια υπερεκτιμημένη πόλη είναι και η Βαρκελώνη. Καλή χρυσή, αλλά όχι τόσο ωραία για να πορώνεστε τόσο πολύ. Βασικός λόγος που την επισκεύφθηκα είναι αυτά που διάβασα εδώ μέσα. Υπόλοιπες πόλεις της Ισπανίας πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερες και σαφώς πιο αυθεντικές.
Αυτά από εμένα.
Let the war begin :D[/q
Θα συμφωνήσω απόλυτα πολύ τουριστική και αυτό το ρολόι έλεος σιγά το πράγμα....αλλά για την Βαρκελώνη δεν έχεις δίκιο έχω πάει με Βαρκελώνέζο και η ζωή εκεί τα σπάει........αλλά όπου και να πάω το παρίσι με πληγώνει...............:D
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Συμφωνω μαζι σου για τις πολεις που αναφερεις ως προς το πληθος των τουριστων που συρρεουν εκει, ομως ειναι και φυσικο οταν μιλαμε για μια Βενετια ή Ρωμη να ειναι τουριστικες απο τη στιγμη που μια ζωη ολοκληρη ειχαν αυτο τιτλο δηλαδη της "τουριστικης πολης". Η Πραγα και παρακαλω διαψευστε με αν κανω λαθος, γιατι οπως ειπα δεν την εχω επισκεφτει, ακουγεται πολυ τη τελευταια δεκαετια, εγω πραγματικα δε θυμαμαι οταν ημουν μικρη να λενε "θα παω στη Πραγα" ολοι ειχαν ονειρο να πανε Βενετια. Ξαφνικα οι τουριστικοι πρακτορες ανακαλυψαν τη κρυμενη μαγεια της Πραγας, με αποτελεσμα να θεωρειται απο τους νουμερο 1 προορισμους για γιορτες κλπ. Κατι αντιστοιχο πιστευω γινεται και με το Ντουμπαι, που δεν το αναφεραμε ως τωρα εκτος και αν επικεντρωνομαστε μονο στην Ευρωπη. Στην Πραγα λοιπον η εννοια της τουριστικης πολης μου χτυπαει λιγο πιο ασχημα, γι αυτο και το τονισα γιατι εχει για μενα ατη την εννοια του "ξαφνικου" οτι δηλαδη καποτε δεν την ξεραμε και τωρα θεωρειται must να την επισκεφτεις.
 
Μηνύματα
778
Likes
622
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Παιδιά, άσχετο αλλά πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στο φόρουμ που ούτε πήγε αλλά και ούτε έχει ακούσει τίποτε για το "σοκκάκι των αλχημιστών"!
Μάλλον καλά έκανα ε?
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Κι εγω επισης δε γνωριζω που βρισκεται..... μαλλον για Πραγα το κοβω....
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
... ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ πολη αναγουλιαζω ......
Πιστεύω πως θα διαμορφώσεις σωστότερη γνώμη αν κάνεις ένα ταξίδι η ίδια στην Πράγα.

Μην βασίζεσαι μόνο σε αυτά που ακούς και διαβάζεις

Και εδω που τα λέμε, είναι λίγο αστείο να κατηγορείς την Πράγα ως τουριστική και στο προφίλ σου να γραφεί "Επόμενο ταξίδι: Μύκονος" ! :roll:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ευαγγελία: ".... Για μερικους ειναι η μονη διεξοδος....."

αααααχχχχ..........πολύ καλά τα λες
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Πιστεύω πως θα διαμορφώσεις σωστότερη γνώμη αν κάνεις ένα ταξίδι η ίδια στην Πράγα.

Μην βασίζεσαι μόνο σε αυτά που ακούς και διαβάζεις

Και εδω που τα λέμε, είναι λίγο αστείο να κατηγορείς την Πράγα ως τουριστική και στο προφίλ σου να γραφεί "Επόμενο ταξίδι: Μύκονος" ! :roll:

και ποιός σου είπε οτι η Μύκονος είναι τουριστικό νησί :haha::haha::haha:

η γιαγια μου έλεγε : με ξένα κόλυβα κάνω και εγώ κηδίες ............
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το σοκάκι των αλχημιστών είναι δίπλα στον Άγιο Βίτο στην Πράγα. Ούτε εγώ πάτησα πόδι.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
dancing queen,το περίεργο θα'ταν να είχε τουρισμό η Πράγα όταν εσύ ήσουν μικρή!να σου θυμίσω πως όλες οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ,αναπτύσσονται τουριστικά μετά την κατάρρευση του.
βρίσκεις φυσικό να είναι πολύ τουριστικές οι Ρώμη και Βενετία,με επιχείρημα πως ήταν τέτοιες μια ζωή!(καλά αυτό τώρα δεν είναι επιχείρημα!δεν είναι τίτλος ευγενείας,αλλάζουν αυτά τα πράγματα!).όμως όταν λες μια ζωή τι ακριβώς εννοείς?ποιά ζωή,την δική σου?ή ήταν τουριστικές από την ίδρυση τους??
θεωρείς την Πράγα "τουριστικότατη"και αυτό το αναφέρεις σαν επιχείρημα κατά της και σαν λόγο να μην πάει κανείς(αν κατάλαβα καλά).η Μύκονος δεν είναι "τουριστικότατη" ή αυτό δεν ενοχλεί?
τα έργα του gaudi(έργα έκανε ο άνθρωπος,όχι αξιοθέατα!!!)σου φάνηκαν λες "παιδικά".μήπως θες να πεις "παιδιάστικα"???με ποιά κριτήρια??
τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι ο καθένας "βλέπει" ότι κοιτάζει,ανάλογα με την οπτική του γωνία!;)
 
  • Like
Reactions: tzo

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.610
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom