Υπερεκτιμημένες πόλεις

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
το σοκάκι είναι αυτό

αλλά η πραγματική πράγα είναι αυτό :
γιατί το σοκάκι των αλχημιστών δεν είναι "πραγματική Πράγα"??επειδή κάποιοι το μετέτραψαν σε τουριστική ατραξιόν??στο σοκάκι αυτό έχει γραφτεί μεγάλο μέρος της ιστορίας,όχι μόνο της Πράγας!(δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες,όποιος θέλει τις βρίσκει)
άλλωστε πάντα υπάρχει η λύση να επισκεφτεί κανείς τα μέρη που θέλει,εκτός υψηλής τουριστικής περιόδου!ε,και μια ματιά στην ιστορία της,δεν βλάπτει!:p
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
εγω κατα την διαρκεια εντονης εσωτερικης και επαγγελματικης αναζητησης αποφασισα οτι η πολη που θα παω να δουλεψω και να ζησω ειναι το Βερολινο... οπου επεφτε το ματι μου αναφεροταν ως η καλυτερη ευρωπαικη πολη, η πιο μοντερνα, η πιο συγχρονη κλπ κλπ...

Αποφασισα να την επισκεφτω τον προηγουμενο Δεκεμβρη με το σκεπτικο οτι αν θελεις να σιγουρευτεις αν κατι σου αρεσει τοτε θα πρεπει να το δεις με την καλη αλλα και με την αναποδη οψη (ελεω χειμωνα)

Αφιερωσα μια εβδομαδα περπατωντας στο Βερολινο και δεν πιστευα στην απογοητευση που πηρα... απλα δεν βρηκα κατι το οποιο θα με συναρπαζε... επισης ακομα και αυτη η μανια οπου σταθεις και βρεθεις να υπαρχει διπλα σου ενα μαγαζι που να πουλαει πετρες απο το τειχος αρχιζε και μου ανεβαζε την πιεση....

παρολαυτα οτι και να πει ο καθενας το τι αρεσει και τι οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω κατα την διαρκεια εντονης εσωτερικης και επαγγελματικης αναζητησης αποφασισα οτι η πολη που θα παω να δουλεψω και να ζησω ειναι το Βερολινο... οπου επεφτε το ματι μου αναφεροταν ως η καλυτερη ευρωπαικη πολη, η πιο μοντερνα, η πιο συγχρονη κλπ κλπ...

Αποφασισα να την επισκεφτω τον προηγουμενο Δεκεμβρη με το σκεπτικο οτι αν θελεις να σιγουρευτεις αν κατι σου αρεσει τοτε θα πρεπει να το δεις με την καλη αλλα και με την αναποδη οψη (ελεω χειμωνα)

Αφιερωσα μια εβδομαδα περπατωντας στο Βερολινο και δεν πιστευα στην απογοητευση που πηρα... απλα δεν βρηκα κατι το οποιο θα με συναρπαζε... επισης ακομα και αυτη η μανια οπου σταθεις και βρεθεις να υπαρχει διπλα σου ενα μαγαζι που να πουλαει πετρες απο το τειχος αρχιζε και μου ανεβαζε την πιεση....

παρολαυτα οτι και να πει ο καθενας το τι αρεσει και τι οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο....
ΕΕ οχι μην τρελλαθουμε κιολας!!:shock::shock: Το Βερολινο απογοητευση!!!!:shock::shock: Τι αλλο θα ακουσουμε παλι!!!:shock::shock:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Να προσθέσω στις υπερεκτιμημένες πόλεις τη Λισαβόνα και την Αγία Πετρούπολη.
Η πρώτη βγάζει μια παρακμιακή θλίψη και μιζέρια, η δεύτερη είναι ένα γοητευτικό σκηνικό θεάτρου, χωρίς το δυναμισμό, τον παλμό και τη ζωντανή ατμόσφαιρα της Μόσχας.
 
Μηνύματα
778
Likes
623
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Παιδιά, όλη αυτή συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά. Καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και περιμένει κάτι άλλο από κάθε πόλη. Δεν μπορεί ποτέ να γίνει σύγκριση πόλεων έτσι. Κάποια πράγματα που κάποιοι θεωρούν τουριστικές παγίδες κάποιοι άλλοι τα θεωρούν όνειρο ζωής.
Αλλά όχι να βάζουμε και στην ίδια κατηγορία πόλεις όπως Ρώμη και Βενετία με την Πράγα! Ήμαρτον, θα πέσει φωτιά να μας κάψει!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
εγω κατα την διαρκεια εντονης εσωτερικης και επαγγελματικης αναζητησης αποφασισα οτι η πολη που θα παω να δουλεψω και να ζησω ειναι το Βερολινο... οπου επεφτε το ματι μου αναφεροταν ως η καλυτερη ευρωπαικη πολη, η πιο μοντερνα, η πιο συγχρονη κλπ κλπ...

Αποφασισα να την επισκεφτω τον προηγουμενο Δεκεμβρη με το σκεπτικο οτι αν θελεις να σιγουρευτεις αν κατι σου αρεσει τοτε θα πρεπει να το δεις με την καλη αλλα και με την αναποδη οψη (ελεω χειμωνα)

Αφιερωσα μια εβδομαδα περπατωντας στο Βερολινο και δεν πιστευα στην απογοητευση που πηρα... απλα δεν βρηκα κατι το οποιο θα με συναρπαζε... επισης ακομα και αυτη η μανια οπου σταθεις και βρεθεις να υπαρχει διπλα σου ενα μαγαζι που να πουλαει πετρες απο το τειχος αρχιζε και μου ανεβαζε την πιεση....

παρολαυτα οτι και να πει ο καθενας το τι αρεσει και τι οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο....
Ολα ειναι υποκειμενικα.Εμενα μου αρεσε πολυ το Βερολινο,επειδη συνδυαζει το παλιο και το καινουριο.Ειχα παει καλοκαιρι και χορτασα πρασινο.Παντως,οσους ξερω και πηγαν εκει,εμειναν πολυ ικανοποημενοι.Γιαυτο πρεπει να επισκεπτομαστε μια περιοχη και χειμωνα και καλοκαιρι :haha:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βρε λυσσαξατε ολοι με τη Μυκονο….κατσε να το αλλαξω, γιατι σαν κοκκινο πανι λειτουργει για τους περισσοτερους, αλλωστε Μυκονος ξανα του χρονου (πρωτα ο Θεος)
Λοιπον από την αρχη παλι…
Σαφεστατα το ότι μια πολη είναι τουριστικη δεν είναι μειονεκτημα, δεν εννοησα ποτε κατι τετοιο και δεν αποτελει αυτό λογο για να μην πας. Και η Ρωμη είναι τουριστικη, καθως και το Λονδινο ή το Καϊρο και δεν αναφερομαι μονο σε γκρουπακια τουριστων που κοιτουν μη χασουν τον αρχηγο με τη σημαια, αλλα και σε πληθος μεμονομενων τουριστων. Αναφερομουν ότι στην Πραγα δυστυχως οι περισσοτεροι επιλεγουν να πανε σε τετραημερα 25ης Μαρτιου, Χρ/νων, Πρωτοχρονιας, οπου συρρεουν μαζικα τα τουριστικα οι ακομη και οι μεμονωμενοι ταξιδιωτες που αναγκαστικα τοτε εχουν αδεια, και τοτε μπορουν να την επισκεφτουν με αποτελσμα για τα δεδομενα της μικρης εκτασης της πολης της Πραγας και των αξιοθεατων που εχει να «χτυπουν» ασχημα στο ματι. Πιστευω επισης πως ακουγεται τοσο πολύ, που και ένα απλο Σαββατοκυριακο αν κανονισεις να πας θα βρεις πολύ τουρισμο, ενώ αντιθετα στο Λονδινο που είναι τουριστικη πολη με σχεδον 8- 10 εκ. που εχει κοσμο, τουριστες και μονιμοι κατοικοι να αναμιγνυονται και να μην είναι τοσο εντονο το φαινομενο του «μαζικου τουρισμου», εκτος βεβαια αν στηθεις εξω από το Βρετανικο.
ANEL χαιρομαι που συμφωνησαμε και σε κατι!!! Ναι τα εργα του GAUDI μου φανηκαν παιδικα, παιδιαστικα, όπως θελεις πεστο… λογω παιδικων αναμνησεων. Μπορει να σας φανει too much αυτό που θα πω, αλλα όλα αυτά με τα πλακιδια κολλημενα σε αρμονια χρωματων και σχεδιων , τα εκανε και ο πατερας μου στην αυλη μας στο παλιο πατρικο σπιτι. Σε καμια περιπτωση δεν εννοω ότι GAUDI και χ πατερας το ιδιο πραμα, ελπιζω να μην παρερμηνευτω. Απλως θυμαμαι την αυλη μας που ηταν πλακοστρωμενη με μικρα πλακιδια σε διαφορα χρωματα και εδιναν ένα μαγευτικο αποτελεσμα, οποτε oταν τα ειδα στη Βαρκελωνη ηταν κατι που δεν ειπα «ουαου!!!» Θυμαμαι όμως και τη φιλη μου που δεν ειχε τις ιδιες παιδικες αναμνησεις με εμενα πως και σε αυτην το θεαμα της θυμισε λιγο «παιδικο σταθμο». Μα πως μπορουμε να μιλαμε για GAUDI (και εδω εγκειται και ενα κομματι της υπερεκτιμημενης πολης), οταν εχουμε οι περισσοτεροι επισκεφτει απο τη δικη μας Ακροπολη μεχρι τις πυραμιδες και το θησαυροφυλακιο στη Πετρα της Ιορδανιας. Δε λεω σε καμια περιπτωση ότι μπορουν να συγκριθουν, δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης πρκειται για διαφορετικου ειδουςαξιοθεατα, απλως τελικα με οσα περισσοτερα γεμιζουμε τα ματια μας και το μυαλο μας τοσο πιο δυσκολοι γινομαστε στις εκτιμησεις μας.
Και τελος οσο για τη Μυκονο που φαγωθηκατε ολοι, όπως εχω πει και σε άλλο θεμα προκειται για τον αγαπημενο μου καλοκαιρινο προορισμο, πηγαινω εκει από 19 χρονων και εχω τη τυχη να εχω δει και την άλλη πλευρα της Μυκονου. Επειδη το θεμα μας είναι υπερεκτιμημενες πολεις εγω βαζω –προορισμοι, καλο θα ηταν να ανφερθω και στη Μυκονο που από πολλους θεωρειται υπερεκτιμημενη. Πιστεψτε με Μυκονος δεν είναι σε καμια περιπτωση μονο αυτό που δειχνει η τηλεοραση λυπαμαι που «χαρη» σε αυτό το …καναλι τη συνδυαζουμε μονο με τετοιες εντελως κιτς εικονες του στυλ γυμνος κ….λος στη παραλια, που μπορεις να το δεις και σε άλλες παραλιες.Τελικα το συγκεκριμενο καναλι ζημια κανει στο νησι παρα καλο. Αλλωστε η Μυκονος δεν εχει αναγκη την εντελως γκριζα διαφημιση του star. Μιλησα φετος με Μυκονιατες οι οποιοι ηταν δυσαρεστημενοι από αυτή την εικονα, που περναει το καναλι προς τα εξω, εστω και αν γνωριζουν ότι χαρη σε αυτό τον μυθο δηλαδη του gay και τρελου νησιου βγαζουν χρηματα.Ποτε δεν εδειξαν ολοι αυτοι οι ρεπορτερς, εικονες από τη Δηλο ένα από τα πιο σημαντικα ιστορικα αξιοθεατα της Ελλαδας, ποτε δεν εκαναν αφιερωμα στις λιγοτερο διασημες παραλιες του νησιου όπως είναι η Λια και ο Πανορμος που είναι φανταστικες. Οι λογοι που επιλεγω να πηγαινω εκει σχεδον κάθε καλοκαιρι είναι καθαρα προσωπικοι και θα παρακαλουσα να μην πιανεστε από αυτό για να μου απαντατε. Μακαρι να γνωριζατε τη Μυκονο ετσι οπως τη γνωρισα εγω μεσα σε όλα αυτά τα καλοκαιρια, γιατι αλλωστε κι εγω τη Μυκονο του Χειμωνα δεν την ξερω. Αλλα γιατι αναφερεστε μονο στη Μυκονο σαν τουριστικο μερος? Δηλαδη τον Αυγουστο η Κεφαλλονια, η Ροδος, η Μηλος, η Κρητη, η Σκιαθος, η Ιθακη δεν είναι τουριστικα νησια? Είναι δυνατον να μην παμε διακοπες τον Αυγουστο επειδη ολη η Ελλαδα είναι τουρισκτικη? Δε θελω ομως να ξεφυγω απο το θεμα και να μιλησουμε για τα νησια μας.
Για το Ντουμπαι που οι περισσοτεροι το εχετε στη black list απορω πως δεν αναφερθηκατε ακομη.
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Δε θα συμφωνήσω στο γεγονός ότι η Πράγα άρχισε να αναπτύσσεται τουριστικά μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής ένωσης. Μάλλον άρχισε να αναπτύσσεται τουριστικά τότε για τους δυτικούς. Επειδή έτυχε να γεννηθώ σε χώρα πρώην Σοβιετικής ένωσης, μπορώ να σας πω από πρώτο χέρι, ότι στις αρχές του '80 που είχε επισκεφτεί ο πατέρας μου την Πράγα, γινόταν και τότε χαμός από τουρίστες, μπορεί όχι από δυτικούς αλλά από Σοβιετικούς (και ας μην ξεχνάμε το μέγεθος των χωρών και της επικράτειας που κάλυπτε η Σοβιετική ένωση και το Ανατολικό μπλοκ).
Από κει και πέρα είναι πάντα θέμα γούστου. Εγώ πήγα τον περασμένο Νοέμβριο, γινόταν χαμός από τουρίστες, αλλά αυτό δε μας ενόχλησε να απολαύσουμε και να χαρούμε την πόλη. Προσωπικά, θα ξαναπήγαινα με την πρώτη ευκαιρία!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
θα πρέπει να συμφωνήσουμε τί ακριβώς εννοούμε με την έννοια υπερεκτιμημένη πόλη. εγώ με το φτωχό μου το μυαλό το αντιλαμβάνομαι ως εξής: επισκέπτομαι μία πόλη,για την οποία έχω ακούσει και διαβάσει πολλά, τελικά όμως είναι κατώτερη των όσων περιμένω να αντικρύσω, δεν δικαιώνει τις προσδοκίες μου και αυτό με απογοητεύει. ε' αυτό σαφέστατα δεν ισχύει στην περίπτωση της πράγας. τώρα αν μπούμε στην διαδικασία σύγκρισης πόλεων, το χάσαμε το παιχνίδι, αφού στο φόρουμ είμαστε χιλιάδες μέλη και χιλιάδες είναι και τα αξιολογικά κριτήρια, τα οποία διαφέρουν λόγω κουλτούρας, μόρφωσης και γούστων του καθενός. η πεθερά μου π.χ. που είναι ζωγράφος ποτέ δε θα συμφωνήσει με αυτόν που χαρακτηρίζει την βαρκελώνη αδιάφορη και τα έργα του γκαουντί "παιδικά". τέλος εάν μιλάμε για υπερεκτιμημένες πόλεις πρώτα από όλες θα πρέπει να βάζαμε την αθήνα. αυτή και αν είναι απογοήτευση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.645
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom