Σλοβενία Υπόγειες διαδρομές στη Σλοβενία : Τα σπήλαια Σκότσιαν

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Αυτό που μου τράβηξε την προσοχή

Πριν 4-5 χρόνια σε ένα περιοδικό εφημερίδας είδα μία φωτογραφία, που μου τράβηξε αμέσως την προσοχή. Δύο απόκρημνοι βραχώδεις σχηματισμοί σχημάτιζαν ένα υπόγειο φαράγγι, στον πυθμένα του οποίου έρεαν τα νερά ενός ποταμού, ενώ τις δύο πλευρές του γεφύρωνε μια μικρή πεζογέφυρα. Διαβάζοντας το άρθρο, που συνόδευε την φωτογραφία, εντυπωσιάστηκα ακόμα περισσότερο όταν διαπίστωσα ότι επρόκειτο για ένα ολόκληρο ποτάμι, που κάνει μία υπόγεια διαδρομή μήκους 34 περίπου χιλιομέτρων και ότι το υπόγειο αυτό φαράγγι – το μεγαλύτερο του κόσμου - είναι επισκέψιμο σε ένα μήκος του περίπου 3 χιλιομέτρων. Επρόκειτο για τα περίφημα σπήλαια Σκότσιαν (Scocjan), που μπορεί σαν όνομα να μου ήταν ακουστά, αλλά ποτέ μέχρι τότε δεν είχα διαβάσει κάτι γι’ αυτά και προπάντων δεν είχα δει φωτογραφίες. Αμέσως αποφάσισα ότι ήθελα οπωσδήποτε να τα επισκεφτώ και για τον λόγο αυτό οργάνωσα ένα ταξίδι σε Βενετία, Τεργέστη και Σλοβενία.

ai975.photobucket.com_albums_ae236_galat2000_SLOVENIA_BRIDGE.j8152ce3c3a67c8820f07057887ec4708.jpg

Η γέφυρα Cerkvenik
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου!!παραθέτεις φωτο;δεν φαίνονται η εγώ δεν μπορώ να τις δώ;πάντως είδα το λινκ με τη γέφυρα και τα σκοτάδια!!οι αδρεναλίνες λίγο εκτοξεύονται στα ύψη εκεί πέρα;:haha:η όχι;
Όμορφη και η περιγραφή σου όσον αφορά τις Ιουλ.Αλπεις και τις λίμνες!!Αξίζει ένα ταξίδι προς τα κεί απ ότι φαίνεται..
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ωραία η περιγραφή σου! Δυστυχώς δεν φαίνονται οι φωτογραφίες τις οποίες φαντάζομαι μαγευτικές!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Προφανώς κάτι δεν έχει πάει καλά με τις φωτογραφίες. Εγώ τις βλέπω. Προσπαθώ να το διορθώσω. Υπομονή....
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Νομίζω ότι διορθώθηκε το πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Θα το δω με περισσότερη προσοχή αργότερα, γιατί τώρα πρέπει να φύγω.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εξαιρετική η ιστορία σου. Από τις φωτογραφίες φαίνεται η πρώτη με τη γέφυρα και στο τέλος οι δύο χαρτογραφήσεις. Νομίζω οτι λείπουν άλλες τρεις. Το περιοδικό που αναφέρεις πρεπει να ήταν το ΓΕΩτρόπιο και είχε τη φωτογραφία εξώφυλλο. Δυστυχώς όταν την είδα, και φυσικά έπαθα κι εγώ, είχαν περάσει πάνω από 2 χρόνια από το δικό μου ταξίδι στην περιοχή. Πάντα μου άρεσαν τα σπήλαια. Έτσι είχα διαβάσει αρκετά για τα σπήλαια της Σλοβενίας πριν πάω. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν το πήρα πολύ σοβαρά το σπήλαιο αυτό. Βέβαια πήγαμε στο σπήλαιο της Postojna, στο κάστρο (hrad) Predjama με τη σπηλιά του. Μέναμε δε στο κάμπινγκ Piwka κοντά στην Postojna. Μέσα στο κάμπινγκ ήταν η είσοδος του ομώνυμου σπηλαίου (και αυτό με υπόγειο ποτάμι) που όμως ήταν κλειστό λόγω κάποιων έργων.
Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα οτι η Σλοβενία είναι μια έκπληξη. Τη λάτρεψα και θέλω κάποτε να πάω και πάλι να δω και άλλα όμορφα μέρη σε αυτή την πανέμορφη χώρα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ΟΚ με τις φωτό. Πολύ καλές και λαλίστατες. Μπράβο!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
galat καταπληκτικές και οι φωτό!!ιδίως οι τελευταίες με τις λίμνες,τα τοπία γύρω απ αυτές....πολύ όμορφα!!μπράβο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μπράβο galat. Μου έφερες στη μνήμη κατά το πιο παραστατικό τρόπο την όμορφη εμπειρία από τα σπήλαια. Ομολογώ ότι όταν τα επισκέφθηκα είχα την αίσθηση ότι είμαι μέρος σκηνικού του Άρχοντα των Δακτυλιδιών (κάπου με κατασκόπευαν τα Ορκ του σπηλαίου). Και πάλι ευχαριστούμε για την όμορφη και ενημερωτική ιστορία. Μου άρεσε κι εμένα η Σλοβενία αν και περιορίστηκα στις Ιουλιανές Άλπεις. Κατσικώθηκα στην Bohinj και το έριξα σε περιπάτους και μπάνια στη λίμνη.
Oι δε φωτό της Σλοβενίας εξαιρετικές (βρήκες τρόπο)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Aγαπάμε Σλοβενία! :p:p
Υπέροχη ιστορία....την δεύτερη φορά θα επισκεφτώ σίγουρα τα σπήλαια Σκότσιαν!
Hvala galat :D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μπράβο Galat Ευχαριστώ!! Άλλο ένα Pin στην κατηγορία "must see" μόλις προστέθηκε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom