Υπόγειος κόσμος (πόλεις μνημεία, στοές κτλ)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, ένα ενδιαφέρον και εντελώς under the radar (pun intended) αξιοθέατο που δε βλέπω να αναφέρεται (δικαιολογημένα, δεν είναι πρώτης γραμμής σε τέτοια πόλη) είναι το Musée des Égouts de Paris, δηλαδή το μουσειο των υπονόμων της πόλης. Έχω να πάω πάρα πολλά χρόνια, αλλά ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον απ' ό,τι θα περίμενε κανείς και το εισιτήριο τότε έκανε το σημερινό αντίστοιχο των 2.5€. Για μένα που το έχω με τις υπόγειες πόλεις (κορυφή η Κωνσταντινούπολη σε αυτά, πάτος το Λονδίνο με το dungeons που κοστίζει και μια περιουσία in true English style) , είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Κάνεις μεγάλες αποστάσεις υπογείως με spooky τούνελ με πολύ ωραίες φωτογραφικές δυνατότητες, είναι εξαιρετικοί οι ξεναγοί (τότε μόνο στα Γαλλικά, δεν ξέρω πώς είναι σήμερα), έχει ενδιαφέρον η όλη ιστορία του αποχετευτικού συστήματος από το 1300κάτι, οι ρωμαϊκές καταβολές του, προφανώς όσοι έχουν διαβάσει τους Άθλιους έχουν ένα κίνητρο παραπάνω (κι εγώ έτσι το έμαθα) , μαθαίνεις πολλά για τις συνθήκες εργασίας της εποχής, το ρόλο του "υπόγειου" συνδικάτου στην Επανάσταση του 1789 και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες μπορούσες (μπορείς; ) να περπατήσεις τη μισή ιστορική πόλη, κάποτε γινόταν κι ένα είδος μαραθωνίου. Όχι, δε μυρίζει καθόλου, η θερμοκρασία ήταν μια χαρά (καλύτερη από το έδαφος χειμωνιάτικα που πήγαμε εμείς), έχει ενδιαφέρον ότι τα τουρ γίνονται εδώ και πάνω από έναν αιώνα, μηχανικά έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον η προ Χαουσμαν εποχή (κατόρθωμα της εποχής) και σας εγγυώμαι ότι μυρίζει καλύτερα από τα επίγεια περιττώματα των Λονδρέζων.

ΥΓ: Διαβάζω ότι υφίστανται ακόμη τα τουρ, με είσοδο 4,2 €, ήταν κλειστό για καιρό ώστε να καταστούν κατάλληλες οι επισκέψεις και για άτομα με κινητικές δυσκολίες
Musée des égouts de Paris - Paris tourist office
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε το είχα ακούσει ποτέ. Τόσα πολλά υπόγεια έχει η Κωνσταντινούπολη?
Φοβερά πράγματα, μιλάμε για ολόκληρη πόλη υπογείως, αλλά είναι σε κομμάτια και σε κάποια από αυτά πρέπει να παρακαλέσεις την Ένωση Αρχαιολόγων της Πόλης (ή κάτι τέτοιο, ευγενέστατοι, μας τρέχανε μέσα στα νερά χωρίς καμία αμοιβή), άλλα είναι κάτω από σπίτια ιδιωτών ή και μαγαζιά (σε αφήνουν να μπεις με ένα συμβολικό φιλοδώρημα, το πιο γνωστό σημείο είναι κάτω από ένα από τα πιο εμβληματικά μαγαζιά χαλιών και προστατεύεται).

Πολύ πράγμα από πρωτεύουσες έχει και το Εδιμβούργο, αλλά δε φτάνει την παλαιότητα της Πόλης και μαζεύει πολύ κόσμο.
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
@Yorgos αυτό με την υπόγεια Κωνσταντινούπολη να μας το εξηγήσεις καλύτερα γιατί ξέρω ότι μιλάμε για συγκεκριμένα μνημεία και όχι για ολόκληρες διαδρομές όπως στις ευρωπαϊκές πόλεις. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει.
Το υπόγειο που σας έδειξαν ''ειδικά εσάς'' κάτω από τα χαλιά είναι μέρος από το βυζαντινό παλάτι που το έθαψαν σε μία νύχτα για να κρύψουν την καταστροφή που έγινε από ανέγερση ξενοδοχείου. Πηγαίνει όλος ο κόσμος και οι ξεναγοί λένε είστε ''τυχεροί'' βλέπετε κάτι μοναδικό που ελάχιστοι μπορούν
800px-Κέντρο_της_Βυζαντινής_Κωνσταντινούπολης.svg.png
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτό με την υπόγεια Κωνσταντινούπολη να μας το εξηγήσεις καλύτερα γιατί ξέρω ότι μιλάμε για συγκεκριμένα μνημεία και όχι για ολόκληρες διαδρομές όπως στις ευρωπαϊκές πόλεις. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει.
Κάποια είναι μνημεία, και κάποια (τουλάχιστον 2 που πήγαμε εμείς και σίγουρα έχει κι άλλα πολλά) είναι μεγάλες διαδρομές χιλιομέτρων που θα χρειαστείς άδεια και συνοδεία.

Το υπόγειο που σας έδειξαν ''ειδικά εσάς'' κάτω από τα χαλιά
Περίμενε γιατί μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Το μέρος κάτω από το κατάστημα με τα χαλιά δεν έγραψα ότι το άνοιξαν "ειδικά για μας", έγραψα ότι είναι το πιο γνωστό κι έχει επισκέπτες, είναι αυτό:
A 6th-Century Cistern Hidden Below a Carpet Store


μέρος από το βυζαντινό παλάτι που το έθαψαν σε μία νύχτα για να κρύψουν την καταστροφή που έγινε από ανέγερση ξενοδοχείου
Αυτό που λες φαντάζομαι ότι είναι το Magnaura;
Unknown underground: subterranean sights of Istanbul | The Guide Istanbul

Υπάρχει φυσικά το Basilica Cisterns όπου γίνονται κανονικότατα ξεναγήσεις γκρουπ και είναι πολύ εντυπωσιακό:
Basilica Cistern - Wikipedia

Αλλά εγώ δε μιλάω για κανένα από αυτά. Εγώ μιλάω για χιλιόμετρα διαδρομών μέσα σε νερά, όπου είσαι μέχρι το στήθος στο νερό κι από κάποιο σημείο κι έπειτα χρειάζεσαι σωσίβιο και κάνεις εκατοντάδες μέτρα (ή χιλιόμετρα, αν άντεχαν περισσότερο οι καημένοι αρχαιολόγοι που μας συνόδευαν), στο σημείο ακριβώς κάτω από τον Ιππόδρομο κι ενώνεται μάλλον με το υδραγωγείο του Παλατιού του Αντώνιου. Η φίλη μου (αρχαιολόγος) το είδε σε ισπανικό ντοκιμαντέρ που δεν το βρίσκω δωρεάν (ίσως στο arte αλλά έληξε η συνδρομή μου), μιλάμε και για παραγωγή 90ς (ίσως και 80ς) και κανόνισε με τις τοπικές αρχαιολογικές αρχές, που ήταν εξυπηρετικότατοι, να μας πάνε κάτω από όλο τον Ιππόδρομο, από δυο διαφορετικές διαδρομές. Η μία μοιάζει πολύ με αυτή με τα λύματα που έκανε αυτός εδώ σε αυτό το σημείο:
Μόνο που η δική μας διαδρομή ήταν ακριβώς αντίθετη από τη δική του (τελειώσαμε προς το Sphendon δηλαδή και κατεβαίναμε εκεί που σκαρφάλωσε). Στο μεταξύ το κάνει να φαίνεται δύσκολο, αλλά δεν είναι τίποτε το φοβερό, ούτε η συνεννόηση με τους ανθρώπους, ούτε η πορεία.

Η άλλη διαδρομή που κάναμε υπογείως και πρέπει να ήταν περίπου 2-2,5 χιλιόμετρα ήταν (μετά από υπόδειξη του ιδίου κυριούλη) ήταν κοντά στην Ταξίμ, τότε ακόμη χτιζόταν η γραμμή 4 του μετρό και υπήρχε πρόσβαση από την Εφορία Αρχαιοτήτων (ή τέλος πάντων την αντίστοιχη υπηρεσία) στο έργα του μετρό κι έφτανε μέχρι το Galata Kulesi, εξαιρετικά φαρδύ τούνελ και με λιγότερη δυσωδία. Επίσης ενωνόταν με διάφορα "δωμάτια" στα πλάγια, αλλά εκεί είχε καταρρεύσει μεγάλο μέρος, πιθανόν από τα έργα του μετρό.

Μιλώντας για μετρό, λίγοι θα ξέρουν ότι υπάρχει τεράστιο σύστημα σηράγγων κάτω από την Αβάνα, λόγω του μετρό της πόλης, που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, παρότι και Κουβανοί εστάλησαν στην Τσεχοσλοβακία για να εξειδικευθούν στο θέμα και αρχική χρηματοδότηση υπήρξε από την ΕΣΣΔ. Το '80 μάλιστα έγινε και διαγωνισμός με 2 γαλλικές εταιρείες, αλλά τελικά μείναμε... με τα τούνελ, το αρτιότερο των οποίων είναι στη γραμμή Νέο Βεδάδο- Μαριανάο, κάποτε ο υπέυθυνος του όλου πρότζεκτ με πήγε να δω τις εισόδους των τούνελ, τα δημοσιευμένα άρθρα του και τις διαδρομές. Τα τούνελ απ' όσο ξέρω χρησιμοποιούνται για στρατιωτικούς λόγους σποραδικά, μακάρι μια μέρα να ανοίξουν στο κοινό.

Τέλος, μιας και που μιλάμε για Τουρκία και υπόγειες πόλεις, το απόλυτο χάιλάιτ είναι στην Καππαδοκία, όπου υπάρχουν δεκάδες τέτοιες πόλεις, έχω επισκεφθεί μόνο το Derinkuyu και το Kaymakli, αλλά απ' ό,τι διαβάζω πλέον γίνονται επισκέψεις και σε αρκετές άλλες. Ειδικά η πρώτη είναι φοβερή, όποιος δεν έχει πάει ας γκουγκλάρει, μιλάμε για λαβύρινθο σε εξαιρετική κατάσταση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αλλά εγώ δε μιλάω για κανένα από αυτά. Εγώ μιλάω για χιλιόμετρα διαδρομών μέσα σε νερά, όπου είσαι μέχρι το στήθος στο νερό κι από κάποιο σημείο κι έπειτα χρειάζεσαι σωσίβιο και κάνεις εκατοντάδες μέτρα (ή χιλιόμετρα, αν άντεχαν περισσότερο οι καημένοι αρχαιολόγοι που μας συνόδευαν), στο σημείο ακριβώς κάτω από τον Ιππόδρομο κι ενώνεται μάλλον με το υδραγωγείο του Παλατιού του Αντώνιου. Η φίλη μου (αρχαιολόγος) το είδε σε ισπανικό ντοκιμαντέρ που δεν το βρίσκω δωρεάν (ίσως στο arte αλλά έληξε η συνδρομή μου), μιλάμε και για παραγωγή 90ς (ίσως και 80ς) και κανόνισε με τις τοπικές αρχαιολογικές αρχές, που ήταν εξυπηρετικότατοι, να μας πάνε κάτω από όλο τον Ιππόδρομο, από δυο διαφορετικές διαδρομές. Η μία μοιάζει πολύ με αυτή με τα λύματα που έκανε αυτός εδώ σε αυτό το σημείο:
Όχι μόνο δεν το έχω δει αλλά ούτε είχα ακούσει γιαυτό τόσα χρόνια που πηγαίνω, ακόμη δεν κατάλαβα με ποια εποχή σχετίζεται αλλά θα προσπαθήσω να μάθω, ευχαριστώ για την περιγραφή, τα υπόλοιπα είναι γνωστά και τα έχω δει και εγώ
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καππαδοκια πριν 3 χρόνια που είχα πάει εγώ, μιλούσαν ήδη για μια καινούργια πόλη στο Νεβσεχιρ που πρέπει να είναι μεγαλύτερη από την Ντερινκουγιου. Δεν είμαι σίγουρος πότε θα ανοίξει όμως.
 
Last edited by a moderator:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλοοο!
Μου έχει μείνει έντονα στη μνήμη η επίσκεψη στη Napoli Sotteranea:

Naples Underground

Μια ολόκληρη πόλη 40 μέτρα κάτω από την πόλη!Η ατμόσφαιρα μυστηριακη και σκοτεινή. Σε καμία σημεία το πέρασμα ήταν τόσο στενό που πραγματικά αγχώθηκα αν θα χωρέσουμε να περάσουμε!
Είχα και τα δύο μου παιδάκια μαζί,4 και 7 ετών τότε, που είχαν σαστισει. Ειδικά σε καποια σημεία(σε αυτά τα πολύ στενά που προανέφερα) δεν είχε καθόλου φως και μας είχαν δώσει από ένα "κεράκι" με μπαταρία να κρατάμε, αυτό τους ενθουσίασε.
Πολύ ωραίες οι στάσεις σε μέρη με νερό,υπόγειες πισίνες και στέρνες...Γενικά μοναδική διαδρομή!

Επίσης αλλη μια αξέχαστη υπόγεια διαδρομή, πιο τρομαχτική θα έλεγα, ήταν η Mary King's Close στο Εδιμβούργο:

The Real Mary King's Close

Βόλτες στα χρόνια της χολέρας!Πολύ μυστήριο και εδώ, σαν να βιωνες τον μεσαίωνα στα υπόγεια της Σκωτίας παρέα με ποντίκια και λοιπά τρωκτικά. Ετσι εξηγείται πως η χολέρα που είχε πλήξει την πόλη τον μεσαίωνα δεν έλεγε να φύγει,με τέτοιες συνθήκες διαβίωσης. Εξαιρετικα ενδιαφέρουσα περιήγηση και αυτή,από τα καλύτερα του ταξιδιού στη Σκωτία!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαμαντάκι το νήμα. Πολλά ευχαριστώ στη mod που έκανε τον κόπο.

Στο Ιράν ανακαλύφθηκε πολύ πρόσφατα κοντά στο Kashan (που έτσι κι αλλιώς είναι από τα χάιλάιτς της χώρας) αυτό:
Nushabad Underground City.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom