Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αντε ωραία γιατί έχεις μείνει πίσω...Δύο ταξίδια ακόμα μας χρωστάς :)
Λυπηθειτε με, γραφω γραφω και δε τελειώνουν... :haha:
έχω μπει σε περισσότερους καθολικούς ναούς από ότι σε ορθόδοξους στη χώρα μου!
Κι εγω κάτι αντίστοιχο έκανα στη Στοκχόλμη όπως θα δεις και στη συνέχεια.
κερί δεν άναψα ποτέ και πουθενά
Δε το συνηθίζω παρά μόνο αν είναι εθιμοτυπικά εις μνήμην. Τώρα ο φίλος μου το έθεσε με πολύ ωραίο τρόπο και συναίσθημα, δε του χάλασα το χατήρι.
Όχι μόνο 2, με το Ζάγκρεμπ 3 χρωστάει!!!
Οχι δε νομίζω. Παρίσι & Ζάγκρεμπ, αν αξιωθώ να τα γράψω. Λες να πήγα κι αλλού και να το ξεχνάω;:haha:
Βλέποντας τις φωτογραφίες σου κατάλαβα πόσο διαφορετική μπορεί να είναι μια πόλη ανάλογα με τις εποχές του χρόνου.
Αυτό εννοείται, είναι μεγάλη αλήθεια, κάτι που δε βλέπουμε τόσο στη χώρα μας γιατί αφενός βοηθάει ο καιρός, αφετέρου στις μεγαλουπόλεις μας έχει πιο πολύ τσιμέντο απ' το σύμπαν, δε βλέπεις και κανένα πάρκο να καταλάβεις διαφορά.
Η μόνη πόλη που έχω δει αντίθεση γιατί πήγα 2 φορές σε διαφορετικές εποχές είναι το Βερολίνο, οπότε αντιλαμβάνομαι πως το λες. Φαντάζομαι πως θα είναι και η Στοκχόλμη την άνοιξη, απλά μαγική. Όχι ότι δε μου άρεσε υπό αυτές τις συνθήκες, κάθε αλλο.:)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τώρα μάλιστα!



Ο θεόρατος ναός Riddarholmen είναι το πρώτο πράγμα που αντικρύζει κανείς στο νησί και αποτελεί πέρα από το τόπο ανάπαυσης των Σουηδών μοναρχών ένα από τα παλαιότερα κτήρια της Στοκχόλμης, αρχικής κατασκευής στα τέλη του 13ου αιώνα και δυστυχώς κλειστός για επίσκεψη στο εσωτερικό του:

DSC_1493.JPG


Στην ίδια τοποθεσία βρίσκεται η κεντρική πλατεία πλαισιωμένη από υπέροχα κτήρια όπως το Svea hovrätt, ένα από τα έξι δευτεροβάθμια δικαστήρια του σουηδικού νομικού συστήματος, αλλά και το παλάτι Wrangel :

DSC_1496.JPG


Όπως και το baroque παλάτι Stenbock με την ομώνυμη στήλη έξωθεν αυτού, που χρησιμοποιείται επίσης ως δικαστήριο:

DSC_1499.JPG


Βγήκαμε μέχρι το πίσω «μπαλκόνι» που προσφέρει εξαιρετική θέα προς το δημαρχείο της πόλης και επιστρέψαμε:

DSC_1508.JPG

DSC_1511.JPG


Περάσαμε ξανά τη γέφυρα, πάλι χωρίς να μπούμε στα ενδότερα της gamla stan, θέλοντας να κάνουμε το κύκλο της περιοχής:

DSC_1517.JPG


Έτσι οδηγηθήκαμε μέσα από το σύμπλεγμα του Riksdagshuset, του σουηδικού κοινοβουλίου πιο απλά,

DSC_1520.JPG

DSC_1521.JPG


στο άλλο νησάκι και αντίκρυ από τις γέφυρες Vasabron & Norrbro.

DSC_1527.JPG

DSC_1528.JPG


Καταλήγοντας στη περίφημη όπερα της πόλης.

DSC_1536.JPG


-Ποιο άγαλμα είν’ αυτό, με ρώτησε με μεγάλη περιέργεια ο Γιώργος, λέγοντας του αποστομωτικά, «καλά δε βλέπεις; Ο Μεγαλέξανδρος πάνω στο Βουκεφάλα με το σπαθί στο δεξί, φως φανάρι, μας έκλεψαν την ιδέα απ τη πόλη μας…»

DSC_1534.JPG


Το κτήριο του κοινοβουλίου της Σουηδίας δέσποζε στην απέναντι όχθη, στα όρια του νησιού της παλιάς πόλης:

DSC_1545.JPG


-Αυτό πάλι ποιο άγαλμα είναι;
-Καλά ρε μαλάκα, δε μπορείς να ξεχωρίσεις το Καποδίστρια; Ήμαρτον!

DSC_1550.JPG


Γελώντας περπατήσαμε προς την όχθη, βλέποντας τους γλάρους να τσαλαβουτάνε στα νερά του ….. και να στήνονται κατόπιν για φωτογράφιση:

DSC_1553.JPG

DSC_1554.JPG


Μου άρεσε πολύ αυτό που έβλεπα και αποτύπωνα στο φωτογραφικό φακό, κι ακόμα σχεδόν δεν είχαμε ξεκινήσει:

DSC_1558.JPG


Στο σημείο εκείνο βρίσκεται και to πολύ ωραίο ξενοδοχείο Grand Hotel. Πολύ θα θελα να μάθω πόσο χρεώνει τη διαμονή:

DSC_1559.JPG


Κάναμε το κύκλο περιμετρικά της παραλίας ανηφορίζοντας παράλληλα με το κοινοβούλιο:

DSC_1563.JPG

DSC_1568.JPG


-Μη με ρωτήσεις μαλάκα πάλι για το άγαλμα, αυτό το ξέρεις, του βασιλεώς Κωνσταντίνου, αντίγραφο του δικού μας στο Βαρδάρη στο σημείο μηδέν. Στα 'λεγα για τους Σουηδοί, μας ζηλεύουν.

DSC_1570.JPG


Κάπως έτσι, με περισσότερα γέλια μιας και με είχε πιάσει τρελή έμπνευση μπήκαμε στα στενάκια της πόλης, ξεκινώντας μια ιδιαίτερη περιήγηση σε ένα πολύ ωραίο σημείο, στο καλύτερο ίσως της Στοκχόλμης:

DSC_1576b.JPG


Βγήκαμε στη πλατεία του Αγ. Γεωργίου, με το άγαλμα junior (τσιγκουνιές στο μάρμαρο έκαναν, δε μπορώ να καταλάβω), και προχωρήσαμε στο πλακόστρωτο δεξιά:

DSC_1577.JPG


Ψάχνοντας βέβαια έμαθα καιρό μετά ότι πρόκειται για ρέπλικα του γνήσιου ξύλινου αγάλματος που φιλοξενείται στην εκκλησία Storkyrkan της παλιάς πόλης.

Ακόμα ένα μέρος που αναφέρεται στις ιστορίες του φόρουμ, είναι η τριγωνική πλατεία Brända Tomten στο τέλος αυτού του δρόμου:

DSC_1582.JPG

DSC_1584.JPG


Οι εικόνες ήταν πραγματικά εντυπωσιακές, με τα δεδομένα να εναλλάσσονται, σε άλλα σημεία με πολύ και σε άλλα με καθόλου κόσμο:

DSC_1587b.JPG


Το περίφημο στενάκι Mårten Trotzigs gränd, ή αλλιώς το μικρότερο στενάκι της Στοκχόλμης, που δε καταλαβαίνω τελικά γιατί γίνεται τόσος ντόρος ήταν το επόμενο αξιοθέατο που χα τσεκαρισμένο. Έχουμε τέτοιους φωταγωγούς στη Θεσσαλονίκη ένα σωρό…

DSC_1592b.JPG


Το κατεβήκαμε και βγήκαμε από την άλλη, στην έξοδο του πολυσύχναστου δρόμου Västerlånggatan

DSC_1594.JPG


Πολύς κόσμος, ντόπιοι και τουρίστες βολτάριζαν το μεσημέρι του Σαββάτου εκεί, γεγονός απόλυτα λογικό:

DSC_1595.JPG


Σταθήκαμε μέχρι τη πλατεία Järntorgsbrunnen, χαρακτηριστικό της οποίας είναι η κρήνη, θυμίζοντας έτσι τη δύσκολη προμήθεια νερού τα παλαιότερα χρόνια.

DSC_1596.JPG


Αν κάτι δε στερείται πάντως η Στοκχόλμη στα σύγχρονα έτη είναι το νερό, το οποίο πίνεται από παντού και είναι εξαιρετικό!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πολύ σημαντική κίνηση, ειδικά αυτή του πρωινού, θα το αναφέρω στο επόμενο κεφάλαιο.
Είναι ακριβά, σχεδον αποτρεπτικά, αν δε παίξεις με μίλια ή δε πας με ryan είναι δύσκολα.

Δεν είναι μόνο αυτό, ήταν όλα πανάκριβα, ακόμα και το σουπερ μαρκετ που πήγα κι έκανα τις όποιες συγκρίσεις. Μ' αρέσει που λέγαμε ακριβή τη Βιέννη... Γενικότερα το φαγητό ήταν μεγάλο ζήτημα σ' αυτό το ταξίδι. Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
δεν εχεις παει στα McDonalds στο Ζερματτ μαλλον.... εκει οι πατατες ειναι μαλλον απο χρυσο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
δεν εχεις παει στα McDonalds στο Ζερματτ μαλλον.... εκει οι πατατες ειναι μαλλον απο χρυσο
Καλα ναι, Ελβετία με κόβω να πηγαίνω με τάπερ... :haha: :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Gamla Stan & Δημαρχείου γωνία



Είχαμε ενθουσιαστεί πολύ, καθώς εκτός των άλλων νιώθαμε για τα καλά ότι βρισκόμαστε σε ταξίδι, με όλα όσα βλέπαμε τις τελευταίες ώρες:

DSC_1605.JPG


Ο εντυπωσιακός ναός S:ta Gertrud, Tyska kyrkan που ήταν στο δρόμο μας αποτέλεσε ακόμα μια στάση για την ημέρα, ακούγοντας και για λίγο τη χορωδία του που έκανε τη πρόβα της:

DSC_1608.JPG

DSC_1610.JPG


Προχωρούσαμε πλέον προς το γνωστότερο σημείο της παλιάς πόλης, κάτι που αντιληφθήκαμε αμέσως από το πύκνωμα του κόσμου. Ήταν η ώρα να φορέσουμε τις μάσκες μας…

DSC_1613.JPG


Η περίφημη πλατεία Stortorget με τα πολύχρωμα οικήματα ξεδιπλώθηκε μπροστά μας, μαζί με τη Χριστουγεννιάτικη της αγορά που βρισκόταν εν πλήρη λειτουργεία:

DSC_1615.JPG


Λέγεται ότι ευγενείς και βασιλιάδες της Στοκχόλμης συνέλλεξαν στοιχεία από πολλές ευρωπαϊκές πόλεις, κάτι που συντελεί τελικά σε αυτή τη πολυμορφικότητα.

DSC_1630.JPG


Ανέβηκα στα σκαλιά του μουσείου Nobel Prize που βρίσκεται στη πλατεία για μερικές λήψεις.

DSC_1617.JPG


Δε σας κρύβω ότι νιώθαμε ένα σχετικό άγχος βλέποντας μετά από πολύ καιρό εικόνες συνωστισμού χωρίς προφύλαξη, κάτι που έχουμε ξεσυνηθίσει εντελώς:

DSC_1623.JPG


Βγάλαμε τις φωτογραφίες μας και αποχωρήσαμε στα γρήγορα, πηγαίνοντας προς το ανάκτορο Kungliga slottet με τα κανόνια σε παράταξη και το σκοπό σε επιφυλακή:

DSC_1635.JPG

DSC_1639.JPG


Δίπλα βρίσκεται ο οβελίσκος Obelisk at Slottsbacken που αποκαλύφθηκε το 1800 και τιμά τις πράξεις των πολιτών της Στοκχόλμης κατά τη διάρκεια του Ρωσο-σουηδικού πολέμου.

DSC_1642.JPG


Είχαμε στο μυαλό μας να κάνουμε μια στάση αλλά το αφήσαμε κατά μέρος, μιας και το κρύο δυνάμωνε και δε ξέραμε πόσο χρόνο θα είχαμε λόγω νύχτας, έτσι προχωρήσαμε και πάλι προς την έξοδο της gamla stan:

DSC_1646.JPG

DSC_1647.JPG


Περάσαμε τη γέφυρα Vasabron από την άλλη πλευρά αυτή τη φορά, κατευθυνόμενοι δυτικά προς το νησί Kungsholmen, έχοντας και πάλι αρκετά φωτογραφικά κάδρα στη διάθεση μας, που μ’ έκαναν να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι:

DSC_1650.JPG

DSC_1654.JPG

DSC_1660.JPG


Μπροστά μας ορθωνόταν λίγο μετά το εντυπωσιακό κτήριο με τα κόκκινα τούβλα, το πολύ γνωστό Stockholms stadshus (Δημαρχείο της Στοκχόλμης), που είναι σίγουρα ένα από τα σημαντικότερα τουριστικά αξιοθέατα της Στοκχόλμης.

DSC_1670b.jpg


Απέναντι από την είσοδο βρίσκεται o τερματικός σταθμός των ferry και το φουτουριστικό κτήριο

DSC_1677.JPG


Μπήκαμε από τη κεντρική πύλη αντικρύζοντας τα ανάγλυφα

DSC_1678.JPG

DSC_1683.JPG


Προχωρώντας προς την εντυπωσιακή εσωτερική αυλή που δε περίμενα ν’ αντικρύσω καθώς είχα στο μυαλό μου κάτι εντελώς διαφορετικό:

DSC_1685.JPG


Το δημαρχείο κατασκευής 1923, αποτελεί το χώρο δείπνου του βραβείου Νόμπελ και στεγάζει πέρα από αίθουσες συνεδριάσεων πολλές αίθουσες τελετών, κάτι που θα καταλαβαίναμε αμέσως.

Ήταν η στιγμή που άρχισα να μετατρέπομαι σε φωτογράφο γάμων, κάτι που δεν ήταν δύσκολο με τόσα νιόπαντρα ζευγάρια που βρισκόταν εκεί.

DSC_1691.JPG


Πλησιάζαμε προς τη θάλασσα βγάζοντας παράλληλα φωτογραφίες της αυλής και όχι μόνο:

DSC_1692.JPG


Μη που πείτε, δεν έχω τα φόντα για να γίνω φωτογράφος γάμων;

DSC_1693.JPG


Μπα, μάλλον με πρόλαβαν άλλοι

DSC_1694.JPG


Βγήκαμε σχεδόν ως τη θάλασσα όπου το αγιάζι δυνάμωνε και ξύριζε πραγματικά, κάνοντας με ν’ απορήσω πως κυκλοφορούσαν οι νεόνυμφοι με τόσο ελαφρύ ντύσιμο….

DSC_1695.JPG


Έβγαλα τις φωτογραφίες μου από την απέναντι πλευρά αυτή τη φορά, βλέποντας στο βάθος και το μπαλκόνι όπου ήμασταν το πρωί:

DSC_1703.JPG

DSC_1704.JPG

DSC_1707.JPG


Όπως και μετά δυσκολίας ένα μικρό βιντεάκι:


Και αναχωρήσαμε χωρίς πολλά πολλά από το δρομάκι δίπλα στη θάλασσα και κάτω από τις γέφυρες, καθώς το κρύο άρχισε να γίνεται απάλευτο:

DSC_1715.JPG

DSC_1719.JPG


Ήταν ώρα για στάση και αναζήτηση ζεστασιάς, γι’ αυτό και δρομολογήθηκε η άμεση επιστροφή μας στη παλιά πόλη:

DSC_1720.JPG


Ευτυχώς στα στενάκια της ο αέρας έκοβε αρκετά, κάνοντας τα πράγματα καλύτερα, αν και δε μας ένοιαζε και πολύ αυτή τη στιγμή:

DSC_1724.JPG


Θυμάστε τη πρώτη εικόνα από τη παλιά πόλη; Επιστρέψαμε κι ο Ιρλανδός μας περιμένει…. ;)

DSC_1724b.JPG
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Βγήκαμε σχεδόν ως τη θάλασσα όπου το αγιάζι δυνάμωνε και ξύριζε πραγματικά, κάνοντας με ν’ απορήσω πως κυκλοφορούσαν οι νεόνυμφοι με τόσο ελαφρύ ντύσιμο….
χα!χα! ακριβώς αυτή τη σκέψη έκανα κι εγώ βλέποντας τις νύφες, αλλά μετά σκέφθηκα ότι λόγω ευτυχίας δεν αισθάνονται το κρύο! 💖Μπορείς να κάνεις και δεύτερη καριέρα ως φωτογράφος γάμων, αυτή που είναι το ζευγάρι ψηλά, είναι πανέμορφη! ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ωραίες εικόνες αν κ πολύ μουντίλα.
Η μουντίλα σπάει στο επόμενο κεφάλαιο, αυτό που νυχτώνει! :cool:
Όσο για τα ζευγάρια αντε κ φωτογράφος στο bachelor :haha:
Σπουδαία καριέρα!
ότι λόγω ευτυχίας δεν αισθάνονται το κρύο!
Γενικώς νομίζω δεν αισθάνονται το κρύο όσο εμείς!
αυτή που είναι το ζευγάρι ψηλά, είναι πανέμορφη! ;)
Σ' ευχαριστώ, δε ξέρω πως μου βγηκε αλλά ναι ήταν πετυχημένη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν άργησε να νυχτώσει…



Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα πιο νωρίς, μιας και όλοι με είχαν προϊδεάσει ότι στη Σουηδία νυχτώνει κοντά στο δικό μας μεσημέρι, κάτι που ωστόσο δε συνέβη μέχρι τις 3:30 που περάσαμε τη πόρτα του O'Connells Irish Pub αναζητώντας θαλπωρή, μιας και το κρύο που είχαμε φάει ως εκείνη την ώρα ήταν αδιανόητο.

Πιάσαμε ένα καλό σημείο και παραγγείλαμε δύο ΙΡΑ, ερχόμενοι για πρώτη φορά σε επαφή με τις τιμές στη Σουηδία, όταν μας ζήτησε 8.70kr, ποσό που αναλογεί σε 8 περίπου ευρώ. Οκτώ ευρώ το Pint ρε αθεόφοβοι; Ευτυχώς το γεγονός δε μας πτόησε καθόλου, πίνοντας από τρεις στο πολύ ωραίο ομολογουμένως χώρο:

DSC_1725a.jpg


Βγήκαμε κοντά στις 5 αναζητώντας τον επόμενο σταθμό της διαδρομής μας, ευτυχώς λίγα μόνο μέτρα πιο κάτω. Δε πρόλαβε καλά-καλά να κλείσει η πόρτα της προηγούμενης μπυραρίας, όταν άνοιγε αυτή της Wirströms Pub. Σας τα λέω και σας τα ξαναλέω σε κάθε ιστορία για τις Ιρλανδικές pub, που είναι ότι πιο στάνταρ και ασφαλές για μια έξοδο σε μια εκδρομή:

DSC_1725cb.jpg


Όσο για μας; Περνούσαμε πλέον πολύ καλά, ας όψονται και οι μπυρίτσες, συνεχίζοντας ακάθεκτοι βλέποντας τη Λίβερπουλ στο βάθος, πιάνοντας τη κουβέντα με έναν Νοτιοαφρικανό και δύο Αγγλάρες παραδίπλα μας που αντί να βλέπουν μπάλα (οπαδοί Liverpool γαρ), είχανε καρφωθεί στην οθόνη με το Ράγκπι, που μάθαμε ότι είναι κάτι σαν εθνικό σπορ στη Νοτ. Αφρική. Μάλιστα!

Αυτή είναι η ομορφιά των Ιρλανδικών Pub, αυτά είναι και τα ζητούμενα του εκάστοτε ταξιδιού, η συναναστροφή με πολλαπλές κουλτούρες και αντιλήψεις, κάτι που ομολογουμένως μας είχε λείψει πολύ. Με αυτές τις σκέψεις, γεμάτοι και ικανοποιημένοι ξεχυθήκαμε και πάλι στους πλακόστρωτους δρόμους της παλιάς πόλης, με το σκοτάδι πλέον να έχει κυριαρχήσει απόλυτα:

DSC_1727.JPG


Κάναμε τη βόλτα μας στα άλλοτε άδεια και φωτογραφικά:

DSC_1735b.JPG


Και άλλοτε γεμάτα και ακόμα πιο φωτογραφικά, ιδιαίτερα φωτισμένα στανάκια της Gamla Stan:

DSC_1734.JPG


Όχι για πολύ όμως, γιατί όπως σας είπα ήταν ώρα για παρτάρισμα, έτσι φτάνοντας έξω από τη Movitz μπήκαμε με φόρα για άλλη μία.

DSC_1742.JPG


Η μπάρα ήταν απλωμένη και εξαιρετική, οι τιμές σαφώς καλύτερες κοντά στα 6 ευρώ, με τη διάθεση μας ακόμα περισσότερο ανεβασμένη.

DSC_1742c.jpg


Αν δεν είχαμε να κάνουμε βραδινή βόλτα είναι σίγουρο ότι θα το παίρναμε σερί, είχαμε όμως να ξαναβρεθούμε με το Γιωργάκη για Σαββατόβραδο, έτσι μετά τις έξι χωριστήκαμε παίρνοντας ο καθένας το δρόμο της επιστροφής.

Εγώ βέβαια είχα και το βίτσιο μου θέλοντας να αποτυπώσω φωτογραφικά την εκδρομή, χωρίς ωστόσο να το παρακάνω καθώς δεν είχα πολύ χρόνο. Αφού χάζεψα τις βιτρίνες των καταστημάτων:

DSC_1746.JPG


Πέρασα ξανά από τη Λουθηρανική εκκλησία S:ta Gertrud, Tyska

DSC_1744.JPG


και το στενάκι Mårten Trotzigs gränd προκειμένου να το δω και στο σκοτάδι:

DSC_1749.JPG


Έφτασα στη γέφυρα Slussbron διασχίζοντας τη πεζή αυτή τη φορά, μιας και η διαδρομή ήταν πάρα πολύ σύντομη:

DSC_1758.JPG


Προσπέρασα το σταθμό Slussen, ανέβηκα το δρομάκι και έκανα δεξιά, μπαίνοντας στη Götgatan που εκείνες τις ώρες πεζοδρομείται:

DSC_1761.JPG

DSC_1762.JPG


Ξάφνου το μάτι μου γυάλισε απότομα βλέποντας τη πινακίδα του αγαπημένου μου Gin των τελευταίων ετών (beefeater), αναλογιζόμενος αν έβλεπα καλά. Δεν έκανα λάθος. Ήμουν μπροστά σε μια μπαράρα – ναό και δεν είχα χρόνο να πιώ ένα. Τι γκαντεμιά!

DSC_1763.JPG


Προχώρησα προς το hostel με την υπόσχεση να επιστρέψω, κάνοντας και μια στάση στο γειτονικό Super Market

DSC_1764.JPG


Πολύς κόσμος κατηφόριζε προς το κέντρο του Sodermalm, κάτι πολύ λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν Σάββατο βράδυ και περίοδος πληρωμών όπως έμαθα αργότερα:

DSC_1766.JPG

DSC_1767.JPG


Έστριψα στη Högbergsgatan βλέποντας ξανά τη φωτισμένη εκκλησία της Katarina Kyrka, πριν ανοίξω τη πόρτα του Hostel προκειμένου να γίνω λίγο άνθρωπος και να ετοιμαστώ για τη συνέχεια:

DSC_1767b.JPG


Μια ξεκούραση τη τραβούσε ο οργανισμός μού, κάτι όμως που δεν ήταν εφικτό λόγω χρόνου, έτσι μιάμιση ώρα μετά ξαναβγήκα στους παγωμένους δρόμους της πόλης:

DSC_1768 (1).jpg


Κατευθύνθηκα αυτή τη φορά προς το σταθμό του τρένου pendeltåg Stockholms södra, μιας και κατευθυνόμουν στη περιοχή του Solna, από ΄κει περίπου που ξεκίνησα το προηγούμενο βράδυ:

DSC_1768 (3)b.jpg


12 λεπτά διαδρομής και άλλα τόσα ταλαιπωρίας μέχρι να καταλάβω ότι έπρεπε να περάσω από την άλλη πλευρά των γραμμών του τρένου, βρέθηκα στο μαγαζί που ήταν ήδη οι άλλοι δύο και τρωγόπιναν:

DSC_1768 (4).jpg


Το ένα από τα καταστήματα της αλυσίδας – Pub The Bishops Arms ήταν εντυπωσιακό, πολύ καλοβαλμένο και με ωραία ροκ μουσική, χαμηλωμένη βέβαια στα πλαίσια της Σουηδικής νύχτας. Φάγαμε, ήπιαμε τις μπύρες μας και συζητήσαμε για τις ζωές μας, μιας και είχαμε αρκετό καιρό να συνυπάρξουμε μαζί σε τραπέζι:

DSC_1768 (6)b.jpg


Πήραμε κι άλλη γύρα με μπύρες, γνωρίζοντας μάλιστα από πρώτο χέρι πόσο κομπλεξικοί μπορεί να γίνουν οι Σουηδοί ώρες-ώρες, όντας σουρωμένοι, ακόμα κι αν είναι μεγάλοι άνθρωποι. Ευτυχώς δεν υπήρξε συνέχεια, παρά μόνο μια κουβέντα με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος μάλιστα παραθερίζει κάθε καλοκαίρι στη Σάμο κι έχει να πει τα καλύτερα για τα χωριά και τις παραλίες της (@James ακούει; )

Χαιρετηθήκαμε κοντά στη μία μπαίνοντας όλοι μαζί στο μετρό, οι άλλοι δύο για μια στάση:

DSC_1768 (7).jpg


Κι εγώ για συνέχεια στο κεντρικό σταθμό και κατ’ επέκταση στο Slussen μέσω αλλαγής:

DSC_1768 (8).jpg


Α ναι, ξέχασα να σας πω αν και θα το ξέρετε ήδη (μπορεί και όχι) ότι οι σταθμοί του Μετρό σ’ αυτή τη πόλη αποτελούν αξιοθέατα με αρκετά φωτογραφικά θέματα.

DSC_1768 (10)b.jpg


Πλησίασα στο Χόστελ κλωτσώντας τελικά την ευκαιρία να καθίσω για ένα ποτό στο beefeater που ήταν εκείνη την ώρα αρκετά γεμάτο ακόμη, μιας και ένας έντονος πονοκέφαλος (ίσως απ’ το κρύο, ίσως απ’ τις μπύρες) έκανε εδώ και ώρα την εμφάνιση του, γεγονός που με στεναχώρεσε προσωρινά.

Ήμουν όμως γεμάτος από τη πρώτη μου μέρα στη πόλη…
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom