Πολωνία Υπό τη σκιά της πολεμοχαρούς γοργόνας.

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εντάξει τρομερή ιστορία!!! Σίγουρα θα την έχω ανοιχτή την ώρα που διασχίζουμε τα σημεία της πόλης και θα διαβάσω τα ιστορικά στοιχεια που παραθέτεις! Περιεκτικά, χρήσιμα και μαζί με τις φωτό βοηθάνε στο να προσανατολιστείς!!!! ;)
 
Last edited:

angelp

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Εκπληκτική παρουσίαση! Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτή την υπέροχη πόλη.Ταξιδεύω σε 4 μέρες και έκλεισα κι εγώ στο Mercure Grand για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ (αν και μάλλον έκανα χαζομάρα που έκλεισα δωμάτιο με πρωινό, το κάνω πάντα στο εξωτερικό). Δεν έχω βρει όμως πως θα φτάσω στο ξενοδοχείο από Παλάτι της Κουλτούρας που θα μ αφήσει το modlinbus. Ποιο τραμ ή λεωφορείο πρέπει να πάρω;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εκπληκτική παρουσίαση! Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτή την υπέροχη πόλη.Ταξιδεύω σε 4 μέρες και έκλεισα κι εγώ στο Mercure Grand για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ (αν και μάλλον έκανα χαζομάρα που έκλεισα δωμάτιο με πρωινό, το κάνω πάντα στο εξωτερικό). Δεν έχω βρει όμως πως θα φτάσω στο ξενοδοχείο από Παλάτι της Κουλτούρας που θα μ αφήσει το modlinbus. Ποιο τραμ ή λεωφορείο πρέπει να πάρω;
Δεν γνωρίζω τα λεωφορεία, όμως η απόσταση μέχρι το ξενοδοχείο ειναι πραγματικά πολύ μικρή, λιγότερο από 15 λεπτά με τα πόδια. Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς να την περπατήσεις, τα ταξί είναι πολύ φθηνά, υποθέτω με λιγότερο από 2 ευρώ μπορεί να σε πάει στο ξενοδοχείο.
 

angelp

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Δεν γνωρίζω τα λεωφορεία, όμως η απόσταση μέχρι το ξενοδοχείο ειναι πραγματικά πολύ μικρή, λιγότερο από 15 λεπτά με τα πόδια. Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς να την περπατήσεις, τα ταξί είναι πολύ φθηνά, υποθέτω με λιγότερο από 2 ευρώ μπορεί να σε πάει στο ξενοδοχείο.
Δεν είχα καταλάβει αν είναι τόσο κοντά. 15 λεπτά δεν είναι πολύ. Απλά είδα στον χάρτη ότι έχει στάση τραμ ή λεωφορείου κοντά στο ξενοδοχείο γι αυτό. Έστειλα και εμαιλ στο ξενοδοχείο για να ρωτήσω ως προς τα μέσα μεταφοράς αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Ως προς το συνάλλαγμα και τη χρήση χρεωστικής κάρτας τι είναι καλύτερο;Γιατί με τόσα που έχω διαβάσει σήμερα έχω λίγο μπερδευτεί.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Μη γνωρίζοντας και εγώ, έκανα για αρχή ένα ποσό 100 ευρώ σε συνάλλαγμα (είναι αρκετά χρήματα για τιμές Πολωνίας), αλλά ήδη από τη δεύτερη ημέρα κατάλαβα ότι οι κάρτες χρησιμοποιούνται παντού, οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω άλλο συνάλλαγμα. Να ζητάς μόνο η συναλλαγή με την κάρτα να γίνεται σε ζλότι και όχι σε ευρώ (θα σε ρωτάνε και στο κατάστημα) ώστε κατόπιν η μετατροπή να γίνει από την τράπεζά σου εδώ, είναι πιο συμφέρον.
Για τη χρήση της χρεωστικής κάρτας μου, τουλάχιστον πέρσυ το καλοκαίρι, η Εθνική δεν έπαιρνε κάποια προμήθεια. Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα το ίδιο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Οι χρεωστικές της Πειραιώς και της Eurobank δεν συμφέρουν έχουν 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1 €. Εθνική και Άλφα δεν ξέρω τι γίνεται.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Η βασική μου έννοια για το συγκεκριμένο ταξίδι ήταν το γεγονός ότι η Πολωνία έχει ακόμα το δικός της νόμισμα και άρα θα έμπλεκα με συναλλάγματα και ισοτιμίες. Και το αν θα έπρεπε να μετατρέψω ευρώ σε ζλότι σε ανταλλακτήριο, να σηκώσω από τα εκεί ΑΤΜ ή να χρησιμοποιήσω την χρεωστική μου κάρτα για αυτές τις 5 μέρες. Ενημερώθηκα αρκετά από γνώμες φίλων εδώ μέσα και κατέληξα ότι η πλέον ενδεδειγμένη λύση θα ήταν για αρχή να μετατρέψω ενδεικτικά ένα ποσό 100 ευρώ σε κάποιο ανταλλακτήριο (για να καταλάβω και τον ρυθμό δαπάνης των χρημάτων μου στις εκεί τιμές) και κατόπιν να χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα (με δεδομένο το σχετικά μικρό ποσό δεν θα συνέφερε να σηκώσω χρήματα από ΑΤΜ, λαμβάνοντας υπόψη την προμήθεια που κράταγε η τράπεζα). Είχα ήδη αλλάξει και 20 ευρώ στην Ελλάδα για το ταξί από το αεροδρόμιο, τα οποία έφτασαν και περίσσεψαν.

Η μικρή μου έρευνα είχε εντοπίσει τα πιο κοντινά αξιόπιστα ανταλλακτήρια στο εντυπωσιακό εμπορικό κέντρο Złote Tarasy (Χρυσές Ταράτσες!). Πρόκειται για ένα φουτουριστικού σχεδιασμού σύγχρονο εμπορικό κέντρο με κυρίαρχο στοιχείο τη γυάλινη κυμματιστή οροφή του, στο κέντρο της πόλης, με όλες τις μεγάλες φίρμες συγκεντρωμένες στα τρία του επίπεδα. Εκεί βρήκα ισοτιμία 4,18 ζλότι για ένα ευρώ (η επίσημη ισοτιμία ήταν στα 4,22), δηλαδή αρκετά συμφέρουσα για ανταλλακτήριο.

View attachment 210552

View attachment 210553

View attachment 210554

View attachment 210555

Στο δρόμο για εκεί είδα την καθολική εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας στην οδό Nowogrodzka, ενδιαφεροντα Art Nouveau κτήρια, καθώς και αυτό της πρώην Αγροτικής Τράπεζας, μα κυρίως το σήμα κατατεθέν της Βαρσοβίας, το Παλάτι Πολιτισμού και Επιστήμης, το ψηλότερο κτήριο της χώρας με τους 42 ορόφους και τα 231 μέτρα ύψος, δώρο του Σοβιετικού καθεστώτος στον Πολωνικό λαό στις αρχές της δεκαετίας του ’50.

View attachment 210557
Η εκκλησίας της Αγίας Βαρβάρας

View attachment 210558

View attachment 210559

View attachment 216489

View attachment 216490

View attachment 216491

View attachment 210556
Το κτήριο της Αγροτικής Τράπεζας

View attachment 210561
Το Παλάτι Πολιτισμού και Επιστήμης

View attachment 210563

View attachment 210562
Πολύ ωραία ιστορία!Αυτό με την ισοτιμία είναι κατι που απασχολεί και εμένα.Με την χρεωστική δηλαδή θυμάσαι τι προμήθεια σου κρατούσε;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Πολύ ωραία ιστορία!Αυτό με την ισοτιμία είναι κατι που απασχολεί και εμένα.Με την χρεωστική δηλαδή θυμάσαι τι προμήθεια σου κρατούσε;
Η κάρτα της Εθνικής δεν χρέωνε καμία προμήθεια για τις συναλλαγές. Μόνο αν έκανες ανάληψης από κάποιο ATM, που δεν χρειάστηκε να κάνω.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εξαιρετική καταγραφή με πλούσιες πληροφορίες και υπέροχες φωτογραφίες.
Αν και μέχρι η Πολωνία δεν ήταν ανάμεσα στους προορισμούς της άμεσης προτεραιότητάς μου με έκανες να αναθεωρήσω.
Σε ευχαριστώ!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
του έδωσες και κατάλαβε και πολύ καλά έκανες, έτσι πρέπει να γνωρίζει κανείς μια πόλη. Σούπερ φωτογραφίες και ωραία φαγητά επίσης!
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Δεν γνωρίζω τα λεωφορεία, όμως η απόσταση μέχρι το ξενοδοχείο ειναι πραγματικά πολύ μικρή, λιγότερο από 15 λεπτά με τα πόδια. Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς να την περπατήσεις, τα ταξί είναι πολύ φθηνά, υποθέτω με λιγότερο από 2 ευρώ μπορεί να σε πάει στο ξενοδοχείο.
Συγχαρητήρια!!!!Τέλεια περιγραφή.Ταξιδευω σε ένα μήνα.τωρα σιγουρα δεν χρειαζομαι οδηγο.καλα ταξιδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom