ΗΠΑ ΦΟΡΟΙ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΓΙΑ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

candygirl20

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
γεια σας! θελω να ταξιδεψω τελη απριλιου ( δηλαδη μετα το Πασχα) στη Ν.Υορκη με μια φιλη μου με γκρουπ. ο μεσος ορος των τιμως που ειδαμε ειναι γυρω στα 1300 ευρω ( αφου δεν θα ειναι και high season). το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε καθολου ποσο ερχονται οι φοροι αεροδρομιου καθως αυτοι δε συμπεριλαμβανονται στις τιμες των πρακτορειων. ξερει κανεις απο εσας ποσο περιπου ειναι για ΗΠΑ? φανταζομαι καπου 400 ευρω? επισης, αν εχετε ταξιδεψει ΗΠΑ, ποσο καιρο σας πηρε να βγαλετε visa?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Πήγαινε στο Orbitz Travel: Airline Tickets, Cheap Hotels, Car Rentals, Vacations & Cruises και δες ενδεικτικές τιμές που περιλαμβάνουν και τους φόρους. Για πιο λόγο θες βίζα - υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μπορείς να ταξιδέψεις με το visa-waiver και ηλεκτρονική εξουσιοδότηση?
 

candygirl20

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Πήγαινε στο Orbitz Travel: Airline Tickets, Cheap Hotels, Car Rentals, Vacations & Cruises και δες ενδεικτικές τιμές που περιλαμβάνουν και τους φόρους. Για πιο λόγο θες βίζα - υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μπορείς να ταξιδέψεις με το visa-waiver και ηλεκτρονική εξουσιοδότηση?
σε ευχαριστω πολυ. δεν εχω ξαναπαει αμερικη γι αυτο δεν ξερω τι χαρτια απαιτουνται το visa-waiver τι ειναι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γεια σας! θελω να ταξιδεψω τελη απριλιου ( δηλαδη μετα το Πασχα) στη Ν.Υορκη με μια φιλη μου με γκρουπ. ο μεσος ορος των τιμως που ειδαμε ειναι γυρω στα 1300 ευρω ( αφου δεν θα ειναι και high season). το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε καθολου ποσο ερχονται οι φοροι αεροδρομιου καθως αυτοι δε συμπεριλαμβανονται στις τιμες των πρακτορειων. ξερει κανεις απο εσας ποσο περιπου ειναι για ΗΠΑ? φανταζομαι καπου 400 ευρω? επισης, αν εχετε ταξιδεψει ΗΠΑ, ποσο καιρο σας πηρε να βγαλετε visa?
Αυτό που χρεώνουν τα Ελληνικά πρακτορεία ως "φόρους αεροδρομίου" δεν έχει καμμία σχεδόν σχέση με τους πραγματικούς φόρους & χρεώσεις των αεροδρομίων. Στις περισσότερες περιπτώσεις, πρόκειται για ένα αυθαίρετο ποσό, που μπορεί να διαφέρει ριζικά από πρακτορείο σε πρακτορείο (ως και πάνω από 100%). Πρέπει να ρωτήσεις στο πρακτορείο που σε ενδιαφέρει για το πόσο είναι οι δικοί του "φόροι".
 

giannenara

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
1600+ ευρω για αεροπορικα και ξενοδοχειο για ΝΥ???α δεν παμε καλα!!
Γυρισα απο ΝΥ πριν 2 βδομαδες και για αυτα τα 2 μου βγηκαν 390 για εισητηρια απο προσφορα Lufthansa και 320$(περιπου 240 ευρω για 9 βραδυα) στον καθεναν για apartment στο Midtown manhattan!!!
ειναι σκετο κλεψιμο να κλεισεις για ΝΥ με πρακτορειο,ειναι η πιο ευκολη πολη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1600+ ευρω για αεροπορικα και ξενοδοχειο για ΝΥ???α δεν παμε καλα!!
Γυρισα απο ΝΥ πριν 2 βδομαδες και για αυτα τα 2 μου βγηκαν 390 για εισητηρια απο προσφορα Lufthansa και 320$(περιπου 240 ευρω για 9 βραδυα) στον καθεναν για apartment στο Midtown manhattan!!!
ειναι σκετο κλεψιμο να κλεισεις για ΝΥ με πρακτορειο,ειναι η πιο ευκολη πολη!
?240 για 9 βράδια στο Midtown Manhattan απλά δε γίνεται. Είναι πάρα πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Εκτός αν έμενες σε τρώγλη, αν δεν ήταν στο Midtown Manhattan ή και τα 2 μαζί, ή αν κάτι δε μας λες καλά.
 

giannenara

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
?240 για 9 βράδια στο Midtown Manhattan απλά δε γίνεται. Είναι πάρα πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Εκτός αν έμενες σε τρώγλη, αν δεν ήταν στο Midtown Manhattan ή και τα 2 μαζί, ή αν κάτι δε μας λες καλά.
ειμαι σιγουρη οτι 54 street 9 avenue ειναι midtown manhattan
οσο για τα λεφτα πιστεψε με τοσα ηταν,960 δολλαρια για 9 βραδυα,240 ευρω το ατομο(ειμασταν 3) το σπιτι ηταν αψογο,περιπου 30 τετραγωνικα,με μπανιο δικο του(με μπανιερα παρακαλω),κουζινουλα μικρη και στην πολυκατοικια γενικα εμεναν φοιτητες και οικογενειες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ειμαι σιγουρη οτι 54 street 9 avenue ειναι midtown manhattan
οσο για τα λεφτα πιστεψε με τοσα ηταν,960 δολλαρια για 9 βραδυα,240 ευρω το ατομο(ειμασταν 3) το σπιτι ηταν αψογο,περιπου 30 τετραγωνικα,με μπανιο δικο του(με μπανιερα παρακαλω),κουζινουλα μικρη και στην πολυκατοικια γενικα εμεναν φοιτητες και οικογενειες.
A!!!! Όχι 240, 240 επί 3.... Τώρα μάλιστα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το εγραψα και στο αρχικο ποστ..240 συνολο για 9 βραδυα στον καθεναν
Όρίστε το αρχικό post.... Γράφει πουθενά ότι ήσασταν 1,2,3,23 άτομα?

1600+ ευρω για αεροπορικα και ξενοδοχειο για ΝΥ???α δεν παμε καλα!!
Γυρισα απο ΝΥ πριν 2 βδομαδες και για αυτα τα 2 μου βγηκαν 390 για εισητηρια απο προσφορα Lufthansa και 320$(περιπου 240 ευρω για 9 βραδυα) στον καθεναν για apartment στο Midtown manhattan!!!
ειναι σκετο κλεψιμο να κλεισεις για ΝΥ με πρακτορειο,ειναι η πιο ευκολη πολη!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1600+ ευρω για αεροπορικα και ξενοδοχειο για ΝΥ???α δεν παμε καλα!!
Γυρισα απο ΝΥ πριν 2 βδομαδες και για αυτα τα 2 μου βγηκαν 390 για εισητηρια απο προσφορα Lufthansa και 320$(περιπου 240 ευρω για 9 βραδυα) στον καθεναν για apartment στο Midtown manhattan!!!
ειναι σκετο κλεψιμο να κλεισεις για ΝΥ με πρακτορειο,ειναι η πιο ευκολη πολη!
Eσύ πήγες μέσα στο χειμώνα, η συμφορουμίτισσα όμως θέλει να ταξιδέψει Πάσχα που ο καιρός είναι καλύτερος και τα εισιτήρια ακριβαίνουν. Το γεγονός ότι πέτυχες την προσφορά των 390, δε σημαίνει ότι πάντα κάνουν τόσο τα εισιτήρια για ΝΥ. Mε μια απλή αναζήτηση, οι πτήσεις για τέλη Απρίλη κοστίζουν από 650-700 ευρώ το άτομο.

Επίσης, το πρακτορείο θα έχει κλείσει λογικά δωμάτιο ξενοδοχείου με πρωινό, το οποίο διαφέρει από ένα απλό διαμέρισμα σε επίπεδο service.

Μετά υπάρχουν οι ξεναγήσεις και οι μεταφορές που ενώ επιβαρύνουν εσένα σαν ανεξάρτητη ταξιδιώτισσα, όταν ταξιδεύεις με γκρουπ περιλαμβάνονται στην τελική τιμή.

Άρα ας μη βιαζόμαστε να μιλάμε για κλέψιμο επειδή έτυχε να πετύχουμε μια πολύ καλή προσφορά. Το έχω ξαναπεί ότι το γεγονός ότι μόνοι μας πετυχαίνουμε καλύτερες τιμές (πολλές φορές μένοντας σε υποδεέστερα ξενοδοχεία από αυτά που προσφέρουν τα πρακτορεία ή επιλέγοντας χειρότερες ανταποκρίσεις ή loco εταιρείες για καλύτερες τιμές) δε σημαίνει ότι τα πρακτορεία κλέβουν, απλά ως ανεξάρτητοι ταξιδιώτες έχουμε περισσότερο έλεγχο στα έξοδα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτό που χρεώνουν τα Ελληνικά πρακτορεία ως "φόρους αεροδρομίου" δεν έχει καμμία σχεδόν σχέση με τους πραγματικούς φόρους & χρεώσεις των αεροδρομίων. Στις περισσότερες περιπτώσεις, πρόκειται για ένα αυθαίρετο ποσό, που μπορεί να διαφέρει ριζικά από πρακτορείο σε πρακτορείο (ως και πάνω από 100%). Πρέπει να ρωτήσεις στο πρακτορείο που σε ενδιαφέρει για το πόσο είναι οι δικοί του "φόροι".
Ευχαριστώ, πάντα απορούσα. Και είναι νόμιμο αυτό; Να το αποκαλούν "φόρους" ενώ δεν είναι μόνο αυτό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom