ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ - ΠΛΟΥΣΙΑ ΔΩΡΑ

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα τον πείσω, πού θα πάει ... (ακούς εσύ?)
Για το όχημα μπορώ να σας πω και γω, μιας και ήταν το ίδιο στυλ στο ταξίδι που σας έγραφα εδώ: http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=229
Είναι ενα τροποποιημένο φορτηγό, με καθίσματα πίσω, χώρο για το σακίδιο κάτω από το κάθισμα και αποθηκευτικούς χώρους στο πλάι (προσβάσιμους απ' έξω) με όλα τα απαραίτητα για camping. Σκηνές, τραπέζι και μικρά καρεκλάκια, φιάλες υγραερίου, σκεύη για μαγείρεμα, νερό, μερικά βασικά τρόφιμα και ανεφοδιασμός με κρεατικά και λαχανικά από τις τοπικές αγορές σε κάθε πόλη.
Στη δικιά μου περίπτωση ήταν ένας συνδυασμός από διαμονή σε hostels, οργανωμένα camping εώς και εντελώς ελεύθερη διανυκτέρευση στην ύπαιθρο.
Για περισσότερα μπορείτε για ψάξετε για "overland tours" στο google ή ρωτήστε ό,τι άλλο θέλετε.
 

amanous

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Για το Περού

Δύσκολο να περιγράψω τόσες εικόνες σε λέξεις. Το inka trail ήταν μια μοναδική εμπειρία. Εγώ έκανα την κανονική του έκδοση την τετραήμερη. Τέσσερις μέρες (και τρεις νύχτες :)) με την τελευταία να αφιερώνεται κυρίως στο Ματσου Πίτσου. Τα τοπία μοναδικά, αλλά και η κούραση αρκετή. Πολύς λαός βέβαια κάνει το μονοπάτι, δεν είναι ανάγκη να είσαι και κανένα κομάντο. Πας έτσι κι αλλιώς με τον δικό σου ρυθμό και συναντιέσαι με την ομάδα σε καθορισμένα σημεία. Στον δρόμο υπάρχουν πολλά ερείπια των Ινκας που δεν είναι προσβάσιμα με κανέναν άλλο τρόπο και κάποια από αυτά είναι αρκετά εντυπωσιακά. Οι ομορφότερες εικόνες είναι στα δυο υψηλά περάσματα όπου το μονοπάτι διασχίζει την κορυφογραμμή και έχεις θέα από όλα τα διπλανά βουνά. Η διάβαση του μονοπατιού κάνει το Ματσου Πίτσου ακόμα πιο εντυπωσιακό. Το πρωινό της τέταρτης μέρας (όπου η έγερση είναι γύρω στις 4.30...) περνάς την πύλη του ηλίου και αντικρίζεις για πρώτη φορά το Μάτσου Πίτσου. Το συναίσθημα εκείνης της στιγμής μετά από τέσσερις μέρες στα βουνά είναι πραγματικά αξέχαστο.

Η Αρεκίπα είναι για μένα η ομορφότερη πόλη στο Περού. Η αρχιτεκτονική της είναι καταπληκτική, εξίσου εντυπωσιακή με το Κούσκο και δεν έχει το νοσηρό κλίμα του τουρισμού που υπάρχει στο δεύτερο. Στο Κούσκο νιώθεις ότι η πόλη υπάρχει με μοναδικό στόχο να εξυπηρετεί τους τουρίστες, κάτι σαν μια disneyland των Ινκας, ενώ η Αρεκίπα σου δίνει την αίσθηση μιας πραγματικής πόλης.

Επιφυλάσσομαι για περισσότερα κάποια άλλη στιγμή, προς το παρόν πάρτε μια φωτογραφία από το μοναστήρι της Σαντα Καταλίνα που νομίζω είναι μια από τις ωραιότερες που έχω τραβήξει ποτέ.

awww.softlab.ece.ntua.gr__7Eamanous_photos_00_Travel_Abroad_207c6e45a33b53ad5a61bcd59fe9c5961a.jpg
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kαλωσόρισες
Για wellcome drink προσφέρουμε pisco, caipirinha και τσίπουρο.
Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε σιγά - σιγά.
Όρεξη να χεις να γράφεις, αλλιώς ανεβάζεις φωτό ή διηγείσαι τις ιστορίες που θες να μοιραστείς μαζί μας σε ένα φίλο σου, κι αυτός τις γράφει εδώ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να διηγουνται σε φιλο κι αυτοs να γραφει ε? χαχα , ωραιεs ιδεεs βαζειs vagantos!
Aυτο εχω παθει κι εγω , μου διηγουνται για να γραφω:roll:.
Αs γινουν μελη να μαs γραψουν και κατι μονοι τουs...
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_lurker.gif

Ευχαριστουμε amanous , ειναι υπεροχα αυτα που μαs διηγεισαι..ελπιζω να υπαρξει συνεχεια και να φιαξουμε ενα αρθρακι για το Περου!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Nαι, ακριβώς εσένα εννοούσα.:clap:
Αλλά δεν το κανα για κακό.
Διαπίστωσα οτι, οταν μεταφέρεις τις εμπειρίες άλλων ειναι σαν να τα έζησες εσύ :D
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μετά από τις τελευταίες παρεμβάσεις - βελτιώσεις του jefe ξαναβάζω το πρώτο ποστ, γιατί έτσι το ήθελα από την αρχή.
Έχουμε και λέμε:
Τις τελευταίες μέρες και μετά από από αρκετές αναβολές "ανέβασα" κάμποσες φωτο, της ψηφιακής μου εποχής ( των τελευταίων 3 ετών) Να κάποια δείγματα:
ΝΕΠΑΛ


ΠΕΡΟΥ


ΒΟΛΙΒΙΑ


ΧΙΛΗ


ΙΝΔΙΑ

Επειδή όμως παρατήρησα ότι τα καθαρά ταξιδιωτικά θέματα σας κούρασαν και βλέποντας μετατόπιση ενδιαφέροντος σε θέματα όπως "Σεξ εν πτήσει" κλπ σας πληροφορώ ότι έχουν ανεβεί και σχετικές - αποκλειστικά καλλιτεχνικές φωτό.
Ακολουθεί χαρακτηριστικό δείγμα:


 
Last edited by a moderator:

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Επιφυλάσσομαι για περισσότερα κάποια άλλη στιγμή, προς το παρόν πάρτε μια φωτογραφία από το μοναστήρι της Σαντα Καταλίνα που νομίζω είναι μια από τις ωραιότερες που έχω τραβήξει ποτέ.
Ωραία ματιά έχεις amanous...μπράβο σου ;)
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Προφανώς τα φύλλα στην φυσική τους μορφή έχουν ελάχιστη σχέση με το χημικό προϊόν που πουλιέται στη δύση.
Ωστόσο δε φοβόσασταν πιθανό έλεγχο σε ευρωπαϊκό αεροδρόμιο? Άντε να τους πείσεις ...
ενας φιλος μιας γνωστης μου ειχε παει κολομβια και μετα εφερε οτι προιοντα βρηκε με κοκα (καραμελες, τσαι κτλ).απο το αεροδρομιο της κολομβιας εφυγε κανονικα μια και εκει πωλουνται κανονικα αλλα στο ελ βελ του εκαναν ελεγχο και τον συνελαβαν για κατοχη ναρκωτικων!!!κριθηκε προφιλακιστεος για 6 μηνες νομιζω, μεχρι να δικαστει!!! οι δικοι του ετρεχαν στην πρεσβεια της κολομβιας για να παρουν αποδειξεις οτι αυτα εκει πωλουνται νομιμα μπας και τη γλιτωσει. την καταληξη της περιπετειας του δεν τη γνωριζω.

οι επομενοι που θα θελησουν να φερουν κατι τετοιο καλυτερα να το ξανασκεφτουν
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Είπα να ανοίξω ένα τοπικ με θέμα:
"Δευκαλίων, ο σύγχρονος Κολόμβος "
Αλλά το ξανασκέφτηκα, θυμήθηκα και τι έχει τραβήξει τελευταία με την ΑΕΚ και συγκρατήθηκα.
Ακούστε λοιπόν τι έγινε:
Θέλησα να δω μια φωτογραφία, από ένα γαμήλιο γλέντι, που είχαμε πετύχει στα νησιά Ουρος, της Τιτικάκα ( Περού) και τι είδα;
Μέσα στον φάκελο Περου, υπήρχαν φωτο από Ινδία με υπότιτλους απ τις φωτό του Περού. Μπάχαλο. Ο Γάγγης στη θέση του Αμαζόνιου.
Ψάχνοντας είδα οτι το ίδιο έγινε σε καμμιά 10ρια περιπτώσεις περίπου.
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται.
Το ιδιο δεν είχε κάνει κι ο Κολόμβος; Βγήκε την Αμερική και νόμισε πως ηταν στις Ινδίες.
Θα τις διορθώσεις εσύ ή το αναλαμβάνω εγώ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βαγγέλη ελπίζω να μην υπάρχουν πολλά τέτοια λάθη. Στείλε μου με pm τις περιπτώσεις και τι διορθώσεις πρέπει να γίνουν όσον αφορά μετακίνηση φωτογραφιών σε άλλες κατηγορίες, να τις κάνω.

Τις λεζάντες αν θες διόρθωσέ τες εσύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom