Φαγητό Νότιο Ρέθυμνο και Νότια Χανιά

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω ταβερνούλες που θα μπορώ να έχω πρόσβαση απο Νότια Χανιά και απο Νότιο Ρέθυμνο! (Στα γύρω χωριουδάκια δλδ! Για μέσα στην πόλη του Ρεθύμνου γνωρίζω πολύ καλά!!! Απέξω, όμως????
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί...

Μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί, ας πω εγώ τα κλασικά... Στα Χανιά (ενδοχώρα) στο Θέρισσο και στο Ρέθυμνο (ανατολικότερα) στα Ανώγεια στον Αϊτό ή στο Γενί Γκαβέ (Δροσιά). Ρίξε μια ματιά και στα ποστς για Χανιά- Ρέθυμνο, όλο και κάτι καλό θα προτείνεται...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω ταβερνούλες που θα μπορώ να έχω πρόσβαση απο Νότια Χανιά και απο Νότιο Ρέθυμνο! (Στα γύρω χωριουδάκια δλδ! Για μέσα στην πόλη του Ρεθύμνου γνωρίζω πολύ καλά!!! Απέξω, όμως????
Για το νοτιο Ρεθυμνο σου προτεινω στο Φραγκοκαστελλο τη ταβερνα Ορθη Αμμος
Οπως βλεπεις τη παραλια, δεξια σου εχεις το καστρο και αριστερα ειναι η ταβερνα με εξεδρα πανω στο βραχο, τελεια θεα και φαγητο
Αν βρεθεις στην Αγια Γαληνη κατεβαινεις στο λιμανακι η τριτη ταβερνα αν θυμαμαι καλα ειναι ο Bobos και εκει θα βρεις πολυ καλο φαγητο
Πηγαινοντας στο Αρκαδι, μετα το χωριο Λουτρα στη ταβερνα ''Χοβολη'' και παρακατω η ταβερνα ''Φαραγγι'' νομιζω οτι ειναι στη Κυργιαννα, θα δεις πινακιδες
 

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί!!! Ευχαριστώ πολύ!!! Ειδικά Φραγκοκάστελλο που είναι πιο τουριστικά δνε περιμένα να έχει καλό φαγητό!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί!!! Ευχαριστώ πολύ!!! Ειδικά Φραγκοκάστελλο που είναι πιο τουριστικά δνε περιμένα να έχει καλό φαγητό!!!
Σου προτεινω ακομα στους Αρμενους Ρεθυμνου τη ταβερνα ΑΛΕΚΟΣ εχει παρει βραβειο ελληνικης κουζινας
Πολυ καλη επισης και η ΕΥΘΑΛΙΑ μολις μπεις απο Ρεθυμνο αριστερα
Αν βρεθεις ορεινο Μυλοποταμο κοντα στο χωριο Απλαδιανα ειναι η φαρμα ΤΑΛΕΑ ΟΡΗ θα δεις πινακιδες
Εκει θα φατε στρουθοκαμηλο σε ολες τις εκδοχες,αφου εκτρεφονται εκει και θα δείτε τη φυση του ορεινου Μυλοποταμου
Και βεβαια προς το νοτο κοντα στη σχολη Ασωματων στο ξενώνα ΠΑΝΑΚΡΟΝ
 

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Για νότια Χανιά έχουμε περισσότερες επιλογές? Έχω δει κάποια χωριά κοντα στην Παλιόχωρα. Ξέρει κάποιος αν έχει κάπου εκεί καλό φαγητο?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.540
Likes
7.921
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Για νότια Χανιά έχουμε περισσότερες επιλογές? Έχω δει κάποια χωριά κοντα στην Παλιόχωρα. Ξέρει κάποιος αν έχει κάπου εκεί καλό φαγητο?
\.. Στο καμμενο της Παλιοχωρας
..στον Ανεμο στη Παλιοχωρα για το πιο νοστιμο εκμεκ παγωτο
στο χωριο Ανυδροι η ταβερνα αλλα πρεπει να εχεις του Ιωβ την υπομονη λογω κοσμου
Στη Καντανο το τελευταιο μαγαζι αριστερα πηγαινοντας για Παλιοχωρα
Στα Φαλασερνα στο Βασίλη για φρεσκο ψαρι
Στα Ραβδουχα επισης για ψαρι οπως και στο Σφιναρι σε ολα τα μαγαζακια, για Ελαφονησι χαλια όλα,
Στο Καστελι στην κυρα Ευτερπη κανει ζυμωτο ψωμι και θα φας και την σαλατα απο φυκια
...αυτα θυμαμαι για τωρα.....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
\.. Στο καμμενο της Παλιοχωρας
..στον Ανεμο στη Παλιοχωρα για το πιο νοστιμο εκμεκ παγωτο
στο χωριο Ανυδροι η ταβερνα αλλα πρεπει να εχεις του Ιωβ την υπομονη λογω κοσμου
Στη Καντανο το τελευταιο μαγαζι αριστερα πηγαινοντας για Παλιοχωρα
Στα Φαλασερνα στο Βασίλη για φρεσκο ψαρι
Στα Ραβδουχα επισης για ψαρι οπως και στο Σφιναρι σε ολα τα μαγαζακια, για Ελαφονησι χαλια όλα,
Στο Καστελι στην κυρα Ευτερπη κανει ζυμωτο ψωμι και θα φας και την σαλατα απο φυκια
...αυτα θυμαμαι για τωρα.....
Loulou ο Βοτανικος κηπος που μεσα λειτουργει και παραδοσιακη ταβερνα που ακριβως ειναι ????
Να προσθεσω για το νομο Χανιων στο χωριο Καλυβιανη κοντα στα Φαλασαρνα την ομονυμη ταβερνα, και τη ΓΚΡΑΜΒΟΥΣΑ με καταπληκτικο φαγητο
Δεν χρειαζετε να φατε στο Ελαφονησι, κανε μια παρακαμψη και πήγαινε στη Μηλια, το ολο τοπιο θα σε ενθουσιασει
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.540
Likes
7.921
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Loulou ο Βοτανικος κηπος που μεσα λειτουργει και παραδοσιακη ταβερνα που ακριβως ειναι ????
Να προσθεσω για το νομο Χανιων στο χωριο Καλυβιανη κοντα στα Φαλασαρνα την ομονυμη ταβερνα, και τη ΓΚΡΑΜΒΟΥΣΑ με καταπληκτικο φαγητο
Δεν χρειαζετε να φατε στο Ελαφονησι, κανε μια παρακαμψη και πήγαινε στη Μηλια, το ολο τοπιο θα σε ενθουσιασει
... ποιος κήπος?????????:(
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Loulou ο Βοτανικος κηπος που μεσα λειτουργει και παραδοσιακη ταβερνα που ακριβως ειναι ????

Πριν τρεις μέρες τον επισκέφτηκα. Μετά το Φουρνέ προς Ομαλό.
Ένα ακόμη αξιόλογο αξιοθέατο και πολύ μορφωτικό, του νομού Χανίων. Το χειμώνα μην χάσετε μια επίσκεψη εκεί. Το καλοκαίρι βέβαια οι επισκέπτες μας
Για την ταβέρνα ; δεν ΄ηταν ώρα φαγητού και δεν κάτσαμε, εξάλλου είχαμε χορτάσει στην πορεία μας απ αυτά που βρίσκαμε...βατόμουρα κλπ.
Όμως έχω ακούσει, είναι αξιόλογη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
εγώ θα σας θα βγάζω στην φόρα;;;;;;;;;;;;;
Ελα βρε Αντωνη και ειχα αρχισει να ανησυχώ....μου το σφυριξε ενας Χανιωτης και απορουσα γιατι μου ξεφυγε.....να μη το ξερω???? να μην εχω ενημερωθει????? τοσο αδοξα πηγα ????:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.943
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom