Νάξος Φαγητό και διασκέδαση στη Νάξο

ritaritaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
λοιπον το ξεκοκκαλισα ολο... αυτο που δεν διαβασα ομως ειναι για τα πανηγυρια του νησιου...15 αυγουστο κτλ... επισης αυτο που θα ηθελα ειναι καποιες πληροφοριες κ προτασεις για φαγητο κατα βαση οικονομικο..δηλαδη να μην παμε σαν τα προβατα κ πληρωσουμε 20ευρω το ατομο... αυτα ευχαριστω!!!

ααα επισης κανενα παραδοσιακο καφενειο βρε παιδια... σε οποιοδηποτε σημειο του νησιου... να πιουμε κ τον ελληνικο κ την μπυριτσα κ το ουζακι μας...
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@ritaritaki Φαγητό να θέλεις, και είσαι στο κατάλληλο νησί των Κυκλάδων!
Σίγουρα θα περάσεις από το μαγειρείο της Μάρως στη χώρα, το οποίο δικαιολογεί τη κοσμοσυρροή που γίνεται απολύτως.

Τώρα για παραδοσιακό καφενείο, ακόμα πιο εύκολο. Αν κάνεις μια βόλτα σε Χαλκί, Φιλώτι και κυρίως Απείρανθο, θα πέσεις πάνω τους! Στα χωριά είναι η μαγεία...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για Νάξο φέτος στα μέσα Ιουλίου περίπου.

Παραλίες,εκδρομές κτλ. εντάξει,τα διάβασα όλα και αυτά δεν αλλάζουν.

Φαγητό όμως;' Εχει να γραφτεί κάτι περίπου 2-3 χρόνια και στην Ελλάδα τα πάντα σχετικά με το φαγητό αλλάζουν και πιο γρήγορα.

Θα μπορούσε κάποιος(κάποια;) να κάνει ενημέρωση;Ενδιαφέρομαι τόσο για παραδοσιακό όσο και για πιο "ψαγμένο".Σε όλο το νησί καθώς θα υπάρχει αυτοκίνητο.

Η @sofianaxos ( με το καινούριο avator :) ) είναι εδώ;
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Φαγητό όμως;' Εχει να γραφτεί κάτι περίπου 2-3 χρόνια και στην Ελλάδα τα πάντα σχετικά με το φαγητό αλλάζουν και πιο γρήγορα.

Θα μπορούσε κάποιος(κάποια;) να κάνει ενημέρωση;Ενδιαφέρομαι τόσο για παραδοσιακό όσο και για πιο "ψαγμένο".Σε όλο το νησί καθώς θα υπάρχει αυτοκίνητο.
Καλησπέρα, πέρσυ το καλοκαίρι επισκέφτηκα την Νάξο με την οικογένεια και μείναμε κατενθουσιασμένοι (ειδικά με το φαγητό:bleh:). Πολύ νόστιμο και αρκετά οικονομικό θα έλεγα. Τώρα στην ερώτησή σου:
  • Στην Άγια Άννα είχαμε πάει στην ''Γοργόνα'' ένα εστιατόριο που έχει τεράστια (με όλη την έννοια της λέξης) ποικιλία μαγειρευτών φαγητών αλλά και παραδοσιακών ελληνικών, σε πολύ λογικές τιμές θα έλεγα.
  • Στο Φιλώτι, είχαμε πάει σε μια ταβέρνα που λεγόταν ''Πλάτσα''. Πολύ νόστιμο φαγητό και γρήγορο σέρβις. Τρως κάτω απο Πλατάνους, στην σκιά που σχηματίζουν!
  • Στον Άγιο Προκόπιο είχαμε πάει σε μια ταβέρνα που λεγόταν ''Τράτα''. Πολύ νόστιμα φαγητά, σε πολύ χορταστικές μερίδες και σε εξαιρετικές τιμές.
  • Στην Χώρα, είχαμε πάει σε αρκετά γιατί μέναμε στην Στελίδα: Στην ''Καλή Καρδιά'', η οποία είναι ένα ελληνικό εστιατόριο που διαθέτει διάφορα πιάτα του τύπου: πίτσα, μακαρονάδες κλπ. Επίσης είχαμε πάει στο ''Naxian Capriccio'' το οποίο είναι ένα gourmet εστιατόριο που διαθέτει μενού για απαιτητικούς. Πολύ νόστιμα φαγητά και σε καλές τιμές και αυτό. Τώρα για σουβλάκι, μπορείς να πας στο ''Ya Souvlaki'' (νομίζω έτσι λεγόταν:p) όπου υπάρχει μεγάλη ποικιλία! Ακόμα είχαμε πάει σε μια ταβέρνα με εξαιρετικά φιλόξενους ανθρώπους. Στην ταβέρνα ''στης Ειρήνης''. Πολύ νόστιμα πιάτα και εκεί. Γινόταν χαμός κάθε βράδυ και είπαμε να το δοκιμάσουμε:p. Επιπλέον είχαμε πάει και στο ''Su e Giu'', το οποίο είναι ένα ιταλικό εστιατόριο. Έχει πεντανόστιμες πίτσες και σίγουρα αν πας δεν θα το μετανιώσεις.
  • Στον Άγιο Γεώργιο, είχαμε πάει σε μια ταβέρνα ,''Γιαλός'' λεγόταν, όπου είναι κυριολεκτικά πάνω στην άμμο της παραλίας. Πολύ νόστιμα πιάτα, ιδανική για ψαρομεζέδες.
Νομίζω σε αυτά είχαμε πάει, μας άφησαν όλα πολύ καλές εντυπώσεις. Όλα είχανε καλές τιμές και ήταν νόστιμα. Οπότε σε όποιο και να πας πιστεύω δεν θα χάσεις:)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα, πέρσυ το καλοκαίρι επισκέφτηκα την Νάξο με την οικογένεια και μείναμε κατενθουσιασμένοι (ειδικά με το φαγητό:bleh:). Πολύ νόστιμο και αρκετά οικονομικό θα έλεγα. Τώρα στην ερώτησή σου:
Νομίζω σε αυτά είχαμε πάει, μας άφησαν όλα πολύ καλές εντυπώσεις. Όλα είχανε καλές τιμές και ήταν νόστιμα. Οπότε σε όποιο και να πας πιστεύω δεν θα χάσεις:)
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση και καλώς ήρθες:welcome2:
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εδώ είμαι!! Θα συμφωνήσω με τις 2 τελευταίες επιλογές του @panosil, δηλαδή το Su e Giu για πίτσα, ζυμαρικά και τον Γυαλό στον Άη Γιώργη για φαγητό, μαγειρευτό και μη.

Στην Αγία Άννα δεν θα πρότεινα την Γοργόνα. Έχει πολύ καλό καλαμάρι, αυτό δεν μπορώ να το αρνηθώ, αλλά είναι πολύ ακριβό και η ταβέρνα δεν λέει και πολλά. Οπότε από κει προτείνω με σειρά προτίμησης για θαλασσινά και μη τα εξής: Sunset, Τα τρία αδέρφια, ο Παράδεισος και ο Μανόλης. Ειδικά το πρώτο το επισκέπτομαι συχνά και έχει τις καλύτερες τιμές σε θαλασσινά.

Σουβλάκι: όλα πάνω κάτω στην παραλία την ίδια ποιότητα έχουν. το καλύτερο βρίσκεται στο τέρμα της παραλίας, λέγεται το Κόζι.

Πρωινό -Κρέπες: Αν βρεθείτε στον δρόμο που σε βγάζει προς Άη Γιώργη, τότε μια στάση στην κρεπερί Chocolat. Επίσης ιδιαίτερες κρέπες και πολύ ωραίες βάφλες, ομελέτες κλπ κάνει και ο Παντελής, ακριβώς δίπλα από το waffle house, το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει την ποιότητα που είχε χρόνια πριν.

Η Μάρω παραμένει σταθερή αξία για μαγειρευτό φαγητό και φθηνό. Το scirocco εξακολουθεί να έχει καλό φαγητό, είναι στυλ εστιατορίου με λίγο πιο ανεβασμένες τιμές και επίσης καλό- γκουρμέ φαγητό έχει το Αντάμωμα. Είναι λογικές οι τιμές του στα πλαίσια αυτού που προσφέρει.

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για την ταβέρνα στην χώρα, το κάτι άλλο στου Γιαννάκη, έχω στα άμεσα σχέδια να την επισκεφτώ.

Χωριά: Στο κουρουνοχώρι ο μουσάτος για ψητά, στις εγγαρές η Ταβέρνα του Χάρη για λίγο από όλα και μια ομελέτα βόμβα, στο Χαλκί η ταβέρνα του Γιάννη επίσης για ψητά.

Δεν θα γράψω άλλα, νομίζω δεν θα προλάβεις να πας και σε όλα, οπότε μην σου βάζω διλήμματα....

Ότι χρειαστείς μου λες. Καλά να περάσετε στο νησί!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
εδώ είμαι!! Θα συμφωνήσω με τις 2 τελευταίες επιλογές του @panosil, δηλαδή το Su e Giu για πίτσα, ζυμαρικά και τον Γυαλό στον Άη Γιώργη για φαγητό, μαγειρευτό και μη.

Στην Αγία Άννα δεν θα πρότεινα την Γοργόνα. Έχει πολύ καλό καλαμάρι, αυτό δεν μπορώ να το αρνηθώ, αλλά είναι πολύ ακριβό και η ταβέρνα δεν λέει και πολλά. Οπότε από κει προτείνω με σειρά προτίμησης για θαλασσινά και μη τα εξής: Sunset, Τα τρία αδέρφια, ο Παράδεισος και ο Μανόλης. Ειδικά το πρώτο το επισκέπτομαι συχνά και έχει τις καλύτερες τιμές σε θαλασσινά.

Σουβλάκι: όλα πάνω κάτω στην παραλία την ίδια ποιότητα έχουν. το καλύτερο βρίσκεται στο τέρμα της παραλίας, λέγεται το Κόζι.

Πρωινό -Κρέπες: Αν βρεθείτε στον δρόμο που σε βγάζει προς Άη Γιώργη, τότε μια στάση στην κρεπερί Chocolat. Επίσης ιδιαίτερες κρέπες και πολύ ωραίες βάφλες, ομελέτες κλπ κάνει και ο Παντελής, ακριβώς δίπλα από το waffle house, το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει την ποιότητα που είχε χρόνια πριν.

Η Μάρω παραμένει σταθερή αξία για μαγειρευτό φαγητό και φθηνό. Το scirocco εξακολουθεί να έχει καλό φαγητό, είναι στυλ εστιατορίου με λίγο πιο ανεβασμένες τιμές και επίσης καλό- γκουρμέ φαγητό έχει το Αντάμωμα. Είναι λογικές οι τιμές του στα πλαίσια αυτού που προσφέρει.

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για την ταβέρνα στην χώρα, το κάτι άλλο στου Γιαννάκη, έχω στα άμεσα σχέδια να την επισκεφτώ.

Χωριά: Στο κουρουνοχώρι ο μουσάτος για ψητά, στις εγγαρές η Ταβέρνα του Χάρη για λίγο από όλα και μια ομελέτα βόμβα, στο Χαλκί η ταβέρνα του Γιάννη επίσης για ψητά.

Δεν θα γράψω άλλα, νομίζω δεν θα προλάβεις να πας και σε όλα, οπότε μην σου βάζω διλήμματα....

Ότι χρειαστείς μου λες. Καλά να περάσετε στο νησί!
Ευχαριστώ πολύ! Είναι ήδη υπερ-αρκετά αλλά ας ρωτήσω και για 2-3 από αυτά που είχαν γραφτεί παλαιότερα εδώ η μου είπαν γνωστοί.

Τυπογραφείο(Χώρα),SagaPwww(Χώρα),Ψιλή ΄Αμμος(Πυργάκι),Αξιώτισσα και το Milkato για γλυκό.Για το waffle house έχω άποψη(πολύ μέτρια για την βάφλα-κάπως καλύτερη για το παγωτό) γιατί είναι κοντά αυτό της Αθήνας.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τυπογραφείο ναι, για γκουρμέ καταστάσεις και αυτό. Σαγαπώ όχι δεν στο προτείνω. Αυτό στο Πυργακι δεν το γνωρίζω. Η αξιωτισσα είναι μέτρια για μένα, δεν καταλαβαίνω γιατί την προτείνουν πολλοί. Το μιλκατο έχει κάποιες καλές γεύσεις παγωτού και αυτό. Βαφλα εγώ προτιμώ τον Παντελή, κάνει αυτές τις τύπου Βέλγιου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Τυπογραφείο ναι, για γκουρμέ καταστάσεις και αυτό. Σαγαπώ όχι δεν στο προτείνω. Αυτό στο Πυργακι δεν το γνωρίζω. Η αξιωτισσα είναι μέτρια για μένα, δεν καταλαβαίνω γιατί την προτείνουν πολλοί. Το μιλκατο έχει κάποιες καλές γεύσεις παγωτού και αυτό. Βαφλα εγώ προτιμώ τον Παντελή, κάνει αυτές τις τύπου Βέλγιου.
Ευχαριστώ και πάλι.Γνωστός μου είπε ότι στο Πυργακι έφαγε τον καλύτερο καλόγερο στο νησί.Και επειδή έχω μια αδυναμία στις μελιτζάνες για αυτό το ανέφερα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν πας να μου πεις και μένα για να ξέρω!
Σίγουρα ! Να δούμε βέβαια που θα προλάβω να πάω.Τέσσερις φορές την ημέρα πρέπει να τρώμε για να τα δοκιμάσουμε όλα.΄Εχετε από ότι καταλαβαίνω πολλά και καλά.
 

αδειουχος

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια πως ειναι η νυχτερινη ζωη στη ναξο;;απο οτι ειδα απο αποψη παραλιων φαγητου κλπ ειναι πολυ καλα, οποτε ας γραψει καποιος που ξερει και για νυχτερινη ζωη γιατι σκεφτομαστε να παμε με την παρεα!ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom