Τουρκία Φαγητό στην Κωνσταντινούπολη

Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Να θέσω και εγώ την απορία μου,μπορείτε να μου πείτε σε τι τιμές κυμαίνονται τα φαγητά από το δρόμο όπως σουβλάκια πίτσες σάντουιτς και τα κουλουρια;
 
D

Delmem38110

Guest
Να θέσω και εγώ την απορία μου,μπορείτε να μου πείτε σε τι τιμές κυμαίνονται τα φαγητά από το δρόμο όπως σουβλάκια πίτσες σάντουιτς και τα κουλουρια;
τρως πολύ καλά με 10, 15 ευρώ δεν χρειάζεσαι φαγητό από τον δρόμο κάθεσαι σαν άνθρωπος...
εξαίρεση αποτελούν τα simit sarayi θα τα δεις σε πολλά μέρη είναι αλυσίδα. παίρνεις κουλούρια τσάι χυμό, μικρό πρωινό και κάθεσαι. όχι πίτσες όχι σάντουιτς όχι σουβλάκια όχι κεμπάπ που τινάζουν στομάχι.
έχει πάμπολλα φτηνά εστιατόρια.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δεν χρειάζεσαι φαγητό από τον δρόμο κάθεσαι σαν άνθρωπος.
Διαφωνώ! Εφαγα ωραιότατο "βρώμικο" έξω από την Αιγυπτιακή Αγορά (Τον περασμένο Οκτώβριο)-δεν ήταν πολύ φθηνό γύρω στα 2 με 2,5 ευρώ γύρο κοτόπουλο αλλά πολύ περιποιημένο μαζί με χυμό ρόδι (2 ευρώ κ αυτός). Πιστεύω το street food στην Πόλη είναι από μόνο του εμπειρία κι έπειτα δεν έχεις όλες τις ώρες χρόνο και διάθεση να φας σε καθιστό, τρως κάτι στο πόδι να χορτάσεις και συνεχίζεις...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Να θέσω και εγώ την απορία μου,μπορείτε να μου πείτε σε τι τιμές κυμαίνονται τα φαγητά από το δρόμο όπως σουβλάκια πίτσες σάντουιτς και τα κουλουρια;
To κουλούρι θυμάμαι το είχα αγοράσει 4 λίρες τότεαπό έναν φούρνο στο kucuk pazar , δηλαδή 25 λεπτά του ευρώ :) ε πόσο πιο ακριβό να το έχουν οι άλλοι;

Αν θέλεις φαγητό του δρόμου απλά για λόγους εξοικονόμησης χρημάτων υπάρχουν πολύ οικονομικά μαγειρεία όπως γράφτηκε και πιο πάνω. Πχ στην αλυσίδα balkan lokantasi οι μερίδες φαγητού ξεκινούσαν από 1 ευρώ και φθάνανε μέχρι τα 3 η πιο ακριβή τον Μάιο που πήγα. Δεν σύμφερε ούτε κονσέρβα από το super market να πάρω σε σχέση με αυτό το μαγειρείο. Την κονσέρβα με τα φασόλια την είχα βρει σε ένα μινιμαρκετ με 1€ περίπου και η μερίδα με φασόλια στο εν λόγω μαγαζί κόστιζε πάλι κάπου τόσο :)
Εδώ πληροφορίες
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Θα ήθελα να μάθω για τις τιμές σε Τουρκικές λίρες πόσο στοιχίζουν για φαγητά από το δρόμο όπως σουβλάκια σάντουιτς βρόμικο τέλος παντων,το κουλούρι από πλανόδιο το εμφιαλωμένο νερό και τα αναψυκτικά σε κουτάκι η μπουκαλάκι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Θα ήθελα να μάθω για τις τιμές σε Τουρκικές λίρες πόσο στοιχίζουν για φαγητά από το δρόμο όπως σουβλάκια σάντουιτς βρόμικο τέλος παντων,το κουλούρι από πλανόδιο το εμφιαλωμένο νερό και τα αναψυκτικά σε κουτάκι η μπουκαλάκι.
Αλλάζουν από μήνα σε μήνα οι τιμές λόγω πληθωρισμού, ενημερωτικά
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι ανεβαίνουν οι τιμές από ότι ακούω αλλά έχει πέσει και η λίρα σε σχέση με τον Μάιο που είχα πάει. 1 ευρώ ήταν 16 λίρες τότε και τώρα έχει πάει στις 20 λίρες. Δεν ξέρω αναλογικά με τον πληθωρισμό πως πάει όλο αυτό
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Κι εμείς πήγαμε το τριήμερο των Φώτων και περάσαμε τέλεια! Είχε πολύ κόσμο (και πολλούς Έλληνες φυσικά). Προσπαθούν οι έρμοι να ισοσταθμίσουν τον πληθωρισμό με συνέπεια οι ανατιμήσεις να δίνουν και να παίρνουν! Επίσης, αρκετά εστιατόρια όπως και το hammam που επισκεφθήκαμε τιμολογούν σε ευρώ, για να μην τους επηρεάζει άμεσα η οικονομική κατάσταση.

Τέλος, το Karakoy Gulluoglu έκλεισε από εκεί που ήταν (προσοχή στα google maps) και άνοιξε ένα στενό παραδίπλα σε ένα σύγχρονο και μοντέρνο περιβάλλον. Έχασε λίγο τον παραδοσιακό του χαρακτήρα, αλλά τα σιροπιαστά του εξακολουθούν να είναι top!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τέλος, το Karakoy Gulluoglu έκλεισε από εκεί που ήταν (προσοχή στα google maps) και άνοιξε ένα στενό παραδίπλα σε ένα σύγχρονο και μοντέρνο περιβάλλον. Έχασε λίγο τον παραδοσιακό του χαρακτήρα, αλλά τα σιροπιαστά του εξακολουθούν να είναι top!
Μόνο εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα σιροπιαστά του Hafiz Mustafa και το παγωτό του Mado?
 
D

Delmem38110

Guest
Μόνο εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα σιροπιαστά του Hafiz Mustafa και το παγωτό του Mado?
με τα σιροπιαστά δεν τα πάω και πολύ καλά, αλλά όταν είναι να συνοδευτούν με παγωτό τότε μόνο mado. και έχει και ιστορία.... είναι το καλύτερο....και καλο φαγητό βεβαια όλες τις ώρες χωρίς αναμονή γρήγορα.
Mado (food company) - Wikipedia
English

Φάγαμε κιουνεφέ στο Χαφίζ, αλλά για μια ακόμη φορά δεν ενθουσιαστήκαμε.
κιουνεφε με παγωτό μονο mado. το τέλειο δέσιμο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το Mado αξιοπρεπές, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι "αλυσίδα" με ότι αυτό συνεπάγεται.
Είχαμε μέχρι πρότινος και στη Θεσσαλονίκη, τιμήσαμε το ντοντουρμά του...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom