Φθηνό/Δωρεάν PCR τεστ για να ταξιδέψουμε όπου αυτό απαιτείται

dxdydz

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
τέλεια, σε ευχαριστω πολύ @giota235 . τους πηρα τηλ και ειναι πραγματι ετσι οπως τα λες. Στη δικια μου περίπτωση επειδή ταξιδεύω Δευτέρα μου είπαν να τους καλέσω μερικές μέρες νωρίτερα για να βεβαιωθώ οτι δουλεύουν Σάββατο εκείνη τη βδομάδα.
Θυμάσαι πόσο γρήγορα βγάλαν τα αποτελέσματα σου;

η aegean με τα μιλια είναι καλή λύση, αλλά δεν έχω ιδιαιτερα πολλα μίλια. Επίσης έχω κωδικους voucher απο πολλες ακυρωμένες πτήσεις οπότε δε θα μπορω να xρησιμοποιησω και το -10
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
τέλεια, σε ευχαριστω πολύ @giota235 . τους πηρα τηλ και ειναι πραγματι ετσι οπως τα λες. Στη δικια μου περίπτωση επειδή ταξιδεύω Δευτέρα μου είπαν να τους καλέσω μερικές μέρες νωρίτερα για να βεβαιωθώ οτι δουλεύουν Σάββατο εκείνη τη βδομάδα.
Θυμάσαι πόσο γρήγορα βγάλαν τα αποτελέσματα σου;

η aegean με τα μιλια είναι καλή λύση, αλλά δεν έχω ιδιαιτερα πολλα μίλια. Επίσης έχω κωδικους voucher απο πολλες ακυρωμένες πτήσεις οπότε δε θα μπορω να xρησιμοποιησω και το -10
Βγαίνουν αυθημερόν, αργά το απόγευμα νομίζω (αν θυμάμαι καλά) μεταξύ των ωρών 6-8 το βραδάκι. Η aegean είχε επίσης μια συνεργασία με το ιατρικό Αθηνών, πληρώνοντας 50€ το τεστ, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί προτίμησα εξαρχής να πάω στην κλινική αυτη στο περιστέρι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τους είπα ότι το θέλω μεταφρασμένο στα αγγλικά γιατί θα ταξιδέψω και όταν πήγα να πάρω τα αποτελέσματα ήταν στα αγγλικά! Θα πρέπει να έχεις μαζί σου το διαβατήριο η την ταυτότητα σου Τόσο όταν θα πας να κανεις το τεστ, όσο και όταν θα το παραλάβεις!
Σορυ απο περιεργεια, γραφουν μεθοδο pcr πανω, ονοματεπωνυμο γιατρου κλπ? Οχι οτι ειμαι καχυποπτος απλα για επιβεβαιωση οτι δινουν οτι χρειαζεται ταξιδιωτικα.
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Σορυ απο περιεργεια, γραφουν μεθοδο pcr πανω, ονοματεπωνυμο γιατρου κλπ? Οχι οτι ειμαι καχυποπτος απλα για επιβεβαιωση οτι δινουν οτι χρειαζεται ταξιδιωτικα.
Αναγράφονται και τα δυο , αν είδες! @Samion
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αναγράφονται και τα δυο , αν είδες! @Samion
Δυστυχως για σενα δεν ειναι οκ το συγκεκριμενο. Αναγραφεται στοματοφαρυγγικο ενω απαιτειται ρινο-στοματοφαρυγγικο. Ποιος θα το προσεξει? Δεν ξερω κ προφανως εξαρταται απο την Αρχη που θα το ελεγξει. Γνωμη μου ειναι οτι αφου το κανουμε να γινεται σωστα, οπως απαιτειται.
Γιατι το κανουν αυτο? Προφανως για εξοικονομηση..αλλο να παιρνεις δειγμα απο μυτη με προδιαγραφες ΠΟΥ αλλο απο τη γλωσσα που το παιρνει κ μικρο παιδι...
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Δυστυχως για σενα δεν ειναι οκ το συγκεκριμενο. Αναγραφεται στοματοφαρυγγικο ενω απαιτειται ρινο-στοματοφαρυγγικο. Ποιος θα το προσεξει? Δεν ξερω κ προφανως εξαρταται απο την Αρχη που θα το ελεγξει. Γνωμη μου ειναι οτι αφου το κανουμε να γινεται σωστα, οπως απαιτειται.
Γιατι το κανουν αυτο? Προφανως για εξοικονομηση..αλλο να παιρνεις δειγμα απο μυτη με προδιαγραφες ΠΟΥ αλλο απο τη γλωσσα που το παιρνει κ μικρο παιδι...
Δεν εννοούσα ότι αναγράφονται και οι δυο μέθοδοι, αλλά η μέθοδος και το όνομα του γιατρού, οπως ακριβώς ρώτησες.

Δυστυχως για σενα δεν ειναι οκ το συγκεκριμενο. Αναγραφεται στοματοφαρυγγικο ενω απαιτειται ρινο-στοματοφαρυγγικο. Ποιος θα το προσεξει? Δεν ξερω κ προφανως εξαρταται απο την Αρχη που θα το ελεγξει. Γνωμη μου ειναι οτι αφου το κανουμε να γινεται σωστα, οπως απαιτειται.
Γιατι το κανουν αυτο? Προφανως για εξοικονομηση..αλλο να παιρνεις δειγμα απο μυτη με προδιαγραφες ΠΟΥ αλλο απο τη γλωσσα που το παιρνει κ μικρο παιδι...
Διάβασε την παράγραφο που έχω μαρκάρει! Ένας από τις δυο μεθόδους γράφει η σελίδα gov.gr
 

Attachments

Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διάβασε την παράγραφο που έχω μαρκάρει! Ένας από τις δυο μεθόδους γράφει η σελίδα gov.gr
Ειπα αναλογα την Αρχη. Για να μπεις Ελλαδα ειναι οκ. Αν το θελει καποιος για ταξιδι ας προσεξει τον προορισμο που ενδιαφερεται τι τεστ απαιτειται. Για Σικελια πχ ειναι ακαταλληλο κ σου εξασφαλιζει μονο ταλαιπωρια πλην του χαμενου χρηματος φυσικα.
 
Last edited:

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος...
Υπάρχει μήηηπως περίπτωση να μπορείς να κάνεις τεστ σε δημόσια δομή και να το μεταφράσεις μετά αλλού ή μπα;
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ενημερώνω για όσους ενδιαφέρονται, μιας και ταξιδέψαμε την προηγούμενη εβδομάδα.

Αυτό που είχα ρωτήσει ενδεχομένως και να γίνεται, αλλά ακόμα κι έτσι θέλουν 2-3 μέρες να βγουν τα αποτελέσματα του τεστ από το δημόσιο, οπότε είναι μάλλον απαγορευτικό.


Πήγαμε κι εμείς στην κλινική που αναφέρθηκε στο Περιστέρι και κάναμε το τεστ με 40€.
Παρεπιπτόντως πετύχαμε και αλλού στο ίντερνετ να γράφει πως κοστίζει 40€ το "Τεστ ανίχνευσης κορωνοιού με την μέθοδο μοριακού ελέγχου PCR", με την υποσημείωση ότι κοστίζει και άλλα 20€ η δειγματοληψία για το τεστ.

Θέλαμε να κάνουμε (και κάναμε) το τεστ από τη μύτη ακόμα κι αν δε χρειαζόταν, για να είμαστε εντάξει σε περίπτωση που αλλάξει κάτι. Μάλιστα μας ρώτησε και η ίδια η υπάλληλος που ταξιδεύουμε, από που να πάρει δείγμα, κτλ, πριν προλάβω να της το πω.

Ήμασταν από τους τελευταίους εκείνης της μέρας (φτάσαμε 11 παρά και περιμέναμε περίπου ως τις 11μιση) και μας είπαν να περάσουμε το επόμενο πρωί για τα αποτελέσματα. Πιθανότατα αν πηγαίναμε νωρίς να ήταν έτοιμα από το απόγευμα, ίσως και αν τους λέγαμε ότι βιαζόμαστε; Δεν βιαζόμασταν τόσο, οπότε δεν γνωρίζω...


Το μοναδικό ζήτημα που είχαμε είναι ότι το τεστ δε γράφει ώρα, εμείς λόγω ακύρωσης πτήσης είχαμε μία μέρα αναμονή για την ανταπόκριση, και χωρίς ώρα το τεστ θα μπορούσε να είναι και 60 αλλά π.χ. και 75 ώρες πριν τη δεύτερή μας πτήση. Όταν εξηγήσαμε την κατάσταση και ζητήσαμε αν γίνεται να γραφτεί κάπως η ώρα που έγινε το τεστ (δείξαμε και την απόδειξη) για να είμαστε καλυμμένοι για παν ενδεχόμενο, είχαμε μια τραγική αντιμετώπιση, του στυλ "εμείς έτσι το κάνουμε", "δε το έχει ζητήσει κανείς άλλος", δε χρειάζεται, κτλ, αλλά με ύφος δυσανόλογο ως προς το δικό μας (φανταστείτε ότι εγώ ήθελα να τους ρωτήσω αν γίνεται εκτυπώσουν ένα χαρτί γιατί δεν έβρισκα ανοιχτό φωτοτυπάδικο, και δε τους το ζήτησα καν, γιατί λέω οι άνθρωποι έχουν τόσες δουλειές - που δεν είχαν κιόλας εκείνη την ώρα).
Εντέλει αφού δεν βγάλαμε άκρη με την αεροπορική, και δεν γινόταν να επικοινωνήσουμε με το αεροδρόμιο του εξωτερικού, επιστρέψαμε μετά από λίγο, μας βγήκε λίγο η πίστη αλλά δέχτηκαν να γράψουν την ώρα του τεστ, κάτι που τους πήρε μισό λεπτό, σε αντίθεση με την όλη διαφωνία που κράτησε αρκετή ώρα.

Τελικά όντως στο αεροδρόμιο δεν είδα να κοιτάνε την ώρα, αλλά τη μέρα, παρ'όλα αυτά πέτυχα να μας ζητάνε πάρα πολλές φορές διαβατήριο αντί για την ελληνική ταυτότητα που ήταν και σε πολύ καλή κατάσταση (αναφέρομαι σε χώρες ΕΕ-Σένγκεν), οπότε δε νομίζω ότι ζητήσαμε κάτι παράλογο, γιατί ποτέ δεν ξες σε ποιον μπορείς να πέσεις, και τι άκρη να βγάλεις σε μια άλλη χώρα.

Αυτά και σόρρυ για το μακροσκελές κείμενο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. από που να πάρει δείγμα, κτλ, πριν προλάβω να της το πω.
2.να μας ζητάνε πάρα πολλές φορές διαβατήριο αντί για την ελληνική ταυτότητα που ήταν και σε πολύ καλή κατάσταση (αναφέρομαι σε χώρες ΕΕ-Σένγκεν), οπότε δε νομίζω ότι ζητήσαμε κάτι παράλογο, γιατί ποτέ δεν ξες σε ποιον μπορείς να πέσεις, και τι άκρη να βγάλεις σε μια άλλη χώρα.
1. Απο περιεργεια σας πηρε σωστο δειγμα? Δηλ με το μακρυ ενοχλητικο στυλεο κλπ? Η απλα...
2. Η Σενγκεν δεν εχει καταργηθει. Ταξιδευουμε κανονικα μονο με ταυτοτητα κι ας ζητανε παπικη Αδεια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Δυστυχως για σενα δεν ειναι οκ το συγκεκριμενο. Αναγραφεται στοματοφαρυγγικο ενω απαιτειται ρινο-στοματοφαρυγγικο. Ποιος θα το προσεξει? Δεν ξερω κ προφανως εξαρταται απο την Αρχη που θα το ελεγξει. Γνωμη μου ειναι οτι αφου το κανουμε να γινεται σωστα, οπως απαιτειται.
Γιατι το κανουν αυτο? Προφανως για εξοικονομηση..αλλο να παιρνεις δειγμα απο μυτη με προδιαγραφες ΠΟΥ αλλο απο τη γλωσσα που το παιρνει κ μικρο παιδι...
Ειναι γεγονος οτι σε κλινικη της περιοχης, δεν θυμαμαι ποια, εκαναν σε συναδελφο μου στοματοστοματικο, ουτε καν στοματοφαρυγγικο. Βγηκε αρνητικο ενω ελιωσε 15 μερες στον πυρετο οπως και ο συγκατοικος της που ηταν επιβεβαιωμενα ασθενης με τα ιδια συμπτωματα.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
1. Απο περιεργεια σας πηρε σωστο δειγμα? Δηλ με το μακρυ ενοχλητικο στυλεο κλπ? Η απλα...
2. Η Σενγκεν δεν εχει καταργηθει. Ταξιδευουμε κανονικα μονο με ταυτοτητα κι ας ζητανε παπικη Αδεια.
Τι σημαίνει σωστο δείγμα? (Δεν με νοιάζει η ιατρική αποτελεσματικότητα, αλλά η ταξιδιωτική εγκυρότητα). Αν μια χώρα αναφέρει απλά τα γράμματα PCR, μπορεί να είναι και από το στόμα και απο τη μύτη? Ή μόνο από τη μύτη?


1. Απο περιεργεια σας πηρε σωστο δειγμα? Δηλ με το μακρυ ενοχλητικο στυλεο κλπ? Η απλα...
2. Η Σενγκεν δεν εχει καταργηθει. Ταξιδευουμε κανονικα μονο με ταυτοτητα κι ας ζητανε παπικη Αδεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom