Φθηνό/Δωρεάν PCR τεστ για να ταξιδέψουμε όπου αυτό απαιτείται

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
1. Απο περιεργεια σας πηρε σωστο δειγμα? Δηλ με το μακρυ ενοχλητικο στυλεο κλπ? Η απλα...
2. Η Σενγκεν δεν εχει καταργηθει. Ταξιδευουμε κανονικα μονο με ταυτοτητα κι ας ζητανε παπικη Αδεια.
Εε μέχρι το βράδυ δε το είχε ξεχάσει τελείως η μύτη μου. :p
Το έβαλε μέσα αυτό το πραγματάκι και το κουνουσε λίγο πέρα-δώθε, υποθέτω για να είναι σίγουρη ότι θα πάρει καλό δείγμα.
(αν το παρουσιάζω κάπως, δεν είναι κάτι, μην αγχωθεί κανείς)

Nasopharyngeal swab specimen γράφει παντως το χαρτί, παραπάνω δεν ασχολήθηκα γιατί δε το χρειαζόμασταν όπως είπα.

Περί Σένγκεν το αναφέρω για να δείξω πόσο εύκολα θα μπορούσε ενδεχομένως να μας γίνει θέμα αν δεν διευκρινιζοταν αν το τεστ έγινε 71 ή 73 ώρες πριν. (και σ'εκεινη την περίπτωση θα ήταν και λογικό). :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τι σημαίνει σωστο δείγμα? (Δεν με νοιάζει η ιατρική αποτελεσματικότητα, αλλά η ταξιδιωτική εγκυρότητα). Αν μια χώρα αναφέρει απλά τα γράμματα PCR, μπορεί να είναι και από το στόμα και απο τη μύτη? Ή μόνο από τη μύτη?
Όπου κι αν έχω κάνει τεστ PCR (και στο εξωτερικό) για ταξιδιωτικούς λόγους, δε με έχουν ρωτήσει. Παίρνουν δείγμα και ρινικό και στοματικό. Ίσως έτσι έχουν πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα, δεν ξέρω. Άλλωστε το τελευταίο είναι πολύ λιγότερο ενοχλητικό απ' το ρινικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν μια χώρα αναφέρει απλά τα γράμματα PCR, μπορεί να είναι και από το στόμα και απο τη μύτη? Ή μόνο από τη μύτη?
Οτι ακριβως ζηταει καθε χωρα. Κ εκει αναφεροταν το " σωστο δειγμα". Για να παρουν απο μυτη θελει μακρυ (κ ενοχλητικο...) στυλεο. Εχω δει να βαζουν ενα μικρο (πολυ χαμηλοτερου κοστους βεβαια..) ετσι για τα ματια του κοσμου. . Μια που το πληρωνουμε σωστο ειναι να ειναι ρινοφαρυγγικο κ να ληφθει οπως πρεπει.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Όπου κι αν έχω κάνει τεστ PCR (και στο εξωτερικό) για ταξιδιωτικούς λόγους, δε με έχουν ρωτήσει. Παίρνουν δείγμα και ρινικό και στοματικό. Ίσως έτσι έχουν πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα, δεν ξέρω. Άλλωστε το τελευταίο είναι πολύ λιγότερο ενοχλητικό απ' το ρινικό.
Ε μα για αυτό ρωτάω. Μπας και γλιτώσω τη μύτη.
 

stefanosa

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Όποιος θέλει τεστ pcr με 35€ και μένει Σαλαμίνα ή γύρω περιοχές ας μου στείλει μήνυμα γιατί έχουμε έκπτωση και θα πάμε να κάνουμε λόγω πτήσης 2 Απριλίου. Αν ξέρετε και κάνα από φθηνό στην Αθήνα με 40€ Μαξ πείτε μου για να μην τρέχω Σαλαμίνα γιατί παντού βλέπω 60 και βάλε.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Όποιος θέλει τεστ pcr με 35€ και μένει Σαλαμίνα ή γύρω περιοχές ας μου στείλει μήνυμα γιατί έχουμε έκπτωση και θα πάμε να κάνουμε λόγω πτήσης 2 Απριλίου. Αν ξέρετε και κάνα από φθηνό στην Αθήνα με 40€ Μαξ πείτε μου για να μην τρέχω Σαλαμίνα γιατί παντού βλέπω 60 και βάλε.
κλινική Ταξιάρχαι περιστέρι....40 ευρώ
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Αναρωτιέμαι, σε πολλά εργαστήρια αναγράφεται 20 ευρώ η λήψη και 40 ευρώ η ανάλυση.
Μπορείς δηλαδή να κάνεις μόνος σου τη λήψη και να τους το πας;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αναρωτιέμαι, σε πολλά εργαστήρια αναγράφεται 20 ευρώ η λήψη και 40 ευρώ η ανάλυση.
Μπορείς δηλαδή να κάνεις μόνος σου τη λήψη και να τους το πας;
Ετσι ακριβως το ορισε το φεκ..
Οι ενδιαφερομενοι πρεπει να διαβαζουν ολο το θεμα πριν οπου υπαρχουν πολλες πληροφοριες για το τι τεστ κ που...
Screenshot_20210327-100517_Chrome.jpg
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όποιος θέλει τεστ pcr με 35€ και μένει Σαλαμίνα ή γύρω περιοχές ας μου στείλει μήνυμα γιατί έχουμε έκπτωση και θα πάμε να κάνουμε λόγω πτήσης 2 Απριλίου. Αν ξέρετε και κάνα από φθηνό στην Αθήνα με 40€ Μαξ πείτε μου για να μην τρέχω Σαλαμίνα γιατί παντού βλέπω 60 και βάλε.
Εχω γράψει πιο πριν για το Νέο Ηράκλειο με 49, το έχεις νωρίς το απόγευμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Η προσφορα των 40ε για pcr test ισχυει ακομα στη κλινικη που λεγατε?αν οχι γνωριζει κανεις αν υπαρχει κανενα αλλο κεντρο κατω του 60ε??(εκτος της προσφορας της aegean)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η προσφορα των 40ε για pcr test ισχυει ακομα στη κλινικη που λεγατε?αν οχι γνωριζει κανεις αν υπαρχει κανενα αλλο κεντρο κατω του 60ε??(εκτος της προσφορας της aegean)
Μου είπαν ότι η κλινική έχει αλλάξει όνομα, λέγεται πλέον West Athens και χρεώνει το ίδιο. Η citogenomics που ανέφερα στο νέο Ηράκλειο χρεώνει ακόμη 49, εξαιρετικό σέρβις και ταχύτητα.
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Η προσφορα των 40ε για pcr test ισχυει ακομα στη κλινικη που λεγατε?αν οχι γνωριζει κανεις αν υπαρχει κανενα αλλο κεντρο κατω του 60ε??(εκτος της προσφορας της aegean)
Καλημέρα ναι! Η τιμή είναι η ίδια, 40€. Όντως έχει αλλάξει το όνομα σε west Athens clinic. Τα αποτελέσματα βγαίνουν αυθημερόν και δεν χρειάζεται ραντεβού, απλά περιμένεις τη σειρά σου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom