Φθηνό/Δωρεάν PCR τεστ για να ταξιδέψουμε όπου αυτό απαιτείται

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Έχεις δίκιο @paefstra , είναι δικο μου λάθος €40, βέβαια το κοίταξα στα πεταχτά την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ Τιμές Τεστ Κορωνοϊού | Βιοιατρική, που λέει €40 και εκεί που έλεγα τυχεροί Αθηναίοι βλέπω παρακάτω +€20 δειγματοληψία:). Βέβαια στη δικιά μας περίπτωσή ίσως να είναι ακριβότερο γιατί θα πρέπει να γίνει στην Νάπολη (γιαυτό στου έγραψα να με διαφωτίσεις σαν γυρίσεις) γιατί είναι ανάλογο της κάθε χώρας. Πχ PCR στην Ολλανδία άκουσα €100-120, εξ'ου και KLM health services, στα €89.95, το 95 μου αρέσει:haha:. Μιλάμε για το της κόρης μας και μόνο!

Fresh from the press: Με εξήκοντα στο αεροδρόμιο και €50 στο sdn-napoli καθάρισε η κόρη μας!

Λοιπόν για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια, καλό θα'ναι οι ανεμβολίαστοι να προσθέσουν στο budget + €150 για το PCR στο πήγαινε και το Rapid στο "έλα". Και το ΤΖΑΜΠΑ να το πω με προφορά ΤΖΖΖΖΖΑΑΜΠΑΑ που κάποιος ανέφερε, εάν πάρω τα του GGD της Ολλανδίας, που είναι χώρα πρόνοιας (GGD=CDC η ΕΟΔΥ), είναι δωρεάν στους υπηκόους της Ολλανδίας και είναι εγγεγραμμένοι στον εθνικό σύστημα υγείας και γίνεται με ραντεβού και όχι όποτε το θέλει ο καθένας, για να πάει διακοπές!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πχ PCR στην Ολλανδία άκουσα €100-120, εξ'ου και KLM health services, στα €89.95, το 95 μου αρέσει:haha:. Μιλάμε για το της κόρης μας και μόνο!
Έχει με 79 ευρώ αν κάποιος έχει το βίτσιο να πληρώσει για κάτι που είναι τζάμπα.

Και το ΤΖΑΜΠΑ να το πω με προφορά ΤΖΖΖΖΖΑΑΜΠΑΑ που κάποιος ανέφερε, εάν πάρω τα του GGD της Ολλανδίας, που είναι χώρα πρόνοιας (GGD=CDC η ΕΟΔΥ), είναι δωρεάν στους υπηκόους της Ολλανδίας και είναι εγγεγραμμένοι στον εθνικό σύστημα υγείας και γίνεται με ραντεβού και όχι όποτε το θέλει ο καθένας, για να πάει διακοπές!
Το τεστ είναι δωρεάν για όσους ταξιδεύουν από Ολλανδία προς το εξωτερικό και δε χρειάζεται να είναι κάτοικοι Ολλανδίας ή εγγεγραμμένοι στο ολλανδικό σύστημα υγείας.

Gratis coronatest voor reizigers
Voor iedereen die in juli en augustus Nederland uitreist
In juli en augustus 2021 kunt u een gratis coronatest laten doen voor uw reis. Ook buitenlandse reizigers die vanuit Nederland naar een ander land reizen, kunnen zich gratis laten testen. Of als u naar een land buiten Europa reist.
(Μτφρ. For everyone who travels from the Netherlands in July and August
In July and August 2021 you can have a free corona test done before your trip. Foreign travelers who travel from the Netherlands to another country can also be tested for free. Or if you are traveling to a country outside Europe.)


Επίσης, τα τζάμπα τεστ για όσους δεν είναι εγγεγραμμένοι στο ολλανδικό σύστημα υγείας δε γίνονται στο GGD (δηλ. στα αντίστοιχα ελληνικά κλιμάκια του ΕΟΔΥ), αλλά μέσω του site Testenvoorjereis κλείνεις ραντεβού για τεστ σε ιδιωτικό εργαστήριο, χωρίς φυσικά να πληρώσεις. Βασικά, μέσω του παραπάνω site δεν μπορείς να κλείσεις καν ραντεβού για τεστ στο GGD, αυτό γίνεται μόνο τηλεφωνικά και μόνο αν είσαι εγγεγραμμένος στο σύστημα υγείας.

Free coronatest for travellers
You can also get tested for travel abroad at some municipal health service (GGD) test centres. Only NAAT (PCR) tests are available there.
You can make an appointment with the GGD (only if you have a DigiD) by phone on 0800 5005, 7 days a week from 8.00 to 20.00.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Καλησπέρα η @vikara έχει απολυτά δίκιο, EΔΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΛΤΑ και μόνο, και ΣΥΓΝΩΜΗ, αλλά εγώ @North66 το ΤΖΑΜΠΑ τεστ δεν βρίσκω, εκτός αν δε ξέρω να διαβασω Ολλανδικά. Αμα ειναι να παω 50-70χλμ και πεσω σε μποτιλιάρισμα....και χάσω το μεροκάματο....

Απο το Γιαουρε της Φριεσλαντ (8501 CJ) με έβγαλε στο Χερενβεϊν και δεν εχει για 29/07, φωτ.1.
Απο το Xενκελο ΟΒ (7556LG) με εστειλε στο Ενσχεντε (Πανεπιστημιουπολη) και δεν εχει για 29/07, φωτ. 2.
Deze testlocatie heeft geen tijden beschikbaar op deze dag. Probeer een andere dag of kies een andere locatie.

Σύμπτωση θα'ναι:haha:

Αν είναι να κάνω κολοτουμπες και να τραγουδώ φάλτσα που τραγουδώ θα με λυπηθεί κάποιος με θα μου δώσει €5! Στο τέλος της μέρας θα'χω βγάλει Joure 2021-07-17 at 19-53-52 Testen voor reizen - Maak een afspraak.png Hengelo OV2021-07-17 at 20-00-53 Testen voor reizen - Maak een afspraak.png το ΤΖΑΜΠΑ τεστ!

Και χωρις ΒSN (Αριθμος Πολιτη/burgerservicenummer) δεν μπορεις να βγαλεις ψηφιακη υπογραφη (DigD) που είναι προϋπόθεσή να κλείσεις το ΤΖΑΜΠΑ ραντεβού! Δλδ τουριστες ΓΙΟΚ:)!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Εχει βγει προσφορα 39ε με κουπονι σε εξεταστικο κεντρο,αν το βρω θα σας το ποσταρω...α και 12ε το ραπιντ!βεβαια κατα ποσο ειναι αξιοπιστο και στην ωρα του δε γνωριζω,απλα μου κανε εντυπωση που μεχρι κ σ αυτο βγηκε προσφορα!
Μήπως το 39 Ευρώ είναι για το τεστ μόνον που κάνει 40;Γιατί πολλοί χρεώνουν χωριστά την δειγματοληψία που κάνει άλλα 20 Ευρώ.Τσέκαρε το αν θέλεις και ενημέρωσε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μου κανε εντυπωση που μεχρι κ σ αυτο βγηκε προσφορα!
γιατι σου εκανε εντυπωση? τα παντα βγαινουν, η χημειοθεραπεια λειπει αλλα κοντα ειμαστε..αφου δεν υπαρχει συλλογος να μοιραζει λουκετα υπαρχει ζουγκλα.
παρεπιπτοντως 37€ εχει το pcr all included. και το αιρκοντισιο δωρεαν. 12€ το γρηγορο.
Covid Μοριακός Έλεγχος (PCR) | Medi Family Athens
 

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Γνωρίζει κάποιος αν δεν έχει κάποιος κωδικούς ταξις που μπορεί να κάνει δωρεάν ραπιντ τεστ με βεβαίωση στα αγγλικα ? Αν τους ζητήσεις στα κλιμακια του εοδυ υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν ? Ή στις λέσχες φιλίας που κάνουν τεστ?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
γιατι σου εκανε εντυπωση? τα παντα βγαινουν, η χημειοθεραπεια λειπει αλλα κοντα ειμαστε..αφου δεν υπαρχει συλλογος να μοιραζει λουκετα υπαρχει ζουγκλα.
παρεπιπτοντως 37€ εχει το pcr all included. και το αιρκοντισιο δωρεαν. 12€ το γρηγορο.
Covid Μοριακός Έλεγχος (PCR) | Medi Family Athens
Αυτο ελεγα και εγω! @fotast εδω εισαι
 

Luna Spir

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Γνωρίζει κάποιος αν δεν έχει κάποιος κωδικούς ταξις που μπορεί να κάνει δωρεάν ραπιντ τεστ με βεβαίωση στα αγγλικα ? Αν τους ζητήσεις στα κλιμακια του εοδυ υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν ? Ή στις λέσχες φιλίας που κάνουν τεστ?
Θα πας να κανεις κανονικά ραπιντ τεστ σε κλιμάκιο του εοδυ δωρεάν. Και την επόμενη μέρα θα πας στο ΚΕΠ και θα πεις ότι έκανες ραπιντ. Θα ζητήσεις να σου εκδώσουν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό μεταφρασμένο στα αγγλικά. Και έτοιμος! Έκανα ακριβώς την ίδια διαδικασία πριν 10 μέρες περίπου. Είναι υπόθεση 1 λεπτού, μην σε αγχώνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom