Βέλγιο Γαλλία Φθινοπωρινή εξορμηση σε Γαλλία -Βέλγιο με αφορμή Eurobasket (Lille-Boulogne Sur Mer- Brugge- Gand)

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!

Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Την πρώτη ήμερα της εκδρομής την αφιερωςαμε στα μπασκετικό δρώμενα όπως ανέφερα εμμέσως. Την δεύτερη ημέρα λοιπον αποφαςιςαμε να δούμε την πόλη της Lille. Η Λιλ είναι μια μεγάλη πόλη, ξεπερνά το 1 εκατομμυριο με τα περίχωρα της και θυμίζει αρκετά Φλάνδρα στην αρχιτεκτονική της. Διαθετει μια όμορφη παλιά πόλη για να περπατήσεις και να πιεις ένα καφεδακι στην Grand Place (αν και οι τιμές εκεί ήταν πολύ τσιμπημένες 5.30 ο καπουτσίνο). :russian_roulette:
apodeijh lil.jpg

plateia lil1.jpg

Πολύ ωραίο το κτίριο της όπερας και αυτό του παλιου χρηματιστηρίου όπου στην αυλή του πουλάνε διάφορες αντίκες. Εμείς επισκεφτηκαμε το Musee Hospice Comtesse. Αυτό το πρώην νοσοκομείο ιδρύθηκε από τον Joan κόμισσας της Φλάνδρας το 1237 και διαθέτει αντίκες του 17ου αιώνα.
moyseio kontesa.jpg
moys 2.jpg
moyseio3.jpg
moyseio4.jpg
Στο καινούργιο κομμάτι της πόλης στην όμορφη πλατεία της δημοκρατίας Place de la Republique είναι το Palais des Beaux Arts το μεγαλύτερο μουσείο της Γαλλίας εκτός Παρισιού που κατασκευάστηκε το 1809 με μια πλούσια συλλογή έργων. (φωτογραφιες δεν βρηκα χωρις εμας μέσα οποτε δεν ανεβαζω..).
Ενα ωραιο μερος που προσφέρεται για περπάτημα ειναι το παρκο γυρω από την ακροπολη της Λιλ , το Citadel park. Η ιδια η ακροπολη και το φρουριο της δεν ειναι επισκεψιμο γιατι σημερα φιλοξενει νατοικα στρατευματα. Διπλα στο παρκο αυτο ειναι και ο ζωολογικος κηπος της Λιλ τον οποιο μπορει να επισκευτει κανεις δωρεαν. Ειναι ένα συμπαθητικο μικρο παρκο που αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ηταν ένα γκρουπ από μικρα γαλλάκια. Η δασκαλα λοιπόν των μαθητών καθως εδινε πληροφοριες στους μαθητες της για τα ζώα, εβγαζε από ένα κουτι ακρίδες, σκαθαρια και σκουληκια και τους τα έδινε για να ταισουν :confused::confused:. Εικονα που δυσκολα θα δεις στη Ελλάδα όπου η αντιληψη που επικρατει είναι " μην πιασεις Γιαννάκη αυτα τα βρωμιάρικα ζωήφια θα μολυνθείς" ή " να βαλεις Betadin γρηγορα, να μην πάθεις τίποτα":haha::haha:
zoo1.jpg
zoo2.jpg
zoo3.jpg
 
Last edited:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
κριμα για την εθνικη αλλα χαρη σε αυτην κανατε ένα ομορφο τακξιδι-περιμενουμε η συνεχεια!
θυμασαι ποιο ηταν το κινεζικο με τον μπουφε των 25 ευρω που φαγατε;
επισης ποσες ωρες θελει η παλια πολη της Λίλης;
ευχαριστω o_O:cool:
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Tην τρίτη ημέρα ξεκινήσαμε με το σκεπτικό να δούμε λίγο από Μάγχη. Μια όμορφη έκπληξη στην εκδρομή ήταν η πόλη της Βουλώνης. Η ξενάγηση ξεκίνησε με μια βόλτα στην παλιά πόλη. Επισκεφτήκαμε τον καθεδρικό ναό και τις κατακόμβες του. Πραγματικά εντυπωσιακές και αξίζει να τις επισκεφτειτε ένα βρεθείτε εκεί. Η πλατεία δημαρχείου είναι από μονή της πολύ όμορφη. Τις ημέρες εκείνες όμως το πάρκο μπροστά σε αυτήν είχε διαμορφωθεί σε θεματικούς που αφορούσαν στα ανθρώπινα αμαρτήματα και ήταν χάρμα οφθαλμού !!!
boulneo1.jpg

boul neo2.jpg

boulon neo3.jpg
boulo neo4.jpg

boul1.jpg
boyl2.jpg
boul3.jpg
boul4.jpg
boul5.jpg
Στο βάθος φαινεται το καφε που καθήσαμε στην πλατεια.
boulo7.jpg
boulo6.jpg


Η περιήγηση στην πόλη τελείωσε με την επίσκεψη στο ενυδρείο της πόλης το Nausicaa μια που ήταν πρόταση και των αγαπημένων συμφουρμιτών μου. Ωραίο ενυδρείο όχι το καλύτερο που έχω επισκεφτει αλλά σίγουρα πολύ καλό και άξιζε τα 18,80 που πληρώσαμε. Αυτό που ξεχώρισα σε σχέση με άλλα ενυδρεία ήταν το σόου με τους θαλάσσιους ελέφαντες κυρίως για παιδια (το πρόβλημα είναι εάν δεν ξέρεις την γλωσσά είναι λίγο βαρετό γιατί δίνει πολλές πληροφορίες για τα ζώα και είναι λιγότερο το κομμάτι του σόου), το συμπαθητικό τάισμα των πιγκουίνων, η αίθουσα 4d που παρουσίαζε γεωλογικά φαινόμενα της περιοχής με εντυπωσιακές εικόνες καθώς και ο χώρος του πλοίου. Έμπαινες σε ένα χώρο που ήταν σαν να είσαι πάνω σε πλοίο και ζούσες με προσομειωτη τα μεγάλα κύματα της Μαχγης...:confused::confused:
na1.jpg
na2.jpg
na3.jpg
na4.jpg
na5.jpg
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
κριμα για την εθνικη αλλα χαρη σε αυτην κανατε ένα ομορφο τακξιδι-περιμενουμε η συνεχεια!
θυμασαι ποιο ηταν το κινεζικο με τον μπουφε των 25 ευρω που φαγατε;
επισης ποσες ωρες θελει η παλια πολη της Λίλης;
ευχαριστω o_O:cool:
Τελικά το βρήκα το όνομα του μαγαζιού. Le Palais imperial στην οδό 149, rue Solferino. Διακόσμηση κλασική κινεζικού, ολίγον κιτς δηλαδή αλλά από φαγητό έσκιζε ,,,
Η παλια πολη, όχι όλη η πόλη θελει καμια ώρα περπατημα. Το πόσο θα μεινεις εκει εξαρταται από το εαν θελεις να μπαινεις και σε πόσα σε μουσεία , οπερα κλπ
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Φεύγοντας από την Βουλώνη είπαμε να κάνουμε μια βόλτα στην ευρύτερη περιοχή της Cote d' Opal και πήραμε τον πιο παραλιακό δρόμο για να περάσουμε μέσα από τα χωριά της περιοχής. Όμορφες εικόνες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Διαβάζω με ενδιαφέρον για τη Lille που έχω στο πλάνο για 2 μέρες, αλλά 30-35 ευρώ το γεύμα μου φαίνεται πολύ (θα είμαι και με το βλαστάρι, δηλαδή θα θέλω 120 ευρώ την ημέρα για 2 γεύματα :cry:)
Στην Boulogne όταν πήγαμε βρήκαμε μενού σε γαλλικά μπιστρό με 15 ευρώ το άτομο με πρώτο, δεύτερο, γλυκό και καφέ στο τέλος- ούτε κινέζικα ούτε γιαπωνέζικα. Ψάξατε αν έχει τέτοιες επιλογές η πόλη;
Βρήκα ξενοδοχείο με πρωινό και πάρκινγκ στα 50 ευρώ. Δεν υπολογίζα να δώσω μια περιουσία για 2 μέρες, αλλά η ιστορία σου με θορύβησε.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
θα ελεγα κακως θορυβηθηκες..υπαρχουν πολλες επιλογες εκει..δες το ποιο ψυχραιμα..δεν ψαχνουν ολοι τα ιδια πραματα..
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Διαβάζω με ενδιαφέρον για τη Lille που έχω στο πλάνο για 2 μέρες, αλλά 30-35 ευρώ το γεύμα μου φαίνεται πολύ (θα είμαι και με το βλαστάρι, δηλαδή θα θέλω 120 ευρώ την ημέρα για 2 γεύματα :cry:)
Στην Boulogne όταν πήγαμε βρήκαμε μενού σε γαλλικά μπιστρό με 15 ευρώ το άτομο με πρώτο, δεύτερο, γλυκό και καφέ στο τέλος- ούτε κινέζικα ούτε γιαπωνέζικα. Ψάξατε αν έχει τέτοιες επιλογές η πόλη;
Βρήκα ξενοδοχείο με πρωινό και πάρκινγκ στα 50 ευρώ. Δεν υπολογίζα να δώσω μια περιουσία για 2 μέρες, αλλά η ιστορία σου με θορύβησε.
Στην παρέα μας ξεχασα να αναφέρω ότι είχαμε κάποιον ο οποιος σπούδασε στην Lille και ήξερε αρκετά πράγματα για την πόλη. Με ειχε προετοιμάσει οτι η πόλη ειναι αρκετά ακριβή και το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι :confused::confused:...Η πιο οικονομική λύση για φαγητό (αν εξαιρέσουμε την επιλογή της πιτσαρίας και των Mac Dolalds) ήταν το κινεζικο που ευτυχώς για εμας βέβαια το λατρευουμε. Μην φανταστεις ότι πηγαμε σε καποιο κυριλε εστιατοριο. Η τιμη 30-35 ευρώ ήταν για ένα απλό ιταλικο εστιατόριο.Μπιστρο για να πω την αλήθεια δεν κοιτάξαμε.
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Οι πρώτεςφωτογραφίες είναι από την παραλία της Boulogne. Θα ήθελα να ήμουν εδώ το καλοκαιρι να τους δω να κάνουν μπάνιο.....μπρρρρ.:confused::confused: Οι υπόλοιπες ειναι από την ευρύτερη περιοχή Cote D' Opal .
paralia.jpg
paralia b.jpg
kot1.jpg
ko2.jpg
kot3.jpg
kot4.jpg
kot5.jpg
kot6.jpg
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Eνα γρηγορο πέρασμα από το μεσαιωνικό χωριο Bergue πριν την επιστροφή στην βάση μας.
berg1.jpg
berg2.jpg
berg3.jpg
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Tην τέταρτη μέρα αποφασίσαμε να την περάσουμε στην Μπριζ και στην Γανδη. Οι πόλεις αυτές είναι δυο στολίδια και αξίζει να πάτε να μείνετε και να τις εξερευνήσετε για πολλές ώρες. Εγώ τις είχα επισκεφτει πριν κάποια χρόνια και αυτήν την φορά είπα απλά να τις “γευτώ “για λίγο. Έτσι δεν επισκεφτηκαμε κανένα κτίριο εσωτερικά απλά περπατούσαμε σχεδόν όλη την ημέρα με διαλείμματα μόνο για καφέ και για φαγητό.Η ιστορία μου δεν θα προσθεσει χρηστικες πληροφορίες για αυτες τις δυο πόλες αφού πολλά έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα στη σελίδα μας.Θα προσθέσω μόνο κάποιες εικόνες στο άλμπουμ των φωτογραφιών τους...
Η Μπριζ είναι μια πόλη όνειρο. Είναι λες και είναι βγαλμένη από παραμύθι. Όπου και να περπατήσεις θα βρεις πανέμορφα κτίρια του 17 ου αιώνα και υπέροχα κανάλια.
briz1.jpg
briz2.jpg
briz3.jpg
briz4.jpg
briz5.jpg
briz6.jpg
briz7.jpg
briz8.jpg
briz9.jpg
briz10.jpg
briz11.jpg

Το φαγητό στην Μπριζ να σημειώσω ότι ήταν πολύ ακριβό. Πληρώσαμε 23 ευρώ για το γνωστό κατσαρολάκι με τα μύδια. Το απολαύσαμε βέβαια γιατί το μαγαζί ήταν δίπλα σε ένα από τα εκπληκτικά κανάλια της πόλης και η ημέρα ήταν υπέροχη !!
briz katsarolaki.jpg

Το απόγευμα πήγαμε στην Γανδη, μια πόλη με διαφορετική ομορφιά αλλά εξίσου γοητευτική !!! Η Γανδη είναι μια πόλη με μεγαλειώδη κτίρια που σφύζει από ζωή. Με τη μεγαλύτερη πεζοδρομημένη περιφέρεια σε όλο το Βέλγιο, έκτασης 30 εκταρίων, το ιστορικό κέντρο είναι ευλογία περπατήματος. Το βράδυ η ατμόσφαιρα γινεται ακόμη πιο υπέροχη καθως χιλιάδες λάμπες και λαμπτήρες έχουν εγκατασταθεί σε κάθε σημείο της πόλης από τον σχεδιαστή Roland Jeol κερδίζοντας μάλιστα και διεθνες βραβειο το 2004.
gand1.jpg
gandkan1.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom