Φινλανδία Φινλανδία βγαλμένη από παραμύθι

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Φαγητό...

Το φαγητό τους είναι αρκετά νόστιμο, ο σολωμός τα σπάει! Τον φτιάχνουν με χίλιους δυο τρόπους και θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο για να τον ξαναφάω! Δοκιμάσαμε Τάρανδο... δεν ενθουσιάστηκα αλλά δεν ήταν και ότι δεν τρωγόταν... Κατά τα άλλα το φαγητό τους είχε πολλές σαλάτες κάποιες με φρούτα μέσα όπως μανταρίνια, Blueberries άλλες με λαχανικά. Γενικά κάποια φαγητά τους αρκετά συνηθισμένα όπως οι πατάτες τους για παράδειγμα ήταν άνοστα λόγω ότι δεν χρησιμοποιούν καθόλου το λάδι. Γενικά δεν φάγαμε και πολύ στα έξω εστιατόρια και δεν ξέρω αν είναι έτσι παντού αλλά στο ξενοδοχείο και σε δυο - τρια μαγαζάκια που φάγαμε ήταν έτσι. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι σε κάποια μαγαζιά πλήρωνες π.χ. 15 - 20 € το άτομο (συγχωρέστε με δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα είχαμε δώσει) και έπαιρνες ένα δίσκο και έβαζες από τον μπουφέ που είχαν ότι θες να φας και όση ποσότητα ήθελες.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Ice Bar

Φωτογραφίες άπό δυο ice bar το ένα μέσα στο rovaniemi και το άλλο λίγο πιο έξω...
Και το σπιτάκι που γράφει στην κορυφή Santa is here είναι το σπιτάκι του Αγιου Βασίλη που σας έγραψα πιο πάνω!
DSC05526.JPG
DSC05559.JPG
DSC05558.JPG
DSC05556.JPG
DSC05555.JPG
DSC02007.JPG
DSC02008.JPG
DSC02010.JPG
DSC02038.JPG
DSC05495.JPG
 
Last edited by a moderator:

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Παγοθραυστικό... τα σπάει!

Οι φωτογραφίες εδώ δυστυχώς δεν έχουν τραβηχτεί πολύ καλά λόγω νύχτας....
Η πρώτη είνα η στολή που σου δίνανε για να βουτήξεις στην Βαλτική εννοείται με το κεφάλι έξω! Αυτή η στολή κρατούσε μέσα και επέπλεες σαν το χταπόδι σεν χρειαζόταν κανείς να ξέρει μπάνιο για να βουτήξει πολύ πλάκα! Εγώ όπως σας είπα δεν βούτηξα την εμπειρία την έζησε ο σύζηγος!
Καθώς και η τελευταία φωτογραφία είναι από την στάση που έκανε το πλοίο για την περιβόητη βουτιά.
Στην δεύτερη φαίνεται η χιονοθύελλα που μας έπιασε.
Στις δυο άλλες φαίνεται η παγωμένη Βαλτική καθώς περνάει το παγοθραυστικό και σπάει τον πάγο...
DSC05774.JPG
DSC05799.JPG
DSC05823.JPG
DSC05825.JPG
DSC05829.JPG
 
Last edited by a moderator:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ευχαριστούμε για την όμορφη ιστορία σου sophie :D ...και τις τέλειες φωτογραφίες σου! Με ταξίδεψες! Με έκανες να ονειρεύομαι παγωμένα παραμυθένια Χριστούγεννα :lol:...
Πάντα τέτοια όμορφα ταξιδάκια σου εύχομαι...!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
για 60άριδες, παλεύεται το κρύο???
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Υποψιαζομαι ότι είστε σαν δύο 30άρηδες. Άτοπο το ερώτημα.
ήξερα ότι θα πάρω τέτοιες απαντήσεις, αλλά διαβάζοντας και την ιστορία της Ανουλίτας που κόλλησαν τα δάχτυλα της από το κρύο, η γυναίκα μου τρόμαξε και λόγω του ότι έχει οστεοαρθρητιδα, έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το κρύο στα χέρια. η ερώτησή μου λοιπόν είναι (στα σοβαρά) αν με τον κατάλληλο εξοπλισμό παλεύεται το κρύο. αν δηλαδή κάποιος που πήγε είχε στο γκρουπ του ή στην παρέα του ανθρώπους στην ηλικία μας.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Εμείς είχαμε 2-3 ζευγάρια μαζί μας στην ηλικία σας. Νομίζω ότι με έναν πολύ καλό εξοπλισμό και κυρίως να φροντίσετε τα χέρια και τα πόδια (δηλ. καλά παπούτσια και γάντια) θα είσαστε εντάξει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
σευχαριστώ πολύ sophie για την ενημέρωση.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Εγώ φόραγα γάντια μάλλινα από μέσα και του σκι από έξω και πάλι πάγωνα, οπότε πρέπει να πάτε σε κάποιο κατάστημα και να τους εξηγήσετε ώστε να σας δώσουν καλό εξοπλισμό και να μην παγώσετε στα άκρα. Λύσεις υπάρχουν για όλα ώστε να σας κάνουν να περάσετε καλά! Το εύχομαι και αναμένω τις εντυπώσεις σας!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
καλημέρα sophie. ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση. έτσι θα κάνουμε, αν τελικά πάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom