Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Φλωρεντία για φαγητό οπωσδήποτε osteria Santo spirito. Δεν μιλάω για αξιοθέατα, θα τα ξέρεις ήδη.
Να βάλεις και στη Μπολόνια διανυκτέρευση, αξίζει. Μη τουριστική πόλη (zero κινεζοι), ωραία vibes (φοιτητουπολη) κ καλο φαγητο. Στην Quadrilatero θα δεις τα κλασικά σοκάκια με τα κρεμαστά αλλαντικά, τυριά και τέλεια μαγαζάκια για ποικιλίες. Εκεί υπάρχει το παλαιότερο πανεπιστήμιο του κόσμου που συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά και είναι πολύ εντυπωσιακό. Υπαρχουν 2-3 εναπομειναντα καναλια που θυμιζουν Βενετια. Επίσης, αξίζει πολύ και το συγκρότημα εκκλησιών του αγ. Στεφάνου και φυσικά οι πύργοι που ανεβαίνοντας πάνω έχεις φανταστική θέα. Φάγαμε πολύ καλά και φτηνά στο osteria dell' Orsa.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φαγητό στην Φλωρεντία εδώ, μέσω the fork με πολύ καλή έκπτωση.
Trattoria L'Oriuolo
+39 055 226 0255
Trattoria L'Oriuolo · Via dell' Oriuolo, 58r, 50122 Firenze FI, Italie

Και στο San Gimignano τρομερά ravioli με σπανάκι και ρικοτα εδώ
Le Vecchie Mura
+39 0577 940270
Le Vecchie Mura · Via Piandornella, 15, 53037 San Gimignano SI, Italie

Σιένα εδώ
Osteria Cice
+39 0577 288026
Osteria Cice · Via S. Pietro, 32, 53100 Siena SI, Italie
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης για φαγητό μου άρεσε πολύ το Il Libridinoso σ’ ένα λιλιπούτειο χωριουδάκι, το Murlo, σχετικά κοντά στην Σιένα. Στο ίδιο χωριό έχει κι ένα μικρό αρχαιολογικό μουσείο για τους Ετρούσκους της περιοχής.
Τέτοια θέλουμε, ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
San Gimignano, Montepulciano και Pienza, όπως και Monteriggioni, Colle di Val d'Elsa, Montalcino, San Quirico d'Orcia, τα πιάνεις άνετα από Σιένα χωρίς να αλλάζεις διαμονή κάθε μέρα.
Και με συγκοινωνία;

Μπολόνια έχω πάει για διάφορους λόγους, 4 φορές. Συνολικά το καλύτερο φαγητό που έχω φάει στην Ιταλία, time after time. Ε, ένα βράδυ θα μείνουμε.

Λοιπόν το ταξίδι μάλλον θα πάρει... επέκταση, θα είναι 14 βράδια οπότε για να μη βγάλουμε σταλακτίτες στα τέτοια μας θα πάμε και 5 μέρες Σικελία να δω τους ναούς που δεν έχω πάει ο απαράδεκτος, παρότι πέρασα από κάτι Ταορμίνες κλπ. Αλλά σε αυτό το θέμα ας μείνουμε σε Τοσκάνη και πέριξ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Έλα πες την αλήθεια είδατε το From scratch στο Netflix κ εμπνευστήκατε :bleh:

Σοβαρά πάντως όταν γυρίσετε με το καλό γράψε κ ιστορία γιατί μ ενδιαφέρει κ εμένα η Τοσκάνη άνευ αυτοκινήτου, να δω πως το κάνατε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έλα πες την αλήθεια είδατε το From scratch στο Netflix κ εμπνευστήκατε :bleh:

Σοβαρά πάντως όταν γυρίσετε με το καλό γράψε κ ιστορία γιατί μ ενδιαφέρει κ εμένα η Τοσκάνη άνευ αυτοκινήτου, να δω πως το κάνατε
Α, δεν το είδαμε και το είχα ξεχάσει, θα βάλω να το δούμε (αν κι εύχομαι να μας κάτσει και να πάμε εκτός Ευρώπης τελικώς).
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και με συγκοινωνία;
Μμμ εδώ είναι τα δύσκολα.

Πριν 3 χρόνια, αυγουστιάτικα, περίμενα κάμποση ώρα για λεωφορείο στη στάση από ένα χωριό προς τη Σιένα. Δεν ήρθε ποτέ. Σε δύσκολη όμως περίοδο, εν μέσω του Πάλιο.
Θέλει πολύ ψάξιμο.
Εεε βγάλε και κανένα δίπλωμα να ησυχάσουμε κι εμείς. :haha:
Ή δεν δίνουν διπλώματα σε μπασκετόφιλους…
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σοβαρά πάντως όταν γυρίσετε με το καλό γράψε κ ιστορία γιατί μ ενδιαφέρει κ εμένα η Τοσκάνη άνευ αυτοκινήτου, να δω πως το κάνατε
Λεωφορεια , τρενα Φλωρεντια Σιενα Πιζα και στα χωρια μια πληρωμενη εκδρομη γιατι δεν παει κατι αλλο ευκολα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και με συγκοινωνία;

Μπολόνια έχω πάει για διάφορους λόγους, 4 φορές. Συνολικά το καλύτερο φαγητό που έχω φάει στην Ιταλία, time after time. Ε, ένα βράδυ θα μείνουμε.

Λοιπόν το ταξίδι μάλλον θα πάρει... επέκταση, θα είναι 14 βράδια οπότε για να μη βγάλουμε σταλακτίτες στα τέτοια μας θα πάμε και 5 μέρες Σικελία να δω τους ναούς που δεν έχω πάει ο απαράδεκτος, παρότι πέρασα από κάτι Ταορμίνες κλπ. Αλλά σε αυτό το θέμα ας μείνουμε σε Τοσκάνη και πέριξ.
Autolinee Toscane | Public Transport in Tuscany. Μπες να δεις δρομολόγια για την περιοχή, τοπικά λεωφορεία είναι. Για να αγοράσεις εισιτήριο πρέπει να κάνεις εγγραφή πρώτα αλλιώς δεν σου ανοίγει την σελίδα.

Επίσης μπορείς να τσεκαρει και την εταιρεία Itabus.
Στα δρομολόγια Μπολόνια -Φλωρεντια-Lucca-Pisa το τρένο σε βολεύει.

Από Φλωρεντία για san gimignano λεωφορείο.
Για Σιένα καλύτερα λεωφορείο από την τοπική εταιρεία που σου έβαλα παραπάνω γιατί σε αφήνει στο κέντρο της πόλης και όχι στον σταθμό των τρένων που χρειάζεσαι ταξί για να πας στην πόλη.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλό φαγητό στη Φλωρεντία, Bistecca alla Fiorentina, T Bone από συγκεκριμένη ράτσα και μόνο αν είσαι μυημένος. Η πρόταση μου είναι η Trattoria dall'Oste Chianineria
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμ εδώ είναι τα δύσκολα.

Πριν 3 χρόνια, αυγουστιάτικα, περίμενα κάμποση ώρα για λεωφορείο στη στάση από ένα χωριό προς τη Σιένα. Δεν ήρθε ποτέ. Σε δύσκολη όμως περίοδο, εν μέσω του Πάλιο.
Θέλει πολύ ψάξιμο.
Εεε βγάλε και κανένα δίπλωμα να ησυχάσουμε κι εμείς. :haha:
Ή δεν δίνουν διπλώματα σε μπασκετόφιλους…
Δε δίνουν διπλώματα σε όποιον δεν κάθεται πάνω από 10 μέρες στο ίδιο μέρος, έχει μια διαδικασία, να κάνεις μαθήματα, να δώσεις εξετάσεις, να καταθέσεις παράβολα...
Autolinee Toscane | Public Transport in Tuscany. Μπες να δεις δρομολόγια για την περιοχή, τοπικά λεωφορεία είναι. Για να αγοράσεις εισιτήριο πρέπει να κάνεις εγγραφή πρώτα αλλιώς δεν σου ανοίγει την σελίδα.

Επίσης μπορείς να τσεκαρει και την εταιρεία Itabus.
Στα δρομολόγια Μπολόνια -Φλωρεντια-Lucca-Pisa το τρένο σε βολεύει.

Από Φλωρεντία για san gimignano λεωφορείο.
Για Σιένα καλύτερα λεωφορείο από την τοπική εταιρεία που σου έβαλα παραπάνω γιατί σε αφήνει στο κέντρο της πόλης και όχι στον σταθμό των τρένων που χρειάζεσαι ταξί για να πας στην πόλη.
Εξαιρετίκ, μεσιέ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλό φαγητό στη Φλωρεντία, Bistecca alla Fiorentina, T Bone από συγκεκριμένη ράτσα και μόνο αν είσαι μυημένος. Η πρόταση μου είναι η Trattoria dall'Oste Chianineria
Για να έχω μια τάξη μεγέθους για τι κόστος μιλάμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom