Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάπου στα 40€ το άτομο
Ωραίος. Και σε ένα απλό εστιατόριο της γειτονιάς τι περιμένω να πληρώσω σε Σιένα και Φλωρεντία; Τρώω με 20 ένα απλό γεύμα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ωραίος. Και σε ένα απλό εστιατόριο της γειτονιάς τι περιμένω να πληρώσω σε Σιένα και Φλωρεντία; Τρώω με 20 ένα απλό γεύμα;
Ναι βρε αλλά μπορείς μέσω the fork να σου βγει ακόμα φθηνότερα ή πλουσιότερο γεύμα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται..Ταξιδευω για Ιταλία 10 ημέρες,ο προορισμός μου για Φλωρεντια-Σιένα-Μπολόνια-Σαν τζιμινιανο-la spezia-Βερονα-Βενετία.Για να το θέσω πιο σωστά,είναι τα μέρη που θα ήθελα να επισκεφτώ.Δεν με ενδιαφέρει να επισκεφτώ όλα τα μουσεία και τα κάστρα,απλά τα πιο σημαντικά.Θα ηθελα μια βοήθεια να μου πείτε αν είναι αρκετές οι μερες,πόσες μερες να αφιερώσω σε κάθε πόλη,που θα ήταν καλό να πάω πρώτα για να μην χάνω χρόνο.Φθάνω στην Ρώμη,και φεύγω από Μπολόνια.
Μια χαρά τα προλαβαίνεις όλά αυτά σε 10 μέρες εφόσον έχεις αμάξι και καλό πρόγραμμα.
Και μουσεία προλαβαίνεις να δεις και όλα τα αξιοθέατα της κάθε πόλης.
Εάν προετοιμαστείς με ένα καλό walking map θα τα δεις όλα!!
Το έχω κάνει 2 φορές με αυτοκίνητο που νοίκιασα τη μία φορά από Μπολόνια και το άφησα στο Μιλάνο και τη 2η με αμάξι από Ρώμη.
-Φλωρεντία 2 καθαρές μέρες ( με πινακοθήκη Ουφίτζι όπωσδήποτε). Μετά θα κόψεις φλέβες από το πόσο βαρετή και μουντή πόλη είναι και σε βλέπω να πηγαίνεις ημερήσια εκδρομή σε Λούκα και Πίζα.
- Βενετία 2,5 -3 μέρες για να πας και στα 2 νησιά
- Μπολόνια 1 μέρα ( εάν έχει αξιοθέατα για πάνω από 5 ώρες)
-Βερόνα 1 μέρα και τα είδες όλα! Και την θέα από απέναντι και την αρένα μέσα και το σπίτι της Ιουλιέτας κλπ
- Σαν Τζιμινιάνο σε 3 ώρες το έχεις φέρει βόλτα 2 φορές και πας και σε κανένα χωριό στο Candi.
- Σιένα 1 μέρα... για να μην πω 6 ώρες το πολύ...
(Εψαχνα να βρω κάτι ενδιαφέρον εκτός από την πλατεία της και τον πανέμορφο καθεδρικό που αξίζει να πληρώσεις για να μπεις μέσα).
- la specia δεν πήγα.

Εγώ θα έβαζα και Βιτζέτζα για 3 ώρες μετά τη Βερόνα και καφέ στην πλατεία της, καθώς και 4 ώρες στην κούκλα Πάντοβα και επίσκεψη στο ιστορικό αμφιθέατρο ανατομίας!! ( googlαρε να δεις!)
Τις συμβουλές στις δίνω ως άτομο που μπαίνει σε πολλά μουσεία, ναούς και κάστρα και δεν τα βλέπει απέξω...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λεωφορεια , τρενα Φλωρεντια Σιενα Πιζα και στα χωρια μια πληρωμενη εκδρομη γιατι δεν παει κατι αλλο ευκολα.
Δυστυχώς απ ότι είδα οι στανταρ εκδρομές από Φλωρεντία σε πάνε μόνο σε San gimignano κ monteriggioni (φρούριο?) από χωριά κ σε κάτι άκυρα οινοποιεία (ωραία η εξοχή αλλά δε πίνω κ κρασί αγοράζω κ απ τη πόλη που θα μένω). Από Σιένα δεν εψαξα.Τέλος πάντων θα ψάξω καλύτερα όταν έρθει η ώρα

Αλλά να μας πει τις εντυπώσεις του κ ο @Yorgos όταν γυρίσει με το καλό

Edit: Απ΄ότι έψαξα εκδρομές για τα χωριά που θέλω έχει από Σιένα.. Ωραία, αν κ θα προτιμούσα να βολεύει η συγκοινωνία για να μη τα δω "τρεχαλητό"
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Το καλοκαίρι και μετά από επίσκεψη είχα προτείνει σε κάποιο μέλος τα ακόλουθα για Φλωρεντία.

- Trattoria Antico Fattore

- Ristorante Buca San Giovanni

- Πανίνι Αll' antico Vinaio****

- Antica Porchetteria/καντίνα για χοιρινό σαντουιτς

- Gelateria dei Neri ****

- Gelateria La Carraia

- Καφέ Gilli.

-Trattoria Mario****

-La Fettunta****

- Trattoria l'Oriuolo****

-Golden view open bar-Πίτσα με θέα

-Mercato Centrale-Αγορά τροφίμων


-Κλαμπ Auditorium Flog
Via Michele Mercati 24b-Οινοποσία και μουσική/εκδηλώσεις σε κήπο.****

-Wine Bar Pitti Gola e Cantina
Piazza Pitti 16

-Wine Bar Le Volpi e l’Uva***
Piazza de Rossi 1

-Da Gherardo
Borgo S. Frediano 57r - Πίτσα

-Trattoria Sabatino
Via Pisana 2r

-Fratelli Briganti
Piazza Giorgini 12r – Ζυμαρικά

-Birreria Art. 17
Borgo la Croce 62r

-Κλαμπ Tender
Via Luigi Alamanni 4 – Ροκάδικο

Αυτά που σημειώνονται με *** αξιζουν περισσότερο(κατά την γνώμη μου).
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ωραίος. Και σε ένα απλό εστιατόριο της γειτονιάς τι περιμένω να πληρώσω σε Σιένα και Φλωρεντία; Τρώω με 20 ένα απλό γεύμα;
Η Φλωρεντία είναι γενικά ακριβή, με 20€ το άτομο πιστεύω ότι θα περιορίσεις τις επιλογές σου. Μπορείς όμως να επισκεφτείς στη κεντρική αγορά της Φλωρεντίας το Nerbone και με λίγα χρήματα να γευθείς νόστιμα πιάτα. Μόνο που στις 2 κλείνει.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το καλοκαίρι και μετά από επίσκεψη είχα προτείνει σε κάποιο μέλος τα ακόλουθα για Φλωρεντία.

- Trattoria Antico Fattore

- Ristorante Buca San Giovanni

- Πανίνι Αll' antico Vinaio****

- Antica Porchetteria/καντίνα για χοιρινό σαντουιτς

- Gelateria dei Neri ****

- Gelateria La Carraia

- Καφέ Gilli.

-Trattoria Mario****

-La Fettunta****

- Trattoria l'Oriuolo****

-Golden view open bar-Πίτσα με θέα

-Mercato Centrale-Αγορά τροφίμων


-Κλαμπ Auditorium Flog
Via Michele Mercati 24b-Οινοποσία και μουσική/εκδηλώσεις σε κήπο.****

-Wine Bar Pitti Gola e Cantina
Piazza Pitti 16

-Wine Bar Le Volpi e l’Uva***
Piazza de Rossi 1

-Da Gherardo
Borgo S. Frediano 57r - Πίτσα

-Trattoria Sabatino
Via Pisana 2r

-Fratelli Briganti
Piazza Giorgini 12r – Ζυμαρικά

-Birreria Art. 17
Borgo la Croce 62r

-Κλαμπ Tender
Via Luigi Alamanni 4 – Ροκάδικο

Αυτά που σημειώνονται με *** αξιζουν περισσότερο(κατά την γνώμη μου).
Από τα παραπάνω δοκιμάσαμε και ήταν πάρα πολύ καλά τα εξής:

Για κτ στα γρήγορα:
- Πανίνι Αll' antico Vinaio****
- Antica Porchetteria/καντίνα για χοιρινό σαντουιτς
Το 1ο το βρήκαμε πολύ καλό, το 2ο συμπαθητικό!

Για φαγητό σε εστιατόρια/trattoria:
-Trattoria Mario****
-La Fettunta****
Και από σποντα που δεν είναι στην παραπάνω λίστα:
-Il postino****
Φάγαμε κ στα τρία πάρα πολύ καλά!!!

Μόλις επιστρέψουμε στη βάση μας (μετά τις 2/1), θα κοιτάξω τις αποδείξεις που έχω κρατήσει, για να σας δώσω εικόνα και σε ο.τι αφορά το κόστος.
 

Dimitris 2022

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Εμείς κλείσαμε για Μπολόνια σχεδόν ιδια περίοδο και με τρένο μπορείς να είσαι σε 45 λεπτά Φλωρεντια, νομίζω είναι καλύτερα..


Καλησπερα σε ολους.
Την εβδομαδα του Πασχα πρεπει να κανουμε ενα ταξιδι για τουλαχιστον 7 ημερες στην Φλωρεντια με τον συζυγο μου (Σαββατο Λαζαρου με Μ.Σαββατο).Ειμαστε στην διαδικασια ερευνας για αεροπορικα εισιτηρια,διαμονη και ολα συνεπαγεται ενα τετοιο ταξιδι.
Προς το παρον εχουμε καποιες αποριες που ελπιζω να βρουν απαντησεις ωστε να κανουμε σωστη επιλογη μιας και υπαρχουν πολλα δεδομενα και καπου η εμπειρια σας πιστευω θα βοηθησει ιδιαιτερα.

Ψαχνοντας για δρομολογια βρηκαμε οτι πιο οικονομικα ερχονται αυτα απο το αεροδρομιο της Θεσαλλονικης παρα της Αθηνας.Για εμας που θα μεταβουμε απο Δυτικη Ελλαδα ειναι το ιδιο οσον αφορα την μεταβαση μας ειτε στο Μακεδονια ειτε στο Ελ.Βενιζελος.Οσον αφορα την πτηση καθεαυτη σκεφτηκα οτι ισως συμφερει καλυτερα να ειναι τελικος σταθμος η Φλωρεντια με λογικη σταση στην Ρωμη(βρηκαμε με 170 ευρω το ατομο με Αλιταλια) παρα να μεταβουμε Ρωμη-Φιουμιτσινο (με 80 ευρω το ατομο,αλλα με easyjet και οτι συνεπαγεται αυτο σε αποσκευες,στενοτητα χωρου κλπ) μιας και εκει παλι θα εχουμε να υπολογισουμε χρονο και χρημα για τραινο( το γρηγορο βγαινει ιδιαιτερως τσιμπημενο και ισοφαριζει τα αεροπορικα),αλλαγη συρμων και τα συναφη!
Σε καθε περιπτωση το 5ωρο το θελουμε απλα νομιζω οτι στην πρωτη η παραμονη θα ειναι μεσα στο αεροδρομιο ενω στην δευτερη το πηγαινε-ελα θα ειναι κουραστικο.

Δεν εχουμε καταληξει ακομη που θα μεινουμε,μιας και ακομη μας στελνουν καποιες προσφορες αλλα πιστευω οτι συντομα θα ξερουμε και την περιοχη του καταλυμματος.
Και τωρα ερχονται οι ερωτησεις σχετικα με την πολη....
εχει καλη συγκοινωνια?συχνα δρομολογια λεωφορειων ας πουμε και ποιος αλλο τροπος μετακινησης υπαρχει με ΜΜΜ?
Υπαρχει δυνατοτητα να βγαλει κανεις πασο/εισιτηριο πολλων ημερων για την μετακινηση του στην πολη?
Οσον αφορα τα αξιοθεατα,τι ισχυει με τιμες-καρτες,αναμονη για επισκεψη σε μουσεια?
Σε αυτες τις 7 μερες που θα ειμαστε εκει,μπορουμε να κανουμε και καποια επισκεψη σε καποια αξιολογη κοντινη περιοχη πχ Πιζα ή οπου αλλου?
Υπαρχει καποιο λινκ που να με πληροφορησει για ολα αυτα για να μην σας κουραζω (ηδη εχω πει πολλα,αλλα συγχωρειστε με...ειμαι αρκετα ενθουσιασμενη στην ιδεα και μονο)

Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@Yorgos εμείς στη Φλωρεντία καθίσαμε 4 βραδιά 5 γεμάτες μέρες... Είδαμε από μουσεία κ αξιοθέατα σχεδόν όλα τα βασικά και λέω "σχεδόν" διότι ποτέ δεν κατάφερα να βρώ εισιτήρια για την Ακαδημία. Περπαρησαμε πάρα μα πάρα πολύ, αλλά παρόλα αυτά και οι τέσσερις μας ακόμα και τώρα όταν το συζητάμε έχουμε την αίσθηση ότι θέλαμε κι άλλο χρόνο στη Φλωρεντία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν επανέρχομαι τώρα που έκανα τη μελέτη μου και έχουμε και συγκεκριμένες μέρες:

Έχουμε 12 μέρες γεμάτες από τέλη Γενάρη μέχρι μέσα Φλεβάρη, πτήση αναχώρησης προς Μπολόνια, επιστροφής από Ρώμη. Το αρχικό σχέδιο (πάντα χωρίς αμάξι) ήταν να κάνουμε Τοσκάνη (που δεν τη γνωρίζω καθόλου) αλλά μετά σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες και να πάμε ολίγον και στη Σικελία (από την οποία γνωρίζω πρακτικά μόνο την Ταορμίνα), ας πούμε 5 μέρες, και λόγω καιρού.

Διαβάζοντας για τη Σικελία βρήκα τόοοοοοσα πράγματα που μου αρέσουν που μάλλον θέλει 10 μέρες μόνη της και το λογικό θα ήταν να την αφησω για άλλο ταξίδι και να αφιερώσουμε και τις 12 μέρες στην Τοσκάνη, άντε και λίγο παραπέρα (πχ Ασίζη και 1-2 βράδια Ρώμη). Με τις θερμοκρασίες όμως να είναι πολύ χαμηλές για το έτερον ήμισι, το ξανασκέφτομαι.

Εσείς τι θα κάνατε, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό:
Σενάριο 1: Μπολόνια 1, Φλωρεντία 2, Σιένα 1, Λουκα-Πίζα 1, Σαν Τζιμινιάνο 1, Terme de Saturnia 1 + Παλέρμο 1, Segesta-Selinunte 1, Agrigento-Casale 1, Catania-Syracuse 2

Σενάριο 2: Μόνο Τσοκάνη συν 2 βράδια Ρώμη (η συνταξιδιώτισσα δεν έχει πάει ποτέ)

Σενάριο 3¨Αφού προσγειωνόμαστε στη Μπολόνια κάνουμε μόνο Σιένα και Φλωρεντία και αφιερώνουμε 8-9 βράδια στη Σικελία.


Υπενθυμίζω ότι δε θα υπάρχει μεταφορικό μέσο, ίσως μόνο σκούτερ για κάποιες ημερήσιες από Κατάνια και Παλέρμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το 2, καλο αλλα και ακριβο. Ο @Samion θα ξερει καλυτερα αλλα εχω επιφυλαξεις οτι θα λειτουργουν με καλοκαιρινο προγραμμα φουλ οι συγκοινωνιες στη Σικελια που ακομη και το καλοκαιρι μπορει να εχουν ακυρωσεις η καθυστερησεις (οχι τραγικες) γιατι Σικελια εισαι.
Παραλλαγη του 1 που θα λειτουργησει σιγουρα ειναι η διαδρομη Παλερμο -Κατανια-Συρακουσες που ειναι κομβικοι αξονες.

Το 3 μπορει να λειτουργησει τελεια λογω θερμοκρασιων σε φαση παμε και βλεπουμε εκει που θα παμε και σιγουρα ειναι το οικονομικοτερο γιατι η Σικελια ειναι φθηνη σε ολα της και θα βρειτε τζαμπα διαμονες οπως σας καπνισει, κατι που δεν ισχυει στην Τοσκανη.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom