Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anastasiakik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και καλες γιορτές σε όλους. Διαβάζω συνέχεια το forum σας και γενικά με
έχει βοηθήσει πολύ σε όλα μου τα ταξίδια. Εχω σκοπό να πάω Φλωρεντία κ Βενετία 16-21 Ιανουαρίου. Έχω βρει τα πάντα από το που θα μείνω μέχρι και τα δρομολόγια των τραίνων. Δεν έχω κλείσει ακόμα αεροπορικά μόνο και μόνο γιατί φοβάμαι τον καιρό. Έχω ακούσει ότι τον Γενάρη βρέχει σχεδόν κάθε μέρα και στη Φλωρεντία και στη Βενετία. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει πως είναι ο καιρός εκείνη την εποχη? Αξίζει τον κόπο ή δε θα ευχαριστηθώ καθόλου. Δε με νοιάζει το κρύο,μόνο βροχή δε θέλω. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη γνώμη σας...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ακομα και αν ημασταν μετεωρολογοι, θα αδυνατουσαμε να σου δωσουμε προβλεψη.
Για καθε ενδεχομενο μπορεις να αγορασεις ενα ειδικο εξαρτημα που θα σε διευκολυνει πολυ, ομπρελα το λενε.
Λαθος που δεν εκλεισες αεροπορικα, αυτα ειναι που κανουν τη διαφορα στο κοστος.
Αν σε ενδιαφερει, με βροχερο καιρο βγαζεις πολυ ατμοσφαιρικες φωτογραφιες.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα!Μόλις μας ήρθε κι εμάς η κλησούλα μας από Φλωρεντία!!Είχαμε ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο και προφανώς μπήκαμε σε απαγορευμένη ζώνη αν και προσπαθούσαμε πολύ να μην το κάνουμε. Είχαμε πάει πέρυσι τα Χριστούγεννα και η κλήση ήρθε χτες! Είναι 75 ευρώ +43.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:Τι γίνεται αν δεν το πληρώσουμε; Το γραφείο ενοικιάσεων είχε δεσμεύσει ένα ποσό στην κάρτα μας σαν εγγύηση και μετά από κάποιο καιρό έστειλε χαρτί με το οποίο το αποδέσμευε. Τώρα μπορεί να χρεώσει την κλήση σ' αυτή την κάρτα; Αν όχι, πώς μπορεί να τα διεκδικήσει;
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
από ποιον ήρθε? εταιρεία ενοικιάσεων?
χμ...δεν ξέρω :rolleyes: δεν έχω δει ακόμα το χαρτί. μου το είπε ο καλός μου στο τηλέφωνο. Έχει σημασία για την πληρωμή;
Κι αυτοί οι χριστιανοί μετά από 1 χρόνο το θυμηθήκανε!Πάνω που λέγαμε ότι τη γλιτώσαμε!Όχι τιποτα άλλο, φέτος νοικιάσαμε και από το Μιλάνο για Βενετία!Ελπίζω να μη μας έρθει κάτι και του χρόνου!

Το κορυφαίο με τη γκαντεμιά είναι ότι χθες το πρωί είδαμε ότι μας έκλεψαν το μηχανάκι κάτω από το σπίτι και καπάκι έσκασε το συστημένο για την κλήση! ΕΛΕΟΣ!Μας μπήκε καταπληκτικά η χρονιά!:xmas_sad:
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Τελικά η κλήση είναι για λεωφορειόδρομο!Τελείως άκυρο!Δεν το είδαμε πουθενά!Και ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν για δακτύλιο!Μας το έστειλε η αστυνομία της Φλωρεντίας και δεν αναφέρει πουθενά κάτι για το γραφείο ενοικιάσεων, εκτός του ότι είναι ιδιοκτήτης.Για πείτε καμιά γνώμη, αν δεν τα πληρώσουμε τι μπορεί να γίνει;Πώς τα διεκδικούν;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν δεν τα πληρώσουμε τι μπορεί να γίνει;Πώς τα διεκδικούν;
θα είσαι εσύ vs NIVI...
(ιδιωτική εταιρεία σαν αυτές που ετοιμάζουν κι εδώ) προφανώς θα εξαντλήσει κάθε νομιμο μέσο..να μας ενημερώσεις πάντως για την έκβαση του αγώνα..

NIVI Credit S.r.l., Div. E.M.O. has been delegated to act on behalf of the Municipal Police of Florence Headquarters regarding the Administrative violations committed by citizens residing abroad.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Λέω να το πληρώσω να μην έχω μπλεξίματα με το γραφείο. Αφού δεν ξέρω αν μπορούν να τα διεκδικήσουν στην Ελλάδα ας μην το ρισκάρω να πληρώσω τα διπλάσια... :(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λέω να το πληρώσω να μην έχω μπλεξίματα με το γραφείο. Αφού δεν ξέρω αν μπορούν να τα διεκδικήσουν στην Ελλάδα ας μην το ρισκάρω να πληρώσω τα διπλάσια... :(
δεν μπορω να σε συμβουλεύσω γιατι δεν είμαι νομικός. αν η παράβαση δεν έγινε, σίγουρα μπορείς να ζητήσεις περαιτέρω πληροφορίες από την αστυνομία για την ώρα, μέρα κλπ μήπως και σου χρέωσε το γραφείο κλήση άλλου, μέρα κ ωρα δηλ που δεν είχε νοικιαστεί από σενα. αν αυτό το σημείο είναι ξεκαθαρισμένο τι να πω..εγώ θα την πλήρωνα, αλλά εγώ είμαι εγώ κ τπτ παραπάνω..
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σημερα ελαβα και εγω την κληση μου απο τη δημοτικη αστυνομια της Φλωρεντιας για εισοδο στον δακτυλιο με νοικιασμενο οχημα. 76+43 . Όταν πριν αρκετο καιρο μου χρεωσε η avis 60 ? (για την κοινοποιηση των στοιχειων μου στην αστυνομια) φοβηθηκα και ακυρωσα την πιστωτικη.Μεχρι που η τραπεζα ερευνησε τη χρεωση και μου εστειλε τα παραστατικα. Ετσι περιμενα καρτερικα!! την πρωτοτυπη κληση για να πληρωσω. Μεχρι username και password μου στειλαν για να πληρωσω με καρτα. Με τις υγειες μου!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας παιδιά!

Την περίοδο της Μ. Εβδομάδας θα είμαι με δύο άλλα άτομα στην Ιταλία με στόχο να γνωρίσουμε τις ομορφιές της Τοσκάνης (εγώ από την περιοχή είχα πάει μόνο Φλωρεντία πριν αρκετά χρόνια και για πολύ λίγες μέρες-θεωρώ ότι επί της ουσίας δεν έχω δει τίποτα).

Θα χρησιμοποιήσουμε συμπτωματικά όλες το αεροδρόμιο της Bologna διότι, αν και ξεκινάμε από τρεις διαφορετικές χώρες, βρήκαμε σαφώς καλύτερες τιμές από όλα τα γειτονικά αεροδρόμια. Μολαταύτα εγώ θα φτάσω μερικές ημέρες αργότερα από τις άλλες (καθώς το ορθόδοξο Πάσχα φέτος δεν πέφτει μαζί με των καθολικών) και θα πρέπει να πάω να τις βρω Φλωρεντία.

Ξέρει κάποιος να μου πει μερικές δοκιμασμένες εναλλακτικές για να πάω από το αεροδρόμιο της Bologna στη Φλωρεντία; Ομολογώ ότι, ενώ λατρεύω την οργάνωση ταξιδιών, το κομμάτι που έχει να κάνει με τραίνα και λεωφορεία με πελαγώνει, το αφήνω για όταν φτάνω στον προορισμό μου (και συνήθως η επιλογή μου συνοψίζεται στη λέξη "ό, τι κάτσει"), αλλά καθώς θα είμαι εκεί το Μ. Σάββατο των Ιταλών θα ήθελα να κλείσω άμεσα.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Το αεροδρόμιο της Μπολόνια απέχει από την πόλη 6 km και η Φλωρεντία 1 ώρα, και λιγότερο, με το τρένο.Δεν νομίζω ότι έχει κατευθείαν για Φλωρεντία.
Δες καλύτερα εδώ: Aeroporto di Bologna G.Markoni.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom