Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εννοείτε νωρίτερα, είναι και λιγάκι busy περίοδος
με την Trainitalia δεν βρίσκω πολλά διαθέσιμα τρένα
βλέπω όμως ένα άλλο site ItaliaRail - Italy Train Ticket and Rail Pass Experts
θα το ψάξω από εκεί
Γιατί δε βρίσκεις διαθέσιμα τρένα στην trenitalia? Για την ημερομηνία που ψάχνεις υπάρχουν πάρα πολλά δρομολόγια και ναύλοι ακόμα και σε mini fare. Μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά.

Το άλλο site που αναφέρεις είναι αξιόπιστο, αλλά είναι μεσάζων και πουλά ό,τι έχει διαθέσιμο και η trenitalia. Δεν πουλά κάτι διαφορετικό, ούτε έχει "καβάντζα" έξτρα θέσεις.
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σας! Ροζίτα, επισκέφθηκα πέρσι το συνδυασμό των πόλεων που ανέφερες. Είχα κλείσει εισιτήρια ηλεκτρονικά μέσω του site της trenitalia. Σίγουρα είναι πιο οικονομικά (παίζουν και προσφορές σε μερικές λίγες θέσεις, αλλά πρέπει να είσαι πάνω στο pc όλη μέρα...). Νομίζω μου έστειλαν και τους κωδικούς με sms στο κινητό. Άμα θες, φυσικά, εκτυπώνεις και αυτό που σου στέλνουν αυτοί με mail και το δείχνεις στον έλεγχο των εισιτηρίων μέσα στο τραίνο. Το τραίνο που πάει από Μιλάνο στην Φλωρεντία λέγεται Frecciarossa (κόκκινο βέλος). Είναι καταπληκτικό τραίνο, γρήγορο και άνετο. Η Φλωρεντία είναι πολύ όμορφη (must να ανέβεις στο λόφο από την άλλη πλευρά του Άρνου). Εάν θέλεις κάποια άλλη διευκρίνηση ή πληροφορία (ή βοήθεια με τα ιταλικά) feel free to ask ;)
 

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργια στην παρέα. Βέβαια σε όλα μου τα ταξίδια έχω συμβουλευτεί τις ιστορίες των μελών, αλλά πλέον έγινα και εγώ μέλος!!!
Σύντομα (τον άλλον μήνα) θα πραγματοποιήσω ένα ταξίδι στην Ιταλία. Στην Τοσκάνη θα περάσω 4 ημέρες. Έχω κλείσει διαμονή στο κέντρο στην Φλωρεντία. Σκέφτομαι να αφιερώσω μία μέρα στην Φλωρεντία, μία μέρα σε Σιένα- Σαν Τζιμιτζιάνο (ή όπως προφέρεται!!!) , μία μέρα στα χωριά του Cinque Terre ενώ την τέταρτη μέρα θα δω, αναλόγως τι μουσεία θα επισκεφτώ στη Φλωρεντία.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει επισκεφθεί κάποιος τα χωριά στο Cinque Terre. Διάβασα πως είναι δυνατόν να φθάσεις εκεί από τον σιδηροδρομικό σταθμό της Φλωρεντίας, αλλά με το σαιτ της trenitalia δεν βγάζω και πού άκρη!!!!
Αρκεί μία μέρα για να γυρίσεις αυτά τα 5 χωριά?
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μμμμ αν εχεις ως βαση σου την ευρυτερη περιοχη αρκει αλλιως δεν ειμαι σιγουρη, θελετε 6 ωρες στο πηγαινε ελα!

Εξαρταται απο το τι θελεις να δεις αλλα μια μερα μονο στη Φλωρεντια;

Αν σκεφτεις να αλλαξεις τα 5τερρε με κατι βαλε επισκεψη σε καποιο οινοποιειο και βολτα στα χωρια του Chianti ή Pisa και Lucca:)
 

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Για Φλωρεντία δεν θέλω να επισκεφθώ πινακοθήκες, μόνο κάποιες εκκλησίες. Τώρα αν αλλάξω γνώμη, γιαυτό κρατάω και μία μέρα "κενή". Με ενδιαφέρει περισσότερο η πόλη από άποψη αρχιτεκτονικής, παρά μουσειακές συλλογές. Για αυτό το λόγο κυρίως, έλεγα να επισκεφθώ τα Cinque Terre. Από τον κεντρικό σταθμό της Φλωρεντίας ως το la spazia, είναι 2 ώρες (σύμφωνα με την trenitalia). Η μετακίνηση ανάμεσα στα χωριά, προφανώς γίνεται με τοπικά τρένα, οπότε και δεν μπορώ να βρω πόση ώρα είναι... Καμία ιδέα???
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Η μετακίνηση ανάμεσα στα χωριά, προφανώς γίνεται με τοπικά τρένα, οπότε και δεν μπορώ να βρω πόση ώρα είναι... Καμία ιδέα???
κανα 5λεπτο απο χωριο σε χωριο.;)
 

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ωραία.. σκέφτομαι τα χωριά Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Monterosso. για να είμαι ειλικρινής, σχεδιάζω εδώ και καιρό το ταξίδι, θα επισκεφθώ και άλλες πόλεις της Ιταλίας, αλλά πρόσφατα εμαθα γιαυτά τα χωριά και αν κρίνω από τις φωτογραφίες που έχω δει, πρέπει το τοπίο να είναι μαγικό!!!Ανάμεσα σε αυτά τα χωριά, ποιά θεωρείς καλύτερα να επισκεφθεί κανείς? Δεδομένου ότι μία μέρα είναι περιορισμένος χρόνος και όσο ναναι θα θελεις και να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τη βόλτα σου!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ας κανω μια διαφημιση στην ιστορια μου (τσεκαρε τα κεφαλαια που σε ενδιαφερουν) http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5%F5%F1%FE%F0%E7/31940-un-sogno-italiano.html

αν θες σωνει και καλα να πας εγω λεω Riomaggiore , το βλεπεις περπατας ως την Μanarola μεσω της via de l amore , την βλεπεις και παιρνεις τρενακι για Vernazza... επισης δες και την ομορφη και χρησιμη ιστορια της anny http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E9%F2-%F0%DD%ED%F4%E5-%E3%E1%DF%E5%F2.html
 

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
και κάτι άλλο....θα ταξιδέψω με alitalia για ρώμη. δεν έχω ξαναταξιδέψει με αυτή την εταιρία, αλλά έχω ακούσει διάφορα, κυρίως για βαλίτσες που χάνονται κτλ.. ισχύει? ρωτάω γιατί ήμουν και γω παθούσα σε ένα ταξίδι και δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία! ειδικά αν έχει κρύο και δεν έχεις τπτ στην χειραποσκευή! και από τότε προσέχω :))))
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
και κάτι άλλο....θα ταξιδέψω με alitalia για ρώμη. δεν έχω ξαναταξιδέψει με αυτή την εταιρία, αλλά έχω ακούσει διάφορα, κυρίως για βαλίτσες που χάνονται κτλ.. ισχύει? ρωτάω γιατί ήμουν και γω παθούσα σε ένα ταξίδι και δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία! ειδικά αν έχει κρύο και δεν έχεις τπτ στην χειραποσκευή! και από τότε προσέχω :))))
κατσε κατσε ερχεται ο Samion, να σε καθυσηχασει:D βασικα αυτο που θα προσεξεις ειναι να εισαι νηστικη πριν την πτηση για να μπορεσεις να δοκιμασεις ολα τα καλουδια που θα σας προσφερει η εταιρεια...:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom