Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα πάω Ρώμη για 4 νύχτες και θα ήθελα να βοηθήσετε αν αξίζει αυθημερών μια εκδρομή Φλωρεντία.
Όχι δεν αξίζει. Καλύτερα αφαίρεσε μία νύχτα απ' τη Ρώμη και μείνε στη Φλωρεντία αν δεν μπορείς να αυξήσεις τις νύχτες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι δεν αξίζει. Καλύτερα αφαίρεσε μία νύχτα απ' τη Ρώμη
όχι. τα καταλύματα είναι πολύ πιο ακριβά, οι επιλογές λιγότερες και γενικά καλύτερα μια νύχτα στη Ρώμη από 40 στη Φλωρεντία..
χρησιμοποίησε το εξαιρετικά χρήσιμο ψαχτηρι τιμων της Ferrovie dello Stato μήπως σου βγαλει καμιά μίνι τιμή και πας με κανα 20αρικο (μεγάαλη τύχη) ή κ 40 (όχι τόσο απίθανο).
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=7a093b0dce085310VgnVCM1000008916f90aRCRD
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mε επιστοφή μου κόστισε 31.5 Euro
Saver Fare, ItaliaRail - Italy Train Ticket and Rail Pass Experts
δεν το ξέρω το σαιτ αυτό. το δοκίμασα όμως σε μερικές ημερομηνίες από αυτή την Κυριακή και δεν βγάζει τις mini τιμές που έχει το trenitalia. δηλ τα 19 άρια τα βγαζει 40+. προτιμώ trenitalia..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
όχι. τα καταλύματα είναι πολύ πιο ακριβά, οι επιλογές λιγότερες και γενικά καλύτερα μια νύχτα στη Ρώμη από 40 στη Φλωρεντία..
Δε νομίζω ότι είναι τόσο ακριβότερα τα καταλύματα στη Φλωρεντία. Από 120 EUR το δίκλινο με πρωινό μπορεί να μείνει στο πολύ ωραίο κεντρικό Albani δίπλα ακριβώς απ' το σιδηροδρομικό σταθμό.

Όσο για τη Ρώμη, δε χάνει τίποτα αν δε δει όλα τα αξιοθέατα, άλλωστε ούτε οι 4 μέρες είναι αρκετές για να τα γυρίσει όλα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε νομίζω ότι είναι τόσο ακριβότερα τα καταλύματα στη Φλωρεντία. Από 120 EUR το δίκλινο με πρωινό μπορεί να μείνει στο πολύ ωραίο κεντρικό Albani δίπλα ακριβώς απ' το σιδηροδρομικό σταθμό.
Όσο για τη Ρώμη, δε χάνει τίποτα αν δε δει όλα τα αξιοθέατα, άλλωστε ούτε οι 4 μέρες είναι αρκετές για να τα γυρίσει όλα.
σε γενικές γραμμές μιλάμε..άλλα μεγέθη. και στη Φλωρεντία μπορεί να βρεις καλές τιμές αλλά γενικά είναι αρκετά ακριβότερη και με λιγότερες επιλογές. και μετακίνηση και με βαλίτσες και αλλαγή χοτελ..δεν ξέρω τα γούστα του καθενός, εγώ δεν θα το κανα για 4 μέρες. μία ημερήσια αν υπάρχει τόση θέληση, ναι, διανυκτερευση όχι.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παιδια ηδη υπαρχει κρατηση στη ρωμη για 4 νυχτες γιαυτο δεν μπορω να διανυκτερευσω στη φλωρεντια. Απο το λιγο που εψαξα θελει γυρω στα 100 ευρω με τρενο για 2 ατομα με επιστροφη. Μαλλον θα το κανω...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
δεν το ξέρω το σαιτ αυτό. το δοκίμασα όμως σε μερικές ημερομηνίες από αυτή την Κυριακή και δεν βγάζει τις mini τιμές που έχει το trenitalia. δηλ τα 19 άρια τα βγαζει 40+. προτιμώ trenitalia..
Πέρυσι αναγκάστηκα να κλείσω από το συγκεκριμένο site, λόγω του προβλήματος που είχε η trenitalia με τις μη ιταλικές πιστωτικές κάρτες.

Μια χαρά έβγαζε προσφορές MiniFare, τις οποίες και χρησιμοποίησα.
Η διαφορά είναι ότι είναι πράκτορας (αμερικανός) και χρεώνει για κάθε συναλλαγή ένα extra fee.

Είναι αξιόπιστο, αλλά εφόσον το site της trenitalia λειτουργεί κανονικά, δεν έχεις κανένα απολύτως λόγο να κάνεις κράτηση μέσω αυτού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
anny said:
Πέρυσι αναγκάστηκα να κλείσω από το συγκεκριμένο site, λόγω του προβλήματος που είχε η trenitalia με τις μη ιταλικές πιστωτικές κάρτες.

Μια χαρά έβγαζε προσφορές MiniFare, τις οποίες και χρησιμοποίησα.
Η διαφορά είναι ότι είναι πράκτορας (αμερικανός) και χρεώνει για κάθε συναλλαγή ένα extra fee.

Είναι αξιόπιστο, αλλά εφόσον το site της trenitalia λειτουργεί κανονικά, δεν έχεις κανένα απολύτως λόγο να κάνεις κράτηση μέσω αυτού.
Δεν αμφισβητω για περσυ. Ειπα δοκιμαστε αυτη την Κυριακη κ θα δειτε οτι δεν εχει τιμες μινι. Πρωτα λοιπον οπως ειπες ελεγχουμε trenitalia,τουλαχιστον τιμες, κ μετα οτιδηποτε αλλο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν αμφισβητω για περσυ. Ειπα δοκιμαστε αυτη την Κυριακη κ θα δειτε οτι δεν εχει τιμες μινι. Πρωτα λοιπον οπως ειπες ελεγχουμε trenitalia,τουλαχιστον τιμες, κ μετα οτιδηποτε αλλο.
Δεν ξέρω τί ακριβώς σου έβγαζε για την Κυριακή που τσέκαρες (και δεν σε αμφισβητώ), αλλά σε δυό τρεις δοκιμές που έκανα σε διαφορετικά δρομολόγια και διαφορετικές ημ/νίες (κοντινές και μακρινές), βγάζει τα ίδια διαθέσιμα MiniFares που δίνει και η Trenitalia.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να καταθέσω κι εγώ την αποψή μου σε περίπτωση που δεν έχεις αποφασίσει ακόμη.Σε περίπτωση που έχεις πάει πολλές φορές Ρώμη οπότε και θέλεις μια αλλαγή είναι κατανοητή ιδέα αν και ιδιαιτέρως κουραστική έχε υπόψη σου.Κουραστική γιατί στις 4 ώρες του ταξιδιού πρέπει να προσθέσεις τουλάχιστον άλλη μία για προσελευση στους σταθμούς,έυρεση πλατφόρμας κλπ και φυσικά το χρόνο που χρειάζεσαι να προσανατολιστείς σε μια πόλη και να βρεις τελικά αυτά που ψάχνεις.Αν πας Ρώμη για πρώτη φορά πραγματικά δε κατανοώ το λόγο μονοήμερης και μάλιστα τόσο μακρινής γιατί οι 4 μέρες Ρώμη σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσες ώστε να βαρεθείς το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα,μάλλον θα τρέχεις!Ειλικρινά δε νομίζω ότι αξίζουν τα χρήματα αλλά περισσότερο η ταλαιπωρία και το χάσιμο των ωρών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom