Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπέρα παιδιά....
Πρόκειται να ταξιδεψω με τον κολλητό μου ρωμη στις 23 του μήνα για τρία βράδια...
Είναι η τρίτη φορά που πάω....με ραιανερ...
2 ερωτήσεις ...
1)Φτάνουμε 3 55 και η terravision έχει δρομολόγιο στις 4 30...
Το προλαβαίνουμε ή να κλείσω για 5 45?? Πάει πολύ αργά και θα χάσουμε χρόνο...
Και δεν είναι να χάνουμε ούτε λεπτό οπως σας εξηγω παρακάτω...

2)ο κολλητός μου θέλει οπωσδήποτε να πάμε φλωρεντια (στη ρωμη πάει πρώτη φορά)...
Του εξήγησα πως η ρωμη σε μιάμιση μέρα δε γυρίζεται αλλά επιμένει...
Δε θέλω να του χαλασω χατήρι άλλωστε σε ένα ταξιδι ο ένας συμβιβάζεται με τα θέλω του άλλου αλλιώς καλύτερα να μη πας πουθενά...
Όπως και να έχει εψαξα τα τρένα έχει με 40 ευρώ πάνε έλα το γρήγορο κιόλας...
Ένα 4ωρακι μόνο δηλαδή ίσα ίσα να δούμε το ντουομο και μία τσαρκα στα γύρω γύρω...
Σαν ιδέα ξέρω πως δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά εσεις τι προτείνετε???
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα παιδιά....
Πρόκειται να ταξιδεψω με τον κολλητό μου ρωμη στις 23 του μήνα για τρία βράδια...
Είναι η τρίτη φορά που πάω....με ραιανερ...
2 ερωτήσεις ...
1)Φτάνουμε 3 55 και η terravision έχει δρομολόγιο στις 4 30...
Το προλαβαίνουμε ή να κλείσω για 5 45?? Πάει πολύ αργά και θα χάσουμε χρόνο...
Και δεν είναι να χάνουμε ούτε λεπτό οπως σας εξηγω παρακάτω...

2)ο κολλητός μου θέλει οπωσδήποτε να πάμε φλωρεντια (στη ρωμη πάει πρώτη φορά)...
Του εξήγησα πως η ρωμη σε μιάμιση μέρα δε γυρίζεται αλλά επιμένει...
Δε θέλω να του χαλασω χατήρι άλλωστε σε ένα ταξιδι ο ένας συμβιβάζεται με τα θέλω του άλλου αλλιώς καλύτερα να μη πας πουθενά...
Όπως και να έχει εψαξα τα τρένα έχει με 40 ευρώ πάνε έλα το γρήγορο κιόλας...
Ένα 4ωρακι μόνο δηλαδή ίσα ίσα να δούμε το ντουομο και μία τσαρκα στα γύρω γύρω...
Σαν ιδέα ξέρω πως δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά εσεις τι προτείνετε???
Θα σου πω τα ιδια!! Δεν αξιζει να πας Φλωρεντια για τοσο λιγο. Τσαμπα κοπος.

Επισης το εισιτηριο της terravision μην το αλλαξεις. Αν το χασεις που αποκλειεται(μιας και απο οτι καταλαβαινω εχετε χειραποσκευες-οποτε θα ξεμπερδευσετε γρηγορα) θα παρετε το επομενο χωρις καποιο επιπλεον κοστος. Το γραφουν και στις ερωτοαπαντησεις τους.

Αλλα οπως το κοβω μεχρι και καφε θα προλαβετε να πιειτε!! Που λεει ο λογος:bleh:
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Θα σου πω τα ιδια!! Δεν αξιζει να πας Φλωρεντια για τοσο λιγο. Τσαμπα κοπος.

Επισης το εισιτηριο της terravision μην το αλλαξεις. Αν το χασεις που αποκλειεται(μιας και απο οτι καταλαβαινω εχετε χειραποσκευες-οποτε θα ξεμπερδευσετε γρηγορα) θα παρετε το επομενο χωρις καποιο επιπλεον κοστος. Το γραφουν και στις ερωτοαπαντησεις τους.
Το ξέρω φίλε μου γιατί έχω πάει και Φλωρεντια και δεν γυρίζεται...
Ή μάλλον γυρίζεται το κέντρο σε 4 ώρες αλλά τα βασικά και με τη ψυχή στο στόμα...
Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό καθώς θεωρεί πως ίσως δε δοθεί ξανά η ευκαιρία να πάει ιταλια οπότε κάπου τον καταλαβαίνω... πραγματικά ειμαι σε δίλημμα χαχα...
Όσο για τεραβιζιον συμβουλεύεις των 4 30 και το πολύ πολύ αν το χάσουμε παίρνουμε το επόμενο???
 
Last edited by a moderator:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το ξέρω φίλε μου γιατί έχω πάει και Φλωρεντια και δεν γυρίζεται...
Ή μάλλον γυρίζεται το κέντρο σε 4 ώρες αλλά τα βασικά και με τη ψυχή στο στόμα...
Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό καθώς θεωρεί πως ίσως δε δοθεί ξανά η ευκαιρία να πάει ιταλια οπότε κάπου τον καταλαβαίνω... πραγματικά ειμαι σε δίλημμα χαχα...
Όσο για τεραβιζιον συμβουλεύεις των 4 30 και το πολύ πολύ αν το χάσουμε παίρνουμε το επόμενο???
Terravision ναι μην το αλλαξετε. Εφοσον μπορεις να παρεις και το επομενο χωρις εξτρα κοστος, δεν εχεις θεμα. Αλλα θα προλαβετε πιστευω.
 
Last edited:

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Terravision ναι μην το αλλαξετε. Εφοσον μπορεις να παρεις και το επομενο χωρις εξτρα κοστος, δεν εχεις θεμα. Αλλα θα προλαβετε πιστευω.
Να σαι καλά φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)))
 
Last edited by a moderator:

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γεια σας παιδια (πρωτη φορα που γραφω κιολας αν και διαβαζω καιρο,αρχη με Ιταλια,μια χαρα).
Καλησπέρα παιδιά....
Πρόκειται να ταξιδεψω με τον κολλητό μου ρωμη στις 23 του μήνα για τρία βράδια...
Είναι η τρίτη φορά που πάω....με ραιανερ...

2)ο κολλητός μου θέλει οπωσδήποτε να πάμε φλωρεντια (στη ρωμη πάει πρώτη φορά)...
Του εξήγησα πως η ρωμη σε μιάμιση μέρα δε γυρίζεται αλλά επιμένει...
Δε θέλω να του χαλασω χατήρι άλλωστε σε ένα ταξιδι ο ένας συμβιβάζεται με τα θέλω του άλλου αλλιώς καλύτερα να μη πας πουθενά...
Όπως και να έχει εψαξα τα τρένα έχει με 40 ευρώ πάνε έλα το γρήγορο κιόλας...
Ένα 4ωρακι μόνο δηλαδή ίσα ίσα να δούμε το ντουομο και μία τσαρκα στα γύρω γύρω...
Σαν ιδέα ξέρω πως δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά εσεις τι προτείνετε???
Λοιπον,να πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη γιατι ειχαμε κανει κατι καπως παρομοιο,με το ιδιο σκεπτικο,καποια μελη της παρεας πιστευανν πως ισως δεν ξαναεχουν την ευκαιρια.
Εμεις ειχαμε μεινει στη Ρωμη μιαμιση μερα-ξερω ξερω,αλλά οι μισοι ειχαμε ξαναπαει και δε μας πειραζε κι οι υπολοιποι θελανε να δουν οσο γινεται περισσοτερα- πηγαμε μετα Μπολονια και πηγαμε απο κει μια ημερησια στη Φλωρεντια πριν φυγουμε τη μεθεπομενη μερα. Δηλαδη ουσιαστικα ''ειδαμε'' τρεις πολεις μεσα σε τεσσερις μερες. Τωρα, αντιλαμβανομαι οτι αυτο το ειδαμε ειναι πολυ σχετικο,αλλα θα ελεγα οτι πηραμε μια καλη γευση απο το καθε μερος. Ημασταν βεβαια σχεδον συνεχως στο τρεξιμο. Μας αρεσε ομως.Μαζοχισμος:lol: Οποτε εξαρταται λιγο απο το πώς ειστε διατεθειμενοι να περασετε το ταξιδι σας. Αν ο φιλος σου συνειδητοποιει οτι δε θα τις δει τοσο ενδελεχως τις πολεις,αλλά θελει να δει λιγο κι απο τις δυο,ισως και να αξιζει. Κι εφοσον εσυ εχεις ξαναπαει,υποθετω οτι δε σε χαλαει τοσο. Εμεις βεβαια η αληθεια ειναι οτι ειχαμε περιπου ενα 7ωρο στη Φλωρεντια,που ειναι σχεδον ο διπλασιος χρονος απο αυτον που υπολογιζετε.
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Γεια σας παιδια (πρωτη φορα που γραφω κιολας αν και διαβαζω καιρο,αρχη με Ιταλια,μια χαρα).

Λοιπον,να πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη γιατι ειχαμε κανει κατι καπως παρομοιο,με το ιδιο σκεπτικο,καποια μελη της παρεας πιστευανν πως ισως δεν ξαναεχουν την ευκαιρια.
Εμεις ειχαμε μεινει στη Ρωμη μιαμιση μερα-ξερω ξερω,αλλά οι μισοι ειχαμε ξαναπαει και δε μας πειραζε κι οι υπολοιποι θελανε να δουν οσο γινεται περισσοτερα- πηγαμε μετα Μπολονια και πηγαμε απο κει μια ημερησια στη Φλωρεντια πριν φυγουμε τη μεθεπομενη μερα. Δηλαδη ουσιαστικα ''ειδαμε'' τρεις πολεις μεσα σε τεσσερις μερες. Τωρα, αντιλαμβανομαι οτι αυτο το ειδαμε ειναι πολυ σχετικο,αλλα θα ελεγα οτι πηραμε μια καλη γευση απο το καθε μερος. Ημασταν βεβαια σχεδον συνεχως στο τρεξιμο. Μας αρεσε ομως.Μαζοχισμος:lol: Οποτε εξαρταται λιγο απο το πώς ειστε διατεθειμενοι να περασετε το ταξιδι σας. Αν ο φιλος σου συνειδητοποιει οτι δε θα τις δει τοσο ενδελεχως τις πολεις,αλλά θελει να δει λιγο κι απο τις δυο,ισως και να αξιζει. Κι εφοσον εσυ εχεις ξαναπαει,υποθετω οτι δε σε χαλαει τοσο. Εμεις βεβαια η αληθεια ειναι οτι ειχαμε περιπου ενα 7ωρο στη Φλωρεντια,που ειναι σχεδον ο διπλασιος χρονος απο αυτον που υπολογιζετε.
Πρώτη φορά γράφω και εγώ
Α εσείς το κάνατε μαραθώνιο χαχα...
Κοίτα με λίγο τρέξιμο τα βλέπεις και τα 2 αλλά δε ξέρω αν σου μένει η αίσθηση της ευχαρίστησης ή απλά της αγωνίας να τα προλάβεις όλα...
Κλείνω προς να το κάνω για χατήρι του και όπως λες μπορεί να βγει και ωραίο...
Γενικά οπότε κάνουμε εκδρομές οι δυο μας είμαστε στο τρέξιμο να δούμε ότι μπορούμε και πάντα γυρναμε ευχαριστημένοι
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
[
Πρώτη φορά γράφω και εγώ
Α εσείς το κάνατε μαραθώνιο χαχα...
Κοίτα με λίγο τρέξιμο τα βλέπεις και τα 2 αλλά δε ξέρω αν σου μένει η αίσθηση της ευχαρίστησης ή απλά της αγωνίας να τα προλάβεις όλα...
Χαχα ναι καπως ετσι. Κοιτα απο την προσωπικη μου εμπειρια στο μαραθωνιο, πιο πολυ μας εμεινε η ευχαριστηση. Εννοειται ομως οτι κουραζει κιολας κι εσεις θα εχετε πραγματικα λιγη ωρα. Με 4 ωρες,οπως και με 7 εδω που τα λεμε,προφανως μια ιδεα θα παρεις μονο απο το μερος και προφανως το ιδανικο θα ηταν λιγος ή και πολυς περισσοτερος χρονος. Αλλά αφου παιζει και το οικονομικο θεμα -μεγαλη πληγη,ολο και δυσκολευει το να βρεις παρεα για ταξιδια λογω ελλειψης χρηματων- ε, ζυγιστε τι θα δειτε και τι θα χασετε κι αποφασιστε. Εμας ειχε υπερισχυσει το σκεπτικο οτι απο το να μην πας καθολου,καλυτερα στα πεταχτα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Κοίτα με λίγο τρέξιμο τα βλέπεις και τα 2 αλλά δε ξέρω αν σου μένει η αίσθηση της ευχαρίστησης ή απλά της αγωνίας να τα προλάβεις όλα...
Αν καταλήξετε σε αυτό το πρόγραμμα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας γράψετε δυο λόγια για να μάθουμε κι εμείς στο τέλος τι σας έμεινε...
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Αν καταλήξετε σε αυτό το πρόγραμμα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας γράψετε δυο λόγια για να μάθουμε κι εμείς στο τέλος τι σας έμεινε...
Αν τυχόν βάλουμε και τη Φλωρεντία μεσα (που θα προσπαθήσω να μη γινει) θα σας πω πως ηταν
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα λεμε να παμε Ιταλια για 6 μερες τον Μαρτιο και θα το μοιρασουμε αναμεσα σε Ρωμη κ Φλωρεντια, αλλα δεν ξερουμε πως να χωρισουμε τις μερες γιατι παμε πρωτη φορα...λεγαμε να παμε 4 μερες Ρωμη και να δουμε και αλλες 2 εστω κ λιγο την Φλωρεντια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Αν μετρήσουμε 5 διανυκτερεύσεις , βάλε 3 στη Ρώμη και 2 στη Φλωρεντια. Υπολόγισε αρκετό χαμένο χρόνο στις μετακινήσεις, εκτός αν ταξιδέψετε βράδυ (εγώ αυτό θα εκανα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom