Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Αν σας αρέσει να τρέχετε όλη μέρα σε αξιοθέατα, πιθανόν να προλάβετε. Αλλά τη Φλωρεντία πότε θα τη δείτε; Δεν θέλετε να σουλατσάρετε στα σοκάκια κ.λπ.; Εγώ θα πρότεινα το πρωί αξιοθέατα και μεσημεράκι-απόγευμα σουλάτσα και βόλτες. Πόντε Βέκιο και Παλάτσο Βέκιο θα σας φάνε σίγουρα ένα 2ωρο το ελάχιστο, Duomo ένα πέρασμα και για τους κήπους Μπόμπολι αναλόγως προγράμματος!
Ωραια σε ευχαριστω πολυ!
Μαλλον δεν θα παμε στους κηπους...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.225
Likes
25.948
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Λοιπον στη Φλωρεντια επειδη ειναι μονο 2 οι μερες και ουσιαστικα η 2η ειναι μιση...τι προτεινετε να δουμε?
Θα παμε σιγουρα στο Duomo και στο Ποντε Βεκιο. Θελουμε να μπουμε και στο μουσειο του Παλατσο Βεκιο αλλα και στους κηπους Μπομπολι θα προλαβουμε λετε η οχι?
Μην χάσετε τη θέα της πόλης από την piazzale Michelangelo
 
Μηνύματα
55
Likes
9
καλησπέρα,είμαι καινούρια σε όλο αυτό το ταξίδι,θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με ποια εποχή είναι καλύτερη για να επισκεφτώ την φλωρεντια και πως θα πάω ως εκεί? απευθείας?είναι ακριβά ,μήπως με συμφέρει να πάω Ρωμη και από εκεί με τρένο? η από Πίζα?που θα δω για το κόστος τον τρένων?ε
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλως ορισες!!!! Θεωρω οτι αν εχεις χρονο για να επισκεφθεις και την Ρωμη και την Φλωρεντια τοτε να κανεις και την διαδρομη με τρενο. Αν ομως δεν εχεις σκοπο να επισκεφθεις την Ρωμη δεν υπαρχει λογος για να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια. Αεροπορικες βγαζουν προσφορες και για Πιζα και θα πρεπει να τσεκαρεις τις τιμες καθημερινα. Μπορεις να ριξεις μια ματια για τις τιμες των τρενων στις επισημες σελιδες των εταιριων. Trenitalia και italotreno
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.918
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλησπέρα,είμαι καινούρια σε όλο αυτό το ταξίδι,θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με ποια εποχή είναι καλύτερη για να επισκεφτώ την φλωρεντια και πως θα πάω ως εκεί? απευθείας?είναι ακριβά ,μήπως με συμφέρει να πάω Ρωμη και από εκεί με τρένο? η από Πίζα?που θα δω για το κόστος τον τρένων?ε
Αναλόγως από πού ξεκινάς, η ryan πετάει και στην Bologna η οποία βολεύει για την Φλωρεντία. καλύτερη εποχή νομίζω ότι είναι η άνοιξη ή το φθινόπωρο. το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και πολύ υγρασία.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Πέρυσι εγώ πήγα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου στην Φλωρεντία, σε συνδυασμό με βόλτα στην Τοσκάνη, κι έμεινα εκεί 4 μέρες. Σίγουρα ήταν η ιδανικότερη περίοδος!
Άνοιξη λοιπόν, και πάλι άνοιξη!
Όσο για το πώς να πας, σίγουρα η Μπολόνια είναι πιο κοντά από την Ρώμη, και πιο φθηνά από το να πετάξεις στην ίδια την Φλωρεντία! Αυτό είχα κάνει κι εγώ.... και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Άσε, που η διαδρομή -ιδίως αν έχεις αυτοκίνητο, είναι υπέροχη! Και εννοώ μέσω επαρχιακής οδού...
Βέβαια, μέχρι πρόπερσι, η ρυαν είχε και πτήσεις για Πίζα, αλλά αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχουν σταματήσει...
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Καλως ορισες!!!! Θεωρω οτι αν εχεις χρονο για να επισκεφθεις και την Ρωμη και την Φλωρεντια τοτε να κανεις και την διαδρομη με τρενο. Αν ομως δεν εχεις σκοπο να επισκεφθεις την Ρωμη δεν υπαρχει λογος για να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια. Αεροπορικες βγαζουν προσφορες και για Πιζα και θα πρεπει να τσεκαρεις τις τιμες καθημερινα. Μπορεις να ριξεις μια ματια για τις τιμες των τρενων στις επισημες σελιδες των εταιριων. Trenitalia και italotreno
Πέρυσι εγώ πήγα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου στην Φλωρεντία, σε συνδυασμό με βόλτα στην Τοσκάνη, κι έμεινα εκεί 4 μέρες. Σίγουρα ήταν η ιδανικότερη περίοδος!
Άνοιξη λοιπόν, και πάλι άνοιξη!
Όσο για το πώς να πας, σίγουρα η Μπολόνια είναι πιο κοντά από την Ρώμη, και πιο φθηνά από το να πετάξεις στην ίδια την Φλωρεντία! Αυτό είχα κάνει κι εγώ.... και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Άσε, που η διαδρομή -ιδίως αν έχεις αυτοκίνητο, είναι υπέροχη! Και εννοώ μέσω επαρχιακής οδού...
Βέβαια, μέχρι πρόπερσι, η ρυαν είχε και πτήσεις για Πίζα, αλλά αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχουν σταματήσει...
ευχαριστώ για της πληροφορίες... πεσ μου πόση ώρα έκανες για φλωρεντια? , και ναι... κοιτάζω αεροπορικά για Μπολόνια και Πιζα αλλά είναι ποιο ακριβά σε σχέση με αυτά για Ρώμη. σκεφτομαι να πάω αρχές Νοεμβρίου είναι και ποιο οικονομική περίοδος και δεν έχει μπει καλά καλά ο χειμώνας... τι λέτε
Πέρυσι εγώ πήγα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου στην Φλωρεντία, σε συνδυασμό με βόλτα στην Τοσκάνη, κι έμεινα εκεί 4 μέρες. Σίγουρα ήταν η ιδανικότερη περίοδος!
Άνοιξη λοιπόν, και πάλι άνοιξη!
Όσο για το πώς να πας, σίγουρα η Μπολόνια είναι πιο κοντά από την Ρώμη, και πιο φθηνά από το να πετάξεις στην ίδια την Φλωρεντία! Αυτό είχα κάνει κι εγώ.... και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Άσε, που η διαδρομή -ιδίως αν έχεις αυτοκίνητο, είναι υπέροχη! Και εννοώ μέσω επαρχιακής οδού...
Βέβαια, μέχρι πρόπερσι, η ρυαν είχε και πτήσεις για Πίζα, αλλά αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχουν σταματήσει...
Αναλόγως από πού ξεκινάς, η ryan πετάει και στην Bologna η οποία βολεύει για την Φλωρεντία. καλύτερη εποχή νομίζω ότι είναι η άνοιξη ή το φθινόπωρο. το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και πολύ υγρασία.
Καλως ορισες!!!! Θεωρω οτι αν εχεις χρονο για να επισκεφθεις και την Ρωμη και την Φλωρεντια τοτε να κανεις και την διαδρομη με τρενο. Αν ομως δεν εχεις σκοπο να επισκεφθεις την Ρωμη δεν υπαρχει λογος για να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια. Αεροπορικες βγαζουν προσφορες και για Πιζα και θα πρεπει να τσεκαρεις τις τιμες καθημερινα. Μπορεις να ριξεις μια ματια για τις τιμες των τρενων στις επισημες σελιδες των εταιριων. Trenitalia και italotreno
?
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Έχει και εξπρές τρένο που κάνει το δρομολόγιο Φλωρεντία - Ρώμη σε περίπου μιάμιση ώρα. Το κόστος είναι γύρω στα 50 ευρώ για διαδρομή χωρίς επιστροφή. Πίζα και καθόλου να μην επισκεφτείς δεν χάνεις και κάτι. Εγώ κατέληξα να κοιμηθώ 3 ώρες στα παρτέρια για να σκοτώσω την ώρα. Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα το τελευταίο σχόλιο καθώς εκφράζει προσωπική άποψη. Γενικά πέτα όπου είναι πιο φθηνά για αρχή και ξεκίνα το ταξίδι από εκεί. Η καλύτερη εποχή είναι η εποχή που δεν έχει πολλούς τουρίστες. Για παράδειγμα αν πας καλοκαίρι ετοιμάσου να συναντάς μεγάλες ουρές σε οτιδήποτε θες να δεις.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
ευχαριστώ για της πληροφορίες... πεσ μου πόση ώρα έκανες για φλωρεντια? , και ναι... κοιτάζω αεροπορικά για Μπολόνια και Πιζα αλλά είναι ποιο ακριβά σε σχέση με αυτά για Ρώμη. σκεφτομαι να πάω αρχές Νοεμβρίου είναι και ποιο οικονομική περίοδος και δεν έχει μπει καλά καλά ο χειμώνας... τι λέτ



?
Δες αν η διαφορά στα αεροπορικά ισοφαρίζει την μεταφορά σου από την μια πόλη στην άλλη, και ανάλογα αποφασίζεις... Έχεις καιρό...

Το ταξίδι με το αυτοκίνητο ήταν γύρω στην μια ώρα και κάτι...

Όσο για τον καιρό, σκέψου μόνο πόσο πιο βόρεια σε σχέση με την χώρα μας είναι η Φλωρεντία... Έχε το υπόψιν...
Αν και τον Νοέμβριο του 2014 εγώ είχα πάει Μιλάνο κι Ελβετία που είναι ακόμα πιο βόρεια, κι όμως ο καιρός ήταν θαυμάσιος! Θέλει και λίγο τύχη εδώ που τα λέμε...
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα,συμφωνώ για το θέμα του καιρού.
Πέρυσι πήγα Φλωρεντία Μάρτιο και έκανε πάρα πολύ κρύο και έριχνε Χαλάζι.
Εγώ βέβαια πήγα Ρώμη και από κει με το γρήγορο τρένο πήγα Φλωρεντία και έκατσα 5 υπέροχες μέρες.
Να έχεις μαζί σου πολύ αναπαυτικά παπούτσια γιατί έχει πολύ ποδαρόδρομο΄, ιδίως αν πας και στους κήπους Μπόμπολι.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Φυσικά και θα πας Πίζα, αξίζει να την επισκεφτείς και θα το συνδυάσεις με Λούκα.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
καλησπέρα,είμαι καινούρια σε όλο αυτό το ταξίδι,θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με ποια εποχή είναι καλύτερη για να επισκεφτώ την φλωρεντια και πως θα πάω ως εκεί? απευθείας?είναι ακριβά ,μήπως με συμφέρει να πάω Ρωμη και από εκεί με τρένο? η από Πίζα?που θα δω για το κόστος τον τρένων?ε
Και εγώ αυτό το διάστημα οργανώνω ταξίδι στη Φλωρεντια. Δε γνώμες ριζών αν είσαι από Θεσσαλονικη , πάντως η Ryanair από Θεσσαλονικη Μπολόνια θα έχει πτήσεις όμως η πτήση φτάνει αργά το βράδυ και απ ότι έψαξα δύσκολα νοικιάζεις αμάξι, όπως και λεωφορείο. Έτσι εμείς επιλέξαμε το αεροδρόμιο του Μπεργκαμου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.973
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom