Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.635
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εισιτηρια να αγορασω απο πριν η εκεινη την ωρα? Επισης θελω να επισκεφτω το καμπαναριο? στον καθεδρικο.. πρεπει να κλεισω απο πριν εισιτηριο?
Το Duomo έχει 15€/άτομο είσοδο και σου εξασφαλίζει πρόσβαση στο καθεδρικό, στο τρούλο του καθεδρικού ( που είναι και το ψηλότερο σημείο στη πόλη ) και στο βαπτιστήριο του Αγ.Ιωάννη. Η διάρκεια του είναι για 48 ώρες.
Το βγάζεις εκεί, δεν χρειάζεται απο πρίν
 
Μηνύματα
630
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αν το βγάλεις από εκεί θα περιμένεις πάρα πολύ στην ουρά για να μπεις μέσα. Όταν είχα πάει εγώ Μάιο η ουρά μπορεί να ήταν και 2-3 ώρες αναμονή..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αν το βγάλεις από εκεί θα περιμένεις πάρα πολύ στην ουρά για να μπεις μέσα. Όταν είχα πάει εγώ Μάιο η ουρά μπορεί να ήταν και 2-3 ώρες αναμονή..
καπου διαβασα πως υπαρχει κατι σαν εισιτηριο μονο για τον τρουλο.. δεν ισχυει?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.635
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το εισιτήριο που αναφέρω αφορά τον τρούλο και τα μουσεία του καθεδρικού. Για τον ναό υπάρχουν ελεύθερες ώρες για τους πιστούς, αλλά δεν ξέρω ποιές είναι.
Το εισιτήριο έχει διάρκεια 48 ώρες. Εγώ δεν περίμενα πολύ για να το βγάλω, αλλά ήταν Οκτώβριος.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Το εισιτήριο που αναφέρω αφορά τον τρούλο και τα μουσεία του καθεδρικού. Για τον ναό υπάρχουν ελεύθερες ώρες για τους πιστούς, αλλά δεν ξέρω ποιές είναι.
Το εισιτήριο έχει διάρκεια 48 ώρες. Εγώ δεν περίμενα πολύ για να το βγάλω, αλλά ήταν Οκτώβριος.
Γνωριζεις αν υπαρχει εισιτηριο μονο για τον τρουλο? δευτερα νομιζω ειναι κλειστα και θα παω δευτερα-τριτη..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.635
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όχι δεν το γνωρίζω αυτό. Υπάρχει όμως εισιτήριο μόνο για το καμπαναριό! Εγώ ανέβηκα στο καμπαναριό το οποίο είναι 2-3 μέτρα πιο χαμηλό απο τον τρούλο. Και απο εκεί έχεις καταπληκτική θέα!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Όχι δεν το γνωρίζω αυτό. Υπάρχει όμως εισιτήριο μόνο για το καμπαναριό! Εγώ ανέβηκα στο καμπαναριό το οποίο είναι 2-3 μέτρα πιο χαμηλό απο τον τρούλο. Και απο εκεί έχεις καταπληκτική θέα![/QUO

Θυμασαι το αντιτιμο?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.635
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όχι αυτή τη στιγμή. Όταν θα πάω σπίτι θα το ψάξω στα αναμνηστικά μου και αν το βρώ θα σου πώ!

Edit: @spyros91 Λάθος θυμόμουν, δεν υπάρχει εισιτήριο μόνο για το καμπαναριό! Είχα μπεί με το ενιαίο για το Duomo
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γνωριζεις αν υπαρχει εισιτηριο μονο για τον τρουλο? δευτερα νομιζω ειναι κλειστα και θα παω δευτερα-τριτη..
Υπάρχει ενιαίο εισιτήριο που καλύπτει τον τρούλο το βαπτιστήριο, το καμπαναριό, το μουσείο και την κρύπτη και ισχύει για 72 ώρες. Δεν υπάρχουν ξεχωριστά. Για το καθεδρικό η είσοδος είναι ελεύθερη. Για τον τρούλο είναι απαραίτητη η προκράτηση συγκεκριμένη ώρα. Από εδώ μπορείς να βγάλεις το εισιτήριο και να κάνεις την κράτηση για τον τρούλο (ταυτόχρονα γίνονται αυτά) https://grandemuseodelduomo.waf.it/...seum-of-the-cathedral-of-florence?idtour=8484
Κοστίζει 18 €. Ο τρούλος είναι ανοιχτός και Δευτέρα και Τρίτη. Στο λινκ που σου έδωσα μπορείς να βρεις και το ωράριο εισόδου σε κάθε μνημείο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.635
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αύξησαν τις ώρες ισχύος και είναι πιο ακριβό δλδ! Δεν ξαναμιλάω πλέον, γιατί δεν ισχύουν αυτά που είχα πληρώσει εγώ τότε...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Υπάρχει ενιαίο εισιτήριο που καλύπτει τον τρούλο το βαπτιστήριο, το καμπαναριό, το μουσείο και την κρύπτη και ισχύει για 72 ώρες. Δεν υπάρχουν ξεχωριστά. Για το καθεδρικό η είσοδος είναι ελεύθερη. Για τον τρούλο είναι απαραίτητη η προκράτηση συγκεκριμένη ώρα. Από εδώ μπορείς να βγάλεις το εισιτήριο και να κάνεις την κράτηση για τον τρούλο (ταυτόχρονα γίνονται αυτά) https://grandemuseodelduomo.waf.it/...seum-of-the-cathedral-of-florence?idtour=8484
Κοστίζει 18 €. Ο τρούλος είναι ανοιχτός και Δευτέρα και Τρίτη. Στο λινκ που σου έδωσα μπορείς να βρεις και το ωράριο εισόδου σε κάθε μνημείο.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος να παω απο Φλωρεντια κατευθειαν στο αεροδρομι του Τσιαμπινο?

Πεταω στις 21.30 . Τι ωρα να ειμαι αεροδρομιο? Βουδαπεστη που πηγα εφτασα αεροδρομιο 50 λεπτα πριν την πτηση και ηταν θαυμα που προλαβα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom