Ιταλία Φλωρεντία - Βενετία - Vittorio Veneto 2011

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Πεμπτη μερα 30/6

Η μερα αυτη ειχε ως εξης.Θα ξυπνουσαμε,θα ντυνομασταν,θα τακτοποιουμασταν και επιτελους θα φευγαμε για Βενετια.Ετσι και καναμε.Λιγη ωρα μετα περιμεναμε το τρενο στο σταθμπο του Vittorio Veneto....

Το τρενο αρκετα καλυτερο απο το πρηγουμενο.Βρισκουμε θεσεις διασπαρτες και καθομαστε.Στη διαδρομη σκεφτομαι λιγο την Βενετια.Εχω διαβασει εννοειται τον ταξιδιωτικο οδηγο αλλα και παλι σκεφτομαι οτι ισως τελικα να μην μου αρεσει.Παντα την ειχα στο μυαλο μου την Βενετια σαν κατι το υπερβολικα τουριστικο και υπερεκτιμημενο...απο την αλλη κατι μου ελεγε οτι θα μου αρεσει!Μου ξυπνουσε κατι το μυστηριακο αυτη η πολη.Τελος παντων σιγα σιγα φτανουμε στη Βενετια.Περναμε πανω απο τη λιμνοθαλασσα και σε λιγο φτανουμε στη Βενετια.

Η πρωτη εντυπωση?Αρκετα καλη,αν και βρεχει η Βενετια φενεται αρκετα ομορφη αλλα παραλληλα αρκετα τουριστικη.Αρκετοι Ασιατες,Πολλοι Ευρωπαοι και ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ Πολλοι Αμερικανοι(λογικο).Αφου περιμενουμε ΜΙΣΗ ΩΡΑ:shock: ωστε να παρουμε τα εισητηρια για το vaporetto επιτελους μπενουμε μεσα.Λιγη βροχη ευτυχως και ετσι δεν γινεται χαλασμος ανω μας επιτρεπει ο καιρος να δουμε την πολη αρκετα καθαρα.Μετα απο καποια ωρα φτανουμε στην πλατεια Σαν Μαρκο.Δυο δρομους πιο εκει βρισκεται το ξενοδοχειο μας.Μετα απο λιγο ψαξιμο και ανακατοσουρα επιτελους το βρισκουμε!

Ετσι λοιπον,αρχισε η πρωτη μας μερα στην Βενετια.Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ πολυ καλες,το ξενοεδοχειο σε κεντρικη και ομορφη τοποθεσια και εμεις γεματοι με ορεξη αν εξερευνισουμε την πολη οσο καλυτερα γινεται!

Βγενουμε λοιπον απο το ξενοδοχειο.Λιγα μετρα παρακατω(πολυ λιγα) βρισκεται μια ομορφη κλασσικη Βενετσιανικη πλατεια της οποιας το ονομα ποτε δνε το μαθαμε(δεν ξερουμε αν υπαρχει κιολας διοτι η πλατεια ειναι ουσιαστικα "διασταυρωση σοκακιων και βεβαια πανμικρη).Συνεχιζουμε κατηφορικα περπατοντας το Calle dei Albanesi(οπου αργοτερα μαθαμε οτι ο "δρομος"(σοκακι) αναφεραται οντως στου γετονες μας Αλβανους) και φτανουμε επιτελους στη Riva degli Schiavoni την οποια περπαταμε μεχρι που φτανουμε στο γεφυρακι απο το οποιο βλεπουμε την γνωστη στους περισσοτερους Γεφυρα των Στεναγμων την οποια ομως δυστηχως ειχαν απομονωσει καθως εκαναν ανακαινιση στο συγκεκριμενο μερος του Παλατιου των Δογηδων και ετσι βλεπαμε ακριβως και μονο την Γφυρα των Στεναμων δηλαδη χωρις να βλεπουμε δεξια και αριστερα το Παλατι και τις φυλακες αντιστοιχα που οι προσοψεις τους ειχαν καλυφθει με μπλε αφισες.Αφου καναμε και μια μικρη σταση στο ξενοδοχειο Danieli(στο οποιο εγω μπηκα μεσα "τυχαια" και διακρητικοτατα εβγαλα 2-3-4-5-6-10 φωτογραφιες σαν τους Ιαππωνεζους.....

...Συνεχιζουμε και αφου βλεπουμε και φωτογρφιζομαστε :haha: στην πλατεια Σαν Μαρκο συνεχιζουμε περνοντας ενα vaporetto με προορισμο την Accademia.Εγω,ψαχνοντας τον τοπο που βρισκεται ο Ανθρωπος του Βιτρουβιου πανω σε μια συζητηση στην Φλωρεντια βρισκω οτι ειναι στην Accademia και αν και με προβληματιζε που ο οδηγος δεν το λεει πουθενα πηγαμε στην Accademia με προοπτικη αν τον δουμε.Βεβαια ειδαμε αλλα,εξισου ενδιαφεροντα πραγματα ομως δεν σας κρυβω οτι απογοητευτηκαμε.Οπως μαθαμε μεσα στην Γκαλερι ο Ανθρωπος του Βιτρουβιου ειναι σχεδιασμςενος σε ευθραυστο χαρτι(η παπυρο θα σας γελασω :roll:) και ετσι τον γαζουν μονο σε ειδικες περιπτωσεις καθε 5-6 χρονια(τελευταια φορα ηταν το 2010) ενω φυλασεται μεσα στην Γκαλερι ομως σε μερος ειδικα διαμορφωμενο.

Συνεχιζοντας,και ενω ο καιρος ειναι εμ το μερος μας καθως ειχε εξεφανιστει και το τελευταιο δειγμα συννεφου,αποφασιζουμε να επισκεφτουμε και την συλλογη Peggy Guggenheim.Αφου λοιπον διασχιζουμε ενα μερος του sestiere του Dorsoduro φτανουμε στην συλλογη.Δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την λατρεμενη Peggy αλλα εμενα προσωπικα αυτη η συλλογη δεν με εγγιξε ουτε στο παραμικρο.Αν εξαιρεσεις πινακες διασημων ζωγραφων οπως πχ ο Μιρο και καποιους αλλους αξιολογους πινακες η συλλογη(και η διπλανη συλλογη η οποια ηταν προσωρινη εκθεση μιας που δεν θυμαμαι ονομα) δεν με ενθουσιασε καθολου.Βεβαια,ποτε δεν με ενθουσιαζε η τετιου ειδους τεχνη(μοντερνα και πρωτοποριακη) οποτε δεν περιμενα να ενθουσιαστω.Αφου λοιπον τελιωσαμε και με την Συλλογη,γυριζουμε στο ξενοδοχειο και ετοιμαζομαστε για την βραδυνη εξοδο.

Ειχα βρει στο ιντερνετ οτι το ξενοεδοχειο Hilton στο roof του εχει καταπληκτικη θεα ολης της Βενετιας.Το Hilton βρισκεται στο νησι La Giudecca ακριβως απεναντι απο το νοτιο κομματι του Dorsoduro.Ετσι,θα επρεπε να παρουμε vapporetto το οποιο παρειχε βεβαια το ξενοδοχειο.
Ο καιρος συννεφιασμενος και παει για βροχη,εμεις με λιγους ενδοιασμους αν θα επρεπε να κανουμε αυτο το συντομο trip μιας και λογω καιρου θα γινοταν της μουρλης.Τελος παντων,αποφασιζουμε να παμε.Η διαδρομη ωραια.Η Βενετια επισης ωραια απο μακρια.Εφου φτανουμε και ανεβαινουμε πανω καταλαβαινουμε οτι το roof μεν εχει καταπληκτικη θεα στην Βενετια,δε λογω καιρου ηταν κλειστο με ζελατινες γυρω γυρω.Βεβαια η ατμοσφαιρα γενικως ηταν αρκετα καλη οποτε αποφασισαμε να κατσουμε.Λιγη ωρα αργοτερα φευγουμε....

Η πρωτη μερα μου αφησε πολυ ωραιες εντυπωσεις!Η Βενετια μαρεσει πολυ κια η ατμοσφαιρα αυτης της πολης ειναι μαγευτικη.Ειμαι πραγματικα ενθουσιασμενος!Αλλα παραλληλα και αρκετα κουρασμενος οποτε ειπα να αφησω τις φιλοσοφικες συζητησεις με τον εαυτο μου και να πεσω για υπνο....:p
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Ωραία η ιστορία σου και το νεανικό γράψιμο σου.Αλήθεια αυτο το εργοστάσιο στο Vittorio Veneto τι φτιάχνει?
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Καταρχην,ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Το εργοστασιο φτιαχνει κλειδαριες,κλειδια κλπ.Η μητερα μου εχει καταστημα χονδρικης κλειδιων οποτε και γιαυτο μας καλεσε(η μητερα μου φερνει τα προιοντα του).Εντομεταξει η περιοχη ολη εκει ειναι ετσι και πρεπει ολο το χωριο να κατεικειται απο τετοιας κλιμακας ανθρωπους γτ στην περιοχη υπαρχουν και αλλα εργοστασια αυτοκινητων κλπ.Ο κολλητος του ειναι ο Benetton για να καταλαβεις!(του εργοστασιαρχη).Ευχαριστω πολυ για το comm!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Καταρχην,ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Το εργοστασιο φτιαχνει κλειδαριες,κλειδια κλπ.Η μητερα μου εχει καταστημα χονδρικης κλειδιων οποτε και γιαυτο μας καλεσε(η μητερα μου φερνει τα προιοντα του).Εντομεταξει η περιοχη ολη εκει ειναι ετσι και πρεπει ολο το χωριο να κατεικειται απο τετοιας κλιμακας ανθρωπους γτ στην περιοχη υπαρχουν και αλλα εργοστασια αυτοκινητων κλπ.Ο κολλητος του ειναι ο Benetton για να καταλαβεις!(του εργοστασιαρχη).Ευχαριστω πολυ για το comm!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Γνώμη μου οτι οι Ιταλοί συνδυάζουν πολύ καλά την παράδοση με την βιομηχανία τους την οποία προστατεύουν και προβάλουν για προφανείς λόγους.Φυσικά αλλού είναι ψιλά γράμματσ αυτά...
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Γνώμη μου οτι οι Ιταλοί συνδυάζουν πολύ καλά την παράδοση με την βιομηχανία τους την οποία προστατεύουν και προβάλουν για προφανείς λόγους.Φυσικά αλλού είναι ψιλά γράμματσ αυτά...
Συμφωνω απολυτα.Κυριως στον Βορρα βεβαια συμβαινει αυτο απο τιε χω καταλαβει.Οι Νοτιοι ειναι σαν εμας ισως και λιγο χειροτεροι(μαφια κλπ).Απο τιε χω ακουσει βεβαια απο τους γονεις μου μιας και εγω το χαμηλοτερο σημειο της Ιταλιας που εχω επισκεφθει ειναι η Ρωμη.Παντως και επειδη ειπες παραδοση σε ενημερωνω πως οπως εγραψα κιοαλς το χωριο ειχε ιστορικο κεντρο και μαλιστα ωραιο ενω ειχε και τουριστικο γραφειο.Και μιλαμε για ενα χωριο της ταξεως των 28 χιλιαδων νομιζω(για τα δεδομενα Ιταλιας και πλυθησμου θεωρειται μικρο ενω και εγω που πηγα πιο σαν χωριο προς κωμοπολη το ειδα μιας και τα σπιτια ειναι κυριως βιλλες και πολυ απλωμενα οποτε και σου δινει αυτη την αισθηση).Ευχαριστω πολυ και παλι και συγγνωμη αν σε καποια σημεια του κειμενου τα εχω γραψει καπως "βιαστικα"!
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Εκτη Μερα 1/7

Πρωινο ξυπνημα και αναχωρηση απο το ξενοδοχειο με προορισμο το Παλατι των Δογηδων.Η ουρα μικρη(περιεργως) και μεσα σε 5 λεπτα το πολυ ειμασταν μεσα.Το Παλατι πραγματικα εντυπωσιακο και νομιζω οτι οποιος επισκεφθει την Βενετια στο μελλον αξιζει σιγουρα να το επισκεφθει(εξαλλου ειναι και ιδιαιτερα γνωστο μερος).

Αφου ειδαμε τα παντα και περασαμε μεσω της Γεφυρας των Στενγμων και στις απεναντι φυλακες φυγαμε με προορισμο την διπλανη Piazza San Marco.Εκει κατσαμα και ηπιαμε εναν καφε στο γνωστο Cafe Florian.Πανακριβο βεβαια,δεν χρειαζεται να το αναφερω νομιζω..:D

Αφου λοιπον ξεφραγκιαζομαστε στο Cafe Florian αποφασιζουμε να παμε στο Campo Sant Margherita στο Dorsoduro.Ο τουριστικος οδηγος που ειχα προμηθευτει ελεγε οτι σφυζει απο ζωη το συγκεκριμενο μερος.Εμεις,για να πουμε την αληθεια,δεν ειδαμε ιδιατερη ζωη...αλλα τελος παντων ηταν μια ομορφη γειτονια και σιγουρα μια καλη ευκαιρια να (ξανα)φαμε παγωτο σε ενα απο τα πολλα παγωτατζιδικα της περιοχης.Αφου λοιπον,κανουμε μια βολτα στην πραγματικα ωραια περιοχη κατευθυνομαστε μεσα απο τα διαφορα fondamente και calle σιγα σιγα στην Accademia.Η διαδρομη ωραια,σας προτερπω να το κανετε(αυτη η συμβουλη επισης προς τους μελλοντικους τουριστες της πολης).Αφου λοιπον περναμε και την ξυλινη γεφυρα που βρισκεται διπλα(η μαλλον απεναντι απο την Accademia) και βγαζουμε τις σχετικες φωτογραφιες με το Gran Canale συνεχιζουμε στην πιο τουριστικη περιοχη της Βενετιας.Το San Marco!Οι τουριστες ειναι ουτε πολλοι ουτε λιγοι και εμεις καθομαστε σε ενα καφε για λιγο νερο και κανα σαντουιτς.Η μερα ειναι πολυ ωραια και κανει πολλη ζεστη.Ετσι οπως λοιπον σηκονωμαστε απο το καφε και κανουμε βολτες στην πλατεια Campo Santo Stefano βλεπουμε κατι διαφημιστικα της Biennale!Μα ναι!Πως το ειχαμε ξεχασει?Η Biennale λαμβανε μερος στην Βενετια καθ'ολη την διαμονη μας!Τελειο!Ειχαμε και γνωστο τον "κατι manager" του Ελληνικου Περιπτερου οποτε θα μπορουσαμε να το επισκεφθουμε καποια στιγμη και ετσι να παρουμε και πληροφοριες απο αυτον και για το εργο αλλα και για αλλα αξιολογα περιπτερα.Η πρωτη σκεψη λοιπον για την Biennale μας ηρθε στο μυαλο!:p

Συνεχιζουμε λοιπον την βολτα μας με κατευθυνση την Piazza San Marco.Η διαδρομη πολυ ωραια επισης ενω ο ουρανος καθαρος με μονο κατι λιγα συννεφα τα οποια εκαναν καταπληκτικα σχηματα στον γαλαζιο ουρανο.Μετα απο περιπου 45-50 λεπτα φτανουμε στο ξενοδοχειο και αφου ξεκουραζομαι για κανα 15λεπτο πιστευω ηρθε η ωρα να κανω την πρωτη μου "μοναχικη" εξερευνηση της πολης.Τα κοριτσια και η μαμα ηθελαν να ξεκουραστουν και εγω βρηκα την ευκαιρια να παω στο sestiere του Castello και να δω την Ελληνικη Ορθοδοξη Εκκλησια καθως και το Ελληνικο Μουσειο Βυζαντινων και Προβυζαντινων Σπουδων.Καπου στο forum ειχα διαβασει οτι ενα απο τα πραγματα που πρεπει να κλανεις στην Βενετια ειναι να πας εκει και να νιωσεις περηφανος σαν Ελληνας.Και ετσι ακριβως ενιωσα!Οπως λοιπον εφυγα απο το ξενοδοχειο και περνωντας καποια "τετραγωνα" μπερδευομαι και καταλαθως αντι να παω αριστερα που ηθελα πηγα δεξια πηγαινοντας καταλαθως σε μια πλατεια στην οποια βρηκα το Ελληνικο προξενειο το οποιο δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει.Εγω γνωριζα μονο για την Εκκλησια του Αγιου Γεωργιου και μαλλον δεν εδωσα βαση στο Ελληνικο Προξενειο που καπου θα ειχα διαβασει αλλα νομιζα οτι αναφερεται στην εκκλησια.Τα πρωτα δειγματα της Ελλαδος ειχαν φανει.Ειχα αρχισει αν συγκινουμε.Γυριζω πισω αφου βεβαια βγαλω φωτογραφιες το κτηριο αυτο και προχωραω και μετα απο λιγα λεπτα να μαι!Βλεπω μια Ελληνικη σημαια να ανεμιζει και καταλαβαινω οτι εφτασα.Μπαινω μεσα στον διπλανο χωρο στον οποιο στεγαζονταν μαζι με την εκκλησια και το Μουσειο που ανεφερα πριν.Το μουσειο ηταν δυστηχως κλειστο οπως και η Εκκλησια ομως καταφερα(χωρις να με δει η Ουκρανη κυρια πη οποια ηταν στην εισοδο του μουσειου) και πηγα στην εσωτερικη αυλη του χωρου της Εκκλησιας.Μετα βεβαια με ειδε και με εδιωξε.Λιγο πιο μετα βλεπω την Calle dei Greci(των Ελληνων).Περπαταω λιγο και κανω μια βολτα στα γυρω στενα και καναλια και γυριζω πισω στο ξενοδοχειο.Ενιωσα πραγματικα υπερηφανος σημερα.!Κριμα που για να νιωσω ετσι επρεπε να ειμαι εξω απο την Ελλαδα.Αλλα
ισως αυτο να εμ αφυπνησε και να με εκανε να πιστεψω οτι ολα θα πανε καλα στην Ελλαδα η οποια αποτι καταλαβα ισως ειναι το μονο εθνος που εχει επηρεασει την Βενετια σε μεγαλο σχετικα βαθμο.Μου το ειπαν μεχρι και κατι Βενετοι φιλοι μας.

Πιο μετα και ενω η ωρα ηταν περιπου 8 με το που φθανω στο ξενοδοχειο δεν προλαβαινω να μπω στην reception και βλεπω τα κοριτσια ετοιμα για βολτα.Βεβαια αυτες θα πηγαιναν απλα μια βολτα ενω εγω με το πονηρο:rolleyes: μου μυαλο ειχα σκεφτει κατι που θα εκανα και πραγματικοτητα.Τους προτεινα να ερθουν μαζι μου αλλα εννοειται πως αρνηθηκαν μετα απο αυτο που ειχαν περασει στην Φλωρεντια.Η προταση ηταν να ανεβουμε στο καμπαναριο της εκκλησιας του Αγιου Μαρκου.Μετα λοιπον την καταστροφη που ειχα προκαλεσει στα ποδια τους στη Φλωρεντια και ενω εγω τα απολαμβανω κατι τετοια αποφασιζω να ανεβω!Δυστηχως ειχε ασανσερ!Το ξερω ειμαι μαζοχιστης!αχαχχαχαχχαχχαχαχ.Αφου αναιβενω λοιπον και βγαζω καταπληκτικες πανοραμικες φωτογραφιες ηρθε η ωρα(επιτελους) για ξεκουραση.

Η ξερκουραση βεβαια μην φανατστειτε.Δεν κρατησε παραπανω απο 1 ωρα.Επρεπε να βγουμε για φαητο και ειχαμε κλεισει στο πιο μακρινο εμρος που μπορουσαμε..στο Fondamente Nuove.Δηαδη στο βορειοανατολικο μερος της Βενετιας που επρεπε να επρπατησουμε αρκετουτσικα για να παμε.Η διαδρομη επισης καταπληκτικη ,τουριστες πραγματικα μηδενικοι ενω το φαγητο και ηα τμοσφαιρα του εστιατοριου(το οποιο εβλεπε σε ολη τη λιμνοθαλασσα) καταπληκτικα.Αξιζε η βραδυα.Συνεχιζουμε και αποφασιζουμε να παμε στην Piazza San Marco.Τι ωραια!Αν και κουραζμενοι η θεα της πλατειας με τα νερα,τα κερια στα παραθυρα και τους βιολιστες ηταν μαγευτικη!Ισως μια απο τις καλυτερες στιγμες σε ταξιδι!

Η συνεχεια ηταν απλη.Ξενοδοχειο και νανι!:bleh::haha:
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Εβδομη Μερα 2/7

Σημερα ηταν η τελευταια μας ΟΛΟΚΛΗΡΗ μερα στην Βενετια.Πρωινο ξυπνημα,πρωινο και αναχωρηση αυτη τη φορα για μια αλλη περιοχη της πολης.

Αποφασισαμε λοιπον,να παμε να δουμε το Rialto το οποιο με εξερεση την πρωτη μερα που το ειχαμε δει απο το vaporretto δεν το ειχαμε ξαναεπισκεφθει.Αφου λοιπον διασχισαμε το sestiere του Σαν Μαρκο προς τα βορεια φτανουμε επιτελους στο Rialto.Ωραια θεα αν και υπερεκτιμημενο σαν συμβολο τηε Βενετιας ενω συνεχιζουμε στο sestiere San Polo.

Ειχε πολλα μικρομαγαζα ενω και την γνωστη απο τι καταλαβα αγορα του Σαν Πολο ενω καναμε μια βολτα στη γυρω περιοχη.Ειδαμε και το Ca d'Oro απο απεναντι(πραγματικα ομορφο Pallazzo,την επομενη φορα θα μπω σε ενα Palazzo μεσα,θελω πολυ!(εκτος των Δογηδων)).

Αργοτερα και μετα απο περιπου 2387874874987 τουριστες αποφασιζουμε να επισκεφθουμε την Biennale.

Η διαδρομη γνωστη,φτανουμε στην Piazza San Marco και απο κει(η απο λιγο πιο διπλα,θα σας γελασω που ΑΚΡΙΒΩΣ) πηραμε vapporetto με κατευθυνση τα Giardini.Η Βενετια οσο απομακρυνομαστε (απο το κεντρο δηλαδη) φενεται υπεροχη.Γαλανος ουρανος,ειναι ολα τελεια!

Δυστηχως δεν ειχαμε πολλη ωρα στα Giardini διαθεσιμη μιας και κυριως πηγαιναμε για να επισκεφθουμε το Ελληνικο περιπτερο.

Πηγαινουμε λοιπον αρχικα στο Ελληνικο περιπτερο.Ενω ολα τα περιπτερα ειχαν καποιο υπευθυνο το δικο μας πρωτουπουσε και δεν υπηρχε ψυχη!Απ'εξω ειχε βανδαλιστει με συνθηματα οπως SOLD OUT και γενικα υπηρχε η εικονα της εγκαταλειψεις.Μεσα τωρα , το εργο που εκπροσωπουσε την Ελλαδα πολυ δουλεμενο και ωραιο!(κριμα λοιπον το κρατος να μην δινει βαση και καποια χρηματα σε τετοιες δουλεμενες δουλειες απο αξιολογους καλλιτεχνες).Αφου λοιπον εντυπωσιαστηκαμε απο το Ελληνικο περιπτερο αποφασισαμε να αφιερωσουμε καποια ωρα επισκεπτομενοι και αλλα περιπτερα οπως της Αιγυπτου(καταπληκτικο),Σερβιας,Αυστριας(στο οποιο μαλιστα ηταν υπευθηνη μια Ελληνιδα!!),Σουηδιας,Ιαπωνιας,Ισραηλ,Ισπανιας,Γαλλιας(μου αρεσε αρκετα επισης).

Αφου λοιπον φυγαμε απο τα Giardini με πολυ ωραιες εντυπωσεις κατευθυνομαστε στο ξενοδοχειο!

Μετα απο καποια ωρα ξεκουρασης αποφασιζουμε να κανουμε τη τουριστικη,πανακριβη αλλα ομορφη βολτα με τη γονδολα οπου θελαμε να την κανουμε σε ενα μερος οχι τουριστικο αλλα πολυ ομορφο.Αποφασισαμε να τη κανουμε λοιπον στο Castello κοντα στην Εκκλησια του Αγιου Γεωργιου.Πολυ ομορφη αναμνηση!

Μετα λοιπον τη βολτα,πηγαινουμε στην πλατεια του Campo Santo Stefano που ειχαμε επισκεφθει και πρηγουμενη μερα για φαγητο.Αφου λοιπον φαγαμε σε ενα ωραιο περιβαλλον αν και με λιγη θλιψη που την επομενη μερα θα φευγαμε αποφασιζουμε να φαμε παγωτο!Σε ενα λοιπον τουριστικο οδηγο διαβασα για το καλυτερο παγωτατζιδικο της πολης το οποιο βρισκοταν στην Fondamenta Zattere.(οντως ωραιο).

Τελευταια νυχτα λοιπον και περνουμε το vapporetto προς Σαν Μαρκο.Βλεπουμε ολη την Βενετια απο μακρια απο την λιμνοθαλασσα και βγαζουμε(κλασσικα) φωτογραφιες.

Κατεβαινουμε απο το vapporetto και πηγαινουμε ξενοδοχειο.Μαζε:βουμε βαλιτσες και ολα ετοιμα για την επομενη μερα!:(
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Τελευταια μερα 3/7 και Τελικες εντυπωσεις

Πολυ πρωινος υπνος και αμεσως αναχωρηση για Piazzale Rome μεσω vapporetto.Η Βενετια πανεμορφη οπως ηταν ολες τις μερες...ομως ακομα πιο ομορφη!Πρωινη,με υπερβολικα λιγους ανθρωοπους και τα χρωματα στον ουρανο ομορφα.Η διαθεση μας μετρια και φτανουμε στην Piazzale Roma

Περνουμε λοιπον το λεοφωρειο που θα μας πηγαινε στο Αεροδρομιο της Βενετιας(περνωντας απο γυρω στα 10 χωρια:roll: πιο πριν).Φτανουμε στο Αεροδρομιο και μετα απο 2 σαντουιτς,μια μπλουζα και λιγα αλλαντικα επιβιβαζομαστε στο αεροπλανο με κατεθυνση Αθηνα.Αντιο Βενετιαααααααα

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
Το ταξιδι ηταν πολυ ωραιο.Αν και ειχα αμφιβολλιες στην αρχη περασα πολυ ωραια με την συγκεκριμενη παρεα και τα ατομα εδεσαν πολυ καλα κρατωντας ο καθενας τα πραγματα που ηθελε να κανει χωρις να επηρεαζει τον αλλον.Η Φλωρεντια καλη,το Vittorio Veneto και ολη η περιοχη κατι παραπανω απο καλα και η Βενετια μαγευτικη,τελεια,καταπληκτικη...οτι και να πεις ειναι λιγο!Αν μπορεσουμε και τα οικονομικα μας το επιτρεπουν σκεφτομαστε να κανουμε παρομοιο ταξιδι και του χρονου ειτε σε Βερολινο και Δρεσδη ειτε σε Στοκχολμη και Ουψαλλα.

Και κατι σημειωσεις για το τελος:
1.Ν σας ενημερωσω πως η ιστορια μου εχει τελιωσει οποτε θα μπορουσε να μεταφερθει στις τελειωμενες ιστορριες ενω και να χωριστει σε ενοτητες
2.Πως και που μπορω να βαλω φωτογραφια που να συνδοευει την ιστορια μου?
3.Ευχαριστω πολυ για την αναγνωση.Απο οσους την εχουν ηδη κανει και για οσους ευελπιστω πως θα την κανουν!:p
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
να εισαι γερος και να ταξιδεψεις οπου λαχταρας και να μας ταξιδευεις και μας με τα νεανικα σου κειμενα !;)
βαλε μας καμια φωτογραφια να δουμε αν θες !
:roll:
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ευχαριστω πολυ!Πως βαζουμε?(νεος στο φορουμ)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μπορεις να τις ανεβασεις στην galerry και να αντιγραψεις ta url η να πατησεις το συνδετηρακι που βλεπεις εκει που ποσταρεις ;)
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Βασικα καποια στιγμη θα ανεβασω αρκετες(ελπιζω) αλλα προς στιγμην θα ανεβασω 1 ωστε να γινει και η "φωτγραφια" του θεματος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom